Derma-roller

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
σε πολλά forum έχουν σαν απαραίτητο "αξεσουάρ" μια κατασκευή "μασαζ" για την καλύτερη εφαρμογή της κύριας (και όχι μόνο ) θεραπείας.
το ονομάζουν dermoroller και είναι ένας κύλινδρος δέρματος με δυνατότητες για τη βελτίωση της υγείας και της ομορφιάς του δέρματος.
είναι σχεδιασμένο σε σχήμα βαρελιού (κύλινδρος) για την υψηλότερη απόδοση από το δέρμα κατά την εφαρμογή της τεχνικής.
* εξοπλισμός με πάνω από 90 (ανοξείδωτος χάλυβας) μικρο-σημεία,που ενεργοποιεί την απελευθέρωση του στρες, τις εντάσεις και τις τοξίνες.
* τα μικρο-σημεία δημιουργoύν πάνω από 900 μικρο-κανάλια, τα οποία επιτρέπουν τα θρεπτικά προϊόντα φροντίδας του δέρματος (θεραπευτική αγωγή - minoxidil,spironolactone κ.α) να διεισδύσουν μέχρι και 400 φορές πιο αποτελεσματικά από τα προϊόντα που εφαρμόζονται απλά τοπικά.
* τα μικρο-κανάλια κοντά στο δέρμα μετά από αρκετά λεπτά,"κλειδώνουν" στο δέρμα θρεπτικά συστατικά της δομής του, υποστηρίζοντας το κολλαγόνο και την επισκευή από ελαστίνη.

http://www.hairlosshelp.com/FORUMS/messageview.cfm?catid=10&threadid=82853&enterthread=y
http://www.essentialdayspa.com/forum/viewthread.php?tid=22460
http://www.leafandrusher.com/ProductDetail.cfm?Itemid=64
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Derma-roller

πράγματι ακριβό - απλά "κολλάει" σε αυτά που λέγαμε για τα κανάλια απορρόφησης των ουσιών της κύριας θεραπείας...
 

Άκης

Administrator
Απ: Derma-roller

Δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο πάντως. Μπορεί να κάνει δουλειά μεν, αλλά δεν απαιτείτε.
Μην ξεχνάτε ότι οι τοπικές θεραπείες περιέχουν τα κατάλληλα οχήματα να μεταφέρουν τα ενεργά συστατικά στο αίμα.
Άλλωστε όλοι είδαν αποτέλεσμα με τα τοπικά και χωρίς αυτό (και εγώ ;) )
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Derma-roller

όπως είπα,το dermo-roller κολλάει με κάτι που συζητούσαμε για κανάλια απορρόφησης και ποσοστό χρηστών στους οποίους η κύρια αγωγή τοπικών αντι-dht & minoxidil είναι μη αποδοτική (σύμφωνα με τα αναμενόμενα αποτελέσματα) ή για άλλους ανεπαρκής...

αυτή ήταν η συζήτηση - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,309.0.html
 

Joda

Member
Απ: Derma-roller

σπυρο thanks που με κατεθύνεις.βασικα αυτο που ειπες για την απορροφηση συμφωνω αλλα οχι απολυτα καθως το δερμα εχει τρελη αποροφιτικοτητα των τοπικων διαλυματων.με το dermaroller οταν πληγωνεις το δερμα το βαζεις σε μια διαδικασια αναγεννησης και αναδημιουργιας βαση παντα απο οτι εχω καταλαβει μεσα απο την μεθοδο πανω στην οποια δουλευει η follica και αν το καλοσκεφτεις εχει μια λογικη καθως οταν πληγωνεται το δερμα μετα αναπλαθεται.εκει βρισκονται και οι θυλακες και με την χρονια εκτελεση αυτης της μεθοδου μπαινουν σε μια διαδικασια αναγεννησης και αυτοι.αλλωστε μην ξεχναμε οτι η τριχοπτωση ανηκει στον τομεα της δερματολογιας και εχει αμεση σχεση και με το δερμα.η μινοξιδιλη με την γνωστη κυκλοφορια του αιματος και το emu oil με τις ιδιοτητες που εχει ειναι τα αλλα δυο στοιχεια.δηλαδη με λιγα λογια μια τριπλη δραση για την οποια προσωπικα πιστευω οτι αν εκτελειται σωστα θα αποφερει ακομα καλυτερα αποτελεσματα.
 

