To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

tropheus

Well-Known Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

loukas alcoholic είπε:
... ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΚΑΙ απ@τΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΥΣΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΟΥ 0,002 :D :D :D ΧΩΡΙς ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑΝ ΚΑΝ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΞΕΡΟΣΦΥΡΙ ΜΑΓΚΕΣ ...

Είσαι ΘΕΟΣ :D :D :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

loukas

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

tropheus είπε:
[quote author=loukas alcoholic link=topic=173.msg48420#msg48420 date=1298376699]
... ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΚΑΙ απ@τΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΟΥ ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΥΣΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΟΥ 0,002 :D :D :D ΧΩΡΙς ΠΛΑΚΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΟΥΣΑΝ ΚΑΝ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΞΕΡΟΣΦΥΡΙ ΜΑΓΚΕΣ ...

Είσαι ΘΕΟΣ :D :D :D
[/quote]και κατι ακομα μια (παριμια) :grandpa: :grandpa: :grandpa:( παρακαλητω μ@@νι ξινο μαμηση) 7SFGSFG 7SFGSFG 7SFGSFG
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Και κατι ακομα μια (παριμια) :grandpa: :grandpa: :grandpa:( παρακαλητω μ@@νι ξινο μαμηση) 7SFGSFG 7SFGSFG 7SFGSFG
:D :D Βρε Λουκά ποτέ θα βάλεις για δήμαρχος η ψήφος μου σε περιμενει :D :D
 

MindYourself

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Καλησπέρα σε όλους. Παίρνω φιναστερίδη 1 mg/24h σε κάψουλες απο φαρμακείο μετά απο συνταγή δερματολόγου από τον περασμενο Μαιο. Τις τελευταίες μέρες τη διέκοψα απλά επειδή δε μπόρεσα να την προμηθευτώ εγκαίρως. Παρατήρησα όμως ότι ενώ κατά το διάστημα της χρήσης της φινα δεν είχα απολύτως καμία παρενέργεια, τις 4 μέρες που δε παίρνω, βλέπω μια χαλαρότητα σε ότι έχει να κάνει με την πρωινή στύση και τη λίμπιντο γενικότερα.
Είναι φυσιολογικό αυτο? Γιατί δε ξέρω αν πρέπει να το αποδώσω εκεί η στον ελαφρά κακό ύπνο και τη διατροφή που κάνω τελευταία και το άγχος λόγω σχολής.
Πάντως πάλι καταφέρνω στύση και εκσπερμάτιση σε 2-3 λεπτά το πολύ αν προσπαθήσω, και 2 και 3 φορές τη μέρα ;D
 

Agahnim

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

καλησπερα καλησπερα..εδω και 8 μερες εχω ξεκινησει προσκαρ..τις 5 πρωτες μερες 1μγ/μερα και τις υπολοιπες περιπου 0.8μγ/μερα. το προβλημα ειναι οι παρενεργειες.. κλασσικες θα τις χαρακτηριζα..

1) ελειψη ερωτικης επιθυμιας 2) μειωμενη λιμπιντο 3) ισως περισσοτερη διαθεση για υπνο ;D

οκ δεν πανικοβληθικα παρα πολυ.. χαρη στο φορουμ, ηξερα τι να περιμενω.. το θεμα ειναι οτι εχω σκαλωσει οτι οι παρενεργειες ειναι μη αναστρεψιμες. αυτο φοβαμαι. μου ειναι δυσκολο να χονεψω οτι αν σταματισω το προσκαρ θα επανελθει η ερωτικη επιθυμια οπως πριν.κι αν ανηκω και γω στο 2%??

2 λυσεις υπαρχουν:

η συνεχιζω ελπιζοντας πως καποια στιγμη ο οργανισμος μου θα προσαρμοστει και ξαφνηκα θα αυξηθη η ερωτικη μου επιθυμια (πραγμα δυσκολο αν το σκεφτομαι συνεχεια)

η σταματαω σιγα σιγα, περιμενω να επανελθω οπως πριν ωστε να μου φυγει το σκαλωμα οτι δεν ανικο στο καταραμενο 2% που εχουν μη αναστρεψιμες επιπτωσεις, και μολις μου φυγει το ξαναρχηζω.

τι μου προτεινεται?
 

tatini

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Cursed είπε:
καλησπερα καλησπερα..εδω και 8 μερες εχω ξεκινησει προσκαρ..τις 5 πρωτες μερες 1μγ/μερα και τις υπολοιπες περιπου 0.8μγ/μερα. το προβλημα ειναι οι παρενεργειες.. κλασσικες θα τις χαρακτηριζα..

1) ελειψη ερωτικης επιθυμιας 2) μειωμενη λιμπιντο 3) ισως περισσοτερη διαθεση για υπνο ;D

οκ δεν πανικοβληθικα παρα πολυ.. χαρη στο φορουμ, ηξερα τι να περιμενω.. το θεμα ειναι οτι εχω σκαλωσει οτι οι παρενεργειες ειναι μη αναστρεψιμες. αυτο φοβαμαι. μου ειναι δυσκολο να χονεψω οτι αν σταματισω το προσκαρ θα επανελθει η ερωτικη επιθυμια οπως πριν.κι αν ανηκω και γω στο 2%??

