minoxidili 10% και minoxidil 15%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dimpet

New Member
εχει κανεις δοκιμασει μινοξιδιλη 10% η 15%???ξερει κανενας αν ειναι επιτρεπετε να χρησιμοποιειτε τετοια ποσοτητα?τελος εχει δοκιμασει κανεις προιοντα της perfect image solutions??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimpet

New Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

η μινοξιδιλη 15% ειναι καλυτερη απο αυτην με 5%??

edit: @dimpet γράφε μόνο με μικρά γράμματα
 

xDante

Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

dimpet είπε:
η μινοξιδιλη 15% ειναι καλυτερη απο αυτην με 5%??

edit: @dimpet γράφε μόνο με μικρά γράμματα
dimpet είπε:
εχει κανεις δοκιμασει μινοξιδιλη 10% η 15%???ξερει κανενας αν ειναι επιτρεπετε να χρησιμοποιειτε τετοια ποσοτητα?τελος εχει δοκιμασει κανεις προιοντα της perfect image solutions??

απο προσωπική εμπειρία όχι

την είχα δοκιμάσει εγώ κανα 4-5 μήνες .. δεν είδα κάτι συνταρακτικό...
όχι δεν επιτρέπεται τόση ποσότητα το εφ ντι ει μέχρι 5% μάξιμουμ συστήνει/έχει εγκρίνει
εγώ να σου πω και το 5% πολύ μου φαίνεται 1-2% πιστέυω μια χαρά γιατί το υπόλοιπο περναέι στο αίμα ...... για μία περιοχή μικρή το θέλουμε στο κεφάλι...
 

lab_rat

Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

xDante είπε:
εγώ να σου πω και το 5% πολύ μου φαίνεται 1-2% πιστέυω μια χαρά γιατί το υπόλοιπο περναέι στο αίμα ...... για μία περιοχή μικρή το θέλουμε στο κεφάλι...

Διαφωνω!
 

dimpet

New Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

γιατι διαφωνεις lab_hair?εχεις δοκιμασει προιον με ποσοτητα μινοξιδιλης 15% ή ξερεις κατι για αυτην?η συγκεκριμενη εταιρεια λεει οτι εχει παρει εγκρισει απο την fda.
 

xDante

Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

dimpet είπε:
γιατι διαφωνεις lab_hair?εχεις δοκιμασει προιον με ποσοτητα μινοξιδιλης 15% ή ξερεις κατι για αυτην?η συγκεκριμενη εταιρεια λεει οτι εχει παρει εγκρισει απο την fda.

απο ότι κατάλαβα διαφωνεί με την επαρκή ποσότητα μινοξ που χρειάζονται οι τρίχες...
 

dimpet

New Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

μηπως ξερεις εσυ αν αυτη η ποσοτητα ειναι καλη για τον οργανισμο?
 

mojo

New Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

Υπάρχει και αυτό το νήμα για την 15% :
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1813.0.html

@xDante, φαινόσουν πολύ ικανοποιημένος από την 15%. Τι έγινε, κράτησαν λίγο τα αποτελέσματα ή είδες τίποτα περίεργο? Είναι πάντως μια δελεαστική επιλογή για όσους από μας χρησιμοποιούν την 5% αρκετά χρόνια και ζητάνε το κάτι παραπάνω.
 

dimpet

New Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

καλα λεει ο mojo xdante.εσυ ελεγες οτι δεν υπαρχει καλυτερο παρασκευασμα απο αυτο με ποσοτητα μινοξιδιλης στο 15%τι εγινε τωρα.περιμενουμε εξηγησεις.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

Δεν είναι μόνο το ποσοστό της minox μέσα στο διάλυμα που έχει σημασία, αλλά και το πόσο αποροφητικότητα έχει η λοσιόν.
 

lab_rat

Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

dimpet είπε:
γιατι διαφωνεις lab_hair?εχεις δοκιμασει προιον με ποσοτητα μινοξιδιλης 15% ή ξερεις κατι για αυτην?η συγκεκριμενη εταιρεια λεει οτι εχει παρει εγκρισει απο την fda.

Διαφωνω στην παραθεση που εβαλα μονο! Για τα υπολοιπα δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Μονο θεωρητικη αποψη μπορω να εκφρασω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

και δείτε στο θρεντ αναφέρω για χνούδια στις 6 μέρες ! δεν είμαι περίφανος για αυτό το θρεντ , αλλά τότε έτσι μου φαινόταν. :D
είδα κάτι να κινείται κάποια χνούδια σε περιοχές πρόσφατης αραίωσης βέβαια όντας νέος χρήστης δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τι έιναι νέα τρίχα και τι ανανέωση υπάρχουσας....
αυτό που παρατήρησα και είμαι σίγουρος την άνοδο στην διάμετρο της τρίχας....
δηλαδή ένα μπουστ το είδα αλλά την έκοψα μετά γιατί είχα πολύ λιπαρό δέρμα και έβγαζα και σπυράκια
βέβαια σε αυτό το διάστημα πήρα σύνολο 7-8 κιλά .... δεν έκανα διατροφή βέβαια αλλά τα πήρα ... (δεν λέω οτι ευθύνεται αποκλειστικά η μινοξ)
και να σημειωθεί οτι δεν είχα βάλει ποτέ στην ζωή μου μινοξ και πέρασα στο 15% κατευθείαν ...
η γνώμη που σχημάτισα και το αναφέρω σε άλλο νήμα είναι οτι για 5 και κάτι μήνες χρήσης δεν είδα κάτι συνταρακτικό
ο ενθουσιασμός κράτησε λίγο...
η παράθεση που διαφωνεί ο lab_hair είναι η προσωπική μου άποψη
οτι για μένα και το τονίζω 1-2 % είναι επαρκής ποσότητα και για να μην περνάει και στο αίμα... μόνο στους θύλακες την χρειαζόμαστε....
ήδη σκέφτομαι απο σεπτέμβριο να αρχίσω 1% μινοξ αυτά
 

dimpet

New Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

xdante πιστευεις οτι θα δεις βελτιωση με προιον που περιεχει ποσοτητα μινοξιδιλης 1 ή 2%??εγω ουτε με 5% δεν εχω δει τπτ.
 

BLuEArMy

Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

Βάζοντας Airol αυξάνεις την απορρόφηση της.. οπότε 2% μινοξιδίλης και airol ϊσως πάει όσο και η μινοξιδίλη χωρίς airol! 'Αρα πάλι ή ίδια ποσότητα θα περνάει.. Δε γλιτώνεις κάτι δηλαδή!
 

JackSheppard

New Member
Απ: minoxidili 10% και minoxidil 15%

Ειχα διαβασει παλια σε ξενο φορουμ καποιες πηγες, που ελεγαν οτι η μινοξιδιλη ειναι dose dependant δλδ οσο περισσοτερο απορροφαται τοσο το καλυτερο αποτελεσμα, ΟΜΩΣ υπαρχει ενα οριο στο ποσο μπορει να απορροφησει το δερμα του κεφαλιου καθημερινα, ωστε απο κει κ μετα, οσο παραπανω κι αν βαλεις, δε γινεται απορροφηση, ή η επιπλεον απορροφηση δεν δινει ορατο μετρησιμο αποτελεσμα. Γι αυτο και στα trials αποφασιστηκε η βελτιστη δοση, δλδ 1μγ μεσημερι και 1μγ βραδυ, και η βελτιστη περιεκτικοτητα που ειναι 5%. Δεν εχει νοημα το παραπανω πιστευω γιατι δεν απορροφαται, συν οτι προκαλει παραπανω ερεθισμο κτλ.

Επισης ειχα διαβασει πως η μινοξ απλωνεται κατω απο το δερμα κ επιδρα κ στις γυρω περιοχες παροτι μπορει να μην εχουμε βαλει σταγονες εκει. Δεν ξερω ομως σε ποση εκταση. Επισης ειχα δει να απασχολει αρκετους χρηστες, οτι στα δοκιμαστικα, δοκιμαστηκε σε ανδρες με φαλακρα μονο στην κορυφη. Οποτε ισως το 1μγ να ειναι αρκετο μονο για την περιοχη της κορυφης. Αν εχεις recession και αραιωση στην κορυφη τι γινεται; Μηπως χρειαζεται 1 μγ σε καθε σημειο;;;;; Εγω προσωπικα παντα βαζω οση νομιζω πως χρειαζεται να καλυψω τα σημεια που θελω. Ξερω οτι ειναι ασχετο, αλλα το εγραψα ετσι για προβληματισμο. :p
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα