NW 4, 2500 FUs, 34 ετών, 12 μήνες

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εικονα πριν την ΜΕΤ
Ο ασθενής δεν λάμβανε αγωγή και δεν ήθελε να λάβει Φιναστεριδη.
Δεχθηκε Μίνοξιδιλη τοπικα και LLLT


1(1).jpg
DSC00436.JPG
DSC00437.JPG

DSC00438.JPG
DSC00440.JPG
DSC00441.JPG
DSC00442.JPG
DSC00444.JPG
DSC00446.JPG
DSC00447.JPG
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Εικονα στους 12 μήνες

Ενα μικρο ερυθημα στο τριχωτό ειναι επειδη ο ασθενής έχει δερματιτιδα

DSC01601(1).jpg
DSC01602(1).jpg
DSC01604.JPG
DSC01605.JPG
DSC01606.JPG
DSC01607.JPG
DSC01609(1).jpg
DSC01611.JPG
DSC01612.JPG
DSC01613.JPG
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλή η κάλυψη για 2500, και φυσική η χερλαιν.
Σκοτείνιασε και το crown του λίγο.
Χωρίς φιναστερίδη στα 34 όμως, και με την προδιάθεση που φαίνεται στην εικόνα προ ΜΜ, δε ξέρω για πόσα χρόνια θα διατηρήσει αυτό το αποτέλεσμα..
 

nick90

Well-Known Member
γ.jpg


Φίλε malecyprus όντως «σκοτείνιασε» το crown. Δες με τι τρόπο ομως ;)

Αριστερά έχουμε την φωτογραφία της κλινικής στο σκοτάδι ώστε να κρύβονται τα κενά.

Δεξιά έχουμε την ίδια φώτο της κλινικης με λίγο φως να πέφτει πάνω ώστε να φανεί όσο ειναι εφικτό η πραγματική κατάσταση.

Εδώ έχουμε τα κλασσικά ΠΡΙΝ βρεγμένο μαλλί έντονος φωτισμός και χτένισμα που να χειροτερεύει την κατάσταση, ΜΕΤΑ φωτογραφίες στο σκοτάδι και χτένισμα κάλυψης για να κρύβονται τα κενά.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Προβολή συνημμένου 51239

Φίλε malecyprus όντως «σκοτείνιασε» το crown. Δες με τι τρόπο ομως ;)

Αριστερά έχουμε την φωτογραφία της κλινικής στο σκοτάδι ώστε να κρύβονται τα κενά.

Δεξιά έχουμε την ίδια φώτο της κλινικης με λίγο φως να πέφτει πάνω ώστε να φανεί όσο ειναι εφικτό η πραγματική κατάσταση.

Εδώ έχουμε τα κλασσικά ΠΡΙΝ βρεγμένο μαλλί έντονος φωτισμός και χτένισμα που να χειροτερεύει την κατάσταση, ΜΕΤΑ φωτογραφίες στο σκοτάδι και χτένισμα κάλυψης για να κρύβονται τα κενά.
Ναι σωστά, γι' αυτό είπα "σκοτείνιασε" απλά φίλε @nick90.
Με αυτές τις φώτο δεν μπορούσα να κρίνω εκ του ασφαλούς, απλά είπα ότι έδωσε μια κάλυψη τέτοια ώστε να το σκοτεινιάσει.
Λογικό είναι κιόλας με σύνολο 2500 και μπροστά και πίσω, το crown υποθέτω δεν ήταν και προτεραιότητα επί του παρόντος.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Προβολή συνημμένου 51239

Φίλε malecyprus όντως «σκοτείνιασε» το crown. Δες με τι τρόπο ομως ;)

Αριστερά έχουμε την φωτογραφία της κλινικής στο σκοτάδι ώστε να κρύβονται τα κενά.

Δεξιά έχουμε την ίδια φώτο της κλινικης με λίγο φως να πέφτει πάνω ώστε να φανεί όσο ειναι εφικτό η πραγματική κατάσταση.

Εδώ έχουμε τα κλασσικά ΠΡΙΝ βρεγμένο μαλλί έντονος φωτισμός και χτένισμα που να χειροτερεύει την κατάσταση, ΜΕΤΑ φωτογραφίες στο σκοτάδι και χτένισμα κάλυψης για να κρύβονται τα κενά.

Ολες οι φωτογραφιες ειναι με τον ιδιο φωτισμό
Ανεβασα 2 μαλιστα απο το crown.

1. Μου κανει ΤΡΟΜΕΡΗ εντυπωση οτι δεν σχολιαζεις την προσθια περιοχή, αλλα ειναι σαφες το γιατί. Μάλλον ξερω να γεμίζω την πρόσθια περιοχή αλλα δεν την παλέυω με τα crown....

2. Εχει καταντησει γελοια εμπάθεια μερικών και η αναγκη τους να κάνουν φλεξινγκ οτι δηθεν "λυσαν το μυστηριο".
Εχω ένα ασθενή που ΔΕΝ θέλει να πάρει Φιναστεριδη.
ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΟΣΑ ΧΩΡΑΕΙ η οπίσθια περιοχή, διότι πρεπει να κρατησω εφεδρειες για το μελλον, ειναι πολυ νέος.
Θα βαλω οσα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για να "σκοτεινιασει", σε ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ με τον ασθενή.
Αλλιως του λέω να βρει άλλον ιατρό που θα του βάλει 4000 που χωραγανε και σε 10-20 χρόνια να ψαχνόμαστε.

ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ επιτελους και σταματηστε να γινεστε γελοιοι κάποιοι με την εμπάθεια σας και τη ΛΑΣΠΗ οτι δηθεν έχω αναγκη η όρεξη να κοροιδεψω κάποιον με ...κόλπα φωτισμού.

@CVIAL αυτο πλεον ειναι απαραδεκτο, ειναι συκοφαντια και δυσφημιση.
Ειναι ΑΛΛΟ να πει καποιος οτι δεν ειναι πληρως γεμάτο το crown, που προφανως ΔΕΝ ειναι λόγω ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ απόφασης, και διαφορετικό αλλος ενας ανωνυμος λασπολογος να υπονοει ότι προσπαθω να εξαπατησω το κοινο με τρικ φωτισμού.

Θα σε παρακαλέσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να σκεφτεις σοβαρα που παει αυτη η κατασταση.
 

nick90

Well-Known Member
Ολες οι φωτογραφιες ειναι με τον ιδιο φωτισμό
Ανεβασα 2 μαλιστα απο το crown.

1. Μου κανει ΤΡΟΜΕΡΗ εντυπωση οτι δεν σχολιαζεις την προσθια περιοχή, αλλα ειναι σαφες το γιατί. Μάλλον ξερω να γεμίζω την πρόσθια περιοχή αλλα δεν την παλέυω με τα crown....

2. Εχει καταντησει γελοια εμπάθεια μερικών και η αναγκη τους να κάνουν φλεξινγκ οτι δηθεν "λυσαν το μυστηριο".
Εχω ένα ασθενή που ΔΕΝ θέλει να πάρει Φιναστεριδη.
ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΟΣΑ ΧΩΡΑΕΙ η οπίσθια περιοχή, διότι πρεπει να κρατησω εφεδρειες για το μελλον, ειναι πολυ νέος.
Θα βαλω οσα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για να "σκοτεινιασει", σε ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ με τον ασθενή.
Αλλιως του λέω να βρει άλλον ιατρό που θα του βάλει 4000 που χωραγανε και σε 10-20 χρόνια να ψαχνόμαστε.

ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ επιτελους και σταματηστε να γινεστε γελοιοι κάποιοι με την εμπάθεια σας και τη ΛΑΣΠΗ οτι δηθεν έχω αναγκη η όρεξη να κοροιδεψω κάποιον με ...κόλπα φωτισμού.

@CVIAL αυτο πλεον ειναι απαραδεκτο, ειναι συκοφαντια και δυσφημιση.
Ειναι ΑΛΛΟ να πει καποιος οτι δεν ειναι πληρως γεμάτο το crown, που προφανως ΔΕΝ ειναι λόγω ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ απόφασης, και διαφορετικό αλλος ενας ανωνυμος λασπολογος να υπονοει ότι προσπαθω να εξαπατησω το κοινο με τρικ φωτισμού.

Θα σε παρακαλέσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να σκεφτεις σοβαρα που παει αυτη η κατασταση.
Κανένας φωτισμός δεν είναι ίδιος στο ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ. Από τις φωτογραφίες σας είναι ξεκάθαρο ότι πριν το crown έχει έντονο φωτισμό στο ΠΡΙΝ, ενώ στο ΜΕΤΑ ξαφνικά είναι σαν να χάλασε η λάμπα και μας το δείχνετε με χαμηλό φωτισμό για τους ευνόητους λόγους που ανέφερα. Απόδειξη ειναι και η φωτογραφία που έβαλα που δείχνει πως ειναι πραγματικά το crown με λίγο φωτισμό και πως μας το δείξατε εσείς με χαμηλό φωτισμό στα σκοτάδια.... ξέρετε εσείς από τέτοια... Πραγματικά καταντάει γελοίο αυτό που κάνετε και ΟΛΟΙ σας έχουμε μάθει πλέον.

Όταν δεν υπάρχει ίδιος φωτισμός και ίδιες συνθήκες στο ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ, γίνεται αλλοίωση της πραγματικότητας. Αυτό είναι ξεκάθαρο.

Δεν με ενδιαφέρει πόσα grafts βάζετε στο crown. Όσα θέλετε να βάζετε ακόμα και 100 grafts αν το θεωρείτε ικανοποιητικό, αλλά να μας το δείχνετε με κανονικό φωτισμό να πέφτει φως πάνω και όχι σε σκιά χωρίς φως, ώστε να αντιλαμβάνονται τα μέλη πως πραγματικά θα δείχνει με τα λίγα grafts. Αυτό έχει σημασία.

Καμία λάσπη δεν πετιέται απλά ζητάμε να υπάρχουν οι ίδιες συνθήκες στο ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ για να μην παραπλανούνται τα μέλη που τις βλέπουν. Αλλά μάλλον αυτό σας χαλάει τη δωρεάν διαφήμιση που κάνετε εδώ μέσα προκειμένου να ψαρέψετε κανένα πελάτη για την κλινική σας...

Γελοίος δεν ειναι αυτός που αναδεικνύει την αλήθεια. Αλλά γελοίος είναι αυτός που με περίτεχνα κόλπα (χαμηλούς φωτισμούς κλπ) προσπαθεί να αλλοιώσει την πραγματικότητα λόγω οικονομικού όφελους του και προσβάλλει όσους τον ξεμπροστιάζουν... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ολες οι φωτογραφιες ειναι με τον ιδιο φωτισμό
Ανεβασα 2 μαλιστα απο το crown.

1. Μου κανει ΤΡΟΜΕΡΗ εντυπωση οτι δεν σχολιαζεις την προσθια περιοχή, αλλα ειναι σαφες το γιατί. Μάλλον ξερω να γεμίζω την πρόσθια περιοχή αλλα δεν την παλέυω με τα crown....

2. Εχει καταντησει γελοια εμπάθεια μερικών και η αναγκη τους να κάνουν φλεξινγκ οτι δηθεν "λυσαν το μυστηριο".
Εχω ένα ασθενή που ΔΕΝ θέλει να πάρει Φιναστεριδη.
ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΟΣΑ ΧΩΡΑΕΙ η οπίσθια περιοχή, διότι πρεπει να κρατησω εφεδρειες για το μελλον, ειναι πολυ νέος.
Θα βαλω οσα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για να "σκοτεινιασει", σε ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ με τον ασθενή.
Αλλιως του λέω να βρει άλλον ιατρό που θα του βάλει 4000 που χωραγανε και σε 10-20 χρόνια να ψαχνόμαστε.

ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ επιτελους και σταματηστε να γινεστε γελοιοι κάποιοι με την εμπάθεια σας και τη ΛΑΣΠΗ οτι δηθεν έχω αναγκη η όρεξη να κοροιδεψω κάποιον με ...κόλπα φωτισμού.

@CVIAL αυτο πλεον ειναι απαραδεκτο, ειναι συκοφαντια και δυσφημιση.
Ειναι ΑΛΛΟ να πει καποιος οτι δεν ειναι πληρως γεμάτο το crown, που προφανως ΔΕΝ ειναι λόγω ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ απόφασης, και διαφορετικό αλλος ενας ανωνυμος λασπολογος να υπονοει ότι προσπαθω να εξαπατησω το κοινο με τρικ φωτισμού.

Θα σε παρακαλέσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να σκεφτεις σοβαρα που παει αυτη η κατασταση.

Σε ένα φόρουμ οι απαντήσεις δίνονται με επιχειρήματα/εικόνες και όχι χαρακτηρισμούς. Τα περί φωτισμού ανακυκλώνονται σε διάφορα νήματα είτε επίσημα είτε ανεξάρτητα. Ο φωτισμός της κλινικής είναι ο ίδιος και στο πριν και το μετά. Επειδή έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο δωμάτιο ξέρω πως είναι ο φωτισμός. Η εικόνα πριν δείχνει το crown με λήψη φώτο από πάνω με το φως της οροφής να χτυπάει κάθετα το crown, για αυτό δείχνει πιο φωτεινό. Η φωτογραφία μετά έχει τραβηχτεί από πίσω και όχι από πάνω (για αυτό φαίνεται και το λογότυπο καθαρά σε σχέση με την πρώτη φώτο). Είναι προφανές ότι ο φωτισμός από πάνω σε αυτή την περίπτωση δεν φωτίζει κατευθείαν το crown και υπάρχει περισσότερη σκίαση.

Η επιτυχία του περιστατικού (πρόσθια περιοχή) και "σκοτείνιασμά" του crown (με περισσότερη ή λιγότερη φωτεινότητα) είναι δεδομένα όπως και η στρατηγική για 2500g αφού ο ασθενής δεν παίρνει φιναστερίδη. Αυτά είναι προφανή σε όσους έχουν διάθεση να σταθούν στην ουσία και όχι στους τύπους (ή τις συμπάθειες και αντιπάθειες).
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Κανένας φωτισμός δεν είναι ίδιος στο ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ. Από τις φωτογραφίες σας είναι ξεκάθαρο ότι πριν το crown έχει έντονο φωτισμό στο ΠΡΙΝ, ενώ στο ΜΕΤΑ ξαφνικά είναι σαν να χάλασε η λάμπα και μας το δείχνετε με χαμηλό φωτισμό για τους ευνόητους λόγους που ανέφερα. Απόδειξη ειναι και η φωτογραφία που έβαλα που δείχνει πως ειναι πραγματικά το crown με λίγο φωτισμό και πως μας το δείξατε εσείς με χαμηλό φωτισμό στα σκοτάδια.... ξέρετε εσείς από τέτοια... Πραγματικά καταντάει γελοίο αυτό που κάνετε και ΟΛΟΙ σας έχουμε μάθει πλέον.

Όταν δεν υπάρχει ίδιος φωτισμός και ίδιες συνθήκες στο ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ, γίνεται αλλοίωση της πραγματικότητας. Αυτό είναι ξεκάθαρο.

Δεν με ενδιαφέρει πόσα grafts βάζετε στο crown. Όσα θέλετε να βάζετε ακόμα και 100 grafts αν το θεωρείτε ικανοποιητικό, αλλά να μας το δείχνετε με κανονικό φωτισμό να πέφτει φως πάνω και όχι σε σκιά χωρίς φως, ώστε να αντιλαμβάνονται τα μέλη πως πραγματικά θα δείχνει με τα λίγα grafts. Αυτό έχει σημασία.

Καμία λάσπη δεν πετιέται απλά ζητάμε να υπάρχουν οι ίδιες συνθήκες στο ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ για να μην παραπλανούνται τα μέλη που τις βλέπουν. Αλλά μάλλον αυτό σας χαλάει τη δωρεάν διαφήμιση που κάνετε εδώ μέσα προκειμένου να ψαρέψετε κανένα πελάτη για την κλινική σας...

Γελοίος δεν ειναι αυτός που αναδεικνύει την αλήθεια. Αλλά γελοίος είναι αυτός που με περίτεχνα κόλπα (χαμηλούς φωτισμούς κλπ) προσπαθεί να αλλοιώσει την πραγματικότητα λόγω οικονομικού όφελους του και προσβάλλει όσους τον ξεμπροστιάζουν... ;)
Σου απαντησε ο @CVIAL
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Το αποτέλεσμα είναι ωραίο και το χτένισμα του πηγαίνει και υπάρχει φυσικότητα. Αυτό που με ενοχλεί, και δεν είναι θέμα του γιατρού αυτό, είναι οτι ο πελάτης αγόρασε μια εμφάνιση η οποία θα διατηρηθεί για μερικά χρόνια και μετά θα πρέπει να ξαναγοράσει και ξανά και ξανά. Γιατί τόση άρνηση στην αγωγή δεν το καταλαβαίνω. Νομίζω οτι χρειάζεται εκπαίδευση των πελατών σε βάθος χρόνου (learning curve) την οποία μόνο ο γιατρός μπορεί να εντάξει στο brief-debrief με πιθανόν κάποιο έντυπο υλικό το οποίο θα περιλαμβάνει οδηγίες αποθεραπείας (τα βήματα που θα χρειαστεί να διαχειριστεί στο 2μηνο, 6μηνο μετά την ΜΜ με φωτογραφικό υλικό) και πιθανές θεραπείες. Η λήψη θεραπείας μόνο να βελτιώσει μπορεί και την αποκατάσταση και το αποτέλεσμα των ΜΜ και τις προσδοκίες των πελατών. Ένα 4-8φυλλο έντυπο θα ήταν αρκετό και θα λειτουργούσε και σαν χρηστικό και σαν διαφημιστικό έντυπο. Ιδέες πετάω λόγο επαγγέλματος.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Σε ένα φόρουμ οι απαντήσεις δίνονται με επιχειρήματα/εικόνες και όχι χαρακτηρισμούς. Τα περί φωτισμού ανακυκλώνονται σε διάφορα νήματα είτε επίσημα είτε ανεξάρτητα. Ο φωτισμός της κλινικής είναι ο ίδιος και στο πριν και το μετά. Επειδή έχω επισκεφτεί το συγκεκριμένο δωμάτιο ξέρω πως είναι ο φωτισμός. Η εικόνα πριν δείχνει το crown με λήψη φώτο από πάνω με το φως της οροφής να χτυπάει κάθετα το crown, για αυτό δείχνει πιο φωτεινό. Η φωτογραφία μετά έχει τραβηχτεί από πίσω και όχι από πάνω (για αυτό φαίνεται και το λογότυπο καθαρά σε σχέση με την πρώτη φώτο). Είναι προφανές ότι ο φωτισμός από πάνω σε αυτή την περίπτωση δεν φωτίζει κατευθείαν το crown και υπάρχει περισσότερη σκίαση.

Η επιτυχία του περιστατικού (πρόσθια περιοχή) και "σκοτείνιασμά" του crown (με περισσότερη ή λιγότερη φωτεινότητα) είναι δεδομένα όπως και η στρατηγική για 2500g αφού ο ασθενής δεν παίρνει φιναστερίδη. Αυτά είναι προφανή σε όσους έχουν διάθεση να σταθούν στην ουσία και όχι στους τύπους (ή τις συμπάθειες και αντιπάθειες).
Και γιατί δεν τραβήχτηκε ξανά ακριβώς από πάνω οωος ακριβώς έγινε με το πριν ; Αυτό δεν μας το απάντησες εκ μέρους του γιατρού .... Καλά δεν χρειάζεται να απαντήσεις κιόλας .... Την ουσία την είπε ο nick90.... Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα .... Όσο αφορά το αποτέλεσμα πέρα της φυτρωσης που όντως πέτυχε αν εσένα ...ειδικά εσένα σου αρέσει η χερλαιν και η φυσικότητα .... Οκ ....
 

gregkont13

Verified MM member
Το αποτέλεσμα για 2500 τριχοθυλάκια σε τόσο μεγάλη έκταση είναι εξαιρετικό.
Θα συμφωνήσω – και εγώ πιστέυω πως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι καλό. Δεν ξέρω τι δότρια έχει ο ασθενής, αλλά εγώ στα 32 έχω βάλει 7100 θύλακες στο κεφάλι μου με combo και έχω περίπου 3500 ακόμα (με combo). Οπότε, νομίζω (αν έχει καλή δότρια) πως θα μπορούσε να βάλει και παραπάνω (αν θέλει να κανεί και Fut). Μόνο με Fue και χωρίς φίνα, πιθανόν να είναι δύσκολα τα πράγματα στο μέλλον.

Επίσης, όπως έχει επισημάνει πολλές φορές και ο @Panos1982, νομίζω πως αυτό το αποτέλεσμα έδειξε μόνο με 2500 grafts επειδή ο ασθενής είχε σχετικά καλό forelock.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και γιατί δεν τραβήχτηκε ξανά ακριβώς από πάνω οωος ακριβώς έγινε με το πριν ; Αυτό δεν μας το απάντησες εκ μέρους του γιατρού .... Καλά δεν χρειάζεται να απαντήσεις κιόλας .... Την ουσία την είπε ο nick90.... Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα .... Όσο αφορά το αποτέλεσμα πέρα της φυτρωσης που όντως πέτυχε αν εσένα ...ειδικά εσένα σου αρέσει η χερλαιν και η φυσικότητα .... Οκ ....

Δεν απάντησα εκ μέρους κανενός και άσε τις πονηράδες. Εξέφρασα την πραγματικότητα και το τι ακριβώς συμβαίνει για να μπορεί ο καθένας να το ερμηνεύσει όπως μπορεί, αρκετές ανακρίβειες ακούγονται. Το γιατί δεν τραβήχτηκε ακριβώς από πάνω ας το απαντήσει αυτός που την έβγαλε. Η φύτρωση είναι η μόνη αντικειμενική παράμετρος που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση, η φυσικότητα και η hairline χρωματίζονται ως καλές ή κακές ανάλογα με την υποκειμενικότητα (ή τις συμπάθειες/αντιπάθειες) του καθενός.
 

bobby

Well-Known Member
Δεν θα σχολίαζα το παρόν ποστ αλλά κάθε πλευρά λέει τα δικά της τα οποία κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αποτυπώνουν πλήρως την πραγματικότητα.

Το αποτέλεσμα για 2500 σε τέτοια έκταση είναι εξαιρετικό.

Η στρατηγική για μερική κάλυψη του crown εφόσον έτσι συμφωνήθηκε είναι αποδεκτή. Εγώ αν ήμουν ο ασθενής θα επέμενα για λίγα παραπάνω graft στο crown γιατί είναι κρίμα ένα τόσο καλό αποτέλεσμα να "χάνει" στο crown.

Ο φωτισμός πριν και μετά δεν είναι ο ίδιος. Δεν ξέρω αν γίνεται επίτηδες ή η δεύτερη είναι χωρίς φλας και στην τελική δεν με ενδιαφέρει. Η σύγκριση των φώτο δίπλα η μία στην άλλη είναι αδιάψευστος μάρτυρας (το φόντο είναι πιο σκοτεινό στην φώτο μετά καθώς επίσης και οι τρίχες της φώτο πριν φαίνονται πιο ανοιχτόχρωμες και όλα αυτό λόγω του περισσότερου φωτισμού πριν).
 

Συνημμένα

  • before-after_low.jpg
    before-after_low.jpg
    564.1 KB · Προβολές: 110

nick90

Well-Known Member
Και γιατί δεν τραβήχτηκε ξανά ακριβώς από πάνω οωος ακριβώς έγινε με το πριν ; Αυτό δεν μας το απάντησες εκ μέρους του γιατρού .... Καλά δεν χρειάζεται να απαντήσεις κιόλας .... Την ουσία την είπε ο nick90.... Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα .... Όσο αφορά το αποτέλεσμα πέρα της φυτρωσης που όντως πέτυχε αν εσένα ...ειδικά εσένα σου αρέσει η χερλαιν και η φυσικότητα .... Οκ ....
Aκριβώς Γιώργο. Το γιατί δεν τραβήχτηκε από πάνω στο ΜΕΤΑ όπως στο ΠΡΙΝ που έπεφτε το φως πάνω ας το αφήσουμε στη κρίση του κοινού. Νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε τον λόγο που έγινε αυτό. Γίνεται συνεχώς βασικά όχι μόνο σε αυτό το περιστατικό.

Το πως πέφτει ο φωτισμός στο κεφάλι είναι όλο το θέμα για το πως θα δείχνει το αποτέλεσμα. Μπορείς με έξυπνες λήψεις που να μη πέφτει το φως κατευθείαν πάνω να ωραιοποιήσεις το αποτέλεσμα και να το δείχνεις πιο πυκνό από οτι ειναι. Από τη στιγμή που στο πριν μας έδειχνε το crown με έντονο το φως να πέφτει ακριβώς πάνω και μετά ξαφνικά άλλαξε λήψη (?) και το φως δεν έπεφτε ακριβώς από πάνω και η φωτογραφία στο μετά ήταν σε σκια , σημαίνει ότι το crown δεν κρίνεται με βάσει τον ίδιο φωτισμό/συνθήκες οπότε δεν μπορεί να γίνει σύγκριση του πριν μετά αν δεν γίνουν οι λήψεις με τα ίδια επίπεδα φωτισμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν θα σχολίαζα το παρόν ποστ αλλά κάθε πλευρά λέει τα δικά της τα οποία κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αποτυπώνουν πλήρως την πραγματικότητα.

Το αποτέλεσμα για 2500 σε τέτοια έκταση είναι εξαιρετικό.

Η στρατηγική για μερική κάλυψη του crown εφόσον έτσι συμφωνήθηκε είναι αποδεκτή. Εγώ αν ήμουν ο ασθενής θα επέμενα για λίγα παραπάνω graft στο crown γιατί είναι κρίμα ένα τόσο καλό αποτέλεσμα να "χάνει" στο crown.

Ο φωτισμός πριν και μετά δεν είναι ο ίδιος. Δεν ξέρω αν γίνεται επίτηδες ή η δεύτερη είναι χωρίς φλας και στην τελική δεν με ενδιαφέρει. Η σύγκριση των φώτο δίπλα η μία στην άλλη είναι αδιάψευστος μάρτυρας (το φόντο είναι πιο σκοτεινό στην φώτο μετά καθώς επίσης και οι τρίχες της φώτο πριν φαίνονται πιο ανοιχτόχρωμες και όλα αυτό λόγω του περισσότερου φωτισμού πριν).

Το κλειδί εδώ είναι το διάφραγμα και το βάθος πεδίου όχι το φως. Φλας δεν παίζει. Στην αριστερή όλα είναι infocus που σημαίνει ότι η ληψη έγινε με πιο ευρυγώνιο φακό και μικρό διάφραγμα (που σημαίνει λιγότερο φως) ενώ στην δεξιά είναι ζουμαριστή (για αυτό και βλέπεις πιο μεγάλα τα γράμματα και θολά) με μάλλον μεγαλύτερο διάφραγμα (που σημαίνει περισσότερο φως). Η διαφορά φωτεινότητας δεν είναι θέμα φωτισμού αλλά ζουμ σε ένα αντικείμενο σκοτεινό χωρίς καλό απευθείας φωτισμό
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Ειδικός στην φωτογραφία δεν είμαι αλλά θα μπορούσε για λόγους σωστής σύγκρισης (αλλά και αποφυγής όλης αυτής της μανούρας) οι συνθήκες (διαφράγματα, ζουμ κλπ) να είναι ίδια ή κατά το δυνατόν ίδια. Δεν είναι επιστήμη, αφού ο φωτισμός και το δωμάτιο είναι πάντα το ίδιο, η κάμερα είναι η ίδια ας έχουν και τις ίδιες ρυθμίσεις.....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό είναι σωστό, απλά για να είμαστε δίκαιοι άλλη βαρύτητα έχεις να βγάζεις την μια με φλας και την άλλη χωρίς και άλλο να προκύπτει η διαφορά στον φωτισμό επειδή την ζούμαρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα