REGAINE αραίωμα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

bloazzar

New Member
Χαίρεται και συγχαρητήρια για το site!
Είμαι 24 χρονών και χρησιμοποιώ το regaine 5% εδώ και 6 μήνες τώρα 2 φορές την ημέρα σε συνδυασμό με το ιονιλ 4.25% (σαμπουαν). εδώ και ένα μήνα τώρα παρατηρώ έντονο αραίωμα στα μαλλιά μου πράγμα που δεν είχε ξαναγίνει κατά τη διάρκεια του διαστήματος αυτού..
Το ερώτημα είναι αν αυτό είναι κάποια παρενέργεια του regaine ή θα πρέπει να ανυσηχώ σοβαρά και να διακόψω..

κάποια βοήθεια παιδιά μιας κ το άγχος κορυφώθηκε..

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: REGAINE αραίωμα

Καλως ήρθες.
Στο ερώτημα σου, χρησιμοποιείς regaine μόνο? Και το σαμπουάν?
Δεν έχεις δοκιμάσει κάτι άλλο, ε;
Το regaine, πόση ποσότητα βάζεις και για πόση ώρα το έχεις στα μαλλιά σου;
Είναι γνωστό ότι πολλοί έχουν παραπονεθεί ότι η μινοξιδίλη όχι μόνο δεν τους βελτιώνει, αλλά τους τα αποδυναμώνει κιολας.
Επίσης, παρατήρησες ποτέ έντονη τριχόπτωση μετά απο κάποιο διάστημα χρήσης του regaine?

Αυτό το ionil που χρησιμοποιείς, ποιό απο αυτά είναι;
 

bloazzar

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

δεν είναι στη λίστα το ionil...
Σε κάποια forum αναφέρεται ότι με τη χρήση regaine στις αρχές είναι πολύ πιθανό να έχεις αραίωμα ένδειξη ότι ανταποκρίνεσαι στη θεραπεία.Το θέμα είναι ότι δεν έιμαι στην αρχή αλλά στους 6 μήνες κ εδώ είναι το θέμα.. μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα κ πρεπει να σταματήσω τη χορήγηση του;;;..


Κάποια άλλη πρόταση γαι εναλλακτική θεραπεία;;;

Ευχαριστώ για την απάντηση
 

bloazzar

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

Α σωστά... να σημειώσω ότι το regaine το βάζω 2 φορές τη μέρα..ποσότητα ακριβή δεν ξέρω μιας κ το κάνω με το μάτι.. είναι περιπου 6 πατήματα στο σπρέι..
 

Άκης

Administrator
Απ: REGAINE αραίωμα

Τότε δύο πρέπει να συμβαίνουν.
Ή είναι κάποιος φυσιολογικός κύκλος όπου σου πέφτουν κάποια (?) μαλλιά (έχει αναφερθεί πολλές φορές, αλλά δεν κράτησε πάνω από 15 ημέρες) ή απλώς το regaine δεν κάνει για σένα.
Πρόσθεσε αναγκαστικά και ένα DHT blocker, όπως το Revivogen γιατί το regaine, δεν σταματά το πρόβλημα, απλώς το προσπερνα.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: REGAINE αραίωμα

οτι ειπε ο ακης ελαtτωσε την minoxidil του regaine στο μισο μια φορα την μερα δηλαδη και προσθεσε κατι οπως το revivogen
 

bloazzar

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

Παιδιά τελικά διάβασα και σε άλλα site ότι τέτοιου είδους αραίωμα είναι τελείως φυσιολογικό και γίνεται ανά κάποια χρονικά διαστήματα και είναι σημάδι ότι ενεργεί η θεραπεία..
Για καλό και για κακό θα διαβάσω περισσότερα και για το Revivogen και θα το δοκιμάσω.
Το θέμα είναι ότι είμαι σε μικρή επαρχιακή πόλη και εδώ οι δερματολόγοι δεν ασχολούνται και πολύ με την τριχόπτωση...(ή τουλάχιστον όσους έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα για να καταλάβετε το regaine εγώ το ζήτησα αφου είχα δει αποτελέσματα από ένα καλό μου φίλο... και μου το έγραψαν )

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

bloazzar

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

Επίσης στους οδηγούς στην αρχή του site δεν αναφέρεται κάτι για το Revivogen αλλά για το Proscar..
Ποιά είναι καλύτερη μέθοδος από τις 2?
 

Άκης

Administrator
Απ: REGAINE αραίωμα

bloazzar είπε:
Παιδιά τελικά διάβασα και σε άλλα site ότι τέτοιου είδους αραίωμα είναι τελείως φυσιολογικό και γίνεται ανά κάποια χρονικά διαστήματα και είναι σημάδι ότι ενεργεί η θεραπεία..
Συνήθως (αν όχι σε όλες τις περιπτώσεις) γίνεται μία φορά στην αρχή. Και αυτό γιατί το regaine ήδη "σπρώνει" τις ρίζες να αλλάξουν φάση και να ξαναμπούν στην φάση αναγέννησης (από την τελογενής που βρίσκοντε), αναγκάζοντες έτσι να διώξουν την υπάρχουσα τρίχα και να μπούν στην διαδικασία να παράγουν άλλη, νέα.
Αργότερα κάτι τέτοιο δεν υφίστατε, μιας και το regaine (ή όποιο άλλο regrowth) ήδη κρατάει τις ρίζες σε αυτήν την φάση.
Γι'αυτό και σου είπα ότι έχει μεν αναφερθεί μερικές φορές, αλλά δεν κρατά πολύ.
Και γι'αυτό σου είπα πιθανών να χρειαστείς DHT blocker γιατί το regaine απλά προσπερνα το πρόβλημα, δεν το περιορίζει.

bloazzar είπε:
Επίσης στους οδηγούς στην αρχή του site δεν αναφέρεται κάτι για το Revivogen αλλά για το Proscar..
Ποιά είναι καλύτερη μέθοδος από τις 2?
http://www.hairlossgr.com/review/revivogen

Εννοείται το χάπι γιατι δρα εσωτερικά και έχει καλύτερα αποτελέσματα (σε θέμα regrowth βασικα).
Πάντως δεν είναι λίγες η φορές που πολλοί παραδέχτηκαν ότι με το Revivogen τους σταμάτησε σημαντικά η τριχόπτωση, ενώ με το proscar όχι.
 

junior

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

bloazzar είπε:
Χαίρεται και συγχαρητήρια για το site!
Είμαι 24 χρονών και χρησιμοποιώ το regaine 5% εδώ και 6 μήνες τώρα 2 φορές την ημέρα σε συνδυασμό με το ιονιλ 4.25% (σαμπουαν). εδώ και ένα μήνα τώρα παρατηρώ έντονο αραίωμα στα μαλλιά μου πράγμα που δεν είχε ξαναγίνει κατά τη διάρκεια του διαστήματος αυτού..
Το ερώτημα είναι αν αυτό είναι κάποια παρενέργεια του regaine ή θα πρέπει να ανυσηχώ σοβαρά και να διακόψω..

κάποια βοήθεια παιδιά μιας κ το άγχος κορυφώθηκε..

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φίλε bloazzar μάλλον εχω πάθει το ίδιο πράγμα.Χρησιμοποιούσα θεραπείες με minoxidil και regaine για περίπου 6-7 μήνες και τη στιγμή που είχα τα τελειότερα αποτελέσματα-πραγματικά πολύ εντυπωσιακά-το πράγμα αντιστράφηκε και άρχισαν να πέφτουν με πολύ γρήγορο ρυθμό παρα το ότι συνέχιζα τη θεραπεία.Τώρα αφού σταμάτησα τα πάντα για δύο μήνες και κάπου σταθεροποιήθηκε ξεκίνησα θεραπεία με finasteride και αναμένω νεότερα.Το εντυπωσιακό είναι ότι είχε πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα-επρόκειτο για θεραπεία με 2 regaine και έξτρα minoxidil σε ανάμιξη,δηλαδή ιδιαίτερα ισχυρή,και ξαφνικά αλλαξε άρδην..Όποιος γνωρίζει ας μας λύσει την απορία..!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bloazzar

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

τελικά όντως το ερώτημα παραμένει μιας κ διαβάζω διάφορα στο ιντερνετ...Οι παραπάνω από τους μισούς λένε ότι είναι κλασσικό το φαινόμενο και οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ενώ άλλοι λένε ότι θα έπρεπε να συνδυαστεί η θεραπεία με propercia proscar κτλ..
δεν έχω καταλήξει και ακόμα δεν θα προβώ σε αλλάγες και απλά θα συνεχίσω για λίγο ακόμα το regaine..(απο την αλλη λέω να το ελαττώσω στη μία φορά την ημέρα και βλέπουμε....
 

Ntia

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

Έχω χρησιμοποιήσει το Regaine στο παρελθόν, βέβαια από το άλλο φύλο μιλώντας πάντα αλλά επειδή θεωρώ ότι με το συγκεκριμένο προιόν δεν έχει διαφορά πιστεύω ότι το κεφάλι το συνηθίζει. Τα παιδιά εδώ, που βάζουν το προιόν αρκετό καιρό ίσως έχουν να σου πουν και κάτι παραπάνω, αλλά νομίζω ότι στη πλειοψηφία συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Δλδ κάποια χρονική στιγμή η οποία διαφέρει στον καθένα μας, το δέρμα το συνηθίζει.
 

Άκης

Administrator
Απ: REGAINE αραίωμα

junior είπε:
Φίλε bloazzar μάλλον εχω πάθει το ίδιο πράγμα.Χρησιμοποιούσα θεραπείες με minoxidil και regaine για περίπου 6-7 μήνες και τη στιγμή που είχα τα τελειότερα αποτελέσματα-πραγματικά πολύ εντυπωσιακά-το πράγμα αντιστράφηκε και άρχισαν να πέφτουν με πολύ γρήγορο ρυθμό παρα το ότι συνέχιζα τη θεραπεία.Τώρα αφού σταμάτησα τα πάντα για δύο μήνες και κάπου σταθεροποιήθηκε ξεκίνησα θεραπεία με finasteride και αναμένω νεότερα.Το εντυπωσιακό είναι ότι είχε πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα-επρόκειτο για θεραπεία με 2 regaine και έξτρα minoxidil σε ανάμιξη,δηλαδή ιδιαίτερα ισχυρή,και ξαφνικά αλλαξε άρδην..Όποιος γνωρίζει ας μας λύσει την απορία..!

Ntia είπε:
Έχω χρησιμοποιήσει το Regaine στο παρελθόν, βέβαια από το άλλο φύλο μιλώντας πάντα αλλά επειδή θεωρώ ότι με το συγκεκριμένο προιόν δεν έχει διαφορά πιστεύω ότι το κεφάλι το συνηθίζει. Τα παιδιά εδώ, που βάζουν το προιόν αρκετό καιρό ίσως έχουν να σου πουν και κάτι παραπάνω, αλλά νομίζω ότι στη πλειοψηφία συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Δλδ κάποια χρονική στιγμή η οποία διαφέρει στον καθένα μας, το δέρμα το συνηθίζει.

Κατα 99% αυτό πρέπει να είναι .Το έδωσες υπερβολική ποσότητα μινοξιδίλης.
Αλήθεια junior, γιατί το μείγμα αυτό;

Όλες οι θεραπείες θα πρέπει να ξεκινάνε με το κυριότερο όπλο, την φιναστερίδη (ή όποιο άλλο DHT blocker).
Το regaine θα διεξείρει τους θύλακες, δεν μπορεί να περιορίσει την DHT.
Γι'αυτό και κάπου τα "χάνει". Πρέπει να είναι, χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιως, το ότι αν χρησιμοποιείς DHT blocker και τα επίπεδα σου σε DHT είναι χαμηλα, η μινοξιδίλη κάνει ποιό άνετα την δουλειά της, από το να την εμποδίζει η DHT (λίγο μπακαλίστικα τα λέω ;))
 

junior

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

Eντολές γιατρού!Ηταν η πρώτη φορά που έκανα θεραπεία και απ ότι κατάλαβα μετά ήταν όντως πολύ ισχυρή.Έγινε σε 6-7 στάδια- μήνες και περιελάμβανε συνήθως ανάμειξη των εξής: regaine 5% II μπουκαλια , Minoxidili 2-6% , propiosalic lotion II , mey lotion tonic.Είχε πολύ γρήγορη ευεργετική εξέλιξη μέσα σε 2-3 μήνες τα μαλλιά πύκνωσαν απίστευτα και οι τρίχες μεγάλωσαν σε διάμετρο σημαντικά.Όταν βέβαια άρχισε να μην δουλεύει ο γιατρός μάλλον δεν ήξερε τι να μου πει και συνέχισα μάλλον άσκοπα ενώ τα μαλλιά πέφταν με τρελούς ρυθμούς-ευτυχώς δεν είμαι και στην χειρότερη κατάσταση.Ακολούθως βέβαια που το έψαξα είδα ότι δεν συνηθίζονται τόσο ισχυρές θεραπείες.Λέτε να λειτούργησε αντίστροφα για αυτόν τον λόγο?
 

