Bonding (Lifting) Δόντιων - (Όψεις Ρητίνης)

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι έντονα να κάνω bonding στα δόντια. Για όσους δεν ξέρους ειναι μια τεχνική ορθοδοντικής που σε στραβά, σπασμένα, χαλασμένα ή γενικά κακής εμφάνισης δόντια, αντί να βάλεις σιδεράκια κτλ, τροχίζονται τα δόντια, μπαίνουν ρητίνες και χτίζονται τέλεια. Ειναι μια συνεδρία χωρίς πόνο με ελάχιστο κόστος μπροστά στα σιδεράκια. Περισσότερα:

Τι είναι το bonding και γιατί να το προτιμήσουμε.

Το bonding είναι η νέα τεχνική που μπορεί να μας προσφέρει σε μία επίσκεψη χωρίς ένεση το χαμόγελο των σταρ.

Ποια είναι η μέθοδος:
Τα δόντια «χτίζονται» στην μπροστινή τους μόνο επιφάνεια με ειδική συνθετική ρητίνη μικροκούπ.
Με αυτό τον τρόπο διορθώνουμε στραβά δόντια, καλύπτουμε πολλαπλά σφραγίσματα, αλλάζουμε το σκούρο χρώμα, κλείνουμε αντιαισθητικά κενά, καλύπτουμε απονευρωμένα δόντια, αυξάνουμε το μέγεθος των μικρών δοντιών – νάνων και γενικά διορθώνουμε κάθε δυσμορφία των δοντιών.
Συνδυαστικά με το bonding σε μερικές περιπτώσεις μικρών δοντιών για να τα αυξήσουμε σε μήκος, κάνουμε ουλοπλαστική με laser αφαιρώντας ούλα, χωρίς αιμορραγία και πόνο.

Ποια είναι τα στάδια της τεχνικής:
Σε πρώτη φάση «αγριεύεται» η εξωτερική μόνο επιφάνεια με λέιζερ ή τροχό. Η διαδικασία κρατάει περίπου ένα λεπτό και γίνεται χωρίς αναισθησία.
Σε δεύτερο στάδιο, αρχίζουμε να τοποθετούμε ρητίνη κατά στρώματα στο επιλεγμένο χρώμα. Για να έχουμε φυσικό αποτέλεσμα προσθέτουμε πολλές χρωστικές και διαφάνειες ώστε να μιμηθούμε τη φύση.
Στο τελευταίο στάδιο, αφού τα δόντια είναι διαμορφωμένα γυαλίζουμε την επιφάνειά τους. Αυτό θεωρείται από τα πιο σημαντικά στάδια αφού ο στόχος είναι να μπλοκάρουμε τους πόρους της ρητίνης ώστε να μην αφήνουμε να διεισδύουν χρωστικές.

Ποια είναι τα μειονεκτήματα του bonding:
Είναι σαφές ότι σε καμία περίπτωση το bonding δεν κάνει κακό στην υγεία των δοντιών. Θεωρείται από τις πιο συντηρητικές αισθητικές μεθόδους. Δεν προκαλεί αλλεργία από την ρητίνη αφού είναι ένα υλικό που χρησιμοποιείται χρόνια. Στην οδοντιατρική με το bonding αφού έχουμε επέμβει μόνο στην εξωτερική επιφάνεια μπορούμε αν χρειαστεί να κάνουμε οποιαδήποτε οδοντιατρική εργασία (σφράγισμα, απονεύρωση κ.τ.λ) στο μέλλον χωρίς να το καταστρέψουμε.
Προσοχή χρειάζεται μόνο στις διατροφικές μας συνήθειες αφού είναι καλό να αποφεύγουμε πολύ σκληρές τροφές όπως το ν' ανοίγουμε ξηρούς καρπούς με τα δόντια. Αν ωστόσο το επιχειρήσουμε, αυτό το οποίο μπορεί να συμβεί είναι να φύγει ένα μικρό κομματάκι από κάποιο σημείο το οποίο όμως διορθώνεται άμεσα χωρίς να χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία από την αρχή.
Τέλος, ο ενδιαφερόμενος αφού ολοκληρώσει τη διαδικασία πρέπει να κάνει τακτικές επισκέψεις (2 φορές τουλάχιστον το χρόνο) για τον εξαμηνιαίο καθαρισμό των δοντιών στον οποίο και γυαλίζονται τα δόντια, αν αυτό κριθεί απαραίτητο, ενώ ύστερα από πέντε χρόνια θα πρέπει ο ασθενής να κάνει ένα γενικό φρεσκάρισμα στις αποκαταστάσεις.

Το κόστος ανά δόντι είναι περίπου 150 ευρώ.


Ξέρει κανείς περισσότερα, έχει κάνει, έχει συστημένο γιατρό απο γνωστό που έκανε, είδε ζωντανά άτομο που έκανε. Ο γιατρός μου το κάνει, έχω 4 στραβά δόντια στην κάτω γνάθο που με 100 έκαστο τα κάνω τζετ. Ψάχτηκα και μια που είδα στην tv απο Κολωνάκι που κάνει τους διάσημους (μπαγκούρας σενάριο μου μυρίζει) αλλά απαίτησε για να με δει και μόνο για προσφορά, να κάνω πανοραμική και να δώσω 75 μόνο για κόστος επίσκεψης. Φυσικά πανοραμική παναγία μόνο θα της δώσω. Ακούω γνώμες απο γνώστες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimys

Member
RE: Bonding (Lifting) Δόντιων

danceworld_2001 είπε:
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι έντονα να κάνω bonding στα δόντια. Για όσους δεν ξέρους ειναι μια τεχνική ορθοδοντικής που σε στραβά, σπασμένα, χαλασμένα ή γενικά κακής εμφάνισης δόντια, αντί να βάλεις σιδεράκια κτλ, τροχίζονται τα δόντια, μπαίνουν ρητίνες και χτίζονται τέλεια. Ειναι μια συνεδρία χωρίς πόνο με ελάχιστο κόστος μπροστά στα σιδεράκια. Περισσότερα:

Τι είναι το bonding και γιατί να το προτιμήσουμε.

Το bonding είναι η νέα τεχνική που μπορεί να μας προσφέρει σε μία επίσκεψη χωρίς ένεση το χαμόγελο των σταρ.

Ποια είναι η μέθοδος:
Τα δόντια «χτίζονται» στην μπροστινή τους μόνο επιφάνεια με ειδική συνθετική ρητίνη μικροκούπ.
Με αυτό τον τρόπο διορθώνουμε στραβά δόντια, καλύπτουμε πολλαπλά σφραγίσματα, αλλάζουμε το σκούρο χρώμα, κλείνουμε αντιαισθητικά κενά, καλύπτουμε απονευρωμένα δόντια, αυξάνουμε το μέγεθος των μικρών δοντιών – νάνων και γενικά διορθώνουμε κάθε δυσμορφία των δοντιών.
Συνδυαστικά με το bonding σε μερικές περιπτώσεις μικρών δοντιών για να τα αυξήσουμε σε μήκος, κάνουμε ουλοπλαστική με laser αφαιρώντας ούλα, χωρίς αιμορραγία και πόνο.

Ποια είναι τα στάδια της τεχνικής:
Σε πρώτη φάση «αγριεύεται» η εξωτερική μόνο επιφάνεια με λέιζερ ή τροχό. Η διαδικασία κρατάει περίπου ένα λεπτό και γίνεται χωρίς αναισθησία.
Σε δεύτερο στάδιο, αρχίζουμε να τοποθετούμε ρητίνη κατά στρώματα στο επιλεγμένο χρώμα. Για να έχουμε φυσικό αποτέλεσμα προσθέτουμε πολλές χρωστικές και διαφάνειες ώστε να μιμηθούμε τη φύση.
Στο τελευταίο στάδιο, αφού τα δόντια είναι διαμορφωμένα γυαλίζουμε την επιφάνειά τους. Αυτό θεωρείται από τα πιο σημαντικά στάδια αφού ο στόχος είναι να μπλοκάρουμε τους πόρους της ρητίνης ώστε να μην αφήνουμε να διεισδύουν χρωστικές.

Ποια είναι τα μειονεκτήματα του bonding:
Είναι σαφές ότι σε καμία περίπτωση το bonding δεν κάνει κακό στην υγεία των δοντιών. Θεωρείται από τις πιο συντηρητικές αισθητικές μεθόδους. Δεν προκαλεί αλλεργία από την ρητίνη αφού είναι ένα υλικό που χρησιμοποιείται χρόνια. Στην οδοντιατρική με το bonding αφού έχουμε επέμβει μόνο στην εξωτερική επιφάνεια μπορούμε αν χρειαστεί να κάνουμε οποιαδήποτε οδοντιατρική εργασία (σφράγισμα, απονεύρωση κ.τ.λ) στο μέλλον χωρίς να το καταστρέψουμε.
Προσοχή χρειάζεται μόνο στις διατροφικές μας συνήθειες αφού είναι καλό να αποφεύγουμε πολύ σκληρές τροφές όπως το ν' ανοίγουμε ξηρούς καρπούς με τα δόντια. Αν ωστόσο το επιχειρήσουμε, αυτό το οποίο μπορεί να συμβεί είναι να φύγει ένα μικρό κομματάκι από κάποιο σημείο το οποίο όμως διορθώνεται άμεσα χωρίς να χρειαστεί να επαναλάβουμε τη διαδικασία από την αρχή.
Τέλος, ο ενδιαφερόμενος αφού ολοκληρώσει τη διαδικασία πρέπει να κάνει τακτικές επισκέψεις (2 φορές τουλάχιστον το χρόνο) για τον εξαμηνιαίο καθαρισμό των δοντιών στον οποίο και γυαλίζονται τα δόντια, αν αυτό κριθεί απαραίτητο, ενώ ύστερα από πέντε χρόνια θα πρέπει ο ασθενής να κάνει ένα γενικό φρεσκάρισμα στις αποκαταστάσεις.

Το κόστος ανά δόντι είναι περίπου 150 ευρώ.


Ξέρει κανείς περισσότερα, έχει κάνει, έχει συστημένο γιατρό απο γνωστό που έκανε, είδε ζωντανά άτομο που έκανε. Ο γιατρός μου το κάνει, έχω 4 στραβά δόντια στην κάτω γνάθο που με 100 έκαστο τα κάνω τζετ. Ψάχτηκα και μια που είδα στην tv απο Κολωνάκι που κάνει τους διάσημους (μπαγκούρας σενάριο μου μυρίζει) αλλά απαίτησε για να με δει και μόνο για προσφορά, να κάνω πανοραμική και να δώσω 75 μόνο για κόστος επίσκεψης. Φυσικά πανοραμική παναγία μόνο θα της δώσω. Ακούω γνώμες απο γνώστες.

έχω κάνει εγω το ιστορικο μου ειναι μεγαλο .. λοιπον αρχικα θα σε ρωτησω 2 πραγματα..
α) τριζεις τα δοντια σου το βραδυ; αν ναι τοτε μη το κανεις οχι αν πρωτα δεν βαλεις τον ειδικό ναρθηκα βρυγμου,
β)ειναι μεγάλα τα "κενα" που θες να καλύψεις;


εγω ειμαι ευχαριστημενος απο την ολη διαδικασια.. ειναι τελειως ανωδινη δεν καταλαβαινεις τπτ .. απλα πρεπει να προσεχεις πως μασας εκει που ειναι το χτισιμο.. δλδ σε εκεινο το σημειο δεν πρεπει να μασας σκληρη τροφη η να τραβας τη τροφη που μασας (όπως οταν τρωμε σουβλακι) .

Εγω αρχικα ταλαιπωρηθηκα γιατι ετριζα τα δοντια μου και μ εφευγαν οι ρυτινες αλλα μετα εβαλα το ναρθηκα και ηρεμησα.. οπως επισης καθε δυο χρονια να ξερεις χρειαζεται ενα service γιατι ολο και καποιο μικρο κομματακι θα σ φευγει και αυτο το service εμενα μου κοστιζε 60 ευρω. Επισης εγω ειχα δωσει 150 ευρω για το καθε δοντι αλλα ηταν πριν 4 χρόνια που ηταν πιο ψηλα οι τιμες.. δεν λεω που πηγα γιατι ειναι διαφημιση αλλα γκουγκλαρωντας θα το βρεις.. εμεινα ευχαριστημενος απο ατους αλλα ηταν ακριβα..

Αν δεν τριζεις τα δοντια σου καντο φιλε μου το αισθητικο αποτελεσμα ειναι απλα υπεροχο.. εμενα ηταν! Επειδη επισκεφτηκα πολλες φορες το γιατρο στην αρχη για τους λογους που σου προειπα θα σ πω το εξης: Δεν επηρεαζει ιδιαιτερα η ικανοτητα του γιατρου .. στο ποσο ανθεκτικό θα ειναι το αποτελεσμα..ισως επηρεαζει στο οπτικο γιατι ειναι σαν καλλιτεχνικη δημηιουργία.. παντως αν το βρεις φθηνοτερα πηγαινε εκει γιατι θεωρω οτι ο φθηνοτερος θα εχει κανει περισσοτερα αρα θα εχει και εμπειρια.. εγω αυτο το παραπανω που πληρωσα ηταν πιστευω η κλινικη και τα φρουφρου και αρωματα,, επισης υπολογιζε οτι μεσα σε 40 λεπτα θα εχεις ξεμπερδεψει και για τα τρια δοντια.. επισης πριν πας φαε καλα γιατι μετα για τρεις ωρες δεν θα πρεπει..
 

