spiro- ξυροδερμια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
ξυροδερμια σε ολο το προσωπο σε παρα πολυ υψηλο βαθμο... φρυδια, μετωπο, μυτη, πιγουνι, μαγουλα, αυτια, χιλοι + στο τριχωτο της κεφαλης που εφαρμοζετε η spiro.
Επισης, η επιδερμιδα εχει ζαρωσει καπως...

αποτελεσμα: αντι για 19 να φενομαι για 30+

απλα το αναφερω για να γνωριζετε . ;)


υ.γ. τις πρωτες μερες που φιλτραρισα την σπιρο η ξυροδερμια ηταν σε νορμαλ επιπεδο τωρα πλεον που δεν το φιλτραρω γιατι βαριεμαι ειναι σε πολυ αυξημενο επιπεδο.

EDIT: επειδη δεν γνωριζω τον ακριβη ορο της ξυροδερμιας.. αυτο που συμβαινει στο δερμα μου ειναι οτι ξερενετε.. και οταν το τριβω εκεινο το σημειο πεφτουν ασπρακια... το αντιμετωπιζω βαζοντας after shave και θα εμφανηστει παλι μετα το μπανιο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: spiro- ξυροδερμια

ξυροδερμια ===> κακη κατασταση της κεφαλης ===> τριχοπτωση


ε ρε #ουστη.. εχω χρησιμοποιησει φινα, ντυτα, σπιρο, μινοξ και κετο
και αντι να μου δωσουν παρενεργεις φινα - ντυτα μου δινουν ολα τα υπολοιπα....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: spiro- ξυροδερμια

dimitris1991 είπε:
ξυροδερμια σε ολο το προσωπο σε παρα πολυ υψηλο βαθμο... φρυδια, μετωπο, μυτη, πιγουνι, μαγουλα, αυτια, χιλοι + στο τριχωτο της κεφαλης που εφαρμοζετε η spiro.
Επισης, η επιδερμιδα εχει ζαρωσει καπως...

αποτελεσμα: αντι για 19 να φενομαι για 30+

απλα το αναφερω για να γνωριζετε . ;)


υ.γ. τις πρωτες μερες που φιλτραρισα την σπιρο η ξυροδερμια ηταν σε νορμαλ επιπεδο τωρα πλεον που δεν το φιλτραρω γιατι βαριεμαι ειναι σε πολυ αυξημενο επιπεδο.

EDIT: επειδη δεν γνωριζω τον ακριβη ορο της ξυροδερμιας.. αυτο που συμβαινει στο δερμα μου ειναι οτι ξερενετε.. και οταν το τριβω εκεινο το σημειο πεφτουν ασπρακια... το αντιμετωπιζω βαζοντας after shave και θα εμφανηστει παλι μετα το μπανιο.
με ultrex λουστικες?
 
Απ: spiro- ξυροδερμια

οχι, το προβλημα ειναι οτι και με υλτρεξ να λουστω, μετα οταν εφαρμοσω την λοσιον θα ξαναβγει αυτο το πραμα μετα απο 30 λεπτα εκει που το εφαρμοσα... γι'αυτο εκανα το εντιτ στο πρωτο ποστ.. δεν ξερω αν ειναι 100% ξυροδερμια αλλα αν με δει καποιος θα πει "ξυροδερμια εχει"

στην αρχη νομιζα οτι αυτα τα απσρακια ειναι η σπιρο ή οι αχρηστες ουσιες του aldactone που δεν μας βοηθανε αλλα μετα οταν εβγαζα σε ολο το προσωπο καταλαβα οτι κατι αλλο παιζει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: spiro- ξυροδερμια