dimp

Member
γεια σας παιδια!!
κ εγω βλεπω κ χανω πολλες τριχες εαν κ χρησιμοποιω regain εδω κ 1 χρονο οποτε πιασω τα μαλλια μου φευγουνε τριχες κ τα βλεπω πολυ αδυναμα!.(λετε να το σταματησω????)
ακομα εχω αλλο ενα προβλημα με το regain βγαζω κατι ασπρα στο κεφαλι, αυτο γιατι regain ξερενετε πανω στο δερμα κ οταν ξυστεις βγαζει κατι ασπρα σαν πυτιριδα για ποιον λογο???.
δεν τα λουζω καθε φορα πριν χρησιμοποιησω regain γιατι εαν τα λουζω 2 φορες την μερα πανε τα μαλλακια μου!
ακομα χρησιμοποιω μονο regain......
ευχαριστω!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: REGAINE αραίωμα

γεια σου φιλαρακι και καλως ηρθες
το regaine δεν σου σταματει την τριχοπτωση
απλα διεγειρει την αναπτυξη της τριχας
το προβλημα το βασικο ειναι η dht για την πρωση των μαλλιων
οποτε πρεπει να ψαξεις για κατι που να σου μπλοκαρει την dht υπαχουν πολλα θεματα που μπορεις να δεις μεσα στο φορουμ για να παρεις μια ιδεα
ριξε μια ματια και οτι αποφασισεις πες μας αν εχεις καποιεις αποριες και μπορουμε να βοηθησουμε
γνωμη μου ειναι το regiane να μην το σταματησεις αλλα να το χρησιμοποιεις παραλληλα με κατι που μπλοκαρει την dht
το regaine κανει εκπληκτικη δουλεια για την αναπτηξη της τριχας αλλα μονο για την αναπτυξη δεν θα σου κανει να σταματησει την τριχοπτωση
τα ασπρα που εχεις στο κεφαλι σου λογικο ειναι να υπαρχει
αυτο συμβαινει σε ολους μας
ειναι η λοσιον η οποια ξερενετε

ριξε μια ματια οπως σου ειπα να παρεις μια ιδεα το τι πεζει γενικα με την τριχοπτωση
και οτι θες ρωτα ;)
 

courieristas

New Member
Απ: REGAINE αραίωμα

Κι εγώ που πήγα στο φαρμακείο και του είπα οτι μαζί με το regain πρέπει να χρησιμοποιήσω κι dht blocker ο φαρμακοποιός μου ειπε οτι δε χρειάζεται. Επίσης μου ειπε οτι καλο θα ηταν μαζί με το regain να χρησιμοποιήσω και κορτιζονη(σε πολυ μικρη ποσοτητα απ οτι μου είπε) και ενα άλλο συστατικο(αντιανδρογονο). Ισχύει η λέει χαζομάρες ο τύπος?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: REGAINE αραίωμα

στο εξωτερικό όλοι ψάχνονται με τέτοιους συνδυασμούς και πολλά νέα προϊόντα έχουν dht blocker+minoxidil ή minoxidil+Vit.B6 κ.α
και εγώ ψάχνομαι να προσθέσω κάτι στο regain (saw palmetto,β-sistosterol,polysorbat80)-ιδιοκατασκευή του Admin
δες τι έχει γραφτεί για αυτά μέχρι τώρα :
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,324.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,116.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,101.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,326.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,47.60.html
 

Άκης

Administrator
Απ: REGAINE αραίωμα

courieristas, ο φαρμακοποιός ήταν απλώς ψιλοάσχετος.
Τα αντιανδρογόνα βοηθούν στην περίπτωση μας, αλλά επειδή έχουν αναφερθεί περιπτώσεις απορόφησης από το σώμα, με αποτελέσματα ε, όχι και πολύ αποδεκτά (στήθος πχ), άστο καλύτερα.
Αν δεν μπλοκάρεις την DHT, μην περιμένεις και πολλά από το regaine.
κορτιζονη έδιναν στην γυροειδής αλωπεκία όχι στην ανδρογενετική.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα