Vayero, fue+fut, 1781 grafts+1820 grafts, 13-14/1/2014

tmad77

Member
Ρε παιδιά σήμερα στο πρώτο λούσιμο που έκανα πρέπει να μου έπεσαν 2 μεταμοσχευμενες. Λέτε να πρέπει να ανησυχήσω. Είμαι στις 12 μέρες μετά τη μεταμόσχευση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Μεταμοσχευμένες τρίχες εννοείς ε? Μαζι με πήγμα πχ? Οχι θυλάκια ε? Αν ειναι το πρώτο απολύτως φυσιολογικό.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Απολύτως φυσιολογικό, και εγώ τα πρώτα τριχάκια που έχασα ήταν έτσι στο λούσιμο με τα πήγματα τότε. Μετα θα χάνεις διαρκώς, δες την τελευταία μου σελίδα στο νήμα μου πως ειμαι εχθές, 1 μήνα μετά την μμ.
 

vayero

Member
M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Το revita είναι καλό να το χρησιμοποιήσω, σχεδόν ένα μήνα μετά τη μεταμόσχευση; Οι πιο έμπειροι τι σαμπουάν προτείνουν;
 

giwrgos athina

Active Member
εμενα η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχει και τοσο σημασια το σαμπουαν που θα λουστεις..μην κολας λοιπον εκει και με πετρελαιο να λουστεις ενα και το αυτο ειναι..
 

vayero

Member
M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Έχοντας περάσει 3 μήνες και 20 μέρες περίπου, διακρίνω ότι ενώ στην αρχή της μεταμόσχευσης η εικόνα μου προσεδιδε αισιοδοξία, ακόμη κι ένα μήνα μετά, σταδιακά ως και σήμερα βλέπω ότι είμαι όπως και πριν την μεταμόσχευση, καμία βελτίωση κι αυτό αρχίζει να με ανησυχεί. Σίγουρα τα αποτελέσματα φαίνονται μετά τους 6 μήνες όμως ακόμη και τώρα σύμφωνα με την εμπειρία άλλων μελών θα έπρεπε να έχω κάποιες ενδείξεις. Το σημαντικότερο που επενδύθηκαν πολλά τριχοθυλάκια είναι η hairline και πίσω από αυτή, ωστόσο δεν βλέπω ούτε μικρά μαυρακια ή λεπτα τριχακια πλέον. Παίρνω φινα 1mg propecia & 2x1ml minox regaine υγρό. Είμαι αρκετά συνεπής και προσεκτικός, καπέλο έξω, βαρη-γυμναστηριο τώρα θα ξεκινήσω σιγά σιγά. Θα ανεβάσω φωτό για να δείτε κι εσείς.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Καλησπέρα φιλαράκο. Σε σκεφτόμουν τελευταία είχες χαθεί δεν έκανες ενημέρωση καμία. Καταρχάς βάλε καλές φωτογραφίες να δούμε. Καλά το πως φαίνεσαι τις αρχές που μπήκαν τα μοσχεύματα δεν έχει καμία σχέση με το τι θα γίνει τελικά. Δεν βλέπεις δηλαδή να έχει φυτρώσει ούτε μια τρίχα? Κάτι έπρεπε να σκάει ως τώρα. Αλλά ειναι και νωρίς, αν σου έπεσαν αργά, θα βγούν αργά. Συμπέρασμα ακόμη δεν μπορείς να βγάλεις εννοείτε. Επειδή αυτή ειναι η τέταρτη σου μμ, μήπως, λέω μήπως, παίζει να έχεις φλεγμονή? Γιατί 4 φορές να βάζεις και ποτέ να μην βγαίνουν ειναι κουλό. Ψάχτηκες ποτέ για φλεγμονή? Ρώτησες τον γιατρό τώρα γιατί τις τρείς άλλες φορές δεν είχες φύτρωση? Καταρχάς χαλάρωσε γιατί το άγχος σε σκοτώνει. Δώσε χρόνο περισσότερο να δούμε τι θα γίνει και βάλε φωτο και στείλε της και στον γιατρό. Ειναι νωρίς ακόμη, αν μιλάγαμε για 4-5 μήνες θα έλεγα κακό σημάδι, αλλά τώρα... δεν ειναι νωρίς?
 

tropheus

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

vayero είπε:
Έχοντας περάσει 3 μήνες και 20 μέρες περίπου, διακρίνω ότι ενώ στην αρχή της μεταμόσχευσης η εικόνα μου προσεδιδε αισιοδοξία, ακόμη κι ένα μήνα μετά, σταδιακά ως και σήμερα βλέπω ότι είμαι όπως και πριν την μεταμόσχευση, καμία βελτίωση κι αυτό αρχίζει να με ανησυχεί. Σίγουρα τα αποτελέσματα φαίνονται μετά τους 6 μήνες όμως ακόμη και τώρα σύμφωνα με την εμπειρία άλλων μελών θα έπρεπε να έχω κάποιες ενδείξεις. Το σημαντικότερο που επενδύθηκαν πολλά τριχοθυλάκια είναι η hairline και πίσω από αυτή, ωστόσο δεν βλέπω ούτε μικρά μαυρακια ή λεπτα τριχακια πλέον. Παίρνω φινα 1mg propecia & 2x1ml minox regaine υγρό. Είμαι αρκετά συνεπής και προσεκτικός, καπέλο έξω, βαρη-γυμναστηριο τώρα θα ξεκινήσω σιγά σιγά. Θα ανεβάσω φωτό για να δείτε κι εσείς.

Είναι σχετικά νωρίς για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα αλλά σίγουρα το ότι σε αυτή τη φάση είσαι όπως πριν τη μεταμόσχευση δεν είναι ενθαρρυντικό...

danceworld_2001 είπε:
Επειδή αυτή ειναι η τέταρτη σου μμ, μήπως, λέω μήπως, παίζει να έχεις φλεγμονή? Γιατί 4 φορές να βάζεις και ποτέ να μην βγαίνουν ειναι κουλό. Ψάχτηκες ποτέ για φλεγμονή? Ρώτησες τον γιατρό τώρα γιατί τις τρείς άλλες φορές δεν είχες φύτρωση?

Το αν έχει φλεγμονή θα έπρεπε να το είχε εξετάσει ο γιατρός πριν κάνει την επέμβαση με δεδομένο το ιστορικό του vayero...
 

vayero

Member
M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Ο γιατρός με διαβεβαίωσε όταν τον ρώτησα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα απόρριψης από φλεγμονή, το είχα ρωτήσει προ μεταμόσχευσης αυτό. Σίγουρα είναι κάπως νωρίς για να κρίνω το τελικό αποτέλεσμα εξάλλου το είπα κι εγώ όμως με δεδομένα ιστορικά άλλων και με βάση την προσωπική μου εικόνα δεν βλέπω διαφορά ως τώρα. Αυτό δεν μπορεί να με καθηςυχασει. Πάντως γυρίζουν στο μυαλό μου πολλές σκέψεις και κάποια ερωτήματα για το τι μπορεί να γίνεται σε αυτό το χώρο των μμ! Ωστόσο αυτά θα παραμείνουν σε εμένα! Θα ανεβάσω φωτό.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Μην το γκαντεμιάζεις το πράγμα. Ξέρεις πόσες φορές είχα αμφιβολίες, άγχος, ανασφάλεια? Ρώτα τον τροφέα που με είχε πιάσει υστερία και πραγματικά με στήριξε και καθησύχασε ψυχολογικά άπειρες φορές. Βάλε φωτο να σε δούμε. Μήπως είχες shock loss και γιαυτό φαίνεσαι ίδιος αν οχι χειρότερος? Εννοω πχ να βγήκαν κάποια και να έπεσαν άλλα και να φαίνεσαι ίδιος? Καλά για την φλεγμονή πως το είδατε? Έκανες εξέταση? Με τι κριτήρια σε διαβεβαίωσε? Ενθαρρυντικό δεν ειναι το τώρα, αλλά ουτε καταδικαστικό. Μπορείς εσύ προσωπικά να αντιληφθείς απο τις φωτογραφίες σε ζοομ αν έχουν φυτρώσει έστω και ελάχιστα μεταμοσχευμένα ή αν έχουν πέσει γειτονικά μαμά? Σε ρωτάω γιατι εσύ ξέρεις το κεφάλι σου καλύτερα απο εμάς που θα δούμε φωτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο Τροφέα, είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα αλλα αν είσαι σίγουρος πώς τίποτα δεν έχει αλλάξει είναι ανησυχητικό. Ανέβασε φωτογραφίες μήπως και ο φακός διακρίνει ότι δεν μπορεί το μάτι (έτυχε σε μένα αυτό).
 

tropheus

Well-Known Member
vayero είπε:
Πάντως γυρίζουν στο μυαλό μου πολλές σκέψεις και κάποια ερωτήματα για το τι μπορεί να γίνεται σε αυτό το χώρο των μμ! Ωστόσο αυτά θα παραμείνουν σε εμένα!

Πέστα φίλε vayero. Σκοπός είναι να βοηθήσουμε και τα άλλα παιδιά...
Όλοι μας έχουμε μεγάλο πόνο με το θέμα...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Ρίξε ρε φίλε φωτο μεγάλες καθαρές κτλ κλτ να δούμε. Μου φαίνεται βιάζεσαι να μπεις σε κατάσταση πανικού. Ξέρω πόσο ψυχοφθόρο ειναι όμως πρέπει να δείξεις λίγο ακόμη υπομονή.
 

vayero

Member
M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

rajamyza.jpg


Περίπου 4 1/2 μήνες μετά διακρίνω ότι τον τελευταίο μήνα είδα μεγαλύτερη αραίωση, κυρίως στην μπροστινή γραμμή αντί να κλείνει δημιουργεί κενά. Θα ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες.
 

vayero

Member
M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Δεν ξέρω πως να το πω ούτε γιατί ακόμη. Αυτο που γνωρίζω είναι ότι ακολουθώ απόλυτα εώς τωρα την θεραπεία με καθημερινά πρωί-βράδυ από 1ml μινοξιδίλη υγρό (regaine 5%) + καθημερινά 1 φιναστερίδη χάπι (propecia 1mg) + 2 φορές την εβδομάδα κετοκοναζόλη σαμπουάν (fungoral 2%) φορώ πάντα καπέλο έξω από το χειμώνα, δεν έχω κάνει βάρη εκτός από τρέξιμο χαλαρά, δεν έχω κάνει σε πισίνα ακόμη.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Κόψε τελείως το fungoral επειγόντως. Κακά τα σημάδια σου και μάλλον είχες και σοκ λος, ελπίζω οχι μόνιμο. Με τον γιατρό επικοινώνησες?
 

vayero

Member
M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Λείπει στην Ισπανία και άφησα μνμ στην βοηθό. Δεν ξέρω γιατί πήγε έτσι. Τι φταίει;
 

danceworld_2001

Well-Known Member
RE: M*RC fue1781&strip1820 13-14-1-2014

Τι πάει έτσι για την ώρα να λες, μην το καταδικάζεις έχει κάμποσο δρόμο ακόμη. Τι να πω... δεν θα μιλήσω για φλεγμονές κτλ το θεωρώ άκυρο, αλλά λέω.. έχεις κάνει 3, μήπως για κάποιο λόγο το κεφάλι σου διαρκώς απορρίπτει μεγάλο μέρος των μοσχευμάτων? Μηπως όταν έχει και άλλες μεταμοσχεύσεις στο παρελθόν τρώει ταλαιπωρία? Θύμησε μας το ιστορικό των παλαιότερων σου επεμβάσεων, χρονολογίες και μοσχεύματα και κλινικές. Φυσικά πάνω απο όλα πρέπει να τοποθετηθεί ο γιατρός. Δεν ειναι αισιόδοξα τα μηνύματα που λαμβάνεις σίγουρα πάντως.
 
Μπλουζα