Propecia και τιμές

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Απ: Propecia και τιμές

Επειδη καποιος αναφερε οτι συνταγογραφειται το propecia και πληρωνεις 13 ευρω για την συμμετοχη,τελικα μαγκες δεν γραφεται....Μαλλον λαθος του φαρμακοποιου που το δεχτηκε...και τωρα βλεπω να τον ψαχνει για τα υπολοιπα φραγκα :)
 

dim74

Member
Απ: Propecia και τιμές

dimitris1991 ολα οσα γραφεις ειναι λαθος...αν δεν τα ξερεις καλα μην τα γραφεις και παραπληροφορεις κοσμο εδω μεσα...το propecia δεν γραφεται...και ουτε ο ουρολογος θα μπορουσε να το γραψει αν γραφοταν το propecia,καθως η παθηση για την οποια κυκλοφορει ειναι η ανδρογενετικη αλωπεκια.τι σχεση εχει ο ουρολογος με αυτο?
 

tatini

New Member
Απ: Propecia και τιμές

Κι αυτό για την ευθύνη που φέρει ο γιατρός για παρενέργεια φαρμάκου είναι σούπερ άκυρο...
 

bger

New Member
Απ: Propecia και τιμές

Παιδιά το propecia γραφεται ως αναντικατάστατο για τελογενή τριχοροή, ο δερματολόγος μου έτσι το αιτιολογεί, ασχέτως αν έχω κλασική ΑΑ. Τόσους μήνες που το γράφω δε θα μου είχε πει κάτι ο φαρμακοποιός?
 

dim74

Member
Απ: Propecia και τιμές

bger τι ειναι τελογενή τριχοροή?εγω στο google που εκανα μια αναζητηση δεν εβγαλε τιποτα!
επισης το propecia εχει πανω κουπονι?σε ποιο ταμειο το γραφεις?
 

bger

New Member
Απ: Propecia και τιμές

παραγραφος 7, http://www.dermattikon.gr/_pdf/News_3.pdf
φυσικά έχει κουπόνι, το ταμείο δε νομίζω να παίζει ρόλο εκτός
κι αν είσαι ΙΚΑ και πρέπει να στο γράψει ο ικατζής γιατρός που
άμα θέλει μπορεί να μη συμφωνήσει.
 

bz

New Member
Απ: Propecia και τιμές

Στην Αμερική των κουτών , τα πολυκαταστήματα Wal Mart αλλά και η αλυσίδα φαρμακείων Target πουλάνε τη generic φιναστερίδη με 9 δολάρια το κουτί των 30 ταμπλετών των 5mg .Δηλαδή δόσεις 4 μηνών με 8 ευρώ Εδώ πληρώνετε κορόιδα .... Ας μην συνεχίσω γιατί απαγορεύονται και οι πολιτικές συζητήσεις
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Propecia και τιμές

bger είπε:
Παιδιά το propecia γραφεται ως αναντικατάστατο για τελογενή τριχοροή, ο δερματολόγος μου έτσι το αιτιολογεί, ασχέτως αν έχω κλασική ΑΑ. Τόσους μήνες που το γράφω δε θα μου είχε πει κάτι ο φαρμακοποιός?

bger,μαθε ο φαρμακοποιος τι κανει και το περναει....στον φαρμακοποιο βρισκεται το κολπο.....οχι στον δερματολογο.Ο δερματολογος μπορει να στο γραψει...οπως το εγραψε και σε μενα.Μολις πηγα ομως σε φαρμακειο μου το απερριψαν...ειναι γραμμενο στα βιβλια τους οτι δεν συνταγογραφειται....κατι σαν το regain δηλαδη.Μαλιστα εγω επεμεινα και το εψαξε μπροστα μου με τηλεφωνα...δεν γραφεται
 

mixalhs_101

New Member
Απ: Propecia και τιμές

οι φαρμακοπιοί να ξέρεις πως είναι μπερδεμένοι και έχουν χάσει τη μπάλα γιατί φάρμακα όπως το propecia είναι στη λίστα των lifestyle και τη μια το υπουργείο λέει τα δίνετε με ιατρική γνωμάτευση την άλλη λένε όχι και τα κόβουν και δε τα πληρώνεται και ο φαρμακοποιός.

πιο συγκεκριμένα....

Φαρμακευτικός σύλλογος Αττικής

Τα λεγόμενα LIFESTYLE φάρμακα χορηγούνται σε όλα τα ταμεία μόνο όταν συνοδεύονται από γνωμάτευση. (Εκτός του ΤΥΠΕΤ , που ανήκει σε άλλο καθεστώς και το οποίο μέχρι νεωτέρας, τα χορηγεί κανονικά όπως πρίν).

2. Α Ν Δ Ρ Ο Γ Ε Ν Ε Τ Ι Κ ΟΥ Τ Υ Π Ο Υ Α Λ Ω Π Ε Κ Ι Α
Προϊόντα εξωτερικής χρήσης (δερματικό διάλυμα, γέλη, λοσιόν) σε όλες τις περιεκτικότητες, συσκευασίες
AXELAN
BOTAFEX
EBERSEDIN
HAIRWAY
LOTORIN
MINODRIL
MINOXIDIL/TARGET
NEO-PRURISTAM
NHEREA
OXOFENIL
REGAINE**
VIUS
Τα παρακάτω, από του στόματος προϊόντα, σε όλες τις συσκευασίες
PERVIL ( F.C.TAB 1MG/TAB)
PROPECIA (F.C.TAB 1MG/TAB)


-----------------------------------------------
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: Propecia και τιμές

??? ερώτηση ... τι είναι τα

BOTAFEX
EBERSEDIN
LOTORIN
NEO-PRURISTAM
NHEREA
OXOFENIL
VIUS

και όλες είναι λοσιόν ?

πρώτη φορά τα ακούω ???
 

bger

New Member
Απ: Propecia και τιμές

Παιδες συνταγογραφηση με γνωματευση δερματολογου για PROPECIA ΤΕΛΟΣ :down
Πηγα φαρμακειο χθες και δε μου δεχτηκε τη συνταγη, κοπηκε μου ειπε τον προηγουμενο μηνα η εγκριση
για το συγκεκριμενο φαρμακο. Περαστικα μας και καλο proscar pill splitting...
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Propecia και τιμές

bger είπε:
Παιδες συνταγογραφηση με γνωματευση δερματολογου για PROPECIA ΤΕΛΟΣ :down
Πηγα φαρμακειο χθες και δε μου δεχτηκε τη συνταγη, κοπηκε μου ειπε τον προηγουμενο μηνα η εγκριση
για το συγκεκριμενο φαρμακο. Περαστικα μας και καλο proscar pill splitting...

Το επαθα και εγω....απλα σκεφτομουν αν εχεις γνωστο γιατρο και φαρμακοποιο,μηπως θα μπορουσε να γραφτει και να χρεωθει κατι αλλο και να σου δωσει propecia..
Δεν ξερω αν γινονται αυτα τα πραγματα
 

koskar

Member

sito

Active Member
Απ: Propecia και τιμές

Να ρωτήσω και γω κάτι. Εχω διαβάσει οτι μπορεις να δωσεις το προσκαρ σε φαρμακοποιό να στο σπάσει και μετα να το βάλει σε καψουλες ωστε καθε καψουλα να ειναι 1 μγ.

Αυτό όμως μας εξασφαλίζει οτι θα είναι 1 μγρ; Αυτό που θέλω να πω οτι το προσκαρ σιγουρα θα περιέχει καποια εκδοχα το χαπι, αλλά ποσα είναι αυτά; εαν είναι πολύ μικρή ποσότητα σε σχέση με την δραστική ουσία (στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για 5 μγρ) τότε η πιθανότητες οι φινα να είναι ομοιόμορφα μοιρασμένη είναι μεγάλες εάν ομως συμβάνει το αντίθετο; Θα μπορούσε θεωρητικά η μια κάψουλα να είναι τιγκα στην φινα και οι υπολοιπες να ειναι τιγκα στην σκονη του χαπιου χωρις να περιεχει φινα.

Καμιά γνώμη κανενος που γνωριζει περι αυτού;
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Propecia και τιμές

koskar είπε:
Για Generic Propecia το προτείνεται για αγορά μέσω Internet ή καλύτερα να πάω μόνο σε αυτό της Merc;;
Έχω ήδη βρει σε κάποια sites για generic αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρος να προχωρήσω στην αγορά αυτών :(
http://onlinepropecia.com/
http://imedpills.com/products/men_s_health/propecia/order/?cid=2566a574487b1a17bb8f177c71b323cc

Ξεχνα τα generic propecia......μην μπλεκεις με αμφιβολου ποιοτητας φαρμακα αφου εχουμε εδω τη σιγουρη λυση του proscar.Εαν σου περισσευουν τα λεφτα,τοτε παρε αυτο της merc
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Propecia και τιμές

sito είπε:
Να ρωτήσω και γω κάτι. Εχω διαβάσει οτι μπορεις να δωσεις το προσκαρ σε φαρμακοποιό να στο σπάσει και μετα να το βάλει σε καψουλες ωστε καθε καψουλα να ειναι 1 μγ.

Αυτό όμως μας εξασφαλίζει οτι θα είναι 1 μγρ; Αυτό που θέλω να πω οτι το προσκαρ σιγουρα θα περιέχει καποια εκδοχα το χαπι, αλλά ποσα είναι αυτά; εαν είναι πολύ μικρή ποσότητα σε σχέση με την δραστική ουσία (στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για 5 μγρ) τότε η πιθανότητες οι φινα να είναι ομοιόμορφα μοιρασμένη είναι μεγάλες εάν ομως συμβάνει το αντίθετο; Θα μπορούσε θεωρητικά η μια κάψουλα να είναι τιγκα στην φινα και οι υπολοιπες να ειναι τιγκα στην σκονη του χαπιου χωρις να περιεχει φινα.

Καμιά γνώμη κανενος που γνωριζει περι αυτού;

Σε οσες συζητησεις εχουμε κανει εδω στο φορουμ αλλα και οτι εχουμε διαβασει απο αλλα φορουμ του εξωτερικου,καταληγουμε στο συμπερασμα οτι η φιναστεριδη ειναι ομοιομορφα κατανεμημενη μεσα στο proscar.....ετσι πιστευω και εγω.Βεβαια,αν το propecia ηταν πιο φθηνο,θα παιρναμε propecia για σιγουρα,αλλα........
Υπηρχε ενα μελος στο φορουμ,ο azyx,ο οποιος ελιωνε το proscar μεσα σε 5 ml τσιπουρο και επινε 1 ml καθε μερα και διατηρουσε στο ψυγειο το υπολοιπο.....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα