To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John1992

New Member
Είναι γνωστη η χρονολογία που άρχισε να γίνεται λήψη της φιναστεριδης από άνδρες με τριχόπτωση;
Αυτή η ερώτηση γίνεται για να βγει κάποιο συμπέρασμα για το κατά πόσο είμαστε σίγουροι ότι η φίνα δεν έχει και μακροχρόνιες παρενέργειες.
Κάπου διάβασα ότι πήρε έγκριση το 1997 αν δεν κάνω λάθος, να βάλουμε και άλλα 10 χρόνια πριν που ίσως γινόταν λήψη της από άνδρες με τριχόπτωση;
Άρα αν για παράδειγμα ένας άνδρας 30 ετων ξεκίνησε φιναστεριδη το 1987 μέχρι και σήμερα θα είναι 66 ετών.
Για να καταλήξω, δεν έχουμε πολλες περιπτώσεις ανδρών που είναι με μακροχρόνια χρήση φινας και πλέον έχουν γεράσει, ώστε να ξέρουμε αν έβγαλαν παρενέργειες.
Μπορεί να κάνω κάπου λάθος κιόλας, δεν έχω διαβάσει πολλά ακόμα..
 

dlazaros

Well-Known Member
Είναι γνωστη η χρονολογία που άρχισε να γίνεται λήψη της φιναστεριδης από άνδρες με τριχόπτωση;
Αυτή η ερώτηση γίνεται για να βγει κάποιο συμπέρασμα για το κατά πόσο είμαστε σίγουροι ότι η φίνα δεν έχει και μακροχρόνιες παρενέργειες.
Κάπου διάβασα ότι πήρε έγκριση το 1997 αν δεν κάνω λάθος, να βάλουμε και άλλα 10 χρόνια πριν που ίσως γινόταν λήψη της από άνδρες με τριχόπτωση;
Άρα αν για παράδειγμα ένας άνδρας 30 ετων ξεκίνησε φιναστεριδη το 1987 μέχρι και σήμερα θα είναι 66 ετών.
Για να καταλήξω, δεν έχουμε πολλες περιπτώσεις ανδρών που είναι με μακροχρόνια χρήση φινας και πλέον έχουν γεράσει, ώστε να ξέρουμε αν έβγαλαν παρενέργειες.
Μπορεί να κάνω κάπου λάθος κιόλας, δεν έχω διαβάσει πολλά ακόμα..
Σωστά διάβασες αλλά έγινε αλλιώς. Το φάρμακο ξεκίνησε μετά απο παρατηρήσεις γιατρών το 1947 οτι άνδρες με μικρότερους όρχεις είχαν μικρότερους προστάτες και καθόλου καράφλα δίνοτάς την ιδέα που δημιουργήθηκε το 1987 η φιναστερίδη με πατέντα και διατέθηκε απο τα φαρμακεία το 1992 για την υπερπλασία του προστάτη. Μετά απο 5 χρόνια σε εκκατομύρια ασθενείς σε όλο τον κόσμο δόθηκε το πράσινο φώς και για την καράφλα σε δόσεις 1mg το 1997. Τα αρχεία υπάρχουν για 31 χρόνια χρηστών για τον προστάτη και για 26 για την καράφλα. Εδώ να σου δώσω να καταλάβεις οτι απο το σύνολο των χρηστών φιναστερίδης στο κόσμο, για προστάτη είναι το 70% και για την καράφλα το 30% και οι έρευνες εξετάζουν πολύ το 30% και δεν ασχολούνται πολύ με το 70% που παίρνουν φίνα για τον προστάτη. Εάν ξέρεις να διαβάζεις μερίδια αγοράς, παρακάτω έχει ανάλυση όπου μιλάει για 119μύρια δολλάρια παγκοσμίως και 2 κατηγορίες, αυτή για τα μαλλιά και αυτή των 5mg όπως την λέει. Αν το πάρουμε μπακαλίστικα τότε μιλάμε για 2 εκκατομύρια πακέτα το χρόνο Propecia (40€ το πακέτο) και 76μύρια δολλάρια. Για το προστάτη 43μύρια δολλάρια των 5mg σε 8 εκκατομύρια πακέτα προσκάρ (5€ το πακέτο) και αντε να υπολογίσεις αυτούς που για μαλλιά σπάνε το προσκάρ...
Οπότε χρήστες υπάρχουν, απλά οι έρευνες είναι ακριβές και χρηματοδοτούνται απο τις ίδιες τις εταιρείες... απλά η εμπειρία των γιατρών που έρχονται σε επαφή με τους ασθενείς δείχνει οτι υπάρχει πολύ καλή μακροχρόνια ανοχή απο τον οργανισμό. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις και ως άνθρωποι κοιτάμε περισσότερο αυτές και οχι τα υπόλοιπα εκκατομύρια.


 

giaderty

New Member
Αν κάποιος έχει πάρει προσκαρ και του έβγαλε παρενέργειες, τι κάνει;;;; Έχουμε καταλήξει κάπου;;;;;
 

giaderty

New Member
Ρωτάς ως παθών; συνήθως χαμηλώνεις δόση η διακόπτεις για λίγο
Είμαι παθών από ένα άλλο φάρμακο. Το accutane, που είναι για την ακμή. Από αυτά που διαβάζω στα ξένα φόρουμ το accutane, η φιναστεριδη και τα ssri αντικαταθλιπτικα βγάζουν τις ίδιες παρενεργειες. Απλά, επειδή είναι πολλές οι πληροφορίες, μπορείτε να με ενημερώσετε για το αν υπάρχουν νεότερα δεδομένα για το πως αντιστρέφεις( αν αντιστρέφονται) τις αρνητικές συνεπειες;;;;;
 

montecristo

Well-Known Member
Είμαι παθών από ένα άλλο φάρμακο. Το accutane, που είναι για την ακμή. Από αυτά που διαβάζω στα ξένα φόρουμ το accutane, η φιναστεριδη και τα ssri αντικαταθλιπτικα βγάζουν τις ίδιες παρενεργειες. Απλά, επειδή είναι πολλές οι πληροφορίες, μπορείτε να με ενημερώσετε για το αν υπάρχουν νεότερα δεδομένα για το πως αντιστρέφεις( αν αντιστρέφονται) τις αρνητικές συνεπειες;;;;;
Παίρνεις πιο χαμηλή δόση και όχι καθε μερα
 

giaderty

New Member
Το έχω διακόψει εδώ και πολλά χρόνια. Σας ρωτώ αν έχετε πληροφορίες, για το τι κάνει κάποιος σε μια τέτοια περιπτωση;;
 

montecristo

Well-Known Member
Το έχω διακόψει εδώ και πολλά χρόνια. Σας ρωτώ αν έχετε πληροφορίες, για το τι κάνει κάποιος σε μια τέτοια περιπτωση;;
ποιο έχεις διακόψει; με την χαμηλότερη δόση έχεις πολυ λιγότερες πιθανότητες για παρενέργειες...δηλαδή παίρνεις 3 ή 4 φορές την εβδομάδα αντί για κάθε μέρα.
 

giaderty

New Member
Μα να πάρω χαμηλότερη δόση σε κάτι που δεν παιρνω καν;;;; Να σε ενημερώσω, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, ότι έχω διακόψει το χάπι εδώ και χρόνια. Οι παρενέργειες όμως επιμένουν. Σε μικρότερο βέβαια βαθμό. Σε πολύ μικρότερο βαθμό. Σε μια τέτοια περίπτωση, τι κάνει κάποιος;;;; Υπάρχει κάποιος γιατρός, εξειδικευμένος με αυτές τις καταστασεις;;;;
 

montecristo

Well-Known Member
Μα να πάρω χαμηλότερη δόση σε κάτι που δεν παιρνω καν;;;; Να σε ενημερώσω, σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες, ότι έχω διακόψει το χάπι εδώ και χρόνια. Οι παρενέργειες όμως επιμένουν. Σε μικρότερο βέβαια βαθμό. Σε πολύ μικρότερο βαθμό. Σε μια τέτοια περίπτωση, τι κάνει κάποιος;;;; Υπάρχει κάποιος γιατρός, εξειδικευμένος με αυτές τις καταστασεις;;;;
Ότι παρενέργειες βγάλεις φεύγουν μετά από 3-6 μήνες από την διακοπή. Οπότε δεν νομίζω οτι οι παρανέργειες που έχεις προέρχονται από αυτό. Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν τη λίμπιντο πχ...κάνε εξετάσεις να δεις αν υπάρχει κατί παθολογικό. Μια γενική αίματος και ορμονολογικές τεστοστερόνη (ολική, ελεύθερη), DHT, οιστρογόνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Είμαι παθών από ένα άλλο φάρμακο. Το accutane, που είναι για την ακμή. Από αυτά που διαβάζω στα ξένα φόρουμ το accutane, η φιναστεριδη και τα ssri αντικαταθλιπτικα βγάζουν τις ίδιες παρενεργειες. Απλά, επειδή είναι πολλές οι πληροφορίες, μπορείτε να με ενημερώσετε για το αν υπάρχουν νεότερα δεδομένα για το πως αντιστρέφεις( αν αντιστρέφονται) τις αρνητικές συνεπειες;;;;;
Απο οτι καταλαβα εσυ δεν εχεις παρει ποτε φιναστεριδη. Μιλας για το accutane, σωστα;
 

Vdupa

Well-Known Member
Έτσι ακριβώς. Είχα πάρει το accutane. Η δραστική του ουσία είναι η ισοτρετινοινη
Δεν σημαινει οτι επειδη σου εδωσε παρενεργειες το accutane θα σου δωσει και η φιναστεριδη. Το πιο πιθανον ειναι να μην καταλαβαινεις οτι το παιρνεις.
 

giannis6363

New Member
@dlazaros σε ένα προηγούμενο νήμα είχες πει αν κάποιος κάνει εξετάσεις dht και είναι υψηλή πιθανόν δε θα έχει side effects με τη φιναστεριδη. Εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω φινα είμαι 29 ετών και οι εξετάσεις έδειξαν dht 0,62. Είναι υψηλή τιμή;
 

dlazaros

Well-Known Member
@dlazaros σε ένα προηγούμενο νήμα είχες πει αν κάποιος κάνει εξετάσεις dht και είναι υψηλή πιθανόν δε θα έχει side effects με τη φιναστεριδη. Εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω φινα είμαι 29 ετών και οι εξετάσεις έδειξαν dht 0,62. Είναι υψηλή τιμή;
Όταν κάνεις εξετάσεις, η dht που βλέπεις είναι στο αίμα και οχι στα μαλλιά όπου δεν μετριέται. Εαν εννοείς οτι εάν έχει κάποιος υψηλή dht και πάρει φιναστερίδη κάθε μέρα οτι δεν θα έχει παρενέργειες τότε ούτε αυτό είναι σίγουρο. 0,47 εως 2,67 είναι το εύρος σε άνδρες 18-59 ετών. Είσαι μέσα στα νορμάλ πλαίσια αν και προς τα χαμηλά. Όταν ξεκινήσεις φιναστερίδη θα πρέπει να δεις εαν η δοσολογία κάθε μέρα είναι αρκετή για να σταματήσει η τριχόπτωση χωρίς παρενέργειες αλλιώς κατεβάζεις την δόση σε 3-4 φορές την εβδομάδα και επαναξιολογείς.
Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι οτι μπορεί να έχεις πολύ χαμηλή dht αλλά μεγάλη ευαισθησία σε αυτή και να πέφτουν τα μαλλιά ακόμα και με χαμηλά επίπεδα. Η φιναστερίδη μειώνει το ποσοστό που φτάνει στα μαλλιά και τα σώζεις αλλά εάν έχεις ήδη χαμηλή dht και πάρεις εγάλη δόση φιναστερίδης τότε θα σου κατέβει και η dht στο αίμαι οπότε θα δείς κάποιες παρενέργειες ή οχι. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.
 

montecristo

Well-Known Member
@dlazaros σε ένα προηγούμενο νήμα είχες πει αν κάποιος κάνει εξετάσεις dht και είναι υψηλή πιθανόν δε θα έχει side effects με τη φιναστεριδη. Εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω φινα είμαι 29 ετών και οι εξετάσεις έδειξαν dht 0,62. Είναι υψηλή τιμή;
Το 1 mg φιναστερίδης μειώνει τα επίπεδα της DHT κατά 70%. Οπότε αμα εξαρχής έχεις χαμηλή DHT και πάρεις φιναστερίδη τοτε μετά με την φιναστερίδη θα ειναι κάτω από τα φυσιολογικά όρια η DHT σου, καθώς η φιναστερίδη την μειώνει κατά 70%, σου με οτι αυτό συνεπάγεται... Δηλαδή εσένα από 0.62 θα πάει 0.19 και αν το κάτω φυσιολογικό όριο ειναι 0.47 τοτε θα εισαι αρκετά κάτω από τα φυσιολογικά επίπεδα
Αν κάποιος ειχε υψηλή DHT εξαρχής και πάρει φιναστερίδη μπορει να είναι στα φυσιολογικά όρια και μετά την λήψη φιναστερίδης οπότε η λογική λέει οτι ο δευτερος που ειχε υψηλή DHT εξαρχής θα κινδυνεύει και πολυ λιγότερο από παρενέργειες., αφού και μετά την λήφη φιναστερίδης πάλι θα είναι εντός φυσιολογικών ορίων η DHT του.
 

Kostas97

Well-Known Member
Είμαι παθών από ένα άλλο φάρμακο. Το accutane, που είναι για την ακμή. Από αυτά που διαβάζω στα ξένα φόρουμ το accutane, η φιναστεριδη και τα ssri αντικαταθλιπτικα βγάζουν τις ίδιες παρενεργειες. Απλά, επειδή είναι πολλές οι πληροφορίες, μπορείτε να με ενημερώσετε για το αν υπάρχουν νεότερα δεδομένα για το πως αντιστρέφεις( αν αντιστρέφονται) τις αρνητικές συνεπειες;;;;;
Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Μέρα με τη νύχτα.
 

giaderty

New Member
Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Μέρα με τη νύχτα.
Δεν συγκρίνω τα φάρμακα Κώστα. Δεν είχα αυτό τον σκοπό. Απλά, δυστυχώς σε μένα το accutane, μου άφησε παρενέργειες που επιμένουν. Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω;;;; Υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος ιατρός που να ασχολείται με το μεταφιναστεριδικο σύνδρομο;;;; Κάποιος στο φόρουμ είχε πει ότι για να καταλάβει κάποιος γιατρός για τις παρενέργειες της φιναστερίδης, θα πρέπει να έχει ασχοληθεί με αθλητές. Παίρνοντας αφορμή από αυτή την ατάκα έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα ένα γιατρό που αυτοδιαφημίζεται ως ο γιατρός των bodybuilder. Αυτός ο γιατρός είναι στο Γαλάτσι. Τον γνωρίζει κανείς;;;; Τον προτείνετε;;;;; Θα βρω άκρη ή θα μπλέξω, χωρίς λόγο, σε πανάκριβες εξετάσεις;;;;
 
Μπλουζα