Comb, dr hasson, fut, 5400 graft, 31/3/2009

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

geofish, με είχε δει ο Feller προσωπικά στο Λονδίνο, σε άλλους γιατρους δεν έστειλα φωτογραφίες.

Οσον αφορά την FUE, θεωρώ πως δεν θα μπορούσε να με βοηθήσει ιδιαίτερα, αφού χρειαζόμουν μεγάλο αριθμό μοσχευμάτων, ενω η τεχνική έχει κατα τη γνώμη μου τουλαχιστον 20% μικροτερη αποτελεσματικότητα σε σχεση με την strip ειδικά σε ασθενείς με σγουρα μαλλιά όπως εγώ.Το χειρουργείο όπως και να το κάνουμε είναι χειρουργείο αλλά δεν με φόβισε ποτέ γιατι ήξερα οτι ήμουν στα σωστα χέρια.

Δεν υπάρχουν άλλοι γιατροί στη κλινική, μονο ο Dr Hasson και ο Dr Wong.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

hairlosscursed, οι τιμές στους H&W είναι: $5 για τα πρώτα 2000, $3 για τα υπόλοιπα +5% φόρος Καναδά, άρα συνολικά για εμένα $21200
Η εκπτωση είναι $400 για το εισιτηριο και 2 νυχτες σε ξενοδοχείο. Εγώ πλήρωσα ο ίδιος το ξενοδοχείο και μου έδωσαν $300 έκπτωση για τις δυο νύχτες.

Αρα η μεταμόσχευση μου κόστισε ακριβώς $20500 μονο για την επέμβαση.
 

Joda

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

comb να σε ρωτησω ρε φιλε σε καθε τρυπιτσα που σου εκανε και μετα σου τοποθετουσε τα τριχοθυλακια ποιος ηταν ο μεγαλυτερος αριθμος τριχων ανα τριχοθυλακιο(δηλ μονοτριχα,διτρυχα κτλ)?
 

tsakalos

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

τα πιο πολλα ειναι διτριχα και υπαρχουν και λιγα 4 τριχα
 

hairevival

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

comb,
θα σου κάνω κάποιες ερωτήσεις και σε κάποια θέματα θα γίνω κάπως δεικτικός -καλοπροαίρετα φίλε.

α) Δεν θα λαμβανεις φιναστεριδη - ντουτα πλέον ; Γιατί ο Τσάκαλος παρότι έκανε μεταμόσχευση λαμβάνει;
β) Ο Hasson - Wong αποδέχτηκαν να κάνουν μεταμόσχευση σε έναν 26-χρονο νέο; Η καράφλα συνήθως
σταθερποιείται στα 30 ΚΑΙ ΑΝ !
γ) Βλέπω όλους εδώ πέρα που δίνουν συγχαρητήρια προτου δουν το τελικό αποτέλεσμα.
Προ του τέλους ας μην μακαρίζουμε που λέει και η γνωστή φράση. Ας μην αυθυποβαλόμαστε απλά στο
άκουσμα του Hasson Wong . Ας ειμαστε ρεαλιστες και ας περιμενουμε.

δ) 15.000 ευρώ είναι άπιαστα για τον μέσο Έλληνα εν μέσω κρίσης και μισθών 700 ευρώ.
Αναλογιστειτε : υψηλά νοίκια , μεταπτυχιακά , ακριβή διασκέδαση, ακρίβεια...
Δεν θα δουλεψεις 8-9 ωρο σε ιδιωτικη ; δε θα πας μετα σπιτι σου και θα θες να το επιπλωσεις; ή
μια ζωη θα ζεις με γονεις; καποια ρητορικα ερωτηματα για μας τους νεους...

Εύχομαι πάντως κι εγώ να καταφέρω κάτι τέτοιο .
Comb μείνε ενημερωμένος με το forum καθώς υπάρχει πολύ γνώση και εσύ ο ίδιος χρειαζεσαι ενα γκρουπ ανθρωπων που συμπαραστεκονται ,δε σε επικρινουν και που ζουν μαζι σου τον αγωνα και προσπαθεια.

Το λεω αυτο διοτι ο tsakalos μολις καθαρισε , αρχισε να μπαινει σπανιοτερα. Η αφορμη η δουλεια - αλλα η αιτια ειναι το οτι πια δεν τον ετρωγε τοσο μεσα του. Διοτι οση δουλεια και να εχεις, αν σε τρωει παντα καθε μερα θα μπαινεις. Παντως ευχαριστουμε tsakale που συνεχιζεις να μπαινεις.
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Joda, oπως ανέφερε ο Τσακαλος, τα πιο πολλα είναι 2τριχα, υπάρχουν αρκετά μονοτριχα που μπαινουν κυρίως στην εμπροσθια γραμμή και κάποια 3 τριχα. Νομιζω πως 4τριχα δεν είχα καθόλου. Το σύνολο των τριχών ήταν περίπου 11000, δεν θυμάμαι ακριβώς τον αριθμό.
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

hairevival

α) Και εγώ συνεχίζω να παίρνω φιναστεριδη καθημερινά, με σκοπόνα διατηρηθω στο norwood 5 και να μην προχωρήσω σε 6.

β) Έχοντας φτασει το norwood 5, η τριχόπτωσή μου είναι σε μεγάλο βαθμό σταθεροποιημένη, δεδομένου και οτι χρησιμοποιω φινα. Δεν υπάρχει κάποιο σαφές όριο ηλικίας, ο καθε ασθενής είναι διαφορετικός. Κατα τη γνώμη μου ειμαι πολυ καλός υποψήφιος, όπως μου είπε ο Hasson αλλα και ο Feller.

γ)Τα συγχαρητήρια των παιδιών του φόρουμ, νομίζω πως είναι για το οτι πήρα την απόφαση και ταξίδεψα πολυ μακριά ωστε να πάω σε έναν από τους καλυτερους του κόσμου, κατα τη γνώμη μου στον κορυφαίο. Φυσικά το αποτέλεσμα μου είναι ανυπαρκτο αυτη τη στιγμη, αλλά με βάση την έρευνα μου είμαι πολύ αισιόδοξος, και θεωρω πως με τα σημερινά δεδομένα έκανα το καλύτερο που μπορούσα. Ρισκα υπάρχουν πάντα και τα αναγνωρίζω, αλλα πιστεύω έκανα ο, τι ήταν δυνατό για να τα μειώσω στο ελάχιστο δυνατό.

δ)Το κατα πόσο μπορεί κάποιος να αντεξει καποιος μια τέτοια οικονομική υποχρέωση είναι προσωπικό θέμα και μονον ο ίδιος μπορεί να το αποφασίσει. Πραγματι το ποσό είναι μεγάλο για μια αισθητική επέμβαση αλλά για μένα αξιζε τον κόπο και σίγουρα ηταν καλύτερο από το να πληρώσω λιγότερα, για μια πιθανή απογοητευση. Ανάλογα με τα δεδομένα του, ο καθένας αποφασίζει.

Σκοπεύω να μοιραστω την εμπειρια μου με όλους εδω όσο πιο λεπτομερως γίνεται. Αυριο θα βγάλω φωτογραφίες με φυσικό φως και θα τις ανεβασω. Χάρηκα πολύ που δημιουργηθηκε ένα ελληνικό φορουμ και αξίζουν πολλά συγχαρητηρια στα παιδιά για την προσπάθεια. Οσο για τον Τσακαλο, πιστευω οτι εχει ήδη προσφέρει πολλά και συνεχίζει. Αλλα ελπίζω οτι σιγα σιγά θα μοιραστουν και αλλα παιδιά τις δικές τους εμπειριες, ετσι ώστε να μπορει ο καθενας απο εμας να πάρει ενημερωμενες αποφάσεις βασισμενος στις εμπειρίες αυτες.
 

hairevival

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

comb είπε:
hairevival

α) Και εγώ συνεχίζω να παίρνω φιναστεριδη καθημερινά, με σκοπόνα διατηρηθω στο norwood 5 και να μην προχωρήσω σε 6.

β) Έχοντας φτασει το norwood 5, η τριχόπτωσή μου είναι σε μεγάλο βαθμό σταθεροποιημένη, δεδομένου και οτι χρησιμοποιω φινα. Δεν υπάρχει κάποιο σαφές όριο ηλικίας, ο καθε ασθενής είναι διαφορετικός. Κατα τη γνώμη μου ειμαι πολυ καλός υποψήφιος, όπως μου είπε ο Hasson αλλα και ο Feller.

γ)Τα συγχαρητήρια των παιδιών του φόρουμ, νομίζω πως είναι για το οτι πήρα την απόφαση και ταξίδεψα πολυ μακριά ωστε να πάω σε έναν από τους καλυτερους του κόσμου, κατα τη γνώμη μου στον κορυφαίο. Φυσικά το αποτέλεσμα μου είναι ανυπαρκτο αυτη τη στιγμη, αλλά με βάση την έρευνα μου είμαι πολύ αισιόδοξος, και θεωρω πως με τα σημερινά δεδομένα έκανα το καλύτερο που μπορούσα. Ρισκα υπάρχουν πάντα και τα αναγνωρίζω, αλλα πιστεύω έκανα ο, τι ήταν δυνατό για να τα μειώσω στο ελάχιστο δυνατό.

δ)Το κατα πόσο μπορεί κάποιος να αντεξει καποιος μια τέτοια οικονομική υποχρέωση είναι προσωπικό θέμα και μονον ο ίδιος μπορεί να το αποφασίσει. Πραγματι το ποσό είναι μεγάλο για μια αισθητική επέμβαση αλλά για μένα αξιζε τον κόπο και σίγουρα ηταν καλύτερο από το να πληρώσω λιγότερα, για μια πιθανή απογοητευση. Ανάλογα με τα δεδομένα του, ο καθένας αποφασίζει.

Σκοπεύω να μοιραστω την εμπειρια μου με όλους εδω όσο πιο λεπτομερως γίνεται. Αυριο θα βγάλω φωτογραφίες με φυσικό φως και θα τις ανεβασω. Χάρηκα πολύ που δημιουργηθηκε ένα ελληνικό φορουμ και αξίζουν πολλά συγχαρητηρια στα παιδιά για την προσπάθεια. Οσο για τον Τσακαλο, πιστευω οτι εχει ήδη προσφέρει πολλά και συνεχίζει. Αλλα ελπίζω οτι σιγα σιγά θα μοιραστουν και αλλα παιδιά τις δικές τους εμπειριες, ετσι ώστε να μπορει ο καθενας απο εμας να πάρει ενημερωμενες αποφάσεις βασισμενος στις εμπειρίες αυτες.

Θα συνεχισω το σκεπτικο μου,

Φιναστερίδη σου το είπε ο γιατρός να παίρνεις καθημερινά;

Ενας ομως λογος που κανουμε μεταμοσχευση δεν ειναι και για να ξεφυγουμε απο τα φαρμακα;

Αλλωστε εγω παρατηρησα οτι εβαλες πολλα μαλλια - και ετσι αυτα δεν προκειται να πεσουν ποτε ξανα καθως τα μεταμοσχευμενα δεν πεφτουν. Αντε να πεσει μια μικρη περιοχη απο τα υπολοιπα.

Αποκλειεις να κανεις και δευτερη συνεδρια;
 

tsakalos

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

δεν καθαρισα αλλα ειχα πολλες δουλειες. και τον τελευταιο μηνα καπως ξελασκαρα. και εχω να κανω και 3ο χειρουργειο
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Ο γιατρός το συνιστά αλλα δεν είναι υποχρεωτικό. Αυτή τη μικρή περιοχή που αναφέρεις(ουσιαστικά γύρω από τα μοσχεύματα) θέλω να προστατεύσω.

Δευτερη συνεδρία δεν την αποκλείω αλλά θεωρώ και ελπίζω οτι αν την κάνω θα είναι οχι γιατι είναι αναγκάιο αλλά γιατι θα με πιάσει η λεγόμενη "απληστία μαλλιών"
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairevival

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Έχεις διαρκή επικοινωνία με τον γιατρό σου;
σου είπε να τον ξαναεπισκεφτείς ή επικοινωνείτε μέσω web-cam ?
π.χ. για να σου συστίσει προιόντα...

Πάντως οι φωτογραφίες στην αρχή τώρα προσωπικά δε μου λένε κάτι.
Ίσως κάποια πιο έμπειρα μάτια μπορούν να διακρίνουν. Αλλά ακόμα ειναι αρχή.

Πάντως εδώ να αναφέρω περίπτωση συγγενούς μου που έκανε σε μια ελληνικη εταιρια
(τρια γραμματα.... που περικλείει τη λέξη "τσάι" ) και ώρα ένα χρόνο μετά έχει 2-3 σκόρπιες
τρίχες.

Έδωσε 2500 περίπου για 1000 -1500 τριχοθυλάκια αλλά είναι σαν να μην έβαλε τίποτα..
Χνούδια...



comp keep photographing man.
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

hairevival, αν χρειαστώ οτιδήποτε μπορώ να επικοινωνήσω με την κλινική μεσω email η τηλεφωνικώς. Οι απαντήσεις είναι πολύ άμεσες. Έχω πολύ καιρό να επικοινωνήσω γιατί πολυ απλά δεν έχω κάποιο ερώτημα.

Οι φωτογραφίες δείχνουν κυρίως την εμφάνιση που μπορεί να περιμένει κανείς τους επόμενους μήνες της μεταμόσχευσης.

Δυστυχώς αυτό που έπαθε ο συγγενής σου έχει συμβεί σε πολλούς. Τουλαχιστον δεν έχει γραμμικη ουλή.Καλό θα ήταν να αναφερθουν αυτα τα περιστατικα απο τους ίδιους τους ασθενείς, καθώς και οι θετικές εμπειρίες.
 
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Γειά σου comb!

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!
Στις φωτογραφίες που έχεις στη δεύτερη εβδομάδα είσαι γεμάτο τρίχες σε όλη την περιοχή.
Στην έβδομη εβδομάδα έχουν μειωθεί. Τα μεταμοσχευμένα πάντα δηλαδή πέφτουν και μετά ξαναβγαίνουν;
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Χριστίνα σε ευχαριστώ. Ναι πάντα αέτσι γίνεται,πέφτουν στις πρωτες 20 μέρες και μετά αρχίζουν να ξαναβγαίνουν περίπου στους 3 με 4 μήνες και ολοκληρώνεται η διαδικασία περίπου στον ενα χρόνο.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομιζω πως το ίδιο συμβαίνει και με τις γυναίκες.
 

geofish

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Λοιπόν comb τα σχόλια μου. Μετά από 7 εβδομάδες, έχεις ακόμη μια ελαφρά κοκκινίλα που κανονικά δεν έπρεπε να φύγει? Έχω δει ασθενείς στους οποίους μετά από 14 μέρες έχει επανέλθει το χρώμα. Σε αυτό μπορεί να οφείλετε ίσως ο τύπος του δέρματος σου (ευαίσθητο). Επίσης κάποιες τρίχες που σου έχουν απομείνει και δεν έχουν πέσει ακόμη δείχνουν την επέμβαση σου. Πιστεύω μόλις φύγει η κοκκινίλα και πέσουν όλες οι τρίχες τότε θα είναι σα να μην έχεις κάνει καθόλου επέμβαση. Επίσης βλέπω ότι πίσω η δότρια περιοχή σου έχει πάρει την ελαστικότητα της και έχει πάρει το φυσιολογικό σχήμα. Εντύπωση πάντως από την άλλη μου κάνει ότι δεν φαίνετε καθόλου η ουλή, ναι μεν έχεις το κενό αλλά δεν βλέπω καθόλου την γραμμή, αν δεν φταίει η Φώτο τότε πολύ καλή δουλεία έκανε ο hasson. Περιμένω να ανεβάσεις την επόμενη Φώτο που όπως είπα να φύγει η κοκκινίλα και πέσουν οι τρίχες και από εκεί και περά θα κρίνουμε καλύτερα.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε νέα σου.
 

tsakalos

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

η κοκκινιλα εχει να κανει με το πως τa healing properties του καθε ανθρωπου. και μην ξεχναμε ποσα πολλα μοσχευματα εβαλε. οταν εδω σου βαζουν 500 ψωροτριχες τι κοκκινιλα να δεις :mad:
 

geofish

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

Τςάκαλε να σε ρωτήσω ή οποίος άλλος ξέρει. Πέρα από την ικανότητα του γιατρού και την δότρια περιοχή, ποιοι έχουν μεγαλύτερη αισθητικά επιτυχίας:
1) οι ξανθοί οι καστανοί ή οι μελαχρινοί.
2) αυτοί που έχουν χοντρή τρίχα ή οι αυτοί με λεπτή
3) οι σγουρομάλληδες ή ισιομάλληδες

και κάτι τελευταίο γιατί εδώ στην Ελλάδα πέρα το ότι οι μεταμοσχεύσεις είναι απαράδεκτες αισθητικά το ποσοστό επιβίωσης των τριχών σε πολλές περιπτώσεις είναι μικρό. Ακούω από πολλούς ότι ενώ του βάλανε ας πούμε 1000 τρίχες ζήτημα να βρήκαν οι 50. Τόσο αδέξιοι είναι? ούτε την μια τρίχα δεν μπορεί να βάλουν.
 

comb

Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

geofish, η κοκκινίλα ναι μεν υπάρχει αλλά στη φωτογραφία φαινεται πολύ περισσότερο. Οι τρίχες που αναφέρεις δεν θα πέσουν, μερικές δεν έπεσαν και κάποιες είναι καινουργιες που ξαναβγήκαν. Γενικά αν με δει κάποιος στο δρόμο δεν καταλαβαίνει τίποτα. Θα προσπαθήσωνα βγάλω μερικές φωτογραφίες ακόμαπου να αντικατοπτριζουν καλύτερα την πραγματική κατάσταση.

Οσον αφορά τις ερωτήσειςσου:

1)'Oσο μικρότερη η αντιθεση της τρίχας με το χρώμα του δέρματος, τόσο καλύτερα.
2)Η χοντρή τρίχα βοηθάει στην μεγαλύτερη κάλυψη
3)Το σγουρό μαλλι επίσης βοηθάει στην κάλυψη

Όσον αφορα το ποσοστό επιβίωσης, τα μοσχεύματα είναι πολυ ευαίσθητα και απαιτείται τεράστια προσοχή, εξειδίκευση, εμπειρία και υπευθυνότητα κατά τις διάφορες φάσεις της μεταμόσχευσης. Ο γιατρός οφέιλει να εκπαιδευσει το προσωπικό του και να ελέγχει όλα αυτα, δεδομένου του μεγάλου αριθμού τεχνικών που απαιτεί η συγκεκριμένη επέμβαση.
 

FITNESSMAN

New Member
Απ: Μεταμὀσχευση στο Βανκούβερ με τον Dr Hasson - Φωτογραφ

καλησπερα.εχω κανει δυο μεταμοσχευσεις στην ελλαδα,παιρνω 10 χρονια regaine,4 χρονια proscar,1 χρονο fungoral,6 μηνες τοπικη dutasteride.συνολικα στην Ελλαδα και στις δυο μεταμοσχευσεις μου ειπαν οτι μπηκαν 3500 τριχοθυλακια και αμφιβαλλω αν βγηκαν 100 τριχες...ειμαι 32 χρονων.την πρωτη μεταμοσχευση την εκανα 25 χρ,και την δευτερη 28χρ.δεν χρειαζομουν σε καμια περιπτωση μεταμοσχευση τοτε και τις 2 φορες..τα μαλλια μου ηταν αρκετα πυκνα με μια μικρη αραιωση...πηγα να με δουν και σαν βλακα με παρεσυραν και με εβαλαν στο χειρουργειο για να τα αρπαξουν...πραγματικα ειναι κριμα αυτο που γινετε εδω στην Ελλαδα..καταστεφουν κεφαλια και παιζουν με ψυχες ανθρωπων με μονο σκοπο το κερδος...χαιρομαι οταν βλεπω αποτελεσματα σαν του Τσακαλου!! αλλα παραλληλα νιωθω βλακας,για τα τριχοθυλακια που μου καταστρεψαν,για το αποτελεσμα και για τα χρηματα που πεταξα.comb καλη επιτυχια!!! μακαρι να πας καλα.τα πρωτα δειγματα νομιζω ειναι πολυ καλα απο τις φωτο που ειδα.ως τωρα νομιζω οτι ειναι ολα τελεια στο κεφαλι σου..αλλα πρεπει να περιμενουμε να δουμε το τελικο αποτελεσμα.μην μας ξεχασεις να μας δειχνεις την προοδο σου με φωτο.εγω προσωπικα σε ευχαριστω εκ των προτερων για οτι εχεις κανει εδω για ενημερωση δικια μας,ευχαριστω επισης και τον Τσακαλο και ολα τα παιδια που συνησφερουν με τις γνωσεις τους και τις εμπειριες τους εδω.τα μαλλια μου μετα απο την χρηση των φαρμακων ειναι σε καλη κατασταση..ευτυχως οταν τα ξεκινησα πριν 4 χρονια ηταν νωρις και κρατησα αρκετα μαλλια..φιλικα Γιαννης απο Χανια-Κρητης.
 
Μπλουζα