Total donor capacity ή "ποσα τριχοθυλάκια έχω". Η άβολη αλήθεια.!

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ξεκινάω το νημα αυτο για να μιλήσουμε για τον ελεφαντα στο δωμάτιο:
Μπορει καποιος να σας πει πόσα τριχοθυλάκια έχει η δότρια σας για μεταμόσχευση και με πόση ακρίβεια????

Ξεκινάω με copy paste το κειμενο από άλλο νημα, και δεχομαι ότι ερωτησεις θελετε.
Ισχυουν οι γνωστοι κανόνες: Απανταω μόνο σε φυσιολογικούς, ευγενείς ανθρωπους και όχι σε Ορκ.
Μαζι και βιντεο που αναφερομαι στο συγκεκριμενο θέμα. (ευχαριστω το @Aldo που μου το θυμισε)


(δείτε από 1:10 και μετα)

Το software τπυ World FUE Institute ειναι ένα χρησιμο, απλοϊκό εργαλειο, δεν ειναι "χαρτης" ή blueprint που απεικονίζει κατι με ακριβεια.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ!!!!

Δεν μετραει καθοριστικες παραμετρους της δότριας όπως μηκος μαλλιων, αντιθεση, ελλειπτικότητα διατομής, τυπο δερματος, ποσοστό ινωσης/ελαστικότητας, ταση για αποχρωμάτωση κτλ
Επίσης το coverage value 5.4 έχει βασιστει σε προσωπικές μελετες του Erdogan που δεν έχουν γινει ποτε peer-reviewed απο κανεναν.

ΟΛΑ αυτα έχουν συζητηθει εκτενως σε συνεδρια εδω και χρόνια...

Τα στοιχεια αυτα μπορούν να αλλαξουν το αναγραφόμενο (υποτιθεμενο) total donor capacity κατα 50% και βάλε.
ΔΛΔ να σου λεει το πρόγραμμα ότι μπορεις να αφαιρεσεις 3000 τριχοθυλάκια και στην πραγματικότητα να μην έχεις πρόβλημα να αφαιρεσεις και 4500 και 5000. (κάπως extreme παραδειγμα αλλα γινεται)

Το πρόγραμμα ειναι πολυ χρησιμο για νεους χειρουργούς που καλα θα κανουν να το αντιμετωίζουν σαν "blueprint" (για να μην το παρακανουν στον ενθουσιασμο + απειρια) και για να εντυπωσιαζονται οι μη-ιατροι που τους δινεται η εντυπωση ότι η διαχειριση της δοτριας περιοχής ειναι μια ...ακριβης επιστημη (ενω ειναι εφαρμοσμενη επιστημη) και να νιωθούν έτσι περισσοτερη ασφαλεια, σαν να γνωριζουν δλδλ ποσα λεφτα έχει ο λογαρισμός στην τραπεζα ακόμα.

Όσον αφορα το total donor capacity αυτο που καιει πολλούς, η απόκλιση ειναι τεραστια πολλες φορες.
Τα υπόλοιπα ειναι ακριβεστατα διότι βασιζονται σε real time μετρησεις.

Το total donor capacity βασιζεται σε ΠΡΟΒΛΕΨΗ πως ΠΙΘΑΝΟΝ να φαινεται η δότρια στο ανθρωπινο μάτι (γιατι αυτο προσπαθει να προβλεψει!) μετα την τελική επούλωση (και πολλαπλά χειρουργεια) με κριτηριο ένα ψιλο-αυθαιρετο νουμερο (5,4) που έχει βγαλει ΕΝΑΣ ιατρός χωρίς ομότιμη αναθεώρηση και που το κριτηριο αυτο δεν λαμβανει υπόψιν του πολλαπλές καθοριστικες παραμετρους (δικαιολογημενα, διότι δεν γινεται!)
Πως σας φαινεται?


Ελπίζω να εγινε σαφες.
Συγνωμη αν γκρεμιζω τις φαντασιωσεις καποιων.
Ναι το software ειναι προτιμοτερο απο το να πας ...με το ματι, αλλα ενας έμπειρος χειρουργός ΜΠΟΡΕΙ να οφεληθει μόνο στο να του πει το πρόγραμμα ότι μπορει να βγαλει μερικα ακόμα μοσχευματα από μια περιοχή. (Αμφιβάλλω αν θα το ακούσει, βεβαια).
Για νεους ιατρούς ειναι πολυ χρησιμο.