ειχα πολυ εντονο προβλημα ξηροδερμιας απο δευτερα λυκειου,οταν λεω εντονο ενοω το κεφαλι μου ηταν ασπρο,μεχρι και στα φρυδια ειχα,στα 21 δοκιμασα μια *πατεντα*να βαζω ελαιολαδο στο κεφαλι για 15 λεπτα την μερα,δεν εκανε ηδιαιτερη δουλεια,απο τοτε μεχρι τωρα λουζομαι με ultrex κατα τις ξηροδερμιας και πραγματικα δεν ξανα ειχα ποτε
 

anastpanago

New Member
Απ: spiro- ξυροδερμια

καλησπερα φιλε θα σου πω εγω τι θα κανεις μετα απο εμπειρια 10 χρονων στο προβλημα της ξηροδερμίας. Για το κεφαλι θα χρησιμοποιησεις το σαμπουαν της apivita κατα της ξηροδερμίας με tea tree & μελι. Τωρα για το προσωπο δεν θα σε βοηθησει το after shave.
χρειαζεσαι πολυ καλη ενυδατωση. Θα παραγγελεις emu oil απο το παρακατω site: http://www.emu-oil-well.com/ αυτο ειναι το καλυτερο ενυδατικο στο κοσμο, εντελως φυσικο με καταπληκτικα αποτελεσματα στο δερμα. Θα βαζεις μικρη ποσοτητα απο αυτο το λαδι μετα το μπανιο σε ολο το προσωπο και στο σωμα. Επιπλεον θα προσθετεις λιγες σταγονες απο το λαδι στη παλαμη σου με λιγο σαμπουαν και θα κανεις μασαζ στο τριχωτο της καφαλης. Καποιες φορες το μηνα μπορεις να κανεις μασαζ μονο με το λαδι στο κεφαλι και να το αφηνεις για κανα διωρο να απορροφηθει, μετα θα το ξεπλενεις κανονικα με το σαμπουαν.
Αυτο δεν θα σου το πει κανενας δερματολογος, χρειαστηκε να ταλαιπωρηθω αρκετα χρονια μεχρι να βρω μια ικανοποιητικη θεραπεια στο προβλημα μου.
 
Απ: spiro- ξυροδερμια

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
για τωρα δεν θα κανω τιποτα γιατι πολυ απλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο απο την στιγμη που μπορω να κοψω την σπιρο ...
θα συνεχισω την σπιρο και αν δω οτι δουλευει εστω και λιγο τοτε θα παρω το emu oil και το ultrex.
 

anastpanago

New Member
Απ: spiro- ξυροδερμια

το προβλημα σου μπορει να ειναι σμηγματορριακη δερματιτιδα η οποια επεκτεινεται και στο προσωπο. Κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να χρησιμοποιησεις εντελως φυσικα προιοντα που δεν ερεθιζουν το δερμα. Τα σαμπουαν τυπου ultrex ειναι πολυ σκληρα για το προβληματικο δερμα και θα επιδεινωσουν το προβλημα, εδω και τα φαρμακευτικα ακομα δεν μου εκαναν τιποτα.
 

hydrogen

New Member
Απ: spiro- ξυροδερμια

Για το θεμα της ξηροδερμιας να καταθεσω και εγω την αποψη μου. Η αιτια ειναι σε μεγαλο ποσοστο το αγχος. Προσωπικα υπεφερα χρονια, εχω δοκιμασει παρα πολα προιοντα. Το fungoral βοηθουσε μονο περιστασιακα, μολις το χρησημοποιουσα αρκετα επιδεινονονραν το προβλημα. Στραφηκα ετσι στα φυσικα προιοντα. Η αλοη βοηθησε αρκετα αλλα οχι πληρως. Τελευταια βρηκα νομιζω τη λυση. Ενυδατωνει πληρως το δερμα αλλα οι τριχες παραμενουν ξηρες. Ειναι το Optima Organic Tea Tree Anti Dandruff Shampoo. Ειναι σχετικα φθηνο. Αν θεωρειται διαφημιση να σβησετε τι μαρκα. Απλα με εντυπωσιασε με 3 φορες το δερμα πηρε ανασα.
 

tatini

New Member
Απ: spiro- ξυροδερμια

Δε νομίζω ότι η ξηροδερμία που έχεις αντιμετωπίζεται με κάποιο "σκληρό" σαμπουάν ή after shave. Θα σου συνιστούσα καλή περιποίηση του προσώπου με ήπιο καθαριστικό και ενυδατική κρέμα και κάποιο λαδάκι για έξτρα περιποιήση μια φορά την εβδομάδα.

Γενικότερα το ελαιόλαδο μην το προτιμάτε γιατί είναι εξαιρετικά λιπαρό. Προτιμότερο είναι το αμυγδαλέλαιο και αν έχετε λιπαρό δέρμα λάδι jojoba.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα