Tελικά τι συμβαίνει με την φιναστερίδη?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orange

Member
οι παρενέργειες που δεν νομίζω να είναι μόνιμες (μακάρι να είναι) αφού παντού γράφεται ότι επανέρχονται όταν την σταματήσεις εντοπίζονται στα περισσότερα και παχύτερα μαλλιά που απέκτησα και στο μικρό αλλά αρκετά ικανοποιητικό κατέβασμα της χερλαιν μου. Οτιδήποτε άλλο δεν έχω δεί, και κάνω αιματολογικές και ορμονολογικές εξετάσεις επιμελώς.
 

dlazaros

Well-Known Member
Αυτό που ισχύει είναι οτι κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και υπάρχουν συνδυασμοί πραγμάτων που μπορούν να οδηγήσουν σε παρενέργειες. Μπορείς να πάρεις μια αντιβίωση ή ενα ντεπόν και να πάθεις μεγάλη ζημιά εαν δεν έχεις ελέγξει τον εαυτό σου πρώτα. Δεν ξέκινάμε αγωγή με ενα φάρμακο εαν δεν είμαστε σε θέση να το λάβουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα που σημαίνει εαν έχεις προβλήματα υγείας, όσο ασήμαντα και εαν μοιάζουν, θα πρέπει να μάθεις ή να σε συμβουλέψει γιατρός τι σημαίνει αυτό για σένα. Με λίγα λόγια εαν εσύ έχεις αφυδάτωση και εγω σου δίνω αβέρτα καφέ να πιείς και μετά μου λές οτι ζαλίζεσαι και δεν μπορείς να σταθείς, φταίει ο καφές που σου έδωσε παρενέργειες?
 

dlazaros

Well-Known Member
Να βοηθήσω και να καταλάβετε τι είναι οι "παρενέργειες" που βλέπετε και γιατί μπορεί να είναι και μόνιμες.
Έχετε ενα πρόβλημα ορμονικό το οποίο χτυπάει και τις τρίχες. Καλή δύναμη, κέρδισες το λαχείο των μαλλιών. Μπορείς να το παλέψεις με οτι σου δίνει η επιστήμη (λύση 1) ή να τα γράψεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι και να ζήσεις την ζωή σου χωρίς τρίχες (λύση 2).
Τώρα επειδή έχεις πρόβλημα με την ορμόνη έχουν γίνει και άλλα "πραγματάκια" με αυτή εκτός απο τις τρίχες: υπερβολικές καύλες, δύναμη και ένταση σε σωματικές εντάσεις, υψηλή ετοιμότητα για πόλεμο, εγρήγορση και γενικότερα οτι περιγράφεται σε κάποιον που είναι σε φάση "κυνηγού".
Όταν επειδή σου πέφτουν τα μαλλιά επιλέγεις την λύση 1 και πας με την επιστήμη τότε θα σταματήσει να δηλητηριάζεται το κεφάλι και οι τρίχες και σε 1-2 χρόνια ανάλογα πόσο περίμενες μέχρι να δράσεις, θα δείς τα μαλλάκια σου πίσω. Ταυτόχρονα όμως για να γίνει αυτό θα ρυθμιστούν οι ορμόνες σου να μην κάνουν πάρτυ και θα σταματήσεις να είσαι σε φάση κυνηγού και δεν θα είσαι πλέον σαν καυλωμένος σκύλος και αυτό μπορεί να σε ενοχλεί και ακόμα και να το θεωρείς παρενέργεια. Μαζί με το ενα πάει και το άλλο. Δεν σου κάνει ή δεν μπορείς να το ρυθμίσεις (δοσολογία ή το σωστό φάρμακο πχ ντούτα αντί φίνα) τότε για σένα είναι η λύση 2...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Προσωπικά κοντεύω στα 4 χρόνια καθημερινής λήψης 1.25mg και δεν έχω παρατηρήσει καμία παρενέργεια ,δεν το ψάχνω και ιδιαίτερα βέβαια ,το έχω εισάγει στην καθημερινή ρουτίνα μου και αυτο που έχω καταφέρει είναι να μην έχω χάσει καθόλου έδαφος έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης τον δίδυμο αδερφό μου που όταν με είδε μετά από καιρό με ρώτησε τι έχω κάνει με τα μαλλιά μου .Εν τέλει ξεκίνησε και εκείνος φιναστερίδη χωρίς όμως να έχει σχέση με φόρουμ ,κάτι που το θεωρώ σημαντικό στην ελαχιστοποίηση των πιθανοτήτων εκδήλωσης παρενεργειών.
 

Harris_G

Well-Known Member
Προσωπικά κοντεύω στα 4 χρόνια καθημερινής λήψης 1.25mg και δεν έχω παρατηρήσει καμία παρενέργεια ,δεν το ψάχνω και ιδιαίτερα βέβαια ,το έχω εισάγει στην καθημερινή ρουτίνα μου και αυτο που έχω καταφέρει είναι να μην έχω χάσει καθόλου έδαφος έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης τον δίδυμο αδερφό μου που όταν με είδε μετά από καιρό με ρώτησε τι έχω κάνει με τα μαλλιά μου .Εν τέλει ξεκίνησε και εκείνος φιναστερίδη χωρίς όμως να έχει σχέση με φόρουμ ,κάτι που το θεωρώ σημαντικό στην ελαχιστοποίηση των πιθανοτήτων εκδήλωσης παρενεργειών.
Φιλε αμα συσχετιζοταν με οποιαδηποτε αλλη παρενεργεια εκτος απο το σεξουαλικο δε θα ειχε κανεις προβλημα. Απλα το εχω ξαναπει επειδη οι Ελληνες νομιζουν οτι ειναι υπεργ@μικουλες οσο κανεις αλλος λαος, καθονται και τους τρωει
 

tasos33

Well-Known Member
Όποιος θέλει να πάρει φίνα, ξεχνάει τα αντίστοιχα threads στο forum καθώς κ το google search. Έχουν ξεκινήσει μετά από μένα ,κατόπιν παρότρυνσης μου, δυο τρεις φίλοι ,χωρίς να ρωτήσουν κ να ψάξουν τίποτα κ δεν έχουν καμία παρενέργεια.
Επίσης έχω άλλους φίλους που πάνε σε δερματολόγο που γνωριζω κ μεταξύ άλλων τους δίνει και φτιαχτή φίνα 1mg χωρίς να ξέρουν καν τι είναι η φίνα. Ούτε αυτοί έχουν παρενέργειες.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Φιλε αμα συσχετιζοταν με οποιαδηποτε αλλη παρενεργεια εκτος απο το σεξουαλικο δε θα ειχε κανεις προβλημα. Απλα το εχω ξαναπει επειδη οι Ελληνες νομιζουν οτι ειναι υπεργ@μικουλες οσο κανεις αλλος λαος, καθονται και τους τρωει
Ξεκίνησες φίνα;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Όποιος θέλει να πάρει φίνα, ξεχνάει τα αντίστοιχα threads στο forum καθώς κ το google search. Έχουν ξεκινήσει μετά από μένα ,κατόπιν παρότρυνσης μου, δυο τρεις φίλοι ,χωρίς να ρωτήσουν κ να ψάξουν τίποτα κ δεν έχουν καμία παρενέργεια.
Επίσης έχω άλλους φίλους που πάνε σε δερματολόγο που γνωριζω κ μεταξύ άλλων τους δίνει και φτιαχτή φίνα 1mg χωρίς να ξέρουν καν τι είναι η φίνα. Ούτε αυτοί έχουν παρενέργειες.
Η άγνοια είναι χρυσός στην περίπτωση της φίνας.
 

kollaps

Member
Φιλε αμα συσχετιζοταν με οποιαδηποτε αλλη παρενεργεια εκτος απο το σεξουαλικο δε θα ειχε κανεις προβλημα. Απλα το εχω ξαναπει επειδη οι Ελληνες νομιζουν οτι ειναι υπεργ@μικουλες οσο κανεις αλλος λαος, καθονται και τους τρωει
Το σεξουαλικό για τους περισσότερους ανθρώπους περνάει από τον εγκέφαλο, αν κάθε φορά που πας να κάνεις σεξ είσαι με την αγωνία μη δε σου σηκωθεί επειδή ξεκίνησες φίνα είναι πολύ πιθανό να γίνει αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Το άλλο που παίζει είναι ότι πολλοί ομοιοπαθούντες με την ΑΓΑ έχουν θέματα αυτοεκτίμησης, δυσμορφίες, κατάθλιψη κ.ο.κ. (δεν κρίνω, πολλοί τα έχουμε περάσει αυτά με τα μαλλιά) τα οποία γαμάνε και τη λίμπιντο μεταξύ άλλων. Είμαι περίεργος αν γινόταν μια έρευνα όπου οι μισοί παίρνουν φίνα χωρίς να ξέρουν τίποτα για το φάρμακο ("βιταμίνες") και οι άλλοι μισοί διαβάζουν φόρουμ, reddit, κλπ, τι διαφορά θα βλέπαμε στα self-reported side effects.
 

bobby

Well-Known Member
Όταν βάζεις «κάτι τέτοιο» στο μυαλό σου είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάθεις «performance anxiety” εκτός αν είσαι 20 χρόνων και «τρυπάς τοίχους». Αν ακόμα και σε αυτές τις ηλικίες ακόμα μπορεί να συμβεί…. Εμένα μου είχε συμβεί όταν ήμουν 22 χρόνων με γκόμενα μεγαλύτερη σε ηλικία και μ@@@@v@ρ@ την πρώτη φορά που «βρεθήκαμε»…. Το μυαλό είναι η κινητήριος δύναμη για το σεξουαλικο και μετά τα υπόλοιπα…..
 

LoverBoy

Well-Known Member
Είτε παίρνει κάποιος Φϊνα είτε όχι το σεξουαλικό πλέον είναι θέμα για πολλούς καθώς έτσι όπως έχουν κάνει την ζωή μας να τρέχουμε όλη την μέρα για το τίποτα και στο τέλος να μη μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα είναι λογικό να χτυπάει και εκεί!
Αλλά άντε και κάποιος νομίζει ότι φταίει η Φίνα που δεν έχει ορμές(Μπορεί).Αν την κόψει και δει το κεφάλι του με τα χρόνια να αδειάζει θεωρεί ότι θα έχει όρεξη και πάθος για σεξ?ιδού η απορία!Οπότε είναι δίκοπο μαχαίρι η κατάσταση!
 

Harris_G

Well-Known Member
Εγω το δεχομαι να μη θελει να παρει καποιος αν γενικα ειναι κατα των φαρμακων.ΠΧ να μη πινει ουτε ασπιρινη ουτε αντιβιωσεις ουτε τπτ.

Τωρα να πινουμε να τρωμε και να φαρμακονομαστε 1002 σκ@τα και να μας πειραζει η φινα ειναι μλκια
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Όπως και να το κάνουμε, είτε το θέλουμε είτε όχι, η φίνα είναι σαν ενα ψυχοφάρμακο πρώτα και μετά το φάρμακο κατά της αλωπεκίας.
Δεν υπάρχει άλλη ψυχικά βιώσιμη λύση ενάντια στα βασανιστικά εξελισσόμενα "όργια" της αλωπεκίας.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Όπως και να το κάνουμε, είτε το θέλουμε είτε όχι, η φίνα είναι σαν ενα ψυχοφάρμακο πρώτα και μετά το φάρμακο κατά της αλωπεκίας.
Δεν υπάρχει άλλη ψυχικά βιώσιμη λύση ενάντια στα βασανιστικά εξελισσόμενα "όργια" της αλωπεκίας.
Ακριβώς έτσι το σκέφτομαι και εγώ φίλε μου!Κάνει δεν κάνει δουλειά το παίρνω και νιώθω ασφάλεια ότι θα κρατήσω τα μαλλιά μου!Αν και έχω δει διαφορά στους 7 μήνες φίνα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα