Bobby, 7-8 June 2023, 3.601 grafts, Dr. Jose Lorenzo

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Μα τότε εγώ συμφωνούσα να είσαι εδώ. Εγώ είχα ζητήσει ένα paper για τα combo που είχε ανεβάσει ο @CVIAL και στο νήμα μου που έκανα μμ. Χαίρομαι που πόσταρες το μνμ μου... Αποδεικνύει ότι ποτέ δεν είχα κάτι μαζί σου μέχρι που μου έδειξες έναν άλλο χαρακτηρά και με έκανες να μη σε θέλω εδώ... Αν το πρόβλημα μου ήταν τα κομπλεξ, ότι είμαι κακομοιρής και όλα όσα νομίζεις για όλους μας εδώ μέσα, δεν θα σε ήθελα από την αρχή. Την αλλαγή στασής εμού και πολλών άλλων την έχεις προκαλέσει μόνο εσύ.


Προσκλήθηκες στο νήμα με τον Γεωργίου. Σε αυτό που πόσταρα δεν είχες προσκληθεί νομίζω.
Δεν προσκαλούμε μονο δημοσιως, ξερεις...
Ουτε χρειαζεται ολοι να ξερουν τα παντα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
εγω χεστηκα, γιατι ξερω πως ΔΕΝ παιζει ρολο!)

Αυτό γιατρέ το έχουμε καταλάβει , ότι δεν παίζει ρόλο η παγοκυστη εννοώ, όχι αν χέστηκες, αυτό είναι λίγο δύσκολο να το καταλαβουμε

Τι αλλο χρειαζεσαι ως αποδειξη?

Προσωπικά θα ήθελα να μας απαντήσεις εκείνα τα 350ε τελικά τι ήταν ? ΦΠΑ ? ΦΜΑ? ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ? ΕΞΟΔΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ.?
Τα 350 αφορούν Φόρο Εισοδήματος όπως μου γνωστοποιήθηκε. Ως εκ τούτου δεν υφίσταται κάποιο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

theoblue

New Member
Παιδια να παραθεσω και εγω την αποψη μου εστω και καθυστερημενα γιατι ειχα καιρο να μπω στο φορουμ και δε γνωριζα τα συγκεκριμενα περαστικα.
Πρεπει να πω καταρχην οτι ειχα κανει κι εγω consultation με τον Dr. Lorenzo και μου φανηκε πολυ ευγενης και καταρτισμενος (οσο μπορεις να κρινεις απο μια ολιγολεπτη συναντηση.
Μαλιστα ειχα αποφασισει να προχωρησω σε μεταμοσχευση μαζι του την επομενη φορα που θα επισκεπτοταν τη χωρα μας, αλλα η ομαδα του με πληροφορησε οτι δεν προκειται να ερθει ξανα Ελλαδα για επεμβασεις.
Απο το ολο κλιμα μου ηταν εμφανες οτι καποια προστριβη πρεπει να υπηρξε με την ελληνικη κλινικη που συνεργαζοταν αλλα δεν μπορουσα να ξερω λεπτομερειες.
Επειδη ομως γενικα ο γιατρος θεωρειται απο πολλους στο φορουμ απο τις ελαχιστες "σιγουρες" λυσεις στον χωρο της ΜΜ, να σημειωσω και εγω καποια πραγματα που μου δημιουργουν αποριες:

1. Να κατηγορεις εναν διακεκριμενο συναδερφο σου με τον οποιο εχεις "συνεργαστει" και σου εχει παρασχει την κλινικη του για επεμβασεις (με οικονομικο αντιτιμο ή οχι δεν μας αφορα) οτι δε σου παρειχε τα καταλληλα μεσα για να κανεις τη δουλεια σου (προφανως με σκοπο να σαμποταρει τα αποτελεσματα σου) ειναι τουλαχιστον αντιδεοντολογικο

2. Εαν οντως δεν του παρασχεθηκαν οι καταλληλες συνθηκες για μια επιτυχημενη επεμβαση, ο ιδιος ζητησε απο την κλινικη να του δοθουν και η κλινικη αρνηθηκε να του δωσει ή δε διεθετε?

3. Οπως σωστα ειπε και ο συναδερφος Bobby, εφοσον ενας τοσο εγκεκριμενος γιατρος γνωριζε οτι υπηρχε ρισκο για το αποτελεσμα της επεμβασης, γτ δεν ακυρωσε τη διαδικασια; Για να μην παει χαμενος ο χρονος του; Για να μην απογοητευσει τον ασθενη που περιμενε τοσο καιρο για την επεμβαση; Για να κανει μια αρπαχτη και στη χειροτερη ενα repair, αν χρειαζοταν;

4. Μηπως, οπως υποστηριξε ο κ. Αναστασακης, γνωριζε και ο ιδιος οτι οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα εξαιτιας του συγκεκριμενου παραγοντα ηταν στην πραξη αμελητεες;

Προσωπικα η λογικη μου με οδηγει να υιοθετησω ως πιο πιθανη εξηγηση το τελευταιο, χωρις να λαμβανω υποψην μου τη μαρτυρια ασθενη που ειχε παρομοια εμπειρια εχοντας κανει την επεμβαση στην Ισπανια και η οποια περιπλεκει ακομη περισσοτερο τα πραγματα.

Οπως και να εχει, την τελικη ευθυνη την εχει ο Χοσε, οπως ορθα ειπε και ο αμεσα εμπλεκομενος, και προσωπικα δε θα διαλεγα το γιατρο για το repair μονο και μονο για το χειρισμο που εκανε στο συγκεκριμενο θεμα. (προσωπικα και παροτι ειχα αποφασισει να κανω επεμβαση στο συγκεκριμενο γιατρο, απο τα περιστατικα που εχω δει, δε με τρελαινει ο σχεδιασμος που κανει στη hairline, αλλα αυτο ειναι και θεμα προσωπικης αισθητικης).

Σιγουρα παντως ο Χοσε οφειλει να τεκμηριωσει τα λεγομενα του.
 

Marios1982

Well-Known Member
Παιδια να παραθεσω και εγω την αποψη μου εστω και καθυστερημενα γιατι ειχα καιρο να μπω στο φορουμ και δε γνωριζα τα συγκεκριμενα περαστικα.
Πρεπει να πω καταρχην οτι ειχα κανει κι εγω consultation με τον Dr. Lorenzo και μου φανηκε πολυ ευγενης και καταρτισμενος (οσο μπορεις να κρινεις απο μια ολιγολεπτη συναντηση.
Μαλιστα ειχα αποφασισει να προχωρησω σε μεταμοσχευση μαζι του την επομενη φορα που θα επισκεπτοταν τη χωρα μας, αλλα η ομαδα του με πληροφορησε οτι δεν προκειται να ερθει ξανα Ελλαδα για επεμβασεις.
Απο το ολο κλιμα μου ηταν εμφανες οτι καποια προστριβη πρεπει να υπηρξε με την ελληνικη κλινικη που συνεργαζοταν αλλα δεν μπορουσα να ξερω λεπτομερειες.
Επειδη ομως γενικα ο γιατρος θεωρειται απο πολλους στο φορουμ απο τις ελαχιστες "σιγουρες" λυσεις στον χωρο της ΜΜ, να σημειωσω και εγω καποια πραγματα που μου δημιουργουν αποριες:

1. Να κατηγορεις εναν διακεκριμενο συναδερφο σου με τον οποιο εχεις "συνεργαστει" και σου εχει παρασχει την κλινικη του για επεμβασεις (με οικονομικο αντιτιμο ή οχι δεν μας αφορα) οτι δε σου παρειχε τα καταλληλα μεσα για να κανεις τη δουλεια σου (προφανως με σκοπο να σαμποταρει τα αποτελεσματα σου) ειναι τουλαχιστον αντιδεοντολογικο

2. Εαν οντως δεν του παρασχεθηκαν οι καταλληλες συνθηκες για μια επιτυχημενη επεμβαση, ο ιδιος ζητησε απο την κλινικη να του δοθουν και η κλινικη αρνηθηκε να του δωσει ή δε διεθετε?

3. Οπως σωστα ειπε και ο συναδερφος Bobby, εφοσον ενας τοσο εγκεκριμενος γιατρος γνωριζε οτι υπηρχε ρισκο για το αποτελεσμα της επεμβασης, γτ δεν ακυρωσε τη διαδικασια; Για να μην παει χαμενος ο χρονος του; Για να μην απογοητευσει τον ασθενη που περιμενε τοσο καιρο για την επεμβαση; Για να κανει μια αρπαχτη και στη χειροτερη ενα repair, αν χρειαζοταν;

4. Μηπως, οπως υποστηριξε ο κ. Αναστασακης, γνωριζε και ο ιδιος οτι οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα εξαιτιας του συγκεκριμενου παραγοντα ηταν στην πραξη αμελητεες;

Προσωπικα η λογικη μου με οδηγει να υιοθετησω ως πιο πιθανη εξηγηση το τελευταιο, χωρις να λαμβανω υποψην μου τη μαρτυρια ασθενη που ειχε παρομοια εμπειρια εχοντας κανει την επεμβαση στην Ισπανια και η οποια περιπλεκει ακομη περισσοτερο τα πραγματα.

Οπως και να εχει, την τελικη ευθυνη την εχει ο Χοσε, οπως ορθα ειπε και ο αμεσα εμπλεκομενος, και προσωπικα δε θα διαλεγα το γιατρο για το repair μονο και μονο για το χειρισμο που εκανε στο συγκεκριμενο θεμα. (προσωπικα και παροτι ειχα αποφασισει να κανω επεμβαση στο συγκεκριμενο γιατρο, απο τα περιστατικα που εχω δει, δε με τρελαινει ο σχεδιασμος που κανει στη hairline, αλλα αυτο ειναι και θεμα προσωπικης αισθητικης).

Σιγουρα παντως ο Χοσε οφειλει να τεκμηριωσει τα λεγομενα του.
Έτσι ακριβώς. Να προσθέσω πως ήταν η τρίτη επίσκεψη. Οι άλλες δυο δηλαδή ήταν καλές; Προφανώς ναι αλλιώς δεν πας για τρίτη φορά. Ίσως υπάρχουν πράγματα που δε γνωρίζουμε. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ στενάχωρο ότι έχει γίνει. Όπως επίσης στενάχωρο το γεγονός ότι καπηλεύονται πολλοί τα καλοπροαίρετα ερωτήματα του Bobby για να λασπολογήσουν αντί να επιχειρηματολογήσουν οπως επιχειρηματολογεί ο Bobby. Κρίμα έχω να πω, αυτό μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bobby

Well-Known Member
Φίλε Μάριε εδώ μέσα υπάρχουν από καλοπροαίρετοι μέχρι τελείως biased άνθρωποι. Σε άλλα περιστατικά ψειρίζουν την μαϊμού, σε άλλα που έχουν φυτρώσει 5 τρίχες κυριολεκτικά λένε «τι ωραία εικονα έχεις» ανάλογα με το ποιος είναι ο γιατρος ή/και ο ασθενής. Οπότε μην ασχολείσαι ιδιαίτερα με το τι λένε ορισμένοι. Υπάρχουν βέβαια και οι νορμαλ που λένε ότι βλέπουν με τεκμηρίωση και ευγένεια, με αυτούς αξίζει να μπεις σε κουβέντα.
 
Ο Lorenzo έδωσε κάποιες αιτίες που πιστεύει οτι ευθύνονται για την ελλιπή φύτρωση του bobby, τώρα δόθηκαν κάποιες απαντήσεις από τη κλινική που έγινε η επέμβαση που δεν συμφωνεί με αυτά που λεει ο Lorenzo . Οπότε νομίζω καλό θα ηταν να μεταφέρει ο bobby τις απαντήσεις με email στον lorenzo και να μας πει εκ νέου τι έχει να πει για αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

theoblue

New Member
Αν κρινω απο το timing που ελαβα την ενημερωση απο την ομαδα του Lorenzo οτι διακοπτει οριστικα τις επεμβασεις στην Ελλαδα, εικαζω οτι η ριξη με την κλινικη του Αναστασακη επηρθε πριν επιβεβαιωθουν με απολυτη σιγουρια οι συγκεκριμενες αστοχιες.

Οποτε σιγουρα δεν μπορουμε να γνωριζουμε ουτε τους ορους και τις προυποθεσεις με τους οποιους ξεκινησε αυτη η συνεργασια ουτε τους ακριβεις λογους για τους οποιους εληξε.

Απο εκει και περα δε χαθηκε ο κοσμος και σιγουρα ακομα και οι πιο εμπειροι γιατροι εχουν δικαιωμα στην αστοχια για χιλιους δυο λογους (αρκει φυσικα να μην υπαρχει ενα επαναλαμβανομενο pattern).

Πιο σημαντικο και απο την ιδια την αστοχια, ειναι η διαχειριση της μετα, με σοβασμο προς τον ασθενη, με αναληψη των οποιων προσωπικων ευθυνων και χωρις blame game.

Προσωπικα εχω καταληξει να πιστευω οτι αν υπαρχουν Ελληνες γιατροι που ειναι σε αναλογο επιπεδο με τους κορυφαιους ξενους, ισως η επιλογη τους ειναι προτιμοτερη κυριως λογω της μεγαλυτερης ευκολιας στο μετεπεμβατικο support και στην αντιμετωπιση οποιου θεματος προκυψει.
 

bobby

Well-Known Member
Έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου και συνεπώς και στην αιτιολόγηση του. Οποτε δεν έχω κάτι άλλο να πω επί του θέματος.
 

giannis88test

Active Member
Προσωπικα εχω καταληξει να πιστευω οτι αν υπαρχουν Ελληνες γιατροι που ειναι σε αναλογο επιπεδο με τους κορυφαιους ξενους, ισως η επιλογη τους ειναι προτιμοτερη κυριως λογω της μεγαλυτερης ευκολιας στο μετεπεμβατικο support και στην αντιμετωπιση οποιου θεματος προκυψει.

Το πρόβλημα είναι ότι λορέντζο ακόμα και με αστοχία >>>> έλληνες γιατρούς
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Ούτε για αυτούς, για μας μόνο
Εμείς μπορούμε να πάμε όπου θέλουμε, άρα δεν έχουμε πρόβλημα. Το ότι στο εξωτερικό είναι λίγο πιο ακριβά (ή περισσότερο), απλά μεγαλώνει τον χρόνο αποταμίευσης για την ΜΜ, εκτός αν το χρηματικό δεν είναι θέμα οπότε υπάρχουν πολλές καλές επιλογές σε απόσταση μαξ 3 ώρες πτήσης......
 
Μπλουζα