Hater_of_baldness , fue, παπανικολάου, 2237 grafts, 27/12/2013

hater_of_baldness

Active Member
dionysis84 είπε:
καλη χρονια!χαρονια πολλα σε ολους!με υγεια κ περισσοτερες χαρες!καλα αποτελεσματα φιλε μου!ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα οπως τα θες κ να εισαι χαρουμενος κ ευτυχισμενος!


dionysis84 είπε:
καλη χρονια!χρονια πολλα σε ολους!με υγεια κ περισσοτερες χαρες!καλα αποτελεσματα φιλε μου!ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα οπως τα θες κ να εισαι χαρουμενος κ ευτυχισμενος!



Thanks φίλε μου!

10η μέρα μετά την επέμβαση

Το κεφάλι μου έχει κατά 80% καθαρίσει από ασπράκια και "κακαδάκια" ενώ έχω παρατηρήσει και το πρώτο shedding (ελπίζω) κατά τη διάρκεια του λουσίματος. Αυτά τα ολίγα για σήμερα! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hater_of_baldness

Active Member
Είχαμε άλλη μία απώλεια σήμερα κατά το ντουζ (φώτο). Ρε παιδιά είναι φυσιολογικό να χάνω μοσχεύματα τη 10η (9η βασικά) μέρα μετά την επέμβαση; Κάποιος που έχει εμπειρία; :huh:

[attachment=6020]
 

Συνημμένα

  • photo (10).JPG
    photo (10).JPG
    20.8 KB · Προβολές: 601

Gio

New Member
Φίλε hater_of_baldness, στο έχω ξαναπεί, ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό! Κάποια μοσχεύματα παθαίνουν το λεγόμενο "transfer loss" το οποίο συμβαίνει διότι "εισέρχονται" σε μια διαφορετική περιοχή του κεφαλιού με άλλο κύκλο αιμάτωσης και κυτταρικής σύστασης. Χρειάζονται κάποιο χρόνο να εγκληματιστούν στο νέο τους περιβάλλον, μην αγχώνεσαι.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Οπότε το μόσχευμα που χάνεται πάει, δεν φυτρώνει λογικά τρίχα ξανά εφόσον έφυγε μαζί με τον θύλακα, σωστά? Η ο φίλος εδώ εννοεί πως χάθηκε η τρίχα μόνο απο μέσα? Απο όσο ξέρω απο την τρίτη μέρα και μετά με το πήξιμο του αίματος δένει ο θύλακας και σφραγίζει και ασφαλίζει το μόσχευμα. Πάντως 11η μέρα σήμερα, εκτός απο τα πήγματα που έφυγαν δεν βλέπω να έχω χάσει ούτε 1 μόσχευμα, οχι οτι θα ήταν και τραγικό να χάσεις στα τόσα χιλιάδες και ένα, απλά ξενερώνεις στην ιδέα. Τριχάκια επίσης δεν έχω χάσει και πρέπει να μεγαλώνουν κιόλας, δεν βλέπω κενά η αραίωση ακόμη, οχι έπεσαν ήταν τότε μαζί με τα πήγματα.
 

Gio

New Member
Πράγματι φίλε Dance, αν στο πρώτο λούσιμο που γίνεται συνήθως 2-3 μέρα δείς θύλακα στο μπάνιο... άσχημα τα πράγματα, αφού αυτό θα σημαίνει οτι αυτός ο θύλακας δεν "έδεσε" στην νέα περιοχή και παρέδωσε πνεύμα. Μετά απο την βδομάδα όμως, πιστεύω ο,τι οτι βλέπουμε στο μπάνιο επανέρχεται, αφού θα είναι τριχούλα και οχι μόσχευμα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Μάλλον αυτό που είδε ο φίλος hater στην φωτογραφία ειναι τριχούλα με πήγμα επάνω, αν και έχει μεγάλο μήκος, εμένα όταν έπεσαν λίγα τριχάκια ήταν πολύ πιο κοντά και είχαν το πήγμα επάνω. Αυτό μοιάζει με μόσχευμα ή οχι?
 

Gio

New Member
Στην συγκεκριμένη φωτογραφία αν δεν υπήρχε η υποψία μια δεύτερης μικρής τριχούλας θα έλεγα οτι είναι σίγουρα τρίχα με πήγμα, ωστόσο "φαίνεται" σαν δίτριχο μόσχευμα. Λέω "φαίνεται" και όχι φαίνεται διότι αν ήταν 100% μόσχευμα, το πήγμα θα έφτανε μέχρι την ρίζα της τρίχας πιο χαμηλά (δηλαδή στον θύλακα) αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Το λέω με επιφύλαξη και χωρίς να θέλω να τρομοκρατήσω το φίλο hater_of_baldness.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δύσκολο να έφυγε μόσχευμα μετά απο τόσες μέρες εκτός αν πχ δεν ανοίχτηκε καλή η υποδοχή (πχ έγινε μεγαλύτερη) και το μόσχευμα κολύμπαγε ας το πούμε ή αν ο φίλος έβαλε υπερβολική πίεση ή 1000 δυο άλλα. Μάλλον τρίχες με πήγμα ήταν, και στο κάτω κάτω να έπεσαν και 2 μοσχεύματα δεν θα υπάρξει οπτική διαφορά.
 

hater_of_baldness

Active Member
Πάντως είμαι τραγικά προσεχτικός στο λούσιμο κλπ. Φαντάσου ακόμα κοιμάμαι σε όρθια στάση 45 μοιρών.

Επίσης, διαβάζοντας σε άλλα forums, είδα ότι αν δεν δες αίμα δύσκολο το να έχεις χάσει μόσχευμα και βρήκα και αντίστοιχες φωτογραφίες...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Νομίζω 99% δεν ειναι μόσχευμα. Οπότε μην ανησυχείς. Αν είχε ξεριζωθεί θα πόναγες, ίσως είχες και αίμα, αυτό έδεσε τέλος!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Eiχα διαβασει σε πολλα σαιτ του εξωτερικου πως αν δεν βγει αιμα δεν χανεται το graft γιατι την πρωτη φορα που εκανα ειχα χασει αρκετα τετοια απο την 5η μερα και τα ειχα παιξει λιγο και γω.
 

hater_of_baldness

Active Member
Flosk είπε:
Eiχα διαβασει σε πολλα σαιτ του εξωτερικου πως αν δεν βγει αιμα δεν χανεται το graft γιατι την πρωτη φορα που εκανα ειχα χασει αρκετα τετοια απο την 5η μερα και τα ειχα παιξει λιγο και γω.

Και τελικά πώς ήταν το αποτέλεσμα; :blush:

Θενξ παιδιά, μακάρι να είναι έτσι! Έστειλα και στην κλινική τη φωτογραφία και περιμένω τη γνώμη τους.
 

Flosk

Well-Known Member
Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα μου αλλα οχι και 100% γιαυτο ξαναπηγα και 2η φορα.Δεν ξερω ομως αν ειχαν σχεση τα κενακια που ειχα με αυτες τις απωλειες. hard to say..
Δες τι θα σου πει και η κλινικη που εκανες τη μμ σου και ενημερωσε μας γιατι εχει ενδιαφερον και η προσεγγιση τους
 

hater_of_baldness

Active Member
11η μέρα μετά την επέμβαση

Λίγη ξηροδερμία παρατηρώ σήμερα, αλλά απ' ότι μου έχουν πει είναι φυσιολογικό. Επίσης η παρακάτω φωτογραφία είναι από χθες το βράδυ.

[attachment=6026]
 

Συνημμένα

  • photo (11).JPG
    photo (11).JPG
    1.4 MB · Προβολές: 722

hater_of_baldness

Active Member
Flosk είπε:
Φωτο του πριν εχεις ανεβασει;

Δες εδώ μερικές (πολύ κακές) φωτο του πριν: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8955-post-115575.html#pid115575

Και άλλη μία: [attachment=6027]

Περιμένω να μου στείλουν από την κλινική καλύτερες!
 

Συνημμένα

  • photo (12k).JPG
    photo (12k).JPG
    389.2 KB · Προβολές: 691

athenian

Well-Known Member
φαινεται να εχει γινει καλη δουλεια οσο αναφορα την ποσοτητα αλλα και την φορα τον μαλλιων.καλη συνεχεια.
 

hater_of_baldness

Active Member
athenian είπε:
φαινεται να εχει γινει καλη δουλεια οσο αναφορα την ποσοτητα αλλα και την φορα τον μαλλιων.καλη συνεχεια.

Thanks my friend, μακάρι! Μακάρι επιίσης να μπορούσαν να μείνουν τα μαλλιά μου έτσι όπως είναι ακριβώς τώρα για πάντα! :angel: :D :)
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Μια χαρα εισαι συνονοματε και συνοδοιπορουντα!!! Αν βγουν ολα θα γινεις αλλος ανθρωπος θα τριβουν οι γνωστοι σου τα ματια τους!! Εγω εχω πολυ λιπαρο κρανιο οποτε δεν ειχα ιδιαιτερη ξηροδερμια, σταματα τα 2 λουσιματα. Εγω απο εχθες κανω μονο βραδυ αφου καθαρισα απο πηγματα. Σιγα σιγα αραιωνουν τα τριχακια. Απο παρασκευη θα κανω πρωτο χερι με το αντισηπτικο και μετα frezyderm hair implant shampoo μεχρι να τελειωσει πρωτα το πρωτο και μετα το δευτερο.
 
Μπλουζα