Joda

Member
Απ: Derma-roller

οχι...εγω βασικα εχω αποκτησει πολυ λεπτα μαλλια,ειμαι norwood 1 και γενικα η περιοχη στα πλαγια(πανω απο τους κροταφους) δεν ειναι τοσο πυκνη και δυνατη οσο στη μεση.απο πιτσιρικας ειχα κροταφους και τωρα που εχουν χασει τον ογκο τους εχουν γινει πιο εμφανεις.αλλα θα το χρησιμοποιησω γιατι εχω ακουσει οτι σταδιακα απο μικρη ηλικια μπορεις να αρχισεις να εχεις τριχοπτωση χωρις να παρεις γραμμη.θα δοκιμασω παντως να δω τι θα γινει.ειμαι παντως στο σταδιο που στο κοντινο μελλον θα αρχισω να βλεπω κενα.ο αδερφος μου εχει χασει το 25% των μαλλιων του και ειναι 27 και ο πατερας μου ειναι 57 και εδω και καποια χρονια ειναι norwood 4.επομενως ποιος μενει?εγω...ηθελα βασικα να το προτεινω στους ποστερς για να το δοκιμασουν και να δουν αν εχει κανενα αποτελεσμα..αν θες να διαβασεις περισσοτερα πηγαινε στο www.hairsite.com στο hair multiplication για να διαβασεις αυτους που το δοκιμαζουν.πιο πολυ θα δεις το ονομα mikewalters και ειναι και ο baccy εκει
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Derma-roller

Εγω παντως παιδια θα παραγγειλω αυτο http://www.nanogen.co.uk/nanogen-scalproller-hair-growth-stimulator.html
γιατι μου αρεσε αυτο " Frontal scalp areas are notoriously difficult to treat topically, most probably due to lack of absorption. Therefore Minoxidil is only really effective in treating vertex hair loss. Using Nanogen’s Scalproller can dramatically increase absorption of Minoxidil in these regions, opening up new potential areas for topical treatments to act on."
για να το δουμε κι αυτο :chinscratch http://www.thebaldtruth.com/community/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Derma-roller

οχι φιλε δε το πηρα γιατι απογοητευτικα απο αλλα posts σε ξενα sites γενικα το τι αλαλουμ επικρατει στα φορουμς το ξερετε
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Derma-roller

dermaroller κάνω κανα 3 μήνες μέρα παρα μέρα νομίζω ότι κάνει δουλειά κάτι σαν μασαζ κατι που αυξάνει την ροή αίματος και την απορρόφηση των τοπικών. δεν πληγώνει δεν τρέχει αίμα αλλά δεν είμαι και σε φάση να σας πώ παρτε το γιατί πραγματικά κάνει θαυματα έτσι? 30 ευρώ το πηρα απο ebay και κρατάει για 6 μήνες.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Derma-roller

Για τη ροη του αιματος ειναι πιστευω σωστο δηλαδη να αιμταωνεται καλυτερα το κεφαλι,θυμαμαι οταν ειχα παει να κουρευτω μου ειχε πει ο κομμωτης οταν βαζεις σαμπουαν να κανεις με τα δαχτυλα δυνατο μασαζ στο πανω μερος του κ μη φοβασαι να το κανεις δυνατα.
 

Serifis

Active Member
Λοιπόν παιδιά, σταμάτησα το ρολλερ και ήρθε η κατηφόρα. Νόμιζα ότι είχε δώσει οτι ήταν να δώσει και μετα πως είχα ξαναφτάσει στα ίδια. Έλα όμως που μέσα σε ενα μήνα έχασα 2 εκατοστά στους κροτάφους... Ίσως δεν έδωσε δλδ πολύ γτ πολύ απλά ταυτόχρονα να είχα πιο επιθετική αα σε αυτό το σημείο...
 

lalakis

Active Member
Kapa .αμα κάνουμε κάθε βδομάδα ρόλερ 1.5mm δεν είναι επικυνδινιο μακροχρόνια Κατι άσχημο να πα θουμε ;δεν είναι ρίσκο;μήπως μολυνθουμε μήπως καταστρέψουμε το δέρμα στο τέλος;οτιδήποτε αλλο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
lalakis είπε:
Kapa .αμα κάνουμε κάθε βδομάδα ρόλερ 1.5mm δεν είναι επικυνδινιο μακροχρόνια Κατι άσχημο να πα θουμε ;δεν είναι ρίσκο;μήπως μολυνθουμε μήπως καταστρέψουμε το δέρμα στο τέλος;οτιδήποτε αλλο

δεν ειναι ρισκο,το δερμα δεν καταστρεφεται με το roller.
απο μολυνση δεν εχει αναφερθει ποτε κατι,αν ακολουθησει καποιος 2 βασικα βηματακια με χρηση αποστειρωση,δεν θα εχει τετοια θεματα
 
Μπλουζα