Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2701 grafts, 19-20/7/2016 (2nd operation)

kolias

Active Member
cvial το τριγωνακι πεφτοντας το φως εκτεθηκε λιγο βεβαια ειναι λεπτομερια αλλα εκει δεν μπορουσατε να το δουλεψετε περισσοτερο ? σε ρωταω γιατι ειναι μερος που στο δικο μου κεφαλι νοσει και το κοιταω σε ολους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το έχω αναφέρει ξανά αλλά θα το ξαναγράψω. Τα πλαινά μου γενικά (στο κάτω κομμάτι) πάσχουν απο retrograde. Το τριγωνάκι έπρεπε να συμβαδίζει με την πιο πίσω πυκνότητα στα πλάγια η οποία δεν είναι μεγάλη (απο εκεί δεν πήραν graft για την μμ). Αναγκαστικά έπρεπε λοιπόν να έχουν μικρότερη πυκνότητα , ίσα να φαίνεται το σχήμα, αυτός ήταν και ο σκοπός για να τονιστεί η hairline. Σκέψου ότι έκανα και μια μικροπύκνωση πιό πίσω για να ενισχύσω τα πλαινά γιατί θα ήταν αφύσικο το εμπρός κομμάτι από το τριγωνάκι να έχει μεγαλύτερη πυκνότητα. Αν τα πλαινά μου ήταν σε καλύτερη κατάσταση ναι θα μπορούσε να δουλευτεί. Στην κατάσταση που είναι με τίποτα. Τώρα φαίνεται απολύτως φυσιολογικό και αραίο όπως και τα πλαινά.
 

vlafo

Well-Known Member
Ειχα ρωτησει εναν γιατρο καποτε για το συγκεκριμενο και η αποψη του ηταν οτι μετα τα 50 δεν δουλευει οπως σε αλλες ηλικίες διοτι σιγα σιγα ξεκιναει και η γηρανση των θυλακων.Τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο δεν ξερω.
Ισχύει σωστό είναι.Ειδικά μετά τα 42-43 κόβει.
 

kolias

Active Member
οντως τωρα που το βλεπω ετσι ακριβως ειναι . τελικα το αποτελσμα σου ειναι αψογο γιατι ειναι τα παντα μελετημενα .το προβλημα με εμενα ειναι οτι παντα το ματι μου πεφτει στα κολληματα μου και χανω την ουσια
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γι αυτό και τονίζουμε (του stripar έχει μαλλιάσει η γλώσσα) ότι ο σχεδιασμός είναι υψίστης σημασίας. Αν είχαμε απεριόριστα graft δεν θα ήταν έτσι, αλλά τώρα με περιορισμένο αριθμό θέλει γερό πλάνο έτσι ώστε να μεγιστοποιηθεί το αποτέλεσμα και όχι η εικόνα κάποιων συγκεκριμένων περιοχών του κεφαλιού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kolias

Active Member
cvial μπεσα τωρα αν δεν ησασταν εσεις και το φορουμ γενικοτερα θα την ειχαμε πατησει ολοι απο τους κομπογιαννιτες και θα κλαιγαμε τα κεφαλια μας .τουλαχιστον τωρα ακομα και αν καποιος αναγκαστικα απευθυνθει σε κατι πιο low λογω οικονομικων δεν παει σαν το προβατο για σφαξιμο, γιαυτο και τα αποτελεσματα απο την ελλαδα (δεν μιλαω για τους κατεξοχην χασαπηδες) αρχιζουν και γινονται ολο και πιο ανθρωπινα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το σίγουρο είναι ότι όλες οι κλινικές διαβαζουν το φόρουμ. Τώρα πόσο μας ακούνε και βελτιώνονται δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον όσοι έχουν κρίση και απαιτούν (πχ @John1294) κάτι κερδίζουν (σε αποτέλεσμα).
 

kolias

Active Member
κατα την γνωμη σου αν καποιος αποφασισει να κανει την μεταμοσχευση στην ελλαδα το παιζει κορωνα γραμματα ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kolias

Active Member
με καλυψες απολυτα . εσυ υπηρξε καποια στιγμη που ειχες ενδιασμους για τα χρηματα η γενικα κλαφτηκες ποτε σε κανεναν απο τους δικους σου ανθρωπους οτι οκ και γαμω αλλα μου στοιχισε πολλα?
 

kolias

Active Member
sorry κιολας για τις προσωπικες ερωτησεις αλλα ειναι πολυ σημαντικο για εμενα να καταλαβω επειδη ειμαστε σχεδον στην ιδια ηλικα και εγω τα εχω τα χρηματα απλα μασαω λογω οτι πλεον δεν ειμαι πιστιρικας εχω υποχρεωσεις
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποτέ. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μπορούσα να διαθέσω αυτό το ποσό άνετα χωρίς να προβληματιστώ.
 

John1924

Active Member
Τώρα πόσο μας ακούνε και βελτιώνονται δεν ξέρω
Οτι ακουνε το φορουμ δεν υπάρχει αμφιβολία. Οτι βελτιώνονται.... θα έλεγα επισης ναι αλλά με ρυθμούς μη ικανοποιητικούς ακόμα. Θέλει περισσότερη επένδυση στη βελτιωση αλλά μοιραία αυτό θα αυξανε το τελικό κοστος της μμ το οποιο αναγκαστικά θα μετακυλιόταν στον πελάτη. Αυτό που είναι κρισιμο να γίνει κατανοητο ειναι ότι στοχεύουν σε διαφορετικό target group. Σε αλλο τύπο πελάτη στοχευει ο Lorenzo των 6 ευρω/γκραφτ και σε αλλο η κλινική του 1,5-2. Το σωστό (όπως πάντα θα πρέπει να συμβαινει στην ελευθερη αγορά) ειναι να υπάρχουν και οι 2 επιλογες (και περισσότερες ενδιαμεσες) ώστε να μπορουν να εξυπηρετηθούν όσο το δυνατον περισσοτεροι ενδιαφερόμενοι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και όμως ο Lorenzo δεν απευθύνεται μόνο στα χοντρά πορτοφόλια. Και τις 4 φορές που πήγα (2 για consultation) και έπιασα συζήτηση με τους υποψήφιους πελάτες (90% Ισπανοί) στην αναμονή, η πλειοψηφία δεν ήταν «ματσό» και αυτό φαινόταν. Η διαφορά ποιά ήταν όμως: Στην συντριπτική τους πλειοψηφία είχαν πλάνο για 4500-5000g και πάνω (σε βάθος χρόνου). Σε αυτά τα νούμερα το μέσο κόστος graft είναι κοντά στα 3.5€ με καθοδικές τάσεις όσο ανεβαίνεις και προφανώς σε συνδυασμό με τις υπηρεσίες και την εντοπιότητα τον προτιμούν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Και ούτε πρόκειται να βελτιωθούν, δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε ελληνική κλινική εφάμιλλη στης Asmed ας πούμε, όχι γιατί δεν είμαστε ικανοί, αλλά λόγω νοοτροπίας, κάτι που άλλωστε συμβαίνει σχεδόν σε όλους τους τομείς αυτής εδώ της ερμης χώρας


Οτι ακουνε το φορουμ δεν υπάρχει αμφιβολία. Οτι βελτιώνονται.... θα έλεγα επισης ναι αλλά με ρυθμούς μη ικανοποιητικούς ακόμα. Θέλει περισσότερη επένδυση στη βελτιωση αλλά μοιραία αυτό θα αυξανε το τελικό κοστος της μμ το οποιο αναγκαστικά θα μετακυλιόταν στον πελάτη. Αυτό που είναι κρισιμο να γίνει κατανοητο ειναι ότι στοχεύουν σε διαφορετικό target group. Σε αλλο τύπο πελάτη στοχευει ο Lorenzo των 6 ευρω/γκραφτ και σε αλλο η κλινική του 1,5-2. Το σωστό (όπως πάντα θα πρέπει να συμβαινει στην ελευθερη αγορά) ειναι να υπάρχουν και οι 2 επιλογες (και περισσότερες ενδιαμεσες) ώστε να μπορουν να εξυπηρετηθούν όσο το δυνατον περισσοτεροι ενδιαφερόμενοι.
 

PROF

Active Member
Μια και το θέμα πήγε ξανά στο κόστος, θα σας πω κάτι που έχω καταλάβει από το διάβασμα αυτού του forum πολλά χρόνια ως απλός επισκέπτης. Πολλά παιδιά εδώ μέσα έχουν πληρώσει παραπάνω χρήματα ή εν πάσει περιπτώσει παρόμοια χρήματα για τη μεταμοσχευσή τους είτε σε Ελληνικές κλινικές είτε σε Κυπριακές κλινικές και δεν επέλεξαν κάποια καλή ξένη κλινική, πατώντας σταθερά σε επιχειρήματα τύπου σιγά μη πάω στο Lorenzo που είναι πανάκριβος ή στον Erdogan που σου βάζει πολλά grafts και κάνει και spliting, άρα τελικά είναι πολύ ακριβός για την τσέπη μου και κατέληγαν εκεί που σας ανέφερα. Προφανώς και είναι δικαίωμα και προσωπική απόφαση του καθενός να πάει όπου θέλει, αλλά δεν μπορεί να λέει ότι είναι ψαγμένος και ότι το κόστος τελικά ήταν αυτό που δεν τον άφησε. Προσωπικά πιστεύω ότι η πλειονότητα των παιδιών δεν ήταν ψυχολογικά έτοιμη για απόφαση κλινικής εξωτερικού και εξηγούμε:

Εντάξει στον Koray και στο Lorenzo δε μπορούσες να πας (που όπως πολλές φορές έχει εξηγήσει και ο Stripar τελικά δεν είναι τόσο ακριβοί, όσο νομίζουμε αρχικά), όμως και στον Freitas δεν άντεχε η τσέπη σου;

Κατά την αρχική μου έρευνα όταν έψαχνα για τη δική μου επέμβαση είχα δει ότι ο Freitas λόγω του νέου επαγγελματικού βήματος είχε εξαιρετικές τιμές για μεγάλα NW, πιο συγκεκριμένα χρέωνε:

Από 1 έως 1000 grafts: 3,5 €
Από 1001 έως 2000 grafts: 2,5 €
Από 2001 και πάνω: 1,5 €

Σήμερα που έπεσα πάνω σε ένα νέο κατάλογό του είδα ότι οι τιμές άλλαξαν προφανώς λόγω μεγάλης πελατείας πια ως εξής:

Από 1 έως 1000 grafts: 3,5 €
Από 1001 και πάνω: 2,5 €

Αυτό σημαίνει ότι για μια επέμβαση της τάξεως των 5000grafts αρχικά η τιμή ανά graft ήταν 2,10€ και στη συνέχεια πήγε 2,70€. Επίσης δε γνωρίζω εάν σε περίπτωση δημοσίευσης έκανε και κάνει και καλύτερη τιμή.

Όπως βλέπετε το 2,10 ήταν μια εξαιρετική τιμή, όμως τόσα χρόνια στο forum δεν είδα κανένα να κάνει κίνηση προς τα εκεί, άρα μάλλον πάντα υπάρχουν ευκαιρίες για καλούς γιατρούς στο εξωτερικό, αλλά απαιτούν ξεσπίτωμα, ξένες γλώσσες, ταξίδια στο εξωτερικό, εγχείρηση μακριά από το σπίτι σου και τους δικούς σου, περισσότερη ανασφάλεια διότι στο Ελληνικό forum δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία γι΄ αυτούς και συνεπώς ανάγκη για μεγαλύτερη προσωπική έρευνα, κλπ. και δε βλέπω τους περισσότερους αποφασισμένους να θέλουν να μπουν σε μια ανάλογη διαδικασία. Φυσικά και δεν λέω ότι είναι εύκολο, ούτε κατηγορώ κανέναν, απλά αναδεικνύω κάτι που οι περισσότεροι μάλλον δε θέλουν να παραδεχτούν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και εδώ να πω μιας και το ανέφερες ότι είναι και πολύ καλός. Γενικά όλοι οι Ισπανοί είναι σχολής Λορενζο και παράγουν σταθερά πολύ καλά εως άριστα αποτελέσματα, κάτι που έχει παραδεχθεί και ο ίδιος ο Λορενζο για τους ανταγωνιστές του αλλά και ο διαχειριστής του Ισπανικού φόρουμ.

Μόνο τους μειονέκτημα η ανεπάρκεια αγγλικών λόγω Ισπανόφωνης πελατείας στη συντριπτική πλειοψηφία.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα