Hairgen spray ?

newfish

Member
Καλησπερα παιδια

Πριν λιγες μερες ειχα κανει ενα post γιατι ειχα εντονη τριχοπτωση. Ακουγοντας λοπον την συμβουλη , πηγα σε δερματολογο και μου ειπε οτι δεν βλεπει κανενα σημαδι καποιας δερματοπαθειας και χωρις να μου δωσει καποιες εξετασεις κατεληξε στο συμπερασμα οτι ειμαι σε αρχικο σταδιο της Α/Α.
Χωρις να την πιεσω εγω καθολου μου εδωσε Hairgen spray της Boderm και για το πρωι Peptide lotion (Version I ) ...αν βγαζω καλα τα γραμματα.
Ξερει κανεις κατι για αυτα τα προιοντα??
Εψαξα στο Forum αρκετα και δεν βρηκα κατι...ουτε στο internet γενικοτερα βρηκα κατι πολυ συγκεκριμενο.
Δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να ανεβασω φωτο αυτη τη στιγμη, αλλα για να καταλαβετε ( επειδη ειδα το Post) τα μαλλια μου αυτη τη στιγμη ειναι σε ακομα καλυτερη κατασταση απο αυτα του Fenimore οταν ηταν στα ξεκινηματα του.
Γενικα εχω παντου αρκετα μαλλια, δεν εχω κενο πουθενα, απλα εχουν αραιωσει στο συνολο τους σε σχεση με πριν 3 χρονια που ημουν 23.
Για αυτο το λογο εχω ενδοιασμους για την χρηση της μινοξ. που απο οτι εχω διαβασει εδω μεσα εχει ουκ ολιγες παρενεργειες.
Αυτα που μου εδωσε θα κοστισουν γυρω στα 60 ευρω για 2-3 μηνες.
Θεωρειτε οτι η χρηση της μινοξ ειναι απαραιτητη για την δικια μου κατασταση ή θα μπορουσα να χρησημοποιησω κατι πιο "ελαφρυ" μονο για την συντηρηση των μαλλιων που ηδη εχω??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Το hairgen spray είναι τοπικό φυτικό blocker. Μην το αγοράσεις αν θες την γνώμη μου, φτιάξε ένα παρόμοιο φυτικό όπως το zuper zix II , που είναι έτη φωτός φθηνότερο.

Το δεύτερο λογικά είναι λοσιόν με πεπτίδια χαλκού, όπως και το tricomin. Στα "χαρτιά" μπορεί να δώσει επανέκφυση, πρακτικά πολύ σπάνια.

Την μινοξιδίλη αν δεν την χρειάζεσε πραγματικά, μην την ξεκινήσεις.
 

newfish

Member
Ολα και ολα αυτα τα 2 μου εγραψε. Εγω υπεθεσα οτι το hairgen spray εχει μεσα μινοξ γιατι οταν μου ειπε οτι το ενα απο τα 2 ειναι φαρμακο την ρωτησα ποιο? και μου ειπε η μινοξιδιλη κανοντας μου και ενα μικρο μαθημα για το τι ειναι.
Την ρωτησα για παρενεργειες και μου ειπε ισως πυτιριδα μονο.
Τωρα αραγε δεν ξερει τι της γινεται και τι φαρμακα γραφει?
Παντως τα υποστηριζε πολυ και μου ειπε μην τυχον και μοθ δωσει το φαρμακειο ενα παρομοιο.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
newfish είπε:
Ολα και ολα αυτα τα 2 μου εγραψε. Εγω υπεθεσα οτι το hairgen spray εχει μεσα μινοξ γιατι οταν μου ειπε οτι το ενα απο τα 2 ειναι φαρμακο την ρωτησα ποιο? και μου ειπε η μινοξιδιλη κανοντας μου και ενα μικρο μαθημα για το τι ειναι.
Την ρωτησα για παρενεργειες και μου ειπε ισως πυτιριδα μονο.
Τωρα αραγε δεν ξερει τι της γινεται και τι φαρμακα γραφει?
Παντως τα υποστηριζε πολυ και μου ειπε μην τυχον και μοθ δωσει το φαρμακειο ενα παρομοιο.

Το hairway 5% είναι μινοξιδίλη.

Τα συστατικά του hairgen ειναι αυτά: Saw palmetto, Ginseng, tea tree oil, selenium, zinc, vitamin E (natural source), Allantoin, Aloe Vera gel.

Αν τα υποστηρίζει τόσο πολύ πες της να σου γράψει γραπτή εγγύηση ότι θα δεις regrowth και με χρηματική αποζημίωση από την ίδια σε περίπτωση που δεν δεις ;)
 

newfish

Member
Δεν θα ηθελα να την αμφισβητησω σαν γιατρο ετσι απλα.
Ισως μου εδωσε αυτα γιατι δεν χρειαζομαι regrowth. Οπως ειπα και πιο πανω δεν εχω πουθενα κενο στα μαλλια και ισως μου τα εδωσε για μια ενδυναμωση και συντηρηση των μαλλιων που ηδη εχω.
Το αποτελεσμα που μου ειπε οτι θα δω ειναι οτι θα σταματησει η τριχοπτωση σε 3 μηνες.
Λεω να τα δοκιμασω και να προσθεσω και fungoral 1 φορα την εβδομαδα γιατι ακουσα πολυ καλα λογια απο πολλα μελη εδω μεσα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Τι να αμφισβητήσω? Εδώ δεν ξέρεις αν σου έδωσε μινοξιδίλη ή οχι.

Αν θες να χαλάσεις τα λεφτά σου ειναι δικαίωμά σου, και αν εμπιστεύεσε τοσο πολύ την γιατρό σου δεν έχει κανέναν νόημα να μας ρωτας στο φορουμ εφόσον έχεις ήδη επιλέξει από πριν τι θα κάνεις.

Τα φυτικά τοπικά blocker είναι μόνο για συντήρηση, και 60 ευρώ για 2-3 μήνες είναι πολλά γι αυτό που προσφέρουν.
 

newfish

Member
Μηπως το πηρες λαθος??
ΕΓΩ δεν θα ηθελα να την αμφισβητησω. Φυσικα και δεν την εμπιστευομαι με κλειστα ματια γιαυτο και ρωτησα σε αυτο το forum . Ηθελα να παρω και τις δικες σας συμβουλες και χρειαστηκαν γιατι οπως σωστα ειπες δεν ηξερα αν μου εδωσε μινοξ ή οχι . Αυτο οφειλεται στο οτι εγω εχω αγνοια για καποια πραγματα και οχι οτι αυτη ειναι απαραιτητα κακη γιατρος.
Ενα ατου δινω στην γιατρο γιατι μονο εκεινη εχει δει το κεφαλι μου απο κοντα.
Η αληθεια ειναι οτι αυτη την στιγμη βαζω πανω απο ολα την υγεια μου και οχι την τσεπη μου.
Δεν ειχα επιλεξει απο πριν τι θα κανω γιαυτο και σας ρωτησα πριν αγορασω αυτα που μου εδωσε.
Στην ουσια αυτο που ηθελα και εγω στην παρουσα φαση ειναι κατι που θα μου κανει συντηρηση με οσο πιο λιγες παρενεργειες.
Η απορια μου βασιζοταν πανω στο τι ακριβως ειναι αυτα που μου εδωσε και σε ευχαριστω που μου την ελυσες.
 
Μπλουζα