Andyk, 2544 gts, 3/12/2022

andy.k

Active member
για αυτό και το απλή το έχω σε εισαγωγικά :)
Τώρα πρόσεξα τα εισαγωγικά και κατάλαβα πως το έγραψες. Πάντως να πω οτι ο γιατρός, δε φάνηκε προβληματισμένος με το γεγονος ότι επρόκειτο για πύκνωση. Απ' όσο κατάλαβα η δύσκολια που προέκυψε για τον ιδιο ήταν το ότι υπήρχε αιμορραγία έντονη την ημέρα της επέμβασης και δε μπορούσε να δει εύκολα και να κανει την τοποθέτηση. Την πύκνωση δε τη θεωρούσε κάτι το εξεζητημένο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Η πρώτη είναι ο ήλιος απευθείας πάνω και μάλλον η πλέον αποκαλυπτική...η δεύτερη είναι με μια μικρή κλήση προς τον ήλιο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230609_084723.jpg
    IMG_20230609_084723.jpg
    550.3 KB · Προβολές: 428
  • IMG_20230609_084829.jpg
    IMG_20230609_084829.jpg
    688 KB · Προβολές: 400
  • IMG_20230609_084854.jpg
    IMG_20230609_084854.jpg
    581.2 KB · Προβολές: 414

witcher

Well-Known Member
Μια χαρά δείχνει φιλε. Και οι φωτογραφίες σου φαίνονται πολυ τολμηρές στον ήλιο, με τις ακτίνες του ήλιου να πέφτουν απευθείας πάνω στο scalp σου..Και επίσης τα έχεις σκετικά κοντά, και δεν κάνεις layering με χτενίσματα προς τα πίσω.
 

andy.k

Active member
Μια χαρά δείχνει φιλε. Και οι φωτογραφίες σου φαίνονται πολυ τολμηρές στον ήλιο, με τις ακτίνες του ήλιου να πέφτουν απευθείας πάνω στο scalp σου..Και επίσης τα έχεις σκετικά κοντά, και δεν κάνεις layering με χτενίσματα προς τα πίσω.
Δεν έχω καμία πρόθεση να παραπλανησω εννοειται, τράβηξα εντελώς πρόχειρα 2-3 φωτό και τις ανέβασα γιατί υπάρχει μεγάλη πίεση χρονικη αυτή την περίοδο, ούτε καν χτενισμένα δεν είναι. H hairline σε συνθήκες δωματίου νομίζω ότι φαίνεται αρκετα πιο πυκνή απ' ότι εδώ, αλλά όπως είπες κ εσυ δε "λυπήθηκα" τον ήλιο καθόλου. Δεν είναι το ουαου αποτέλεσμα αλλά διάφορα υπάρχει αρκετή. Μη ξεχνάμε απλά ότι είχα και αρκετό μαλλί δικό μου, με σχεδόν σταθερή πυκνότητα 20-25 gts/cm2. Κάποια στιγμή θα τα κόψω και πολύ κοντά ,δλδ 5-8 χιλιοστά, να δω αν είναι αξιοπρεπές, πιθανώς κανένα 2μηνο πριν μπω για το πίσω κομμάτι.
 

andy.k

Active member
Καλησπέρα, έχει περάσει ένας χρόνος απο την μμ. Δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ και έχω παραλείψει να κάνω ενημερωση. Στο 10μηνο περιπου επισκεφτηκα την κλινική και βγάλαμε κάποιες φωτό. Θα τις παραθέσω εδώ για σύγκριση με τις αντίστοιχες που είχαμε βγάλει στην κλινική πριν τη μμ και τις οποίες έχω ξαναποσταρει και σε κάποια από τις προηγούμενες σελιδες. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει σύγκριση γιατί καταρχήν μιλάμε για άλλο μήκος μαλλιού. Στις φωτό του 10 Μήνου το μαλλί είναι πιο μακρύ ωστόσο δεν υπαρχει χτένισμα ιδανικο να καλύπτει και να ωραιοποιει. Ουσιαστικά είναι χτενισμένα με το...χέρι... Ως εκ τούτου υπάρχει ένα κενακι δεξιά όπως βλεπουμε την πανοραμική φωτό. Στο σημείο αυτό τα πισω μαλλιά έχουν φορά προς τα πίσω και τα μπροστά έχουν πατικωθει προς τα εμπρός οπότε αποκαλύπτεται δέρμα. Γενικά είμαι ικανοποιημένος. Από φύτρωση θεωρώ ότι πήγε πάρα πολύ καλά και η δοτρια υποστηρίζει αρκετά κοντό μαλλί χωρίς να φαίνεται κάτι στο κοινό μάτι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20221214_060729.jpg
    IMG_20221214_060729.jpg
    65.8 KB · Προβολές: 176
  • IMG_20231205_190542.jpg
    IMG_20231205_190542.jpg
    49.7 KB · Προβολές: 174
  • IMG_20221214_060933.jpg
    IMG_20221214_060933.jpg
    251.4 KB · Προβολές: 174
  • IMG_20231205_190415.jpg
    IMG_20231205_190415.jpg
    97.8 KB · Προβολές: 166
  • IMG_20221214_061032.jpg
    IMG_20221214_061032.jpg
    212.9 KB · Προβολές: 159
  • IMG_20231205_190107.jpg
    IMG_20231205_190107.jpg
    77.2 KB · Προβολές: 159
  • IMG_20221214_061209.jpg
    IMG_20221214_061209.jpg
    333.3 KB · Προβολές: 165
  • IMG_20231205_190228.jpg
    IMG_20231205_190228.jpg
    184 KB · Προβολές: 183

LoverBoy

Well-Known Member
Πολύ καλός!Πάνω κάτω είχαμε το ίδιο θέμα!Διάχυτη αραίωση!Ακολούθησες κάποια θεραπεία?
 

andy.k

Active member
Εμεν
Πολύ καλός!Πάνω κάτω είχαμε το ίδιο θέμα!Διάχυτη αραίωση!Ακολούθησες κάποια θεραπεία?
Αυτό που βλέπεις στις φωτό πριν τη μμ, είναι το εναπομείναν αποτέλεσμα της 1ης μμ μετά από 7 χρονια. (Την είχα κάνει το 2015). Το φυσικό πάτερν μου δεν είναι διάχυτη αραίωση, είναι μάλλον nw5. Φαίνεται σα διάχυτη γιατί 7 χρόνια μετά την πρώτη μμ έμειναν οι μμ τρίχες και έπεσαν σχεδόν όλες οι δικές μου. Προφανώς στην 1η μμ είχα αρκετά δικά μου μαλλιά εμπρός και η τοποθέτηση ήταν αραιή. Όταν έπεσαν τα δικά μου μπροστινά, οι μεταμοσχευμενες τρίχες τις 1ης μμ έδιναν αυτη την εικόνα της διάχυτης αραιωσης που φαίνεται στις φωτο. Τώρα πλέον, με εξαίρεση το τσουλούφι, όπου ποτέ δεν μπήκαν μοσχευματα, ότι υπάρχει μπροστά είναι μμ τρίχες. Εδώ και 3 σχεδόν χρόνια παίρνω φιναστεριδη 1 mg/μέρα.Απο τον 1ο κιόλας χρόνο, σταθεροποίησε πλήρως την τριχόπτωση κ γι'αυτό και μπήκα στη διαδικασία να ξαναεπεμβω.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Μπράβο φίλε μου!Να το χαίρεσαι!η εικόνα σου πλέον δείχνει πολύ καλή και μου αρέσει το hairline σου!
Πως και δεν έβαλες μίνο καθόλου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Antonis80

Active Member
Καλησπέρα, έχει περάσει ένας χρόνος απο την μμ. Δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ και έχω παραλείψει να κάνω ενημερωση. Στο 10μηνο περιπου επισκεφτηκα την κλινική και βγάλαμε κάποιες φωτό. Θα τις παραθέσω εδώ για σύγκριση με τις αντίστοιχες που είχαμε βγάλει στην κλινική πριν τη μμ και τις οποίες έχω ξαναποσταρει και σε κάποια από τις προηγούμενες σελιδες. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει σύγκριση γιατί καταρχήν μιλάμε για άλλο μήκος μαλλιού. Στις φωτό του 10 Μήνου το μαλλί είναι πιο μακρύ ωστόσο δεν υπαρχει χτένισμα ιδανικο να καλύπτει και να ωραιοποιει. Ουσιαστικά είναι χτενισμένα με το...χέρι... Ως εκ τούτου υπάρχει ένα κενακι δεξιά όπως βλεπουμε την πανοραμική φωτό. Στο σημείο αυτό τα πισω μαλλιά έχουν φορά προς τα πίσω και τα μπροστά έχουν πατικωθει προς τα εμπρός οπότε αποκαλύπτεται δέρμα. Γενικά είμαι ικανοποιημένος. Από φύτρωση θεωρώ ότι πήγε πάρα πολύ καλά και η δοτρια υποστηρίζει αρκετά κοντό μαλλί χωρίς να φαίνεται κάτι στο κοινό μάτι.
Εξαιρετικό αποτέλεμα φίλε. Φαίνεται πολύ υψηλή η φυτρωση σου και η φυσικότητα εξαιρετική, αφού δεν μπορεί να καταλάβει κανεις ότι έκανες επέμβαση.

Μπορείς να μας πεις ποσο πλήρωσες για τα 2544 grafts ;
 

andy.k

Active member
Μπράβο φίλε μου!Να το χαίρεσαι!η εικόνα σου πλέον δείχνει πολύ καλή και μου αρέσει το hairline σου!
Πως και δεν έβαλες μίνο καθόλου?
Ευχαριστώ φίλε μου, το hairline το έφτιαξαν στην πρώτη μεταμοσχευση (advance hair clinic). Το διόρθωσε ο Τυρκαλας σε αυτή τη μμ, κυρίως στα δεσίματα με τα πλαϊνά γιατί είχε κάποιες ατέλειες και φυσικά φόρτωσε μοσχεύματα γιατί είχε αραιώσει, αλλά σα σχήμα, μου είπε ότι ήταν εξαρχης πολύ καλό στο πρόσωπο μου και πάρα πολύ φυσικο ( ο γιατρός άσχετα με τις ιατρικές του ικανότητες, που μπορεί να κρίνει ο καθένας εκ των οποίων αποτελεσμάτων, είναι θεωρώ πολύ ειλικρινής).
Σε ότι αφορά τη μινο, μετά την πρώτη μμ το 2015, έβαζα για 6 χρόνια, χωρίς παράλληλη χρήση φιανστεριδης. Έχανα συνεχώς έδαφος, κάθε χρόνο το πολύ ωραίο αποτέλεσμα της πρώτης μμ έφθινε σημαντικά. Όταν ήταν εμφανής αυτή η "διάχυτη" που βλέπεις στις φωτό, ξεκίνησα φίνα όχι για να κερδίσω έδαφος, αλλά για να πατήσω φρένο στην τριχοπτωση. Είδα σταθεροποίηση. Μετά βέβαια έκοψα τη μινο γιατί με είχε κούρασει πολυ και μου έκανε και ψιλοφλεγμονες και τότε έχασα κάποιο έδαφος (λόγω της διακοπής της). Αλλά αφού έπεσε ότι κρατούσε η μινο, δλδ 5-6 μήνες αφότου την διέκοψα, είδα πραγματικά σταθεροποιηση. Επίσης με τη μινο όλα αυτά τα χροξια (χωρίς φίνα) η δοτρια όλο και αδυνάτιζε. Με τη φίνα ανορθωθηκε και η δοτρια σε μεγάλο βαθμό...καλό είναι να χρησιμοποιείς και τα 2, αλλά η φινα είναι απαραίτητη νομίζω, χωρίς να προτρέπω κανέναν να χρησιμοποιήσει η να μη χρησιμοποιησει κάτι. Καθαρά από προσωπική εμπειρία και κρίνοντας από το τι έχει συμβεί στη δική μου περίπτωση που δεν είχα καμία παρενέργεια και είδα σημαντική βελτίωση.
 

andy.k

Active member
Εξαιρετικό αποτέλεμα φίλε. Φαίνεται πολύ υψηλή η φυτρωση σου και η φυσικότητα εξαιρετική, αφού δεν μπορεί να καταλάβει κανεις ότι έκανες επέμβαση.

Μπορείς να μας πεις ποσο πλήρωσες για τα 2544 grafts ;
Ευχαριστώ φιλε. Αν δεις το νήμα από την αρχή το γράφω νομίζω πρώτη η δευτερησελίδα. Εκεί φαίνεται και η τοποθέτηση των μοσχευμάτων αλλά αν βαριέσαι να κάνεις flashback, είχα δώσει 2750. Εξαιρετικό το θεωρώ από θέμα φυτρωσης. Ενδεχομένως να χρειαζόντουσαν και περισσότερα μοσχεύματα, αλλά δεδομένου ότι υπάρχει και πίσω εκκρεμότητα, καλό είναι να γίνεται χρήση δοτριας χωρίς υπερβολες δεδομένου ότι δεν έχω και την πλουσιότερη...
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ευχαριστώ φίλε μου, το hairline το έφτιαξαν στην πρώτη μεταμοσχευση (advance hair clinic). Το διόρθωσε ο Τυρκαλας σε αυτή τη μμ, κυρίως στα δεσίματα με τα πλαϊνά γιατί είχε κάποιες ατέλειες και φυσικά φόρτωσε μοσχεύματα γιατί είχε αραιώσει, αλλά σα σχήμα, μου είπε ότι ήταν εξαρχης πολύ καλό στο πρόσωπο μου και πάρα πολύ φυσικο ( ο γιατρός άσχετα με τις ιατρικές του ικανότητες, που μπορεί να κρίνει ο καθένας εκ των οποίων αποτελεσμάτων, είναι θεωρώ πολύ ειλικρινής).
Σε ότι αφορά τη μινο, μετά την πρώτη μμ το 2015, έβαζα για 6 χρόνια, χωρίς παράλληλη χρήση φιανστεριδης. Έχανα συνεχώς έδαφος, κάθε χρόνο το πολύ ωραίο αποτέλεσμα της πρώτης μμ έφθινε σημαντικά. Όταν ήταν εμφανής αυτή η "διάχυτη" που βλέπεις στις φωτό, ξεκίνησα φίνα όχι για να κερδίσω έδαφος, αλλά για να πατήσω φρένο στην τριχοπτωση. Είδα σταθεροποίηση. Μετά βέβαια έκοψα τη μινο γιατί με είχε κούρασει πολυ και μου έκανε και ψιλοφλεγμονες και τότε έχασα κάποιο έδαφος (λόγω της διακοπής της). Αλλά αφού έπεσε ότι κρατούσε η μινο, δλδ 5-6 μήνες αφότου την διέκοψα, είδα πραγματικά σταθεροποιηση. Επίσης με τη μινο όλα αυτά τα χροξια (χωρίς φίνα) η δοτρια όλο και αδυνάτιζε. Με τη φίνα ανορθωθηκε και η δοτρια σε μεγάλο βαθμό...καλό είναι να χρησιμοποιείς και τα 2, αλλά η φινα είναι απαραίτητη νομίζω, χωρίς να προτρέπω κανέναν να χρησιμοποιήσει η να μη χρησιμοποιησει κάτι. Καθαρά από προσωπική εμπειρία και κρίνοντας από το τι έχει συμβεί στη δική μου περίπτωση που δεν είχα καμία παρενέργεια και είδα σημαντική βελτίωση.
Και πολύ καλά κάνεις!Και εγώ λαμβάνω φίνα αλλά σε συνδυασμό με μίνο για να μπουστάρει η μίνο και η φίνα να κρατάει!Όπως και να έχει η εικόνα σου είναι πολύ αξιόλογη!
 

LoverBoy

Well-Known Member
Και ευτυχώς υπάρχουν κλινικές σε αυτές τις τιμές για να χαιρόμαστε και εμείς που δεν έχουμε την οικονομική κατάσταση για κάτι παραπάνω!
 

Antonis80

Active Member
Ευχαριστώ φιλε. Αν δεις το νήμα από την αρχή το γράφω νομίζω πρώτη η δευτερησελίδα. Εκεί φαίνεται και η τοποθέτηση των μοσχευμάτων αλλά αν βαριέσαι να κάνεις flashback, είχα δώσει 2750. Εξαιρετικό το θεωρώ από θέμα φυτρωσης. Ενδεχομένως να χρειαζόντουσαν και περισσότερα μοσχεύματα, αλλά δεδομένου ότι υπάρχει και πίσω εκκρεμότητα, καλό είναι να γίνεται χρήση δοτριας χωρίς υπερβολες δεδομένου ότι δεν έχω και την πλουσιότερη...
Οποτε 1.1 ευρώ/graft σου βγήκε. Πολυ value for money επιλογή και Πήρες ενα πολύ καλό αποτέλεσμα βάσει τοποθέτησης μοσχευμάτων και άλλαξε πολύ η εικόνα σου. Τώρα για τις πίσω ζώνες σίγουρα θα χρειαστείς και δεύτερη επέμβαση που δεν μπήκατε σε αυτή την επέμβαση. Τι απόθεμα δότριας έχεις ;
 

andy.k

Active member
Οποτε 1.1 ευρώ/graft σου βγήκε. Πολυ value for money επιλογή και Πήρες ενα πολύ καλό αποτέλεσμα βάσει τοποθέτησης μοσχευμάτων και άλλαξε πολύ η εικόνα σου. Τώρα για τις πίσω ζώνες σίγουρα θα χρειαστείς και δεύτερη επέμβαση που δεν μπήκατε σε αυτή την επέμβαση. Τι απόθεμα δότριας έχεις ;
Στις 2 πρώτες μμ βγήκαν 4500 μοσχεύματα. Νομίζω ότι και ο μέσος όρος μοσχευμάτων που μπορούν να εξαχθουν απο τις δοτριες είναι γύρω στα 8000 μοσχεύματα...Η δοτρια, απ' ότι μου είπαν και στην κλινική, έχει ακόμα να δώσει 3000-3,500 μοσχεύματα ώστε να έχει και η ίδια μια νορμάλ εικόνα.
 

Chris34

Well-Known Member
Ωραίος andy. Άλλη μια απόδειξη ότι χωρίς σοβαρή θεραπεία (φινα) το αποτέλεσμα της μεταμόσχευσης φθίνει με το πέρασμα των χρόνων. Αν δεν κάνει κάποιος θεραπεία η άλλη λύση είναι αν έχει δοτρια 2η μεταμόσχευση ίσως και 3η.
Να το χαίρεσαι το μαλλί σου φίλε.
 
Μπλουζα