Δινω το μικρόφωνο στον @CVIAL αν θέλει να με διαψευσει.

Οπότε, ναι, ενας εντιμός ιατρός όταν του κανουν μια ερωτηση που η απαντησ βασιζεται σε ενα ελλειπεστατο εργαλειο, ειναι ατιμο να δωσει απαντηση βάσει των μετρησεων του εργαλειου (που κανει οτι μπορει το εργαλειο βεβαια)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
ότι η διαχειριση της δοτριας περιοχής ειναι μια ...ακριβης επιστημη (ενω ειναι εφαρμοσμενη επιστημη)
Απορώ ειλικρινά. Όταν μέλη του φόρουμ ασκούν κριτική στη βάση του ότι η ΜΜ αποτελεί εφαρμοσμένη επιστήμη (εν πολλοίς craft), προβάλετε τα πτυχία σας και την επιστημοσύνη σας κ Αναστασάκη. Τώρα που φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε ελλιπώς ένα επιστημονικό εργαλείο, μας λέτε ότι η ΜΜ είναι κατά βάση εμπειρική. Οι αντιφάσεις σας είναι τόσες, που δυσκολεύομαι να σας παρακολουθήσω.
 

Aldo

Well-Known Member
Fast forward οι θέσεις εδώ για τα νούμερα και το ποσό λεπτομερείς είναι η διαδικασία για να είμαστε βέβαιοι και το τι λέμε.

 

Kostas97

Well-Known Member
Πολυ ενδιαφερον νημα!
Εγω απο ο,τι καταλαβαινω μιλαμε για ενα εργαλειο το οποιο δινει ενα μπουσουλα αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ο απολυτος οδηγος. Παρολα αυτα για καποιον που θελει να ελαχιστοποιηση τις πιθανοτητες overharvesting ειναι μια καλη επιλογη η οποια δεν σε βαζει στα ορια.

Εχω καταλαβει κατι λαθος;
 

vlafo

Well-Known Member
Τι καινούργιο είναι αυτό Κώστα που μαθαίνεις?
Δεν τα έχουμε συζητήσει?
Δεν τα ξέρεις ότι είναι ένας μπούσουλας οι μετρήσεις απλά είναι απαραίτητες?
Τι καινούργιο μαθαίνουμε?
Επειδή κάποιοι ανακαλύψανε την Αμερική?
Εσύ τουλάχιστον είσαι διαβασμένος και θα έπρεπε να ξέρεις ακριβώς τι έχει συζητηθεί εδώ μέσα.
 

Gianney

Well-Known Member
Νομίζω το εμπειρικά είναι όντως κακή λέξη να την χρησιμοποιεί κάποιος γιατρός , που ο γιατρός σαν επιστήμονας πρέπει να βασίζεται πάντα σε μετρήσεις επαληθεύσεις και τα σχετικά
 

Kostas97

Well-Known Member
Τι καινούργιο είναι αυτό Κώστα που μαθαίνεις?
Δεν τα έχουμε συζητήσει?
Δεν τα ξέρεις ότι είναι ένας μπούσουλας οι μετρήσεις απλά είναι απαραίτητες?
Τι καινούργιο μαθαίνουμε?
Επειδή κάποιοι ανακαλύψανε την Αμερική?
Εσύ τουλάχιστον είσαι διαβασμένος και θα έπρεπε να ξέρεις ακριβώς τι έχει συζητηθεί εδώ μέσα.
Το ενδιαφερον το εβαλα μιας και μετα απο καιρο βλεπουμε ενα νημα που εμπεριεχει και μια συζητηση και οχι απλες παρουσιασεις. Κατα τα αλλα οπως τα λες. Αλλα εχεις καταλαβε σε ποιο κομματι υπαρχει η αντιπαραθεση;
Σε φαση δλδ οτι παλια το εκραζε ο γιατρος και πλεον φαινεται να το χρησιμοποιει;
 

vlafo

Well-Known Member
Το ενδιαφερον το εβαλα μιας και μετα απο καιρο βλεπουμε ενα νημα που εμπεριεχει και μια συζητηση και οχι απλες παρουσιασεις. Κατα τα αλλα οπως τα λες. Αλλα εχεις καταλαβε σε ποιο κομματι υπαρχει η αντιπαραθεση;
Σε φαση δλδ οτι παλια το εκραζε ο γιατρος και πλεον φαινεται να το χρησιμοποιει;
Κώστα
Έχεις καταλάβει ότι η αξιοπιστία σε κάτι σε οτιδήποτε λες και κάνεις είναι το πιο σημαντικό και πολύτιμο και πληρώνεται?
Αν εσύ νομίζεις ότι έτσι απλά το προσπερνάμε be my guest.
Εγώ όχι τα υπόλοιπα μέλη ας κάνουν ότι θέλουν.
 

Kostas97

Well-Known Member
Κώστα
Έχεις καταλάβει ότι η αξιοπιστία σε κάτι σε οτιδήποτε λες και κάνεις είναι το πιο σημαντικό και πολύτιμο και πληρώνεται?
Αν εσύ νομίζεις ότι έτσι απλά το προσπερνάμε be my guest.
Εγώ όχι τα υπόλοιπα μέλη ας κάνουν ότι θέλουν.
Σε πιανω!!
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Απορώ ειλικρινά. Όταν μέλη του φόρουμ ασκούν κριτική στη βάση του ότι η ΜΜ αποτελεί εφαρμοσμένη επιστήμη (εν πολλοίς craft), προβάλετε τα πτυχία σας και την επιστημοσύνη σας κ Αναστασάκη. Τώρα που φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε ελλιπώς ένα επιστημονικό εργαλείο, μας λέτε ότι η ΜΜ είναι κατά βάση εμπειρική. Οι αντιφάσεις σας είναι τόσες, που δυσκολεύομαι να σας παρακολουθήσω.
Αρχησαμε λοιπον
1. τα μελη του φορουμ ασκουν "κριτική" στον ανθρωπο Αναστασακη και οχι σε αυτο που δηθεν λες. Ολοι γνωρισουν οτι η ιατρική ειναι applied science, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CRAFΤ. Αστειο λογικό άλμα. Σιγα μην ειμαστε και Δρουιδιδες
2. Η "επιστημοσυνη" που λες οτι προβαλλω και σε ενοχλει, υπάρχει ΟΣΟ και να σε ενοχλει, και ναι , απεναντι σε κακοηθεις που θελουν να επηρεάσουν το κοινό για να με βλαψουν, οφειλω να την υπενθυμισω.
Εσυ έχεις όπλο την ανωνυμια σου, εγω εχω τα πτυχια μου, τις γνωσεις και τα επιστημονικά επιτευγματα μου.
3. το εργαλειο ΕΧΕΙ ΕΝΔΟΓΕΝΕΙΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ,παρα ταυτα το χρησιμοποιω με τον καλύτερο τροπο. Αυτο που λες ειναι απλα λαθος.
4. Η ΜΜ όπως κάθε χειρονακτική εργασια εχει τεραστιο εμπειρικό κομμάτι.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΣΟΥΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΑΝ ...ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΩΣ ΓΕΛΟΙΟΥΣ.
Διότι νομιζουν ότι η ΜΜ ειναι τα 10 πραγματακια που μαθανε από τα φορουμ.
Οποτε προφανως ΤΙΠΟΤΑ δεν υποκαθιστα την εμπειρια, ειδικα όταν προυπάρχει υπόβαθρο γνωστικό.

Τωρα, μπορεις να με ακολουθησεις?
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Fast forward οι θέσεις εδώ για τα νούμερα και το ποσό λεπτομερείς είναι η διαδικασία για να είμαστε βέβαιοι και το τι λέμε.


Και παλι σε ευχαριστω που ανεβαζεις βιντεο μου!
Εισαι μεγάλη βοηθεια!

Οι μετρησεις μου ειναι λεπτομερεστατες.
Το Total Donor Capacity ειναι ως metric από αρκετα ανακριβες μεχρι για τα πανηγυρια.
Ελπίζω πως ΤΩΡΑ το καταλαβες, ε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Πολυ ενδιαφερον νημα!
Εγω απο ο,τι καταλαβαινω μιλαμε για ενα εργαλειο το οποιο δινει ενα μπουσουλα αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ο απολυτος οδηγος. Παρολα αυτα για καποιον που θελει να ελαχιστοποιηση τις πιθανοτητες overharvesting ειναι μια καλη επιλογη η οποια δεν σε βαζει στα ορια.

Εχω καταλαβει κατι λαθος;
Ναι, εισαι γενικα πολυ κοντα.

Απο μη αρχαριους ιατρούς χρησιμοποιείται μονο για λόγους sales.
Τιποτα άλλο
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Τι καινούργιο είναι αυτό Κώστα που μαθαίνεις?
Δεν τα έχουμε συζητήσει?
Δεν τα ξέρεις ότι είναι ένας μπούσουλας οι μετρήσεις απλά είναι απαραίτητες?
Τι καινούργιο μαθαίνουμε?
Επειδή κάποιοι ανακαλύψανε την Αμερική?
Εσύ τουλάχιστον είσαι διαβασμένος και θα έπρεπε να ξέρεις ακριβώς τι έχει συζητηθεί εδώ μέσα.

Δεν προσεχεις.

Μαθατε ότι το Total Donor Capacity ειναι ως metric από αρκετα ανακριβες μεχρι για τα πανηγυρια.
Οι υπόλοιπες μετρησεις γινονται για να βγει ΑΥΤΟ!
Οποτε, οι υπόλοιπες μετρησεις ειναι "απαραιτητες" για τον ασθενή για να νιωσει ασφάλεια και σιγουρια και πως έχει καποιο ...έλεγχο.
Ο χειρουργός αν ειναι εμπειρος γνωριζει τι αποτέλεσμα να περιμενει σε καθε περιστατικό χωρις καμια μετρηση.
Επίσης, γνωριζει με το που θα δει μια δοτρια πόσα μπορει να εξαγει με ασφάλεια.
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΔΗΝ μόλις ξεκινησει η εξαγωγη λόγω ιδιοσυγκρασιακών παραμετρων που ΔΕΝ τους γνωριζεις πριν ξεκινησεις.
Και εκει το Sorftware και οι μετρησεις πανε ΚΟΥΒΑ.
Τωρα καταλαβες?
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Νομίζω το εμπειρικά είναι όντως κακή λέξη να την χρησιμοποιεί κάποιος γιατρός , που ο γιατρός σαν επιστήμονας πρέπει να βασίζεται πάντα σε μετρήσεις επαληθεύσεις και τα σχετικά
Ισχυει.
Αλλα εδω δεν θα γινει συζητηση για την ΑΛΗΘΕΙΑ, θα γινει Βιετναμ Παλαια μελη vs Αναστασακης με καθε δυνατο τροπο και καθε δυνατη διαστρεβλωση αυτων που γραφω.
 

panos1234

Well-Known Member
Λυπάμαι αλλά το έχασα λίγο και θα ήθελα μια βοήθεια.
Αρχικά εδώ σε εμάς αναφέρεται ο γιατρός πως το εν λόγω software "δεν είναι χάρτης ή blueprint που απεικονίζει κάτι με ακρίβεια και στην συνέχεια στο βίντεο που ανέβασε ο @Aldo αναφέρει πως όλες οι μετρήσεις γίνονται με ακρίβεια από πριν 08:09 ώστε να γνωρίζει από πριν ο ασθενής το αποτέλεσμα που θα πάρει.
Τελικά τι ισχύει?
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Το ενδιαφερον το εβαλα μιας και μετα απο καιρο βλεπουμε ενα νημα που εμπεριεχει και μια συζητηση και οχι απλες παρουσιασεις. Κατα τα αλλα οπως τα λες. Αλλα εχεις καταλαβε σε ποιο κομματι υπαρχει η αντιπαραθεση;
Σε φαση δλδ οτι παλια το εκραζε ο γιατρος και πλεον φαινεται να το χρησιμοποιει;
Ποτε δεν έκραζα την αναγκαιότητα των μετρησεων.
Γνωριζω ότι ΜΟΝΟ από εμενα στην Ελλάδα έχετε πάρει όσοι έχετε έρθει ΕΓΓΡΑΦΕΣ μετρησεις με τα απαραιτητα στοιχεια, δλδ πυκνότητα, λόγο, τυπο, παχος και χρωμα μαλλιων. (μετρησεις με απλο digital trichoscope)
Διορθώστε με αν εχω άδικο, ανεβαστε απο άλλο ιατρό ΕΓΓΡΑΦΗ μετρηση. (Μονο ο Γιωργος Ζοντος πιστευω δινει)

ΑΛΛΟ αυτο και αλλο το να θεωρούμε πως οι ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ κανουν το αποτέλεσμα και πως χωρις τις συγκεκριμενες μετρησεις του World Fue Institute με το συγκεκριμενο excel δεν γινεται δουλεια ή ο εκαστοτε ιατρός ειναι άσχετος.
Το εργαλειο αυτο φτιαχθηκε για:
1. ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ χειρουργούς
2. Αυτο προβολή του δημιουργού του και της επιστημονικής οργανωσης που εφτιαξε ως αντιπαλο δεος στην ISHRS
3. για να έχει κατι στα χερια του ο ασθενής (πολυ χρησιμο για την ψυχολογια του ασθενούς)
4 για να εχει κάτι στα χερια του ο ιατρός (δεν ξερεις τι γινεται)
5. για νιωθει ο ασθενής σιγουρια/ασφάλεια επειδη χρησιμοποιείς κάτι που δεν το ειδε αλλου και στο μυαλό του "κανει" του ςάλλους ιατρούς να μοιαζουν less updated.

Ειναι χρησιμο ελάχιστα στην πράξη για τις αποφάσεις που θα παρει ένας εμπειρος ιατρός.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Γιατρέ, έχεις χρόνο για απορίες σήμερα! Ειλικρινά με 3 χειρουργεία τη μέρα πως προλαβαίνεις;
Σημερα εχω 2, ακυρωθηκε ενα λόγω covid.
Θες να περασεις μια βολτα?
θες βιντεο να στο δειξω?
Αν στο φτιαξω επιτοπου και ονομαστικά υποσχεσαι να ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΑ ΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ????
Αντρικια ομως
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν προσεχεις.

Μαθατε ότι το Total Donor Capacity ειναι ως metric από αρκετα ανακριβες μεχρι για τα πανηγυρια.
Οι υπόλοιπες μετρησεις γινονται για να βγει ΑΥΤΟ!
Οποτε, οι υπόλοιπες μετρησεις ειναι "απαραιτητες" για τον ασθενή για να νιωσει ασφάλεια και σιγουρια και πως έχει καποιο ...έλεγχο.
Ο χειρουργός αν ειναι εμπειρος γνωριζει τι αποτέλεσμα να περιμενει σε καθε περιστατικό χωρις καμια μετρηση.
Επίσης, γνωριζει με το που θα δει μια δοτρια πόσα μπορει να εξαγει με ασφάλεια.
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΔΗΝ μόλις ξεκινησει η εξαγωγη λόγω ιδιοσυγκρασιακών παραμετρων που ΔΕΝ τους γνωριζεις πριν ξεκινησεις.
Και εκει το Sorftware και οι μετρησεις πανε ΚΟΥΒΑ.
Τωρα καταλαβες?
Μάλλον εσείς δεν με προσέχετε και τα σχόλια που γράφω.
Θα μου πείτε με τόσους εχθρούς που να τους παρακολουθήσεις όλους.

Έχω γράψει ακριβώς πως η κλινική εικόνα του ασθενή όπως τη βλέπει ο γιατρός δε συγκρίνεται με τίποτα.
Οι μετρήσεις έρχονται να επικυρώσουν αυτή ακριβώς την εικόνα.
Οι μετρήσεις δεν είναι για τον ασθενή για λόγους εντυπωσιασμού αλλά και για τον γιατρό τον ίδιο.

Αφού λοιπόν είναι έτσι χωρίς να παίζουν κανένα απολύτως ρόλο απαντήστε μας λοιπόν,γιατί στον ασθενή jack που πέρασε 3 Cons και από 3 έμπειρους γιατρούς,κανένας δεν του βρήκε την dupa?

Τώρα έγινα κατανοητός?

Περιμένω μια σοβαρή απάντηση.
 

Gianney

Well-Known Member
Σημερα εχω 2, ακυρωθηκε ενα λόγω covid.
Θες να περασεις μια βολτα?
θες βιντεο να στο δειξω?
Αν στο φτιαξω επιτοπου και ονομαστικά υποσχεσαι να ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΑ ΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ????
Αντρικια ομως
Νομίζω έχει δίκιο ο γιατρός.Ενας φίλος μου που σας ακολουθεί και μιλάμε μου λέει ο γιατρός έκανε δώρο και σοκολάτες χαχα
 
Μπλουζα