airol

kos1987

New Member
Απ: airol

somari είπε:
Aυτό που λέτε για το σμήγμα... Όντως πολύ σμήγμα = πολύ DHT αλλά όχι ότι το σμήγμα μπλοκάρει τα τριχοθυλάκια. Διαφορετικά, η DHT δημιουργεί ΚΑΙ σμήγμα, ΚΑΙ τριχόπτωση, αλλά μεταξύ τους δεν έχουν κάποια σχέση. Ο λόγος που πολλά προϊόντα ακμής λειτουργούν στην ΑΑ είναι επειδή ο τρόπος που μπλοκάρουν την παραγωγή σμήγματος είναι μπλοκάροντας την ίδια την παραγωγή DHT.

Εγω δεν συμφωνω απολυτα με αυτο.Απο αυτα που εχω διαβασει απο νεες μελετες ειναι οτι τα ρετινοειδη μεταξυ αλλων μπλοκαρουν τη παραγωγη ανδογονων που παραγονται μεσα στον αδενα.Εαν εφταναν πιο κατω τοτε αυτοματα τα τριχ/κια θα εμπαιναν σε καταγενη, αρα δεν φτανουν. Τωρα το πόσο μπορει να επηρεαζει η dht στον αδενα, τα κυτταρα που βρισκονται κατω στο θυλακα ποιος το ξερει?.Παντως τα κυτταρα στον αδενα δεν εχουν καμια σχεση με τα κυτταρα του dermal papilla.

Δεν σημαινει απαραιτητα οτι σμηγμα=dht = καραφλα. Αλλα κυτταρα προκαλουν το ενα αλλα κυτταρα το αλλο, ομως και τα δυο πυροδοτουνται απο τα ανδρογονα.Φαινεται ομως οτι ισως υπαρχει σχεση μεταξυ των dermal papilla και των κυτταρων του σμηγμ.αδενα ως προς την ευαισθησια στα ανδρογονα..

Εγω βλεπω οτι οι "θεραπειες" για την ανδ.αλ. λειτουργουν στην ακμη.(Υπαρχουν και αποδειξεις γι'αυτο, τα τοπικα αντιανδρογονα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Απ: airol

somari είπε:
Aυτό που λέτε για το σμήγμα... Όντως πολύ σμήγμα = πολύ DHT αλλά όχι ότι το σμήγμα μπλοκάρει τα τριχοθυλάκια. Διαφορετικά, η DHT δημιουργεί ΚΑΙ σμήγμα, ΚΑΙ τριχόπτωση, αλλά μεταξύ τους δεν έχουν κάποια σχέση. Ο λόγος που πολλά προϊόντα ακμής λειτουργούν στην ΑΑ είναι επειδή ο τρόπος που μπλοκάρουν την παραγωγή σμήγματος είναι μπλοκάροντας την ίδια την παραγωγή DHT.

Η dht απο μονη της δεν δημιουργει τπτα απο τα παραπανω.Οι ανδρ.υποδοχεις ειναι που μας κανουν ολη τη δουλεια.

μιλαμε για τα ρετινοειδη, μια απο τις πολλες δρασεις ειναι οτι μειωνουν τη συνθεση ανδρογονων, δλδη τα ρετινοειδη ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΜΟΝΟ τη dht.Οι αλλες δρασεις τους ειναι αυτες που σταματουν κυριως την διαφοροποιηση και την αναπτυξη των κυτταρων που παραγουν σμηγμα.Το θεμα ειναι οτι μπορει η dht που παραγεται εκει πανω να επηρεασει τη λειτουργια των dermal papilla που ειναι εκει κατω?Εγω νομιζω πως οχι, διοτι τα dermal papilla ειναι ηδη ευαισθητα στη dht που υπαρχει ενδοκυτταρικα και η περισσεια απο τον θυλακα εαν μπορει να φτασει εκει δεν θα επιδεινωσει τραγικα την κατασταση.

More recent studies suggest that 13cRA treats acne by both RAR dependent
and independent mechanisms. 13cRA does not bind to RARs,
but was shown to isomerizes to atRA in culture [131] and RARB and/
or RARG were reported to mediate the antiproliferative and antidifferentiative
affects of retinoids [132]. 13cRA induced apoptosis after 48
and 72 hours independent of RARs [133]. This long time frame suggests
an indirect mechanism. In addition to inhibiting genes involved in lipid
metabolism[134], 13cRA also inhibits androgen synthesis [135], FGFR2
signaling (reviewed in [136]), and genes involved in arachidonic acid
generation [134,137], which have all been implicated in acne
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Εγω δεν συμφωνω απολυτα με αυτο.Απο αυτα που εχω διαβασει απο νεες μελετες ειναι οτι τα ρετινοειδη μεταξυ αλλων μπλοκαρουν τη παραγωγη ανδογονων που παραγονται μεσα στον αδενα.
καταληγουμε οτι τα ρετινοειδη ειναι blockers :chinscratch
Εαν εφταναν πιο κατω τοτε αυτοματα τα τριχ/κια θα εμπαιναν σε καταγενη, αρα δεν φτανουν.
μηπως σε μερικους φτανουν και γι αυτο βλεπουν κατηφορα με την airol?
 

kos1987

New Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
καταληγουμε οτι τα ρετινοειδη ειναι blockers :chinscratch
Ειναι και blockers στα κυτταρα του αδενα

μηπως σε μερικους φτανουν και γι αυτο βλεπουν κατηφορα με την airol?
Λογικα ναι.
Εκεινο που δεν εχω βρει ακομα ειναι γιατι οταν συνδυαζεται με μινοξ τα τριχ/κια διατηρουν την αναγενη.Με καποιον τροπο ακυρωνουν τον μηχανισμο...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

η τρετινοιν μαζι με μινοξιδιλη χρησιμοποιειτε και στην alopecia areata
δεν εχω κατανοησει και τους 10 τροπους που δρα η τρετινοιν στην αλωπεκια,το σιγουρο ειναι οσοι την δοκιμασαν δεν εμειναν σταθεροι,η ειδαν βελτιωση η κατηφορα.
πρεπει επισης να εχουμε στα υποψιν και την τερατογονο δραση του φαρμακου,ειναι πρωτος ξαδερφος του roaccutan
 

cool11

Well-Known Member
Απ: airol

Κι εγω δεν μπορω να πω με σιγουρια αν οντως η airol βοηθα ή οχι. Την βαζω τωρα αρκετους μηνες, αλλα μαλλον κατηφορα βλεπω.
Να το αποδωσω σε αυτην?
Να την κοψω?
Να αφησω μονο το regain?
Ή μονο με regain θα παω χειροτερα? Η' μηπως τελικα μονο με regain παω καλυτερα?

Πιστευει κανεις που βαζει airol σε συνδυασμο με μινοξ, οτι τελικα μπορει να κανει και 'κακο' στο θεμα τριχοπτωση;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

cool11 είπε:
Κι εγω δεν μπορω να πω με σιγουρια αν οντως η airol βοηθα ή οχι. Την βαζω τωρα αρκετους μηνες, αλλα μαλλον κατηφορα βλεπω.
Να το αποδωσω σε αυτην?
Να την κοψω?
Να αφησω μονο το regain?
Ή μονο με regain θα παω χειροτερα? Η' μηπως τελικα μονο με regain παω καλυτερα?

Πιστευει κανεις που βαζει airol σε συνδυασμο με μινοξ, οτι τελικα μπορει να κανει και 'κακο' στο θεμα τριχοπτωση;
απο οτι βλεπω δεν σε βοηθησε ::)κοψτην,θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα με σκετη μινοξ.
στους δυο μηνες το πολυ 3 φαινεται τι δρομο θα παρει
 

cool11

Well-Known Member
Απ: airol

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι υποπτευομαι, οτι οχι απλα δεν κανει κατι, αλλα αντιθετως κανει και κακο.
Εγω νομιζα οτι στην χειροτερη περιπτωση να μη μου κανει τιποτε. Αλλα μαλλον δεν ειναι ετσι, δεν ειμαι και σιγουρος.

Για να καταληξουμε, ή θα κανει καλό, ή θα κανει κακο? Το να μην κανει τιποτε το αποκλειουμε?
Γιατι εγω βλεπω κατηφορα. Και ή θα το αποδωσω στην airol, ή θα πρεπει να πω ότι 'φαντασου ποσο χειροτερα θα ηταν χωρις airol'.

Δεν ξερω, τι να συμπεράνω;
Αν την κοψω και παω ακομη χειροτερα; Ή μηπως ειμαι χειροτερα λογω airol?

Γι αυτο λεω, το γεγονος να μην κανει τιποτε, στατιστικα, υπάρχει; Ή ειναι 'καλο' / 'κακο' μονο;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

cool11 είπε:
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι υποπτευομαι, οτι οχι απλα δεν κανει κατι, αλλα αντιθετως κανει και κακο.
Εγω νομιζα οτι στην χειροτερη περιπτωση να μη μου κανει τιποτε. Αλλα μαλλον δεν ειναι ετσι, δεν ειμαι και σιγουρος.

Για να καταληξουμε, ή θα κανει καλό, ή θα κανει κακο? Το να μην κανει τιποτε το αποκλειουμε?
Γιατι εγω βλεπω κατηφορα. Και ή θα το αποδωσω στην airol, ή θα πρεπει να πω ότι 'φαντασου ποσο χειροτερα θα ηταν χωρις airol'.

Δεν ξερω, τι να συμπεράνω;
Αν την κοψω και παω ακομη χειροτερα; Ή μηπως ειμαι χειροτερα λογω airol?

Γι αυτο λεω, το γεγονος να μην κανει τιποτε, στατιστικα, υπάρχει; Ή ειναι 'καλο' / 'κακο' μονο;
το να μην κανει τιποτα ειναι σπανιο,αν εκλεισες τρεις μηνες χρησης,διεκοψε την και συνεχισε με μινοξιδιλη μονο για να δεις την πορεια αν βοηθαει η οχι.μην την φαβασαι την κατηφορα αν υπαρξει,την ξεκινας και θα επανελθεις.
γι αυτο δεν συμφονω στο να την ξεκινησει καποιος ταυτοχρονα με την μινοξιδιλη.
πρωτα 6 μηνες μινοξ σκετη και μετα συνδιασμο
 
Απ: airol

χθεσ ξεκινησα την ερολ ..το πρωι που λουστηκα εχασα πολλεσ τριχεσ .υπαρχει περιπτωση μετην πρωτη χρηση να υποστουν σοκ οι τριχεσ?θα παρατηρησω κ τισ επομενεσ μερεσ..χρησιμοποιω μινοξ 5 μηνεσ ακριβωσ κ σκεφτηκα να προσθεσωω κααι την ερολ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
Απ: airol

φιλε μου σιγουρα θα χανεισ τριχες φουλ στην αρχη ειναι shedding εγω βαζω αιρολ αρκετο καιρο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος..θελω να δω αν θα συνεχισψ να βγαζω τριχες στους κροταφους η αν εφτασε στο τερμα..σε αλλους δουλευει σε αλλους οχι μονο αν επιμεινεις κανα 4 μηνο για σιγουρια θα δεις δυστυχως δεν υπαρχουν σιγουρες λυσεις για ερωτησεις του τυπου αν το κοψω και βαζω μον ρεγκαιν θα παω καλυτερα?δεν γινεται να ξερυμε ο καθε ενας λειτουργει διαφορετικα εννοω οργανισμος μονο μια ιδεα θα παρεις αν σε συμβουλεψει καποιος π ειχε δουλεψει με τα ιδια οπλα με εσενα χωρις ομως εγγυησεις ο οργανισμος σ μπορει να αντιδρασει διαφορετικα..γι αυτο που δεν ειμαι σιγουρος με την αιρολ ειναι οτι παρατηρω να χανω πιο πολλεσ τριχες και δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι μπορει να χρησιμοποιω πιο πολυ αιρολ με ρεγκαιν και να καλυπτω περιοχη που δεν επιανα πριν αρα να εχω shedding απο αυτο τι λετε πρεπει να χανω κοντα στις90 τριχες θεωρω..
 
Απ: airol

WEZNEM χρησιμοποιω μινοξ 5 μηνεσ ...οταν αρχισα να τη χρησιμοποιω μετα απο 10 μερεσ αρχισε ενα σεντινγκ το οποιο κρατησε 20 μερουλεσ ...απο τοτε οι τριχωπτωση περιοριστικε πολυ απο τισ 100 που εχνα ειχα παει στισ 30 με 40 τριχεσ...απο τισ 8 ιανουαριου που προσθεσα σπιρο ειδα μια αυξηση συντομα απο τισ 40 πηγα στισ 70 με 80...τωρα εβαλα κ ερολ πρωτη φορα και μετα το λουσιμο ειδα πολλεσ πανω απο 100 και βαλε και λεω μηπωσ ηταν αντιδραση
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

εγω βαζω αιρολ αρκετο καιρο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος..θελω να δω αν θα συνεχισψ να βγαζω τριχες στους κροταφους η αν εφτασε στο τερμα..
δεδομενου οτι εισαι 24 που σημαινει οτι ολοι οι θυλακες σου ειναι ακομα ζωντανοι,και σε εποιασε το τζιβοφαρμακο πας για μπουκλες ::)
θα εχει και συνεχεια
 

vayero

Member
Απ: airol

η airol που παίρνετε είναι σε κρέμα και η 0,05 ή ,0,01? αν πάρουμε το τζελ θα υπάρχει πρόβλημα, το, λέω μήπως και είναι πιο ευκολοχτενιστα και λιπαίνουν λιγότερο τα μαλλιά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

vayero είπε:
η airol που παίρνετε είναι σε κρέμα και η 0,05 ή ,0,01? αν πάρουμε το τζελ θα υπάρχει πρόβλημα, το, λέω μήπως και είναι πιο ευκολοχτενιστα και λιπαίνουν λιγότερο τα μαλλιά.
σε αυτο το site http://www.galinos.gr/
θα βρεις τα παντα απο οτιδηποτε κυκλοφορει σε ελληνικο φαρμακειο,απο τιμες,σκευασματα,φαρμακοδυναμικη,φαρμακοκινητικη.
εχει μηχανη αναζητησης,μπορεις να πληκτρολογησεις την ουσια,η την ασθενεια,η το σκευασμα και θα σε παει μονο του
 

kos1987

New Member
Απ: airol

Alexalmighty είπε:
δεν νομιζω ο μηχανισμος τους να ειναι τετοιος, αλλιως πχ το roaccutan γιατι δεν δινει sides τυπου μειωμενη στυση κλπ?
Κι ομως ειναι.
Θες να με βαζεις νυχτιατικα να ψαχνω σε online libraries?Μια χαρα καθομαι διπλα στο τζακι και χαζευω το χιονι που πεφτει εξω.... ;D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Alexalmighty είπε:
δεν νομιζω ο μηχανισμος τους να ειναι τετοιος, αλλιως πχ το roaccutan γιατι δεν δινει sides τυπου μειωμενη στυση κλπ?
η κυρια δραση του roaccutan ειναι να μειωνει κατα 90% την εκκριση σμηγματος στο σωμα,ενοειτε σε δοσολογιες ακμης
εδω αυτο το αρθρο εξηγει ενα μερος του στην αλωπεκια http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=954
στο hairloss talk εχει συζητηθει http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=61&t=51812
 
Μπλουζα