Regaine μηδέν αποτελέσματα.

Niknik88

New Member
Καλησπέρα παιδιά.

Ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Η ηλικια μου ειναι 30 χρονων και η αραιωση ειναι μπροστα στους κροταφους απο τα 25-26 περιπου.
Χρησιμοποιώ ριγκειν περίπου 2 χρόνια με απολύτως μηδενική διαφορά στα μαλλιά μου, η μοναδική ίσως είναι ότι δε βλέπω επιπλέον αραίωση τουλάχιστον ορατή.
Η χρήση είναι όπως πρέπει πρωί βράδυ και με την κατάλληλη δοσολογία. Έχω δοκιμάσει και το υγρό για περίπου 6 μήνες όπου επίσης δεν είδα καμιά διαφορά.

Επίσης έχει 2-3 μήνες που χρησιμοποιώ derma roller 0.5 κ 1.0 2 φορές την εβδομάδα σε συνδυασμό με υγρό δενδρολίβανο και πολυβιταμινες όπου επίσης δεν ειδα καμια διαφορά..

Ήρθε η ώρα να αποδεχτώ ότι δεν θα δουλέψει τίποτα και πετάω λεφτά ή να δοκιμάσω κάτι άλλο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου!Δυστυχώς η αραίωση μπροστά δεν είναι εύκολο πράγμα που ούτε το Regaine Βοηθάει!Και εγώ 2 χρόνια έβαζα όπως είπες και όχι με την συχνότητα σου αλλά είδα μια φύτρωση στο crown και στα υπόλοιπα όπου υπήρχε τριχούλα αδύναμη!Δεν σκέφτεσαι για μεταμόσχευση ακόμα?ή την παλεύεις?Έχεις καμία φώτο να ανεβάσεις?
 

Niknik88

New Member
Καλησπέρα φίλε μου!Δυστυχώς η αραίωση μπροστά δεν είναι εύκολο πράγμα που ούτε το Regaine Βοηθάει!Και εγώ 2 χρόνια έβαζα όπως είπες και όχι με την συχνότητα σου αλλά είδα μια φύτρωση στο crown και στα υπόλοιπα όπου υπήρχε τριχούλα αδύναμη!Δεν σκέφτεσαι για μεταμόσχευση ακόμα?ή την παλεύεις?Έχεις καμία φώτο να ανεβάσεις?

Οχι δε θα ηθελα να κανω μεταμοσχευση γιατι ξερω και απο αλλα ατομα που κανανε και μετα απο λιγα χρονια κανανε ξανα + οτι θεωρω αντιασθητικο να πηγαινω δουλεια ή εξω με αυτα τα σημαδια για μηνες. Αν δεν μπορει να γινει τιποτα προτιμω να τα ξυρισω.

Φωτο αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλα αν εισαι ποδοσφαιροφιλος ειμαι οπως ο Iniesta πριν καμια δεκαετια.
Ολα το κεφαλι ειναι κομπλε με φουλ πυκνο μαλλι και μπροστα εχω το κλασσικο Μ των McDonalds εδω και μια 5ετια.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Οχι δε θα ηθελα να κανω μεταμοσχευση γιατι ξερω και απο αλλα ατομα που κανανε και μετα απο λιγα χρονια κανανε ξανα + οτι θεωρω αντιασθητικο να πηγαινω δουλεια ή εξω με αυτα τα σημαδια για μηνες. Αν δεν μπορει να γινει τιποτα προτιμω να τα ξυρισω.

Φωτο αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλα αν εισαι ποδοσφαιροφιλος ειμαι οπως ο Iniesta πριν καμια δεκαετια.
Ολα το κεφαλι ειναι κομπλε με φουλ πυκνο μαλλι και μπροστα εχω το κλασσικο Μ των McDonalds εδω και μια 5ετια.
Φιλαράκι μου γιατί την έχεις πάρει έτσι την ΜΜ?Δεν έχεις καθόλου σημάδια μετά απο 10 μέρες είσαι σαν να τα έχεις πάρει με την ψιλή!Αλλά αν δεν σε αφορά και δεν σου ρίχνει την ψυχολογία σου το όλο θέμα πάω πάσο!Αλλά δεν είναι τίποτα σπουδαίο!Οι πρώτες 3-5 μέρες και μετά απολαμβάνεις αυτό που σου λείπει!Στο λέω φιλικά και χωρίς να θέλω να σε κρίνω ότι κάνεις λάθος σαν σκεπτικό για την ΜΜ!
Πάντως το regaine μην το κόψεις!αν σε έχει κουράσει βάζε το μέρα παρα μέρα!Πάλι κάνει δουλειά!Εγώ έτσι το έβαζα και έπιανε!
 

Niknik88

New Member
Φιλαράκι μου γιατί την έχεις πάρει έτσι την ΜΜ?Δεν έχεις καθόλου σημάδια μετά απο 10 μέρες είσαι σαν να τα έχεις πάρει με την ψιλή!Αλλά αν δεν σε αφορά και δεν σου ρίχνει την ψυχολογία σου το όλο θέμα πάω πάσο!Αλλά δεν είναι τίποτα σπουδαίο!Οι πρώτες 3-5 μέρες και μετά απολαμβάνεις αυτό που σου λείπει!Στο λέω φιλικά και χωρίς να θέλω να σε κρίνω ότι κάνεις λάθος σαν σκεπτικό για την ΜΜ!
Πάντως το regaine μην το κόψεις!αν σε έχει κουράσει βάζε το μέρα παρα μέρα!Πάλι κάνει δουλειά!Εγώ έτσι το έβαζα και έπιανε!

Θεωρω πως δε μου ταιριαζει απλως και δεν θα εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια ακομα και αν ημουν στα 20.

Ειμαι σε διλλημα σχετικα με το να το κοψω... Αν βαλουμε κατω 2 χρονια τι λεφτα εχω πεταξει με μηδενικα αποτελεσματα ειλικρινα δε ξερω αν αξιζει τον κοπο, γιαυτο και πηρα την αποφαση να ψαχτω ονλαιν σε φορουμ μπας και εχει καποιος να προτεινει κατι..

Ακομα και το δερμα ρολλερ που ολοι λενε τα καλυτερα δεν με εχει βοηθησει καθολου..
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα. Προκειμενου να μη προχωρησει η τριχοπτωση σου περεταιρω η λυση ειναι η φιναστεριδη σε χαπι.
Επισης οι εποχες εχουν αλλαξει και με σωστο πλανο, σε σωστο ΓΙΑΤΡΟ δε θα καταλαβαινει κανεις οτι εκανες μεταμοσχευση. Προφανως οσοι ειδες εκαναν λαθος επιλογες.
Η μινοξιδιλη μονη της δεν αρκει αφου δεν αντιμετωπιζει την αιτια του προβληματος. Επισης δε δουλευουν τα μαντζουνια.
Αν θες να δεις επιπλεον μαλλια στους κροταφους μονο η μεταμοσχευση θα σου τα δωσει. Οι αγωγες ειναι για να επιβραδυνουν την απωλεια και σε καποιες περιπτωσεις να τη διακοπτουν. Ειδικα στους κροταφους επανεκφυση ΔΕΝ.

Αν λοιπον το αγχος σου ειναι μη χασεις επιπλεον μαλλια ο δρομος ειναι φιναστεριδη σε χαπι. Αν αυτο που ψαχνεις ειναι μια αγωγη για να γεμισεις μαλλια στους κροταφους, δεν υπαρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LoverBoy

Well-Known Member
Θεωρω πως δε μου ταιριαζει απλως και δεν θα εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια ακομα και αν ημουν στα 20.

Ειμαι σε διλλημα σχετικα με το να το κοψω... Αν βαλουμε κατω 2 χρονια τι λεφτα εχω πεταξει με μηδενικα αποτελεσματα ειλικρινα δε ξερω αν αξιζει τον κοπο, γιαυτο και πηρα την αποφαση να ψαχτω ονλαιν σε φορουμ μπας και εχει καποιος να προτεινει κατι..

Ακομα και το δερμα ρολλερ που ολοι λενε τα καλυτερα δεν με εχει βοηθησει καθολου..
Φιλαράκι μου το μπροστά μέρος όταν αδειάζει δεν γεμίζει δυστυχώς!Πιστεύω ότι για να ασχολείσαι τόσα χρόνια με τις θεραπείες κτλ θα σε ενδιαφέρει η εικόνα σου!Είσαι νέο παλικάρι!Μην εγκαταλείπεις την μάχη.......Εσύ ειδικά που έχεις μόνο μπροστά θέμα είσαι ευκολάκι για ΜΜ!Μη μασάς Φιλαράκι μου και θα ανταμειφθείς αξίζει αν και είναι μια μικρή περιπέτεια αξίζει και με το παραπάνω!!!!
 

Niknik88

New Member
Καλησπερα. Προκειμενου να μη προχωρησει η τριχοπτωση σου περεταιρω η λυση ειναι η φιναστεριδη σε χαπι.
Επισης οι εποχες εχουν αλλαξει και με σωστο πλανο, σε σωστο ΓΙΑΤΡΟ δε θα καταλαβαινει κανεις οτι εκανες μεταμοσχευση. Προφανως οσοι ειδες εκαναν λαθος επιλογες.
Η μινοξιδιλη μονη της δεν αρκει αφου δεν αντιμετωπιζει την αιτια του προβληματος. Επισης δε δουλευουν τα μαντζουνια.

Επειδη δεν γνωριζω πολλα για φιναστεριδη μονο σκορπιες πληροφοριες του ιντερνετ, ισχυουν οι παρενεργειες σε ορμονες καρδια κλπ?

Το λεω διοτι εχω οικογενειακο ιστορικο με καρδια, και εγω προσωπικα ειχα ορμονολιγκο θεμα παλαιοτερα με θυρεοειδη.
 

Kostas97

Well-Known Member
Επειδη δεν γνωριζω πολλα για φιναστεριδη μονο σκορπιες πληροφοριες του ιντερνετ, ισχυουν οι παρενεργειες σε ορμονες καρδια κλπ?

Το λεω διοτι εχω οικογενειακο ιστορικο με καρδια, και εγω προσωπικα ειχα ορμονολιγκο θεμα παλαιοτερα με θυρεοειδη.
Ως προς τη φιναστεριδη εχει παρενεργειες σε μικρο ποσοστο ατομων. Οι παρενεργειες εφοσον μιλαμε για το κομματι τριχοπτωση(1μγ/ημερα) ειναι 3-4% (αφορα σεξουαλικες) συμφωνα με τα επισημα στοιχεια. Η ταση σημερα ειναι η δοσολογια να εξατομικευεται αναλογα το προβλημα. Επειδη οι παρενεργειες ειναι δοσοεξαρτωμενες εαν π.χ. εσυ μπορεις με 3-4μγ την εβδομαδα να πετυχεις το αποτελεσμα που θες, μειωνεις ακομα περισσοτερο τις πιθανοτητες.

Δεν γνωριζω καποια αντενδειξη για θυροειδη, ποσο μαλλον αν τον εχεις ρυθμισει. Θα μπορουσες να απευθυνθεις και σε εναν εξειδικευμενο δερματολογο. Γενικα οι εξετασεις που χρειαζονται ειναι οι κλασσικες αιματος, οταν μεγαλωνεις καλο ειναι και ενα PSA γιατι η φιναστεριδη λογω δρασης το ριχνει, προκειμενου να εχεις το νεο baseline και πολλοι κανουν σπερμοδιαγραμμα πριν ξεκινησουν προκειμενου να βεβαιωθουν οτι δεν ειναι υπογοναδικοι.
Δεν ειναι απαραιτητο κατι αλλο περαν των κλασσικων αιματος, αλλα αμα θες κανεις.

Υ.Γ.: Η μινοξιδιλη εχει συσχετιστει με το κομματι καρδια- αρρυθμιες.
 

Niknik88

New Member
Ως προς τη φιναστεριδη εχει παρενεργειες σε μικρο ποσοστο ατομων. Οι παρενεργειες εφοσον μιλαμε για το κομματι τριχοπτωση(1μγ/ημερα) ειναι 3-4% (αφορα σεξουαλικες) συμφωνα με τα επισημα στοιχεια. Η ταση σημερα ειναι η δοσολογια να εξατομικευεται αναλογα το προβλημα. Επειδη οι παρενεργειες ειναι δοσοεξαρτωμενες εαν π.χ. εσυ μπορεις με 3-4μγ την εβδομαδα να πετυχεις το αποτελεσμα που θες, μειωνεις ακομα περισσοτερο τις πιθανοτητες.

Δεν γνωριζω καποια αντενδειξη για θυροειδη, ποσο μαλλον αν τον εχεις ρυθμισει. Θα μπορουσες να απευθυνθεις και σε εναν εξειδικευμενο δερματολογο.

Υ.Γ.: Η μινοξιδιλη εχει συσχετιστει με το κομματι καρδια- αρρυθμιες.

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.


Μια ερωτηση ακομα. Ειδα ενα σαιτ goldenhair που εχει το foligain το οποιο εχει καλυτερο vfm απο το ριγκειν, ειναι εμπιστο? Γιατι ειδα πως δεν υπαρχει φυσικο καταστημα παρα μονο ενα κινητο.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.


Μια ερωτηση ακομα. Ειδα ενα σαιτ goldenhair που εχει το foligain το οποιο εχει καλυτερο vfm απο το ριγκειν, ειναι εμπιστο? Γιατι ειδα πως δεν υπαρχει φυσικο καταστημα παρα μονο ενα κινητο.
Οχι φιλαράκι μου!Μόνο το regaine
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.


Μια ερωτηση ακομα. Ειδα ενα σαιτ goldenhair που εχει το foligain το οποιο εχει καλυτερο vfm απο το ριγκειν, ειναι εμπιστο? Γιατι ειδα πως δεν υπαρχει φυσικο καταστημα παρα μονο ενα κινητο.
Εχω χρησιμοποιησει και το σταματησα. Δε θα στο προτεινα γιατι οπως λες δεν ξερεις τι παιρνεις και απο ποιον. Περαν των αλλων ανα διαστηματα δεν εχουν αποθεμα για μεγαλες χρονικες περιοδους.
Πιθανως να μπορουσες μεσω φαρμακειου να βρεις φτιαχτη αν θες κατι οικονομικοτερο. Εγω χρησιμοποιω Fagron αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να ζητησεις σκετη μινοξιδιλη. Π.χ. εγω χρησιμοποιω το MTE.
Αλλη επιλογη φθηνη ειναι μια Axelan.
Στη θεση σου θα μειωνα το κοστος βαζοντας απλα μια φορα τη μερα.
 

Συνημμένα

  • 1687816434202.png
    1687816434202.png
    48.2 KB · Προβολές: 12

Niknik88

New Member
Εχω χρησιμοποιησει και το σταματησα. Δε θα στο προτεινα γιατι οπως λες δεν ξερεις τι παιρνεις και απο ποιον. Περαν των αλλων ανα διαστηματα δεν εχουν αποθεμα για μεγαλες χρονικες περιοδους.
Πιθανως να μπορουσες μεσω φαρμακειου να βρεις φτιαχτη αν θες κατι οικονομικοτερο. Εγω χρησιμοποιω Fagron αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να ζητησεις σκετη μινοξιδιλη. Π.χ. εγω χρησιμοποιω το MTE.
Αλλη επιλογη φθηνη ειναι μια Axelan.
Στη θεση σου θα μειωνα το κοστος βαζοντας απλα μια φορα τη μερα.

Το φαργκον ή το αχελαν μπορω να τα παραγγειλω ονλαιν ή μονο σε φαρμακειο ?
 

Kostas97

Well-Known Member
Φαρμακειο. Για το Fagron παιρνεις εταιρεια και ρωτας στην περιοχη σου με ποια φαρμακεια συνεργταζονται. Μετα πας φαρμακειο και το παραγγελνεις.
 

gfot

Member
Καλησπερα. Προκειμενου να μη προχωρησει η τριχοπτωση σου περεταιρω η λυση ειναι η φιναστεριδη σε χαπι.
Επισης οι εποχες εχουν αλλαξει και με σωστο πλανο, σε σωστο ΓΙΑΤΡΟ δε θα καταλαβαινει κανεις οτι εκανες μεταμοσχευση. Προφανως οσοι ειδες εκαναν λαθος επιλογες.
Η μινοξιδιλη μονη της δεν αρκει αφου δεν αντιμετωπιζει την αιτια του προβληματος. Επισης δε δουλευουν τα μαντζουνια.
Αν θες να δεις επιπλεον μαλλια στους κροταφους μονο η μεταμοσχευση θα σου τα δωσει. Οι αγωγες ειναι για να επιβραδυνουν την απωλεια και σε καποιες περιπτωσεις να τη διακοπτουν. Ειδικα στους κροταφους επανεκφυση ΔΕΝ.

Αν λοιπον το αγχος σου ειναι μη χασεις επιπλεον μαλλια ο δρομος ειναι φιναστεριδη σε χαπι. Αν αυτο που ψαχνεις ειναι μια αγωγη για να γεμισεις μαλλια στους κροταφους, δεν υπαρχει.
Αυτό με τους κροτάφους από που προκύπτει; Φαντάζομαι μόνο αν είναι τελείως άδειοι δεν υπάρχει επανεκφυση επειδή η μόνη διαφορά με τα υπόλοιπα σημεία είναι ότι τα τριχοθυλακια στους κροτάφους είναι πιο ευαίσθητα στην DHT. Με Φίνα και μινο έχω δει και στους κροτάφους αποτελέσματα
 

Niknik88

New Member
Κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω.

Υπαρχει περιπτωση η μινοξιδιλη να ειναι υπευθυνη για αυξηση βαρους/συσσωρευση λιπους ?

Επειδη γυμναζομαι σταθερα & προσεχω τη διατροφη μου (ζυγισμα τροφων κλπ) εχω την εντυπωση πως απο τοτε που ξεκινησα ειδα διαφορα, υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σε αυτο ?
 

gfot

Member
Κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω.

Υπαρχει περιπτωση η μινοξιδιλη να ειναι υπευθυνη για αυξηση βαρους/συσσωρευση λιπους ?

Επειδη γυμναζομαι σταθερα & προσεχω τη διατροφη μου (ζυγισμα τροφων κλπ) εχω την εντυπωση πως απο τοτε που ξεκινησα ειδα διαφορα, υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σε αυτο ?
Γενικά νομίζω μπορεί να προκαλέσει κατακράτηση υγρών (το χάπι κυρίως) και οίδημα, κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση βάρους. Η τοπική μου φαίνεται πολύ δύσκολο να το προκαλέσει αυτό σε τόσο μικρή ποσότητα που απορροφάται στο σύστημα

1687819984246.jpeg
 

John1992

New Member
Οχι φιλαράκι μου!Μόνο το regaine
Καλησπέρα,εγώ χρησιμοποιώ 2 χρόνια περίπου kirkland από gold hair και έχω βγάλει καινούργιες μικρές τριχουλεες στους κροταφους. Γιατί απορρίπτεις την σελίδα ; Και γω έχω τις αμφιβολίες μου σίγουρα..
 
Μπλουζα