Athens2013, fut, 2751 grafts, 21/01/2011)

athens2013

New Member
..αν και οφειλω να πω οτι το σκεφτομαι ακομα, κατα ποσο θα νιωθω ανετα με το να ανεβαζω φωτος με το προβλημα μου και την εξελιξη της μεταμοσχευσης, μιας και ανηκω στον χωρο του θεάματος και δε θα ηθελα να προδοθω σε τυχον γνωστους.....παρολα αυτα ανοιγω το θεμα αυτο εν οψει της επικειμενης μεταμοσχευσης που προκειται να κανω! Μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα αγχωμενος για το ολο θεμα, καθοτι ειναι η δευτερη μεταμοσχευση που κανω και ελπιζω και η τελευταια. Οι προσδοκιες μου δυστυχως ειναι μεγαλες λογω επαγγελματος....αλλα απο οικονομικης αποψης, μπορουσα μονο να διαθεσω χρηματα για 2500 τχθ. Ελπιζω οτι αυτα και μονο θα φτασουν για ενα πολυ ελαφρυ κατεβασμα της hairline και μια πολυ καλη πυκνωση τουλαχιστον σε ολη την hairline...ακομα και αν δε φτασουν για να πυκνωσουμε και πιο πισω. απο φαρμακα ξαναρχισα φιναστεριδη τους τελευταιους 2 μηνες για να βοηθησω τη μεταμοσχευση, και προκειται να την εγκαταλειψω σταδιακα μεχρι τον μαρτη...επισης μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα δυαλυμα μινοξιδιλης 10% το οποιο φανταζομαι οτι θα μπορω να συνεχισω μετα την επεμβαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

2500 τριχοθυλάκια για ένα ελαφρύ κατέβασμα της hairline είναι υπερ αρκετά...
Εδώ εγώ με 2860 και την κατέβασα 2 πόντους και γέμισα και τους κροτάφους και με μια αρκετά καλή πυκνότητα.
Φαντάζομαι για FUE θα πηγαίνεις ...

Σου εύχομαι τα καλύτερα !!!
 

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

...thanks tropheus...μακαρι να ειναι ετσι! παντως θεωρω την περιπτωση μου δυσκολη, οπως και καθε περιπτωση οπου το κεφαλι εχει τριχες και πρεπει να γινει μεταμοσχευση αναμεσα στα υπαρχοντα. επισης ευχομαι να μπορουν να πετυχουν μια ωραια ευθυγραμμιση της hairline και μια απαιτητικη πυκνοτητα εστω στο τοξο της hairline..
 

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

thanks kapamarou! (στριπ θα κανω....απο οικονομικης αποψης, αλλα και γιατι εχω κανει ηδη μια στριπ και ουτος η αλλως δεν μπορω να τα κουρευω πολυ κοντα πισω...οποτε....)
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

athens2013 είπε:
...thanks tropheus...μακαρι να ειναι ετσι! παντως θεωρω την περιπτωση μου δυσκολη, οπως και καθε περιπτωση οπου το κεφαλι εχει τριχες και πρεπει να γινει μεταμοσχευση αναμεσα στα υπαρχοντα. επισης ευχομαι να μπορουν να πετυχουν μια ωραια ευθυγραμμιση της hairline και μια απαιτητικη πυκνοτητα εστω στο τοξο της hairline..

Δεν πρέπει να σε απασχολεί η ευθυγράμμιση της hairline αφού γίνεται ο σχεδιασμός της πάνω στο κεφάλι (και εκεί ασχολούνται πάρα πολύ με το θέμα) και μετά η τοποθέτηση των grafts.
Μια πυκνότητα στα 70grafts ανά τετραγωνικό εκατοστό με μονότριχα για την εμπρόσθια γραμμή από ότι λένε όλοι είναι ένα πολύ καλό νούμερο ... να σου πω την αλήθεια και εγώ περιμένω να το δω στο δικό μου κεφάλι αυτό αλλά αν κρίνω από φωτό που βλέπω από άλλους πράγματι το 70 δείχνει ένα καλό νούμερο ;)
 

best1210

Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

τι εγινε ρε μαγκες?μιλαμε η hdc εχει ανεβασει τρελα την πελατεια της εδω μεσα ( οενας μετα τον αλλο κανουν)κ χαλαλι της μιας κ τα αποτελεσματα ολων ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ..
γεγονος που καθιστα ακομα πιο υπευθηνους τα μεγαλα κεφαλια της κλινικης κ να κανουν ακομα πιο αξιοζηλευτες δουλειες...
καλη επιτυχια κ σενα φιλαρακι..
 

max_os

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

best1210 είπε:
τι εγινε ρε μαγκες?μιλαμε η hdc εχει ανεβασει τρελα την πελατεια της εδω μεσα ( οενας μετα τον αλλο κανουν)κ χαλαλι της μιας κ τα αποτελεσματα ολων ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ..
γεγονος που καθιστα ακομα πιο υπευθηνους τα μεγαλα κεφαλια της κλινικης κ να κανουν ακομα πιο αξιοζηλευτες δουλειες...
καλη επιτυχια κ σενα φιλαρακι..
Δουλειά στους άξιους και στους ικανούς.
ΟΧΙ στα λαμόγια και στους απαταιώνες. :knup:
Τα λαμόγια πρέπει να ΥΠΑΡΧΟΥΝ για να φαίνονται οι καλύτεροί τους.
 

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

thanks παιδια! εγω εμαθα για την HDC μεσα απο αυτο το φορουμ και βλεποντας τα αποτελεσματα οσων ειχαν κανει μεταμοσχευση στην κλινικη αυτη κτλ αποφασισα να το κανω. Κραταω πολυ μικρο καλαθι γιατι εχω ξανακανει μεταμοσχευση και το αποτελεσμα ηταν πολυ μικρο!! Ουτε καν ξερω ποσα τχθ εβαλαν και ποση ζημια εκαναν πισω καθοτι η λογικη τους ηταν οτι "δεν μετραμε τχθ..προσπαθουμε απλα να κανουμε οτι καλυτερο για την καθε περιπτωση.." (!). Επισης ακουσα την περιπτωση του stef_papag που λεει οτι η διαδικασια κρατησε τοσες ωρες.........ενω η δικη μου ειχε κρατησει το πολυ 2.5 ωρες.. ! Παντος θα παραμεινω επιφυλακτικος εως το τελος, οχι γιατι εχω ακουσει ποτε κατι αρνητικο για την εν λογω κλινικη, απλα η προηγουμενη εμπειρια μου στην αλλη κλινικη, με "διδαξε" οτι οι μεταμοσχευσεις φερνουν φτωχα αποτελεσματα! Εαν το αποτελεσμα της μεταμοσχευσης στην hdc ειναι πραγματικα σαν αυτα που βλεπω ...τοτε υποσχομαι να το προβαλω, να βοηθησω και αλλα παιδια και να επιβραβευσω και την κλινικη με μια τετοια διαφημιση. παραθετω μια φωτο μου χωρις κανενα concealer και με νωπα μαλλια.
 

Συνημμένα

  • DSC01033.JPG
    DSC01033.JPG
    44.4 KB · Προβολές: 657
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Καλή επιτυχία φίλε! Ας ελπίσουμε οτι σιγά σιγά θα μπορούμε να έχουμε μια ξεκάθαρη επιλογή για τους γιατρούς που προσφέρουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα για να βοηθηθούμε όλοι. Έγω πάντως περιμένω να ακούσω αλλά και να δω τα αποτελέσματα σου μιας και είμαι και εγώ έτοιμος πριν να επιλέξω γιατρό για επέμβαση!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

thanks μιχαλη! Μαχο, πως την βλεπεις την περιπτωση μου? 2500τχθ ειναι αρκετα για μια απαιτητικη πυκνωση σε ολο το μπροστινο τοξο?? Οταν εστειλα φωτος εκριναν οτι γυρω στα 2000 θα χρειαζονταν, αλλα οτι με 2500 θα πηγαιναμε σε κατι πιο απαιτητικο!
 

max_os

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

@αthens2013
Η άποψή μου είναι υποκειμενική και θα κρίνω βάση του δικού μου αποτελέσματος.
θεωρώ, επειδή (εγώ) έβαλα 4400 ΤΘΛ στο 1ο στριπ αλλά σε πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια, τα 2500 στα σημεία που τα χρειάζεσαι είναι ικανά για ένα π.π.καλό αποτέλεσμα.
Θα αλλάξεις τελείως - άλλος άνθρωπος με 2500 ΤΘΛ. στη hairline.
Kαλή επιτυχία.
 

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

..παραθετω μια δευτερη και τελευταια φωτο μου στην οποια λογω φωτισμου το προβλημα μου φαινεται στις πραγματικες του διαστάσεις. Αντιθετα, η προηγουμενη φωτο θεωρω οτι λογω εντονου φωτισμου, το μεγαλοποιουσε.
Θελω να πιστευω οτι 2500 τχθ, ή ισως και λιγοτερα, ειναι υπεραρκετα για να φερουν ενα απαιτητικο αποτελεσμα στην hairline. Ισως κανω και λαθος, αλλα το κρινω με βαση το τι αποτελεσματα εχουν πετυχει με τον ιδιο αριθμο τχθ και μαλιστα σε πιο εκτεταμενα προβληματικες περιοχες. Οι τριχες που πεταγονται ακανονιστα δεξια-αριστερα στην hairline ειναι μεταμοσχευμενες πριν 6 χρονια και κατα τη γνωμη μου στερουνται σωστης τοποθετησης.
 

Συνημμένα

  • 20-01-2011.JPG
    20-01-2011.JPG
    77 KB · Προβολές: 498

tropheus

Well-Known Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

Πραγματικά η περιοχή που πρέπει να καλύψεις δεν είναι μεγάλη. Super hairline θα κάνεις με τόσα τριχοθυλάκια ...
Αλήθεια θέλεις να την κατεβάσεις κιόλας ή απλά να γεμίσεις γύρω από το υπάρχον ύψος;
 

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

..μακαρι..παντως το αγχος μου ηταν παντα ΕΑΝ θα μπορουν να τοποθετησουν τριχες ενδιαμεσα...με βαση τη δεδομενη υπαρχουσα αραιωση. Μηπως δηλαδη ειναι μεν αραια...αλλα οχι τοσο αραια ωστε να μπορουν με ανεση να τοποθετουν κτλ.
Ουσιαστικα δε θελω κατεβασμα της hairline αλλα θα ηθελα μια πιο μικρη καμπυλη στους κροταφους, δηλαδη μια ευθυγραμμιση της hairline, που σημαινει οτι την κατεβαζεις στα πλαγια
Το μαλλι μου εχει διαχυτη αραιωση πανω παντου. Με τη λογικη οτι δε θα μπορουσαμε να αρχισουμε να πυκνωνουμε παντου...τουλαχιστον θα ηθελα ενα πολυ δυνατο στεφανι μπροστα, οσο πιο απαιτητικο, ωστε να μπορω να δουλευω πιο πισω με τα concealers ...
 

jonn70

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

φιλε athens2013, ηθελα να καλυψω την ιδια περιοχη μπροστα στην hairline οπως την δικια σου.
οταν εστειλα φωτο στην ΗDC και μιλησαμε μου ειπαν οτι θα χρειαστω γυρω στις 2000 με 2500 τρχ χωρις να κατεβασω καθολου την hairline μονο γεμισμα της . συμφωνησαμε στα 2000 λογω κοστους.

οταν πηγα για την επεμβαση με ειδαν απο κοντα, μου ειπαν κανονικα χρειαζομουν 3.000.
τελικα εβαλα 2100 γιατι δεν μπορουσαν να παρουν παραπανω απο την δοτρια απο οτι μου ειπαν.

για αποτελεσματα δεν μπορω να σου πω γιατι ειμαι ακομα στους 2,5 μηνες.
σε αυτο που θα ηθελα να σου πω την γνωμη μου ειναι να μην κατεβασεις καθολου hairline, μελοντικα μπορει να βγεις κερδισμενος... και να μην χρειαστεις αλλη μεταμοσχευση.
τα 2500 τρχ για την περιοχη που θελεις ειναι ενταξει πιστευω. καλη επιτυχια
 

sovagg

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

athens2013 είπε:
..μακαρι..παντως το αγχος μου ηταν παντα ΕΑΝ θα μπορουν να τοποθετησουν τριχες ενδιαμεσα...με βαση τη δεδομενη υπαρχουσα αραιωση. Μηπως δηλαδη ειναι μεν αραια...αλλα οχι τοσο αραια ωστε να μπορουν με ανεση να τοποθετουν κτλ.
Ουσιαστικα δε θελω κατεβασμα της hairline αλλα θα ηθελα μια πιο μικρη καμπυλη στους κροταφους, δηλαδη μια ευθυγραμμιση της hairline, που σημαινει οτι την κατεβαζεις στα πλαγια
Το μαλλι μου εχει διαχυτη αραιωση πανω παντου. Με τη λογικη οτι δε θα μπορουσαμε να αρχισουμε να πυκνωνουμε παντου...τουλαχιστον θα ηθελα ενα πολυ δυνατο στεφανι μπροστα, οσο πιο απαιτητικο, ωστε να μπορω να δουλευω πιο πισω με τα concealers ...

Εχεις διαχυτη αραιωση κ πας για μεταμοσχευση??Και θα βαλεις μονο μπροστα??Κ αν τα μαλλια στο middle κ στο crown σου πεσουν??Στα λεω ολα αυτα γιατι κ εγω εχω διαχυτη αλωπεκια κ εκανα τη μ@λ@κια να κανω μεταμοσχευση...Η πρωτη μεταμοσχευση που εκανες ηταν στριπ ή φουε???
 

athens2013

New Member
Απ: Mεταμοσχευση στην ΗDC (21-01-2011)

καλησπερα, ευχαριστω! ναι, εχω διαχυτη αλωπεκια αραιωση στο πανω μερος, σε ολο το κεφαλι, αλλα η κατασταση σταθεροποιηθηκε ετσι τα τελευταια 6 χρονια και τωρα συνεχιζεται ..αλλα με νορμαλ ρυθμους. Το να πεις οτι αν πυκνωσεις τωρα μπροστα, μπορει σε 10 χρονια να χασεις πιο πισω κτλ κτλ.. ειναι μια λογικη. Μια αλλη λογικη ειναι να βελτιωσεις την ψυχολογια σου για τα επομενα 10 χρονια και μετα βλεπεις...
Επισης θεωρω οτι αν μπροστα εχεις καποια εκατοστα πυκνου μαλλιου σε ολο το μηκος της hairline...ακομα και να χασεις πιο πισω...μπορεις να το καμουφλαρεις με concealers και κοντο κουρεμα.
η πρωτη ηταν στριπ. και αυτη στριπ θα ειναι..και απ οτι με ενημερωσαν μπορω να βγαλω και 3000τχθ...αν και απ οτι καταλαβα θα χρειαστουμε 2500τχθ με 10% πανω ή κατω.
 
Μπλουζα