2 λυσεις υπαρχουν:

η συνεχιζω ελπιζοντας πως καποια στιγμη ο οργανισμος μου θα προσαρμοστει και ξαφνηκα θα αυξηθη η ερωτικη μου επιθυμια (πραγμα δυσκολο αν το σκεφτομαι συνεχεια)

η σταματαω σιγα σιγα, περιμενω να επανελθω οπως πριν ωστε να μου φυγει το σκαλωμα οτι δεν ανικο στο καταραμενο 2% που εχουν μη αναστρεψιμες επιπτωσεις, και μολις μου φυγει το ξαναρχηζω.

τι μου προτεινεται?

Εισιτήρια για Βραζιλία.
 

Agahnim

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

okay καλη η πλακα αλλα μην το ξεφτυλιζουμε κιολας.δεν εκανα το ποστ για να λαβω τετοιου ειδους απαντησεις <_< την γνωμη σας ζηταω
 

Hairboost

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Παρε για 2 μηνες, βλεπεις πως νιωθεις και αναλογα προχωρας
 

mikipitri

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ρε παιδιά η συχνοουρία είναι μέσα στις ανεπιθύμητες ενέργειες του proscar?
παίρνω εδώ και 12 μέρες κάθε μέρα 1mg (από μέρα παρά μέρα που έπαιρνα) και τις τελευταίες 5 μέρες δεν προλαβαίνω να κατουράω... μιλάμε δεν μπορώ να κρατηθώ!!! με έπιασαν οι ακράτειες από τα 30φεύγα ρε π@@στ@ μου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Μάλλον τυχαίο ειναι. Δεν γίνεται σε 15 μέρες να έβγαλες τέτοιο σύμπτωμα στο 1mg. Συχνοουρίες έχεις όταν έχει μικρύνει ο προστάτης απο παρατεταμένη έντονη και μακροχρόνια χρήση, και αφού κόψεις την φίνα εντελώς και ο προστάτης κάνει το rebound. Κάτι άλλο παίζει πιστεύω.
 

tatini

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Η συχνοουρία είναι σύμπτωμα μεγεθυμένου προστάτη εφόσον η αύξηση του αδένα συμπιέζει την ουροδόχο κύστη με αποτέλεσμα να θες να πας συνεχώς τουαλέτα. Από την άλλη, η μείωση του μεγέθους του προστάτη μπορεί κι αυτή να προκαλέσει συμπτώματα συχνοουρίας από την αντίστροφη: αφήνοντας την ουροδόχο κύστη παντελώς ελέυθερη. Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση αισθάνεσαι και δυσκολία κατά την ούρηση (ζορίζεσαι ελαφρώς, ενώ τα ούρα φεύγουν με πίεση λάστιχου), ενώ στη δεύτερη αισθάνεσαι πως φεύγουν όλα. (Έχω παρατηρήσει ότι θέλω να πάω για κατούρημα μόλις πιω δεύτερο ποτήρι νερό.)
 

akol

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

είχα και εγώ έντονη συχνοουρία κάπου στον τέταρτο μήνα χρήσηs προσκάρ.τελικά δεν οφείλονταν στο προσκάρ αλλα σε μη βακτηριακή προστατίτιδα που είναι και δύσκολα να διαγνωστεί.ψάξ' το καλύτερα ....
 

$$$

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

akol είπε:
είχα και εγώ έντονη συχνοουρία κάπου στον τέταρτο μήνα χρήσηs προσκάρ.τελικά δεν οφείλονταν στο προσκάρ αλλα σε μη βακτηριακή προστατίτιδα που είναι και δύσκολα να διαγνωστεί.ψάξ' το καλύτερα ....

akol ο γιατρός σου γνώριζε ότι παίρνεις fina όταν έκανε διάγνωση για μη βακτηριακή προστατίτιδα?
 

akol

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ναι το γνώριζε.συγκεκριμένα το γνώριζαν.γιατί πήγα σε δύο γιατρούs.
 

$$$

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

akol είπε:
ναι το γνώριζε.συγκεκριμένα το γνώριζαν.γιατί πήγα σε δύο γιατρούs.

2 γιατροι ? :D δηλαδή άρχισες fina και σε 4 μήνες είχες συμπτωματολογία προστατίτιδας έκανες καλλιέργεια σπέρματος δεν βρήκανε τίποτα διάγνωση μη βακτηριακή προστατιτιδα και σου χορηγήσανε αντιβίωση :-X καλά μιλάμε για εγκλήματα ε μακράν η μεγαλύτερη απειλή τις ανθρωπότητας...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Επειδή μίλησα με ουρολόγο και απο προσωπική πείρα να σου πω οτι το ίδιο συμβαίνει όταν προστάτης που έχει υποστεί σμίκρυνση λόγω φίνας θέλει να επανέλθει στο φυσιολογικό μετά απο διακοπή φίνας. Παρενοχλεί την ουρήθρα ο προστάτης. Άτομα με BPH έχουν δυσουρία και καυσουρία, παρά συχνουρία.

skeptikistis είπε:
Η συχνοουρια ειναι συμπτωμα μεγεθυμενου και οχι μικροτερου προστατη. Η φινα για ΒΡΗ τη δινουν για αυτο το λογο. Οποιος εχει διογκωμενο προστατη, του το μικραινει ωστε να μην εχει συχνοουριες.

Ψαξτο
 

Hairboost

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Η συχνοουρια ειναι μεσα στις παρενεργειες
 
Μπλουζα