Ducray-Chronostim

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Death Valley

New Member
Ti ειναι ?

Αγωγη για την τριχοπτωση που εκμεταλλευεται τους βιορυθμους δηλαδη λοσιον για το σταματημα της τριχοπτωσης το πρωι και λοσιον αναπτυξης για το βραδυ

Aπο ελληνικο site

"" DUCRAY Chronostim Traitement Antichute 2*50ml + Anaphase Shampooing – Creme 150ml
Πρόγραμμα Ducray Κατά της Χρόνιας Τριχόπτωσης
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ: Η λοσιόν Chronostim ΠΡΩΙ περιέχει εκχύλισμα Sabal serrulata εμπλουτισμένο με λαουρυλικό οξύ. Το δραστικό αυτό συστατικό έχει επιβεβαιωθεί ότι αναστέλλει την ενζυματική δραστηριότητα στο τριχωτό της κεφαλής (το πρωί η ενζυματική δραστηριότητα είναι αυξημένη), που αποτελεί τη βασική αιτία της τριχόπτωσης. Η σύνθεση περιλαμβάνει ακόμα Νικοτινικό εστέρα της τοκοφερόλης που βοηθά στην απορρόφηση των δραστικών συστατικών. ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ: Η λοσιόν Chronostim ΒΡΑΔΥ περιέχει εκχύλισμα Ruscus εμπλουτισμένο με Neoruscine, που διεγείρει την παραγωγή του VEGF (παράγοντας αύξησης του αγγειακού ενδοθηλίου), ενός παράγοντα απαραίτητου για την ανάπτυξη της τρίχας. Η σύνθεση περιλαμβάνει επίσης GP4G, που διεγείρει τον κυτταρικό μεταβολισμό και επιταχύνει τις κυτταρικές ανταλλαγές, ευνοώντας έτσι την αναγέννηση και ανάπτυξη των νέων τριχών. Το βράδυ, παρατηρείται μία αύξηση της κυτταρικής δραστηριότητας, που επιτρέπει την ανάπτυξη των τριχών. ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΛΟΣΙΟΝ CHRONOSTIM: Ως αγωγή εφόδου: καθημερινή εφαρμογή των 2 συνθέσεων πρωί και βράδυ αντίστοιχα για 3 μήνες. Ως αγωγή συντήρησης: εφαρμογή 3 φορές την εβδομάδα των συνθέσεων πρωί και βράδυ αντίστοιχα. Εφαρμόστε 7 πιέσεις σε στεγνά και καλά σκουπισμένα μαλλιά. Κάνετε απαλό μασάζ. Δεν ξεπλένεται. Η λοσιόν Chronostim έχει ελαφρύ υποαλλεργικό άρωμα και απορροφάται εύκολα χωρίς να λιπαίνει τα μαλλιά. Ενδείκνυται για άνδρες και γυναίκες."""


Τι περιεχει


Chronostim " DAY" : Sabal enriched in lauric acid (seborrhea regulating ), tocopherol Nicotinate (microcirculation stimulating, oxygenating bulbar), glycyrrhetinic Acide béta (reinforces the activity of 5-alpha réductase). Excipient alcohol-silicone. Perfumed- hypoallergenic.
Chronostim " NIGHT" : Extract of Ruscus enriched in Neoruscine (stimulating of the VEGF), Diguanosine tétraphosphate (GP4G) (cellular stimulant), Piroctonolamine (cleansing, anti-irritant). Excipient hydro-alcoholic. Perfumed- hypoallergenic.


DTRI67-2.jpg



Link σχετικα με vegf και αναπτυξη μαλλιων

http://www.hairlosstalk.com/hair-loss-news/Article108.php

http://www.hairlosstalk.com/hair-loss-news/Article106.php


Κλινικες ερευνες


http://www.dermaweb.com/dermato/ducray/capillaires/chute/chronostim/chronostim_indications.htm


Tιμη 41 ευρω


Δεν εμπορευομαι το προιον ουτε εχω κανενα αλλο συμφερον
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ducray-Chronostim

δλδ πιο δυνατό από μινοξ. 2%....

ωραία,
εγώ κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο από δω και πέρα,και ας κρίνουν άλλοι...
 

Death Valley

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Μονο να μην πει κανεις οτι η Ducray της Pierre fabre ειναι καμια εταιρεια που δεν κανει ερευνες πριν βγαλει τα προιοντα της στο εμποριο.Στην Αμερικη δεν πωλειται γι'αυτο και δεν υπαρχει στα site που ασχολουνται με την τριχοπτωση.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ducray-Chronostim

ελπίζω να κατάλαβες τι λέει η "έρευνα" στο φινάλε

"Συγκρίσιμη με την απόδοση του προϊόντος αναφοράς
(pas de différence statistiquement significative intergroupe)=>δεν υπάρχει στατιστικά σημαντική διαφορά =>ducray-50% ,προϊόν αναφοράς 46%..
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ducray-Chronostim

Death Valley είπε:
προιον αναφορας=μινοξιδιλη 2 %

Και δεν εχει καμια παρενεργεια απο αυτες που εχει η μινοξιδιλη.
το λάθος είναι δικό μου - το προϊόν αναφοράς δεν είναι η μινοξ 2%,δεν γράφει πουθενά ποιο είναι (γενικά και αόριστα "προϊόν αναφοράς")

απλά το ducray είναι 2%

τελοσπα,δεν το κουράζω άλλο ...
 

Death Valley

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Oχι φιλε μου να το κουρασουμε.Αμα ηταν καμια τρελη μιξη μινοξιδιλης-φιναστεριδης-κετοκοναζολης θα το εμπιστευοσουν.
 

Death Valley

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Ας μην ειμαστε καχυποπτοι για ολα παντως.


Εδω το nizoral που η ιδια η εταιρεια εκανε την ερευνα οτι εχει τα ιδια αποτελεσματα με το regaine 2% την πρaγματοποιησε σε 3 ατομα!!!!!!
 

Death Valley

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Μετα απο 1 μηνα χρησης σιγουρα εχει αυξηθει η διαμετρος της τριχας και στα σημεια αραιωσης κροταφους και κορυφη δεν υπαρχουν αδυναμες τριχες.Στο site της Ducray αναφερει οτι μετα απο 3 μηνες χρησης του Αnacaps (συμληρωμα διατροφης με σογια,μπαμπου ,νυχτολουλουδο...) θα υπαρχει αυξηση κατα 52% του ποσοστου των τριχων που βρισκονται στην αναγγενη φαση αναπτυξης.Ιδωμεν...
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Death Valley είπε:
Ας μην ειμαστε καχυποπτοι για ολα παντως.


Εδω το nizoral που η ιδια η εταιρεια εκανε την ερευνα οτι εχει τα ιδια αποτελεσματα με το regaine 2% την πρaγματοποιησε σε 3 ατομα!!!!!!

ΟΧΙ φίλε να είμαστε καχύποπτοι για όλα γιατί ζούμε σε μ@λ@κισμένη εποχή και ειδικά όταν μιλάμε για τρίχες εκεί είναι που γίνεται της κοροϊδίας το κάγκελο. τώρα αν δούλεψε σε σένα όλα οκ απλά εδώ (foroum) ξέρουμε απο ότι διαβάζουμε ποιά τα αίτια της τριχόπτωσης και προσπαθούμε γύρω γύρω να μαζέψουμε ότι έχει απομείνει απο τρίχες γιατί δεν ξεραμε δεν προσεχαμε και τωρα τρεχουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Ducray-Chronostim

Death Valley,
To "Ducray-Chronostim" το είχα χρησιμοποιήσει. Είμαι μια γυναίκα με αρκετά σοβαρό πρόβλημα με τα μαλλιά μου. Δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει δουλειά απο μόνο του σε ανθρώπους που χρειάζονται κάτι δραστικό... Την περίοδο που το χρησιμοποιούσα είχα τριχόπτωση η οποία εννοείται ότι δεν την σταμάτησε... Όσο για τις Anacaps δεν θα το σχολιάσω... Τόσες Anacaps που έχω πάρει δεν νομίζω να χει πάρει άλλος...
 

Ntia

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Όσον αφορά το συγκεκριμένο προιόν δεν το έχω δοκιμάσει αλλά γενικά έχω ακούσει καλά λόγια..

Πιστεύω όμως, μετά από διάφορες συζητήσεις που έχω κάνει για τέτοιου είδους προιόντα, είναι ότι είναι πολύ καλά α) σε περιπτώσεις που δεν επιδέχονται καμιά άλλη θεραπεία λόγω προβλημάτων υγείας, αλλεργιών κ.τ.λ, και β) σε περιπτώσεις που είναι σε πολύ αρχικό στάδιο.

Σε άτομα που το πρόβλημα είναι γενετικό ή ορμονικό και χρόνιο, δλδ η αλωπεκία έχει εγκατασταθεί στο κεφάλι τους για τα καλά, αν δεν βάλεις το φαρμακάκι σου δεν στρώνεις. Αυτό είναι άποψη κατασταλαγμένη μετά από 9 χρόνια τρεξίματος...
 

Ntia

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

Και γενικά, για να μην παρεξηγηθώ, σίγουρα η ducray είναι μια πολύ καλή εταιρία..

Εδώ και κάποιους μήνες, όπως έχω ξαναγράψει, χρησιμοποιώ για τη λιπαρότητα το σαμπουάν argeal που έχει η εταιρία και είμαι ευχαριστημένη. Χθες μάλιστα πρόσεξα στα συστατικά του ότι περιέχει και serenoa serullata (το γνωστό σε όλους μας saw palmetto).
 

nikos76

Member
Απ: Ducray-Chronostim

Εγώ παιδιά χρησημοποιώ το σαμπουάν της Dukray Anaphasis και ειμαι πολύ ικανοποιήμένος....είναι καλύτρερο από τo Dercos της Vichy Που έπερνα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ducray-Chronostim

τι βαθμό (κλίμακας Norwood) τριχόπτωσης είσαι nikos76;
και χρησιμοποιείς τι;

πραγματικά,
πιστεύεις ότι 1 σαμπουάν που μένει 5' στον τριχωτό είναι η βασική θεραπεία της τριχόπτωσης;!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ducray-Chronostim

για το σαμπουαν τα ειπε ο σπυρος

οσο για το dercos οπου βασιζει την θεραπεια του στο aminexil οπου εχει να κανει με την καλη λειτουργια του κολλαγόνου
εχω να πω πως αν δεν χτυπησεις την dht δεν κανεις δουλεια
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Ducray-Chronostim

nikos76,Οταν λες οτι εισαι ικανοποιημενος τι εννοεις?Σταματησε η τριχοπτωση ή φυτρωσαν νεα μαλλια?!!!
 

Troulis

New Member
Απ: Ducray-Chronostim

http://www.ducray.de/

H μονη θεραπεια που περιεχει κλινικα αποδεδειγμενο dht blocker (glycyrrhetinic Acide béta) και το μονο μετα την μινοξιδιλη συστατικο regrowth που στις αρχες του 2000 αναφερθηκε σε ολα τα δερματολογικα περιοδικα (Neoruscine).
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα