Shedding από αλλαγή μάρκας μινοξιδίλης

Reve

Active Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Περνάω στην απορία που με τρώει εδώ και 2-3 εβδομάδες. Αρχές Αυγούστου άλλαξα μάρκα μινοξιδίλης ,από kirkland σε regaine γιατί μου τελείωνε και για να μην μείνω χωρίς αγόρασα το regaine από φαρμακείο. Στις 8/9 μου ήρθε η kirkland και ξανάλλαξα από regaine σε kirkland και παρατηρώ πολύ τριχόπτωση :s. Οι τρίχες που πέφτουν είναι λεπτές (οι περισσότερες τουλάχιστον) αλλά πάρα πολλές ???. Ξέρει κανείς αν η αλλαγή μινοξιδίλης προκαλεί sheeding :huh:? Διάβασα σε φόρουμ εξωτερικού και υποστηρίζουν ότι πράγματι προκαλεί ακόμα και αν και οι 2 είναι υγρές 5%. Πραγματικά όμως χρειάζομαι και την δική σας γνώμη. Ευχαριστώ πολύ. Να σημειώσω ότι συνολικά μινοξιδίλη χρησιμοποιώ 4 μήνες και revivogen 5-5,5.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Ισχύει το έχω πάθει και εγώ με αλλαγή απο regain σε kirkland και μετά σε φτιαχτή απο φαρμακείο. Μακράν σαβούρα του φαρμακείου, κρυσταλλοποιούταν και μου χάλασε και ένα ψεκαστήρα, το έβαζα με ντροπερ, το διάλυμμα δεν ηταν σωστό το σταμάτησα δεν έκανε τιποτα. Ξεκίνησα μετά regain αλλά 4 μήνες τώρα σταμάτησα εντελώς τα τοπικά και παίζω μόνο φίνα, βλέπω αραίωση με τον ίδιο απίστευτα αργό ρυθμό που αραίωνα, δεν ξέρω αν το regain θα δώσει ξανά κάτι.
 

Reve

Active Member
Σου προκάλεσε sheeding το γεγονός ότι άλλαξες μάρκα μινοξιδίλης ή επειδή ήταν μάπα του φαρμακοποιού φίλε?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
shedding είχα σε όλες τις φάσεις, καθε φορά που άλλαζα μάρκα, απο regain σε kirkland, μετά σε φτιαχτή, και μετά πάλι σε regain. Νομίζω σαν το regain τίποτα.
 

thatsme

New Member
Εγω εχω ακουσει οτι kirkland και regain ειναι ακριβως τα ιδια.Απλα η διαφορα τιμης ειναι λογω εξοδων ερευνας ενω η kirkland πηρε την δοκιμασμενη και αποτελεσματικη συνταγη της regain και απλα την αντεγραψε!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
thatsme είπε:
Εγω εχω ακουσει οτι kirkland και regain ειναι ακριβως τα ιδια.Απλα η διαφορα τιμης ειναι λογω εξοδων ερευνας ενω η kirkland πηρε την δοκιμασμενη και αποτελεσματικη συνταγη της regain και απλα την αντεγραψε!

Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει όλες αυτές τις μάρκες, τελικά κατέληξα ότι το Regaine είναι τοπ, 2ο και για εμένα ίδια ποιότητα η DS Labs Spectral UHP. Επίσης ναι ισχύει.. από αλλαγή μάρκας υπάρχει περίπτωση να περάσεις φάση shedding.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν η χρήση μίνοξ γίνεται για μεγάλο διάστημα και έχει χάσει σε δύναμη και συνεπώς σε αποτελέσματα, τότε ενδεχομένως μια αλλαγή μάρκας να μην φέρει τριχόπτωση. Στο διάστημα που έκανες την αλλαγή εσύ και απ ότι φαίνεται ανταποκρίθηκες καλά, ήταν λογικό να υπάρξει αντίδραση μιας και τα μαλλιά σου άρχισαν να εξαρτώνται πλήρως από την μινοξιδίλη στην μορφή (regaine) που χρησιμοποιούσες. Ότι αντιγραφές και να έχει κάνει η kirkland, δεν είναι τυχαία η μεγάλη διαφορά τιμής. Απ όσο θυμάμαι μόλις γυρίσεις σε regaine μέσα στις 2 εβδομάδες θα έχει σταματήσει η τριχόπτωση και θα αρχίσεις σιγά σιγά να επανέρχεσαι.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
8 χρόνια χρήστης κάτι ξέρω, το regain ειναι το καλύτερο ακόμη και μόνο 5% να ειναι καλύτερο απο το kirkland και 50% ακριβότερο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν δεις τα σκούρα παρόλο αυτά, ίσως μια εβδομάδα χρήσης κάποιου κορτικοστεροειδή να σου επιταχύνει τα αποτελέσματα.
 

Reve

Active Member
Απο ιουνιο μέχρι Αυγουστo χρησιμοποιουσα kirkland μετα για ενα μήνα regaine και πριν 2 εβδομάδες και κάτι ξανά kirkland. Πιστεύω είναι νωρίς να έχασε η μίνοξ. Ελπίζω να είναι sheeding. Θα συνεχίσω κάποιο καιρό ακόμα καο αν δεν μειωθεί η τριχόπτωση θα το γυρίσω σε ρεγκαιν πάλι. Τα αποτελέσματα τα πέτυχα με κιρκλαντ πάντως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τότε πορεύσου με ότι είχες αποτελέσματα. Επέμεινε στην kirkland και στην ανάγκη βάλε για μια εβδομάδα κανένα κορτιζονούχο. Να είναι εποχική το αποκλείεις?
 

Reve

Active Member
Δεν ξέρω ίσως είναι και συνδυασμός... τι να πω..:-(


danceworld_2001 είπε:
8 χρόνια χρήστης κάτι ξέρω, το regain ειναι το καλύτερο ακόμη και μόνο 5% να ειναι καλύτερο απο το kirkland και 50% ακριβότερο.

Φίλε danceworld με μπέρδεψε λίγο το πόστ σου. Τι εννοείς?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Οτι ακομη και αν το οφελος του regain ειναι ελαχιστο και η τιμη του δίπλη σε σχεση με kirkland, το regain ειναι καλυτερο κατ εμε. Για κάποιον που θελει το 100% αξιζει.
 

mpimpos

Member
εγω προσωπικα παντως μονο οταν εβαζα regain εβλεπα προκοπη,τελος τα πειραματα με τα φτηνα νερακια.Της Ds Laboratories παντως επειδη ειναι διπλα απο το σπιτι μου κ παω κ τα παιρνω ο ιδιος του το πα χυμα,δε εμπιστευομαι οτι ειναι καλη ποιοτητα ουτε οτι ειναι 5%,δεν μπορει εσυ να μου δινεις 3 μπουκαλακια με 20 euro κ το regain το 1 να κανει 17 κ με κοιτουσε σαν χαζος (κ εγω μπορω να το παω για εγκριση σαν το regaine κ τετοια μου λεγε,οκ παρτο μεγαλε να δουμε οτι βαζεις μινοξ μεσα κ το ξαναπαιρνω)Την εβαλα 6 μηνες κ μου πεσαν ολα.Μονο το σαμπουαν τους αξιζει απο εκει μεσα.
 

Άκης

Administrator
Πάντα οι αλλαγές στην θεραπεία, ακόμη και οι πιο μικρές προκαλούν τριχόπτωση και δεν είναι απαραίτητα κακό σημάδι.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, το regain/rogaine (και για εμένα ο αφρός rogaine 5% ελαφρός καλύτερος από το υγρό) ήταν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε μινοξ.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
mpimpos είπε:
εγω προσωπικα παντως μονο οταν εβαζα regain εβλεπα προκοπη,τελος τα πειραματα με τα φτηνα νερακια.Της Ds Laboratories παντως επειδη ειναι διπλα απο το σπιτι μου κ παω κ τα παιρνω ο ιδιος του το πα χυμα,δε εμπιστευομαι οτι ειναι καλη ποιοτητα ουτε οτι ειναι 5%,δεν μπορει εσυ να μου δινεις 3 μπουκαλακια με 20 euro κ το regain το 1 να κανει 17 κ με κοιτουσε σαν χαζος (κ εγω μπορω να το παω για εγκριση σαν το regaine κ τετοια μου λεγε,οκ παρτο μεγαλε να δουμε οτι βαζεις μινοξ μεσα κ το ξαναπαιρνω)Την εβαλα 6 μηνες κ μου πεσαν ολα.Μονο το σαμπουαν τους αξιζει απο εκει μεσα.

@mpimpos την χρησιμοποιούσα επί 6 μήνες συνεχόμενα την DS labs, και μπορώ να πω ότι μου έδωσε τρομερά αποτελέσματα. Μετά δοκίμασα ένα διαστηματάκι Kirkland.. άστο καλύτερα.. φαγούρες, ξερά κομμάτια δέρματος και άλλα, και αντί για επανέκφυση, το αντίθετο τριχόπτωση με το τσουβάλι. Μετά μιας και αποφάσισα να μειώσω σιγά σιγά την μινοξ, και να ξεφύγω από αυτήν ρίχνοντας αναμνηστικές δόσεις, το γύρισα σε Regaine. Λοιπόν μετά όλα μια χαρά χωρίς προβλήματα, + επανέκφυση.

Παρόλα το ότι πιστεύω πως η DS labs είναι καλή, τελευταία που είχα παραγγείλει πριν το γυρίσω σε άλλη μινοξ, ήταν κάπως ξεθυμασμένα - χαλασμένα να το πω.. κάτι δεν πήγαινε καλά σε σχέση με άλλες φορές που είχα πάρει.

Για εμένα με σειρά ποιότητας πάνε ως εξής:

1.Regaine
2. DS Labs
3. Kirkland (Σε αυτή αμφισβητείτε πολύ η ποιότητα pg)


Reve είπε:
Λετε να το γυρίσω σε ρεγκαίν ρε παιδιά?

Μια δοκιμή πάντα είναι ο καλύτερος κριτής στην επιλογή :grandpa:
 

Reve

Active Member
Παιδιά ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Θα συνεχίσω για κάνα 2 εβδομάδες ακόμα με την kirkland και αν δω ότι συνεχίζει θα πάω σε ρεγκαίν. Πάντως απ'ότι λένε και έξω προκαλεί sheeding η αλλαγή brand μινοξιδίλης. Εμένα ίσως είναι και συνδυασμός με εποχιακή. Πάντως υπάρχει περίπτωση να οφείλεται η τριχόπτωση στο γεγονός ότι ρεγκαίν έβαζα 1ml την μέρα, τις τελευταίες 10 μέρες χρήσης της και λόγω του ψεκαστήρα και το μεγάλο (4-5) εκατοστά μαλλί να μην άφηνε την μίνοξ να φτάσει στο κεφάλι ή να μην πήγαινε παντού. Σε αντίθεση με τώρα που λόγω dropper της kirkland μπορώ και βάζω σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Έκτος και αν παίζει το γεγονός (που δεν θέλω να το σκέφτομαι) ότι η μινοξιδίλη δεν έκανε τίποτα σε μένα και η μείωση τριχόπτωσης - αύξηση τριχοφυίας να οφείλεται μόνο στο revivogen και τώρα που με πιάνει και εποχιακή να μην μπορεί να αντεπεξέλθει - αν και δε το πολυπιστεύω αυτό... Ευχαριστώ και πάλι σε όλους..
 

petrospap

Active Member
φιλε και εγω τα ιδια..πριν κανα μηνα αλλαξα απο regaine σε kirkland και εχω ακομα shedding...δεν ξερω αν ειναι απο αλλαγη μαρκας η απο εποχιακη η απλα αρχισε να χανει σε δυναμη..(παρολο που ειμαι στον 6ο μηνα ακομα) παντος απο κει π εχανα καμια 10αρια τριχες σε λουσιμο τωρα χανω γυρω στις 70.
 
Μπλουζα