Bouklas

Well-Known Member
RE: Bonding (Lifting) Δόντιων

Jimys ήθελα να σε ρωτήσω φίλε μιας και το είχα ψάξει το θέμα αρκετα παλιότερα, οι ρητίνες με το πέρασμα των χρονων χάνουν το αρχικό τους χρώμα εκεί μετά λογικά υπάρχει πρόβλημα εμφανισιακά, είναι τόσο έντονο (αν ναι πας για αλλαγή)? Όταν γίνετε η αλλαγή τροχίζετε λίγο μια λεπτή στρώση του δοντιού για να γίνει η συγκόλληση με την ρητίνη? Διότι αν ναι με τα χρονια τα κανονικά μας δόντια θα είναι πιο μικρά.
Το ότι είναι πάντως ευαίσθητα για μικρό αποκολλήσεις το διαβάζω παντού και θέλει προσοχή.
 

Stripar

Established Member
RE: Bonding (Lifting) Δόντιων

Βαγγέλη θα το μετανιώσεις αν το κάνεις!...το έχουν κάνει γνωστοί μου και μου λένε ότι πρέπει να τρώς σάν πουλάκι , μικρές μπουκιές και άλλα πολλά

Άν είσαι φραγκάτος....αντικέστησε - βάλε πορσελάνινα δόντια και είσαι good to go for a life!....800-1500 έκαστο αναλόγως τον γιατρό
 

giwrgos athina

Active Member
RE: Bonding (Lifting) Δόντιων

με ενδιαφερει και μενα αυτηβη μεθοδος..εχω καποια κενακια στα δοντια και εβαλα προσφατα σιδερακια για 4 μηνες στην πανω γναθο απο κινοδοντα σε κινοδοντα..πριν 10 χρονια ειχα ξαναβαλει σιδερακια για 2 χρονια αλλα με το καιρο το αποτελεσμα αλοιωθηκε ανοιξαν δηλαδη καποια κενα...
 

jimys

Member
RE: Bonding (Lifting) Δόντιων

Bouklas είπε:
Jimys ήθελα να σε ρωτήσω φίλε μιας και το είχα ψάξει το θέμα αρκετα παλιότερα, οι ρητίνες με το πέρασμα των χρονων χάνουν το αρχικό τους χρώμα εκεί μετά λογικά υπάρχει πρόβλημα εμφανισιακά, είναι τόσο έντονο (αν ναι πας για αλλαγή)? Όταν γίνετε η αλλαγή τροχίζετε λίγο μια λεπτή στρώση του δοντιού για να γίνει η συγκόλληση με την ρητίνη? Διότι αν ναι με τα χρονια τα κανονικά μας δόντια θα είναι πιο μικρά.
Το ότι είναι πάντως ευαίσθητα για μικρό αποκολλήσεις το διαβάζω παντού και θέλει προσοχή.

ναι η οψη ρητίνης χάνει λίγο το χρώμα της αλλά όχι τόσο αισθητά, εγώ τα έχω αφήσει χωρίς service εδω και ενάμιση χρόνο και δεν μπορώ να πω ότι αποχρωματίστηκαν τόσο.. πρέπει να βουρτσίζεις τα δόντια τουλάχιστον δυο φορές την ημέρα και επίσης πρέπει να αποφεύγεις το κόκκινο κρασί σε μόνιμη βάση. εγω πίνω και κάθε μέρα καφέ και δεν εχω δει διαφορα.. μπορώ να σας πώ ότι τα υπόλοιπα δόντια είναι λιγότερο αστραυτερά απο τη ρητίνη. Δεν μπαίνει τροχός ! το μέγεθος των δοντιών δεν αλλάζει καθόλου!! εχω βγάλει και πανοραμική για ασχετο λόγω και δεν υπήρχε αλλαγη μεγέθους.. λίγο σε ενα σημείο σου γρατζουνάνε το δόντι αλλα δεν καταλαβαίνεις τίποτα.. Για να δώσω να καταλάβετε δεν σ κάνουν αναισθησία και πάλι δεν πονάς καθόλου οποότε καταλαβαίνετε πόσο βαθιά φθάνει η δουλειά.

Stripar είπε:
Βαγγέλη θα το μετανιώσεις αν το κάνεις!...το έχουν κάνει γνωστοί μου και μου λένε ότι πρέπει να τρώς σάν πουλάκι , μικρές μπουκιές και άλλα πολλά

Άν είσαι φραγκάτος....αντικέστησε - βάλε πορσελάνινα δόντια και είσαι good to go for a life!....800-1500 έκαστο αναλόγως τον γιατρό

1) δεν ισχύει αυό με τις μικρές μπουκιές εκτός κ αν βάλεις σε όλα τα δόντια ρητίνη.
2)Για να βάλεις πορσελάνινα τροχίζεις το υγιές δόντι το καταστρέφεις..τη ρητίνη την βγάζεις και το δόντι είναι όπως ήταν πριν

giwrgos athina είπε:
με ενδιαφερει και μενα αυτηβη μεθοδος..εχω καποια κενακια στα δοντια και εβαλα προσφατα σιδερακια για 4 μηνες στην πανω γναθο απο κινοδοντα σε κινοδοντα..πριν 10 χρονια ειχα ξαναβαλει σιδερακια για 2 χρονια αλλα με το καιρο το αποτελεσμα αλοιωθηκε ανοιξαν δηλαδη καποια κενα...

Κ εγω κενά έκλεισα, μεγάλα κενά μαλιστα για να μη βάλω σιδεράκια.. τα σιδεράκια θέλουν πάνω απο 1000 ευρώ και οπως λες και εσυ πολλές φορες δεν είναι μονιμου αποτελέσματος.


Παιδιά για να μη παρεξηγούμαι.. δεν ειμαι οδοντίατρος και δεν είπα και σε που πήγα για διαφήμιση, μηχανικός είμαι και όλα αυτά ειναι προσωπικά μου συμπεράσματα.. γιατι έχω πάει αρκετές φορές να βάλω.. ειδικά στην αρχή.. επισημάνω επειδή είμαι παθών.. αν τρίζετε τα δόντια σας , η τα σφίγγετε στον ύπνο σας (βρυγμός) να το πείτε πρώτα στο γιατρό σας! εμένα μου έβγαιναν συνέχεια το πρώτο χρόνο.. και τα έβαλα και τα ξανάβγαλα πάνω απο δέκα φορές σε σημείο που έμαθα τη διαδικασία απ' έξω
 

tropheus

Well-Known Member
RE: Bonding (Lifting) Δόντιων

danceworld_2001 είπε:
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι έντονα να κάνω bonding στα δόντια....

Και μετά και από αυτό σε βλέπω για πασαρέλα :21m:

Λοιπόν φίλε πριν 2 χρόνια ξεκίνησα και εγώ με αυτό το στόχο. Το έψαξα πάρα πολύ και τελικά κατέληξα σε θήκες πορσελάνης (έβαλα στα 4 μπροστινά της μόστρας) καθώς είχα και προβλήματα τεριδονισμού.

Όλες οι προσόψεις (ριτίνες ή πορσελάνης) είναι λίγο "μη μου άπτου". Θέλουν φροντίδα και πολύ προσοχή. Δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζουν ...
 

Joan87

Active Member
RE: Bonding (Lifting) Δόντιων

Πλέον υπάρχουν και κάτι μασελάκια διάφανα (δεν κάνουν για όλους όμως, αλλά ούτε για πολύ στραβά δόντια) τα οποία δεν φαίνονται ιδιαίτερα και μπορείς να τα βγάζεις και κάποιες ώρες. Είναι ανάλογα με αυτά της λεύκανσης αν έχεις δει ποτέ. Ψάξ'το λίγο γιατί είναι κρίμα να "χαλάσεις" τα δόντια χωρίς να ψαχτείς γενικότερα.
Πάντως μια φίλη μου που είχε αραιά δόντια, έβαλε τις όψεις που αναφέρεις...και φαίνονται σαν θήκες εκεί στην ένωση με το ούλο. Καταλαβαίνεις δηλαδή ότι δεν είναι φυσικά.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον ξενέρωσα.... μου το πρότεινε η γυναίκα μου εν όψη γάμου το καλοκαίρι μάλλον, για να ειμαι τζέτ, άλλωστε μαλλί βάλαμε, δόντια μένουν, μια μικρή διόρθωση μύτη και αναβολικά για απώλεια περισσότερου λίπους (χεχε πλάκα κάνω).. α και λίγα μπότοξ μάτια κυρίως!!!

Λοιπόν, δεν τρίζω δόντια, δεν έχω βουρξισμό δηλαδή, τα προβληματικά δόντια είναι μόνο στην κάτω γνάθο, τα 4 μεσαία, δεν έχω κενά, ειναι απλά στραβά, λοξά, το ένα δηλαδή γυρνάει λίγο και μπαίνει στο άλλο, με σιδεράκια άνετα φτιάχνει αλλά αν κάνω bonding οχι απλά θα μπούν θήκες αλλά θα πρέπει να τροχιστεί μέρος τους υγιους δοντιού κατα το χτίσιμο. Δεν ειμαι εγώ να να μασάω σαν γιωτάς και δεν παίζει κάθε τρεις και δυο να τρέχω για αλλαγές λαδιών και βαλβολίνες, μάλλον απορρίπτεται εκτός αν μου πει κανείς κάτι να με πείσει οτι αξίζει.
 

jimys

Member
danceworld_2001 είπε:
αλλά αν κάνω bonding οχι απλά θα μπούν θήκες αλλά θα πρέπει να τροχιστεί μέρος τους υγιους δοντιού κατα το χτίσιμο. Δεν ειμαι εγώ να να μασάω σαν γιωτάς και δεν παίζει κάθε τρεις και δυο να τρέχω για αλλαγές λαδιών και βαλβολίνες, μάλλον απορρίπτεται εκτός αν μου πει κανείς κάτι να με πείσει οτι αξίζει.

1) Σου ειπε ο γιατρος οτι θα τροχιστει μέρος του υγιούς δοντιου; εμενα παντως δεν συνεβη

2)Αφου δεν τριζεις τα δοντια σου γιατι να τρεχεις για αλλαγές ; στον οδοντίατρο δεν πας ετσι κ αλλιως μια φορά στα δυο χρόνια;

3)Οσον αφορα το γιωτας, λιγο πιο προσεκτικα στις εκφρασεις μας...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Για πες περισσότερα απο την έρευνα σου γιατί το έχεις σπουδάσει!!! Τι κόστος είχες στην περίπτωση σου, τι συμπέρασμα έβγαλες, τι μου προτείνεις? Λες να πάμε για μόντελινγκ? χαχαχαχα!!!! Πασαρέλα σίγουρα, και Στεργίου για πάστες.

tropheus είπε:
danceworld_2001 είπε:
Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι έντονα να κάνω bonding στα δόντια....

Και μετά και από αυτό σε βλέπω για πασαρέλα :21m:

Λοιπόν φίλε πριν 2 χρόνια ξεκίνησα και εγώ με αυτό το στόχο. Το έψαξα πάρα πολύ και τελικά κατέληξα σε θήκες πορσελάνης (έβαλα στα 4 μπροστινά της μόστρας) καθώς είχα και προβλήματα τεριδονισμού.

Όλες οι προσόψεις (ριτίνες ή πορσελάνης) είναι λίγο "μη μου άπτου". Θέλουν φροντίδα και πολύ προσοχή. Δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζουν ...


Ναι έτσι μου είπε τουλάχιστον ο δικός μου που πάω χρόνια. Τα δόντια δεν τα τρίζω, και καθαρισμό κάνω κάθε 6 μήνες επειδή ειναι πολύ σφιχτά τα κενά και μαζεύουν διάφορα, όμως φοβάμαι οτι θα σπάσουν στο φαι, δεν μπορώ να δεχτώ να τρώω με προσοχή και να μην απολαμβάνω το φαί όπως κάνω φυσιολογικά με τον φόβο μην σπάσουν. Για το γιωτάς γιατί θίχτηκες? Πιστεύω να κάνεις πλακα... σχήμα λόγου ειναι.

jimys είπε:
danceworld_2001 είπε:
αλλά αν κάνω bonding οχι απλά θα μπούν θήκες αλλά θα πρέπει να τροχιστεί μέρος τους υγιους δοντιού κατα το χτίσιμο. Δεν ειμαι εγώ να να μασάω σαν γιωτάς και δεν παίζει κάθε τρεις και δυο να τρέχω για αλλαγές λαδιών και βαλβολίνες, μάλλον απορρίπτεται εκτός αν μου πει κανείς κάτι να με πείσει οτι αξίζει.

1) Σου ειπε ο γιατρος οτι θα τροχιστει μέρος του υγιούς δοντιου; εμενα παντως δεν συνεβη

2)Αφου δεν τριζεις τα δοντια σου γιατι να τρεχεις για αλλαγές ; στον οδοντίατρο δεν πας ετσι κ αλλιως μια φορά στα δυο χρόνια;

3)Οσον αφορα το γιωτας, λιγο πιο προσεκτικα στις εκφρασεις μας...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
jimys είπε:
ναι η οψη ρητίνης χάνει λίγο το χρώμα της αλλά όχι τόσο αισθητά, εγώ τα έχω αφήσει χωρίς service εδω και ενάμιση χρόνο και δεν μπορώ να πω ότι αποχρωματίστηκαν τόσο.. πρέπει να βουρτσίζεις τα δόντια τουλάχιστον δυο φορές την ημέρα και επίσης πρέπει να αποφεύγεις το κόκκινο κρασί σε μόνιμη βάση. εγω πίνω και κάθε μέρα καφέ και δεν εχω δει διαφορα.. μπορώ να σας πώ ότι τα υπόλοιπα δόντια είναι λιγότερο αστραυτερά απο τη ρητίνη. Δεν μπαίνει τροχός ! το μέγεθος των δοντιών δεν αλλάζει καθόλου!! εχω βγάλει και πανοραμική για ασχετο λόγω και δεν υπήρχε αλλαγη μεγέθους.. λίγο σε ενα σημείο σου γρατζουνάνε το δόντι αλλα δεν καταλαβαίνεις τίποτα.. Για να δώσω να καταλάβετε δεν σ κάνουν αναισθησία και πάλι δεν πονάς καθόλου οποότε καταλαβαίνετε πόσο βαθιά φθάνει η δουλειά.
Ωραίος, ευχαριστώ. :14m:
Άρα το μέγεθος δεν αλλάζει που ήταν το κυριότερο στην δικη μου απόρριψη και το χρώμα επίσης δεν χάνει τόσο εύκολα αρκεί βεβαια να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Παίδες Παρασκευή το έκανα τελικά και έμεινα οπτικά ευχαριστημένος μιας και ήμουν δύσκολη περίπτωση, στον γιατρό μου Χαλάνδρι που πάω πολλά χρόνια και τον έχω σε εκτίμηση. Φτιάξαμε τα 4 κάτω μεσαία που καβαλούσε το ένα το άλλο, τρόχισμα για να φύγουν τα χονδρά που αλληλοκαλυπτόντουσαν και μετά χτίσο, σε όλο το εύρος του δοντιου μπρος και πίσω οχι απλά όψεις, με ειδικές θήκες πρώτα σαν ζελατίνα για το πατρόν, μου εγγυήθηκε πως πρώτα θα πέσουν τα δόντια και μετά θα φύγουν οι ριτίνες. Μου τρόχισε και στα πάνω δόντια του κυνόδοντες που ήταν δρακουλέ και τα δυο μεσαία τα ίσιωσε λίγο που ήταν λαγουδέ, σε σχέση με πρίν ειμαι απείρως καλύτερα, δεν έγινα και σαν τον Πετρίδη που έβαλε πορσελάνες αλλά πραγματικά ειμαι η νύχτα με την μέρα, τώρα αρχίζω να τα συνηθίσω στο στόμα μου. Χρεώνει 100 το δόντι αλλά μου έκανε σπέσιαλ τιμή 300 όλα μαζί και τα πάνω με τα τροχίσματα δωρεάν, 2 ώρες σχετικά ανώδυνη επέμβαση. Φωτογραφίες εδώ, προσοχή σοκάρει το πριν και εμένα με ανατριχιάζει:

IMG_0894 by danceworld_2001, on Flickr

IMG_0895 by danceworld_2001, on Flickr
 

tropheus

Well-Known Member
ΜΟΝΤΕΛΟ !!!

Καινούργια μαλλάκια :22m:

καινούργια δοντάκια :17m:

Τώρα κανένα botox-aki και λίγο υαλουρονικό και είσαι κομπλέ :3m:

Θα σε περιμένει η γυναίκα στην εκκλησία και εσύ :tease:

ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ :12m: :12m: :12m:
 

Bouklas

Well-Known Member
Ωραίος ρε φιλε μεγάλη η αλλαγή σου. Με γεια το καινούργιο σου χαμόγελο! :bravo:
Πολύ ενθαρρυντικό και ότι σου είπε για την αντοχή τους. Δηλαδή τρώς άφοβα όπως έκανες πάντα?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, σε ευχαριστώ φίλε μου καλέ για τα καλά σου λόγια. Το 2014 ήταν χρονιά lifting, χαχαχαχα!!!! Καημός μεγάλος τα μαλλιά δεν λέω, αλλά και τα δόντια ήταν απαράδεκτα, έπρεπε να έβαζα σίδερα αλλά δεν ήθελα, με τίποτα, και ειναι και ακριβά. Στράφηκα τελικά στο bonding που ήταν πραγματικά τσάμπα για το αποτέλεσμα που πήρα. Το botoxaki θα μου το βαρέσεις εσύ λίγες μέρες πριν τον γάμο προς Σεπτέμβρη μάλλον, να φύγουν λίγο οι κύκλοι απο τα μάτια. Πρήξιμο στο πρόσωπο δεν έχω αλλά λίγο φαινόμενο swollen eye. Με τόσο reconstruction μήπως να κυνηγήσω νέα πιπίνια?

tropheus είπε:
ΜΟΝΤΕΛΟ !!!

Καινούργια μαλλάκια :22m:

καινούργια δοντάκια :17m:

Τώρα κανένα botox-aki και λίγο υαλουρονικό και είσαι κομπλέ :3m:

Θα σε περιμένει η γυναίκα στην εκκλησία και εσύ :tease:

ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ :12m: :12m: :12m:


Καλημέρα φίλε, τέλεια ναι, απίστευτη διαφορά. Στο ένα απο τα δόντια ενοχλήθηκε λίγο ενας σωλήνας και πόναγε λίγο το ΣΚ όταν ακούμπαγε τροφή εκεί αλλά θα επουλωθεί μου είπε και όντως έγινε, σήμερα ελάχιστα μέχρι τετάρτη θα έχει φύγει πλήρως. Ειναι σαν το δέρμα που τραυματίζετε. Μου εξήγησε και το είδα με τα μάτια μου, δεν ακόνισε το δόντι για να βάλει μπροστά μόνο πρόσοψη που πιάνει πρόσφυση στις αμυχές. Έχει άλλη τεχνική που μοιάζουν κατα κάποιον τρόπο με τις κεραμικές στεφάνες, δηλαδή ακονίζει το δόντι και μετά βάζει καλούπι να πάρει πατρόν και γεμίζει - χτίζει όλο το δόντι με ρητίνη και έτσι δένει παντού και πιάνει καλά. Τον ξέρω χρόνια και οτι συμφωνήσαμε, παρέδωσε πάντα 101% και ειναι τίμιος και σωστός και στραβή να γίνει θα ξηγηθεί. Μου είπε, το δόντι θα πέσει, αυτό δεν θα σπάσει. Μόνο αν τρώς σαν κανίβαλος πχ μασήσεις κόκαλο με τρελή δύναμη, που εκεί και το κανονικό δόντι θα έσπαγε. Με λίγα λόγια ειμαι απροβλημάτιστος στα πάντα. Αν δεν είχε αξιοπιστία δεν θα το έκανα, εκεί είχα λίγο κολώσει, έλαβα τις εγγυήσεις του και προχώρησα. Τώρα βέβαια πάντα ο χρόνος θα δείξει, όμως τον πιστεύω γιατί σε οτι λέει ειναι πάντα σωστός.

Bouklas είπε:
Ωραίος ρε φιλε μεγάλη η αλλαγή σου. Με γεια το καινούργιο σου χαμόγελο! :bravo:
Πολύ ενθαρρυντικό και ότι σου είπε για την αντοχή τους. Δηλαδή τρώς άφοβα όπως έκανες πάντα?
 

barel

New Member
ωραιος!!!να μην αμελεις τον καθαρισμο απο τον οδοντιατρο σου ομως κ αν καπνιζεις καλυτερα να το κοψεις...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δεν καπνίζω, καθαρισμό επειδή έχω πολύ σφιχτά δόντια κάνω κάθε 6-8 μήνες οπότε πάράλληλα θα τα ελέγχει και επιθεωρεί δωρεάν μαζί με τον καθαρισμό, έκοψα και κόκκινο κρασί και ελαχιστοποιήσα τους καφέδες με δική μου πρωτοβουλία για λόγους καθαρότητας δοντιών οχι για το bonding καθε αυτό.
 

barel

New Member
τελεια προγνωση λοιπον!...η μονη μου μικρη "ενσταση" ειναι που τροχισες τους ανω δυο προσθιους κ ετσι ενω "ψαλιδισες" τους κυνοδοντες αυτοι συνεχιζουν να φαινονται (σε ενα εμπειρο ομως ματι) λιγο μακρεις!!...συγχαρητηρια κ στον γιατρο παντως!
 
Μπλουζα