sos αυπνια

xk

Active Member
παιδες καπου εδς μεσα ειχαν αναφερθει χαπια για την αυπνια δεν εχω υπομονη να ψαξω ουτε το καθαρο μυαλο...μ εχει παρει η κατω βολτα κοιμαμαι 11 και 12 το πρωι και ξυπναω 8 το βραδυ και παλι τα ιδια...πρωτη φορα τετοιο πραγμα παλιοτερα κοιμομουν πεντε το πρωι ξερω γω καπως το διορθωνα μπορουσα να το σταματησω...τωρα αδυνατω,προσπαθω και δε μπορω,εχω καταστραφει λεμε θα βρυκολακιασω!(δε ξερω αν ειναι για γελια η για κλαμματα αφου ποναει μεση χανω βαρος κα ιπεφτει και το μαλλι...καταστροφη οι αυπνιες)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
xk είπε:
παιδες καπου εδς μεσα ειχαν αναφερθει χαπια για την αυπνια δεν εχω υπομονη να ψαξω ουτε το καθαρο μυαλο...μ εχει παρει η κατω βολτα κοιμαμαι 11 και 12 το πρωι και ξυπναω 8 το βραδυ και παλι τα ιδια...πρωτη φορα τετοιο πραγμα παλιοτερα κοιμομουν πεντε το πρωι ξερω γω καπως το διορθωνα μπορουσα να το σταματησω...τωρα αδυνατω,προσπαθω και δε μπορω,εχω καταστραφει λεμε θα βρυκολακιασω!(δε ξερω αν ειναι για γελια η για κλαμματα αφου ποναει μεση χανω βαρος κα ιπεφτει και το μαλλι...καταστροφη οι αυπνιες)

Οντως δεν εχεις καθαρο μυαλο...Εγω λεω αντιισταμινικα...μην αρχισεις τα υπνωτικα κανουν κακο.

Εαν καταλαβα καλα 8ωρο κοιμασαι, που την ειδες την αυπνια.Κανω λαθος?Απλα εχεις ωραριο νυχτοφυλακα.


Οποτε αντι να ξυπνας στις 8 το βραδυ ξυπνα στις 6 ή στις 5 το απογευμα.Ετσι θα κοιμηθεις πιο νωρις την επομενη μερα , ή θα γινει αυτο σταδιακα σε μια δυο βδομαδες.Απλα θα ξυπνας πιο νωρις...και θα κοιμασε πιο νωρις.
 

xk

Active Member
κοιτα το 8ωρο δεν ειναι στανταρ πχ εκανα κι αυτο που ειπες κοιμηθηκα 11 το πρωι κα ιξυπνησα 3 το μεσημερι οποτε ειπα ωραια θα πεσω για υπνο κανονικα 12 το βραδυ πχ....@ρχδι@ δε με πηρε υπνος με τιποτα κοιμηθηκα 9 το πρωι κα ιφτου κι απ την αρχη...βασικα ειναι ψυχολογικη παρενεργεια λογω κρισης/απραξιας/στεναχωριας/τι θ απογινουμε κτλ...το χω ξαναπαθει αλλα οπως ειπα και πριν τουλαχιστον προλαβαινα να παρω λιγο ποιοτικο υπνο πχ να κοιμηθω 4 το πρωι....τωρα κοιμαμαι μεσημερι απογευμα και δε ξεκξουραζετε καθολου το σωμα...αυτη η κατασταση κοντευει ολοκληρο μηνα τωρα.σκοπος εινα ινα ηρεμησω λιγο το βραδυ να μην εχω υπερενταση(να φανταστεις παω βολτα το σκυλο 4 το πρωι σα τον τρελο)

αντισταμινικο ποιο?βασικα θελω κατι ελαφρυ να παρω για καμια βδομαδα να ηρεμησω σα βοηθητικο και θα τη βρω την ακρη
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Εγώ όποτε έχω προσπαθήσει να "πιέσω" κατά κάποιο τρόπο τον εαυτό μου να κοιμηθεί ποτέ δεν τα έχω καταφέρει... ή πιο σωστά μπαίνω σε μια φάση μεταξύ κοιμησμένου - άγρυπνου και το πρωι έχω έναν απίστευτο πονοκέφαλο και εγγεφαλική κούραση λες και έχω διαβάσει 10 βιβλία.
Εγώ θα σου έλεγα εκτός του να χαλαρώσεις... μην προσπαθεις να σκέφτεσε κάτι συγκεκριμένο... κάνε μικρές χαλαρές σκέψεις... πέσε απλά στο κρεβάτι για να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις... όχι με σκοπό να κοιμηθείς, και θα σε πάρει πιο εύκολα ο ύπνος. Παράδοξο αλλά δουλεύει... κι εγώ παλιότερα είχα προβλήματα με αυπνία.
 

kos1987

New Member
xk είπε:
κοιτα το 8ωρο δεν ειναι στανταρ πχ εκανα κι αυτο που ειπες κοιμηθηκα 11 το πρωι κα ιξυπνησα 3 το μεσημερι οποτε ειπα ωραια θα πεσω για υπνο κανονικα 12 το βραδυ πχ....@ρχδι@ δε με πηρε υπνος με τιποτα κοιμηθηκα 9 το πρωι κα ιφτου κι απ την αρχη...βασικα ειναι ψυχολογικη παρενεργεια λογω κρισης/απραξιας/στεναχωριας/τι θ απογινουμε κτλ...το χω ξαναπαθει αλλα οπως ειπα και πριν τουλαχιστον προλαβαινα να παρω λιγο ποιοτικο υπνο πχ να κοιμηθω 4 το πρωι....τωρα κοιμαμαι μεσημερι απογευμα και δε ξεκξουραζετε καθολου το σωμα...αυτη η κατασταση κοντευει ολοκληρο μηνα τωρα.σκοπος εινα ινα ηρεμησω λιγο το βραδυ να μην εχω υπερενταση(να φανταστεις παω βολτα το σκυλο 4 το πρωι σα τον τρελο)

αντισταμινικο ποιο?βασικα θελω κατι ελαφρυ να παρω για καμια βδομαδα να ηρεμησω σα βοηθητικο και θα τη βρω την ακρη

Εκει ειναι το προβλημα στη περιπτωση σου.Ειπαμε σταδιακα ολο αυτο.Μονος σου το ειπες την επομενη κοιμηθηκες στις 9.Αν το συνεχισεις αυτο σιγα σιγα ο οργανισμος σου θα συνηθισει να κοιμαται "φυσιολογικες" ωρες.Τωρα για το αγχος κλπ ολοι λιγο-πολυ το χουμε...

Τα αντιισταμινικα εχουν ως παρενεργεια την υπνηλια.Δεν ξερω ατομο που να παιρνε για αλλεργιες κλπ που να μην κοιμοτανε σαν βοδι.Εγω οταν επαιρνα xozal εκλεινα 10ωρο υπνο??? αλλα εσυ δεν εχεις τετοιο προβλημα.
 

xk

Active Member
παλιοτερα ρε φενι ετσι το καταφερα οπως λες....τωρα δε γινεται οι σκεψεις ειναι πολλες και τα προβληματα φανταζουν αλυτα.ψυχραιμια ευτυχως υπαρχει,ειμαι λογικο ατομο....απλα ψαχνω να βρω λιγη ηρεμια...βλεπεις και το ''περιβαλλον'' δε κανει μια μικρη εστω καταπαυση του πυρος να συνελθουμε λιγο..
 

alekate

Member
Φιλε το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω (και εξακολουθω να εχω αλλα οχι σε τοσο εντονο βαθμο).Εμενα βεβαια μου προκληθηκε επειδη δουλευω 10 χρονια βραδυ και ο οργανισμος μου εχει συνηθισει αυτο το ωραριο.Παρ ολα αυτα εδω και πολυ καιρο που δουλευω βραδυ μονο μια μερα τη βδομαδα,τις υπολοιπες δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα.Εχω δοκιμασει ακομα και να το παω σερι για να πεσω για υπνο την αλλη μερα στις 10-11 το βραδυ και παλι δεν γινεται τιποτα.Αμα δε θες να παρεις κατι βαρυ πιστευω πως αμα πεσεις στο κρεβατι νωρις,ανοιξεις την τηλεοραση και πιεις και ενα βοτανι (μελισσοχορτο πιο light η βαλεριανα για πιο δυνατο) καποια στιγμη θα σε παρει ο υπνος.
Εμενα με ειχε βοηθησει.
Μια φιλη μου την παλευει κουμπωνοντας ζαναξ,αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι αμα κολλησεις με αυτα θα εχεις θεμα.
 

goines

New Member
Αν ξεκινήσεις με Light θεραπεία : Γυμναστική , πολύ καλό το κολύμπι καθημερινά αν έχεις πρόσβαση σε θάλασσα , δοκίμασε γιόγκα ( χωρίς πλάκα) , καλή διατροφή , προσοχή στο αλκοόλ , προσοχή στη ζάχαρη , ξεκίνα με καμία βαλεριάνα . Μην κάθεσαι στι κρεβάτι για κανέναν άλλο λόγο πέραν του ύπνου και του σέξ , όταν πέφτεις για ύπνο κάνε μερικές σωστές αργές βαθιές αναπνοές ( αναπνέεις από τη μύτη , φουσκώνεις την κοιλιά , εκπνέεις ανάποδα από το στόμα ) , σκεφτόμενος μια ευχάριστη ιστορία.

Αν η κατάσταση είναι σοβαρή απευθύνσου στα κέντρα διαταραχών ύπνου που υπάρχουν στα περισσότερα μεγάλα νοσοκομεία . Μην ξεκινήσεις μόνος σου χάπια . Τα βαριά χάπια είναι και εθιστικά ( δεν μιλάω για αντιισταμινικά ) .
 

xDante

Member
για δοκίμασε να κοιμηθείς ανάποδα στο κρεβάτι η και να του αλλάξεις θέση στην αυπνία το 90% παίζει πολύ η ψυχολογία...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

soylios

Member
xk είπε:
παιδες καπου εδς μεσα ειχαν αναφερθει χαπια για την αυπνια δεν εχω υπομονη να ψαξω ουτε το καθαρο μυαλο...μ εχει παρει η κατω βολτα κοιμαμαι 11 και 12 το πρωι και ξυπναω 8 το βραδυ και παλι τα ιδια...πρωτη φορα τετοιο πραγμα παλιοτερα κοιμομουν πεντε το πρωι ξερω γω καπως το διορθωνα μπορουσα να το σταματησω...τωρα αδυνατω,προσπαθω και δε μπορω,εχω καταστραφει λεμε θα βρυκολακιασω!(δε ξερω αν ειναι για γελια η για κλαμματα αφου ποναει μεση χανω βαρος κα ιπεφτει και το μαλλι...καταστροφη οι αυπνιες)

αμα δεν σε βλεπει ο ηλιος θα εχεις ελειψη απο βιταμινη d3 η οποια με τη σειρα της ειναι υπευθυνη για την παραγωγη μελατονινης, ειναι η ουσια που δινει σημα στον οργανισμο για να κομηθει

πανε παρε συμπληρωματα μελατονινης και θα κοιμασαι μια χαρα , διαλεξε το ωραριο που θες και θα τα περνεις την ιδια ωρα καθε μερα , επισης θα πρεπει να ειναι σκοτεινο το σημειο που κοιμασαι για να αρχισει η εκριση μελατονινης απο τον οργανισμο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η μελατονίνη σίγουρα βοηθάει αλλά μπορεί να προκαλέσει εφιάλτες.
Αν θες να πας ποιοτικά και ακίνδυνα, προσπάθησε να μην έχεις φάει τουλάχιστον 2 ώρες πριν κοιμηθείς και πάρε μαγνήσιο (Citrate), με σύμπλεγμα βιταμινών Β η οποία να περιέχει και Β12
Τα ίδια ακριβώς είχα και εγώ και πλέον με τα παραπάνω ξεραίνομαι σαν μοσχάρι
 

xk

Active Member
gomi τι λες γι αυτες?Λεει στη περιγραφη ''βελτιωση ποιοτητας υπνου...''

http://www.pharmacy4u.gr/nowfoods-magnesium-200mg-100caps-p-14355.html
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε περίπτωση που μπορείς να κάνεις παραγγελίες απ έξω, εγώ παίρνω αυτά τα 2...

http://www.iherb.com/Life-Extension-Magnesium-Citrate-160-mg-100-Capsules/4351

http://www.iherb.com/Thorne-Research-B-Complex-12-60-Veggie-Caps/18126

περίπου στην ίδια τιμή θα σου έρθουν και θα πάρεις και την Β μαζί.
Διαφορετικά μια χαρά είναι και αυτό που πόσταρες...(απλά συνήθως προτιμώ σε μορφή κάψουλας και όχι ταμπλέτας)
 

Apo-Tol

New Member
Fenimore είπε:
Εγώ όποτε έχω προσπαθήσει να "πιέσω" κατά κάποιο τρόπο τον εαυτό μου να κοιμηθεί ποτέ δεν τα έχω καταφέρει... ή πιο σωστά μπαίνω σε μια φάση μεταξύ κοιμησμένου - άγρυπνου και το πρωι έχω έναν απίστευτο πονοκέφαλο και εγγεφαλική κούραση λες και έχω διαβάσει 10 βιβλία.
Εγώ θα σου έλεγα εκτός του να χαλαρώσεις... μην προσπαθεις να σκέφτεσε κάτι συγκεκριμένο... κάνε μικρές χαλαρές σκέψεις... πέσε απλά στο κρεβάτι για να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις... όχι με σκοπό να κοιμηθείς, και θα σε πάρει πιο εύκολα ο ύπνος. Παράδοξο αλλά δουλεύει... κι εγώ παλιότερα είχα προβλήματα με αυπνία.

Fenimore eeeee Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και διανύω περίοδο εξεταστικής τι έκανες να σου περάσει??? Νιώθω λες και έχω μάθει τόνους βιβλίων από έξω... Σκέφτομαι να πέσω από τις 2 και να βάλω στις 9 ξυπνητήρι λες να πιάσει? Άσε που έχω ζαλάδες όλη μέρα...... Είναι ανυπόφορο, αναπολώ τις ημέρες που δούλευα το καλοκαίρι και νύσταζα το πρωί επειδή ξυπνούσα στις 7μιση... Τόσο χάλια...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Apo-Tol είπε:
Fenimore eeeee Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και διανύω περίοδο εξεταστικής τι έκανες να σου περάσει??? Νιώθω λες και έχω μάθει τόνους βιβλίων από έξω... Σκέφτομαι να πέσω από τις 2 και να βάλω στις 9 ξυπνητήρι λες να πιάσει? Άσε που έχω ζαλάδες όλη μέρα...... Είναι ανυπόφορο, αναπολώ τις ημέρες που δούλευα το καλοκαίρι και νύσταζα το πρωί επειδή ξυπνούσα στις 7μιση... Τόσο χάλια...

Απλά μην το σκέφτεσε.... θα πέφτεις στο κρεβάτι απλά για να χαλαρώσεις... όχι με σκοπό να κοιμηθείς. Μόνο έτσι θα σε πάρει ο ύπνος. Επίσης μην προσπαθείς να σκεφτείς κάτι συγκεκριμένο... σκέψου άσχετα πράγματα που συνέβησαν την ημέρα.
Μην έχεις αυτό το άγχος του "αχ πρέπει να κοιμηθώ όσο περισσότερες ώρες μπορώ γιατί αύριο γράφω". Θα ξαπλώσεις στο κρεβάτι με την λογική του ότι "και να κοιμηθώ 3 ώρες μόνο δεν με νοιάζει".
Και στην κυριολεξία καλύτερα να κοιμηθείς 3 ώρες μόνο, παρα να έχεις αυτό το σπαστικό πονοκέφαλο.
 

Apo-Tol

New Member
Georgex6 είπε:
παιρνεις φιναστεριδη ?

Ναι αλλά δεν έχει καμία σχέση...

Αστά να πάνε Fenimore κοιμήθηκα 5 ώρες και δίνω σε λίγο μάθημα άντε να δούμε... Αν δεν είχα να διαβάσω θα το έπαιρνα απλά σερί παίζονταν 10 ώρες PS3 και μετά το βράδυ ήδη νυσταγμένος θα κοιμόμουν σαν πουλάκι... Χτες ακολούθησα την συμβουλή σου την οποία σκεφτόμουν και εγώ και τώρα νιώθω νυσταγμένος αλλά από την βλακεία την ζαλάδα 100000 φορές καλύτερα!
 

ζωή :-D

New Member
Θα μπορούσες να κανείς μια εξέταση αίματος για να δεις αν έχεις θυρεοειδή ! Αν βέβαια δεν έχεις κάνει ποτέ τέτοιες εξετάσεις. Πολλές φορές έχουμε θυρεοειδή δεν το ξέρουμε κ επηρεάζει όλα μας τ συστήματα . Είχα πρόβλημα με τον ύπνο βέβαια όχι σαν τ δικό σ δηλαδή να κοιμάμαι μετά της 2 κ τ πολύ 7 να μαι στο πόδι απλά πίστευα ότι ήταν κληρονομικό γιατί κ σόι είναι έτσι . Είχε τύχει εκείνη την περίοδο να κάνω εξετάσεις αίματος . Είχα θυρεοειδή κ πήρα χάπι τ πιο ελαφρύ . Παρατήρησα βελτίωση στον ύπνο. . Σταδιακά άρχισα να κοιμάμαι καλύτερα . Επίσης είχα χρησιμοποιήσει αντιστάμυνικα λόγω αλλεργίας με είχε πει η γιατρός να τ παίρνω βράδυ γιατί θα με νυστάζουν . Χαμπάρι εγώ 9 τ έπαιρνα 2 κοιμόμουν κ τυχαία ήμουν μπροστά σ ένα παιδί που πήρε γιατί κάτι τ τσίμπησε κοιμήθηκε σ μισή ώρα κ τρελάθηκα. Γενικά τα υπνωτικά είναι πολύ εθιστικά καλύτερα να τ αποφύγεις . Ίσως είναι κ ψυχολογικός ο λόγος . Μπορείς επίσης να δεις στα βιολογικά μαγαζάκια προιοντα για ύπνο με βάλεριανα λένε ότι είναι καλά . Καλό κουράγιο
 
Μπλουζα