9μηνη πορεία με φίνα και 6μήνες μέχρι την μμ στον Freitas

Thanos92

Active Member
Καλησπέρα ! Κάνω ένα update για την πορεία μου με την φίνα μιας και με το κλείσιμο του Αυγούστου, κλείνω 9 μήνες καθημερινής χρήσης φίνα 1,25mg. (Ξεκίνησα απο 1 Δεκεμβρίου 2022). Κύριος στόχος ήταν να σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση, να δυναμώσουν τα μαλλία και να πυκνώσει λίγο το crown. Για τα πρακτικά να πω οτι η ΑΑ άρχισε πρώτα να χτυπά κροτάφους και την μπροστινή περιοχή περίπου απο το 2016, απο το 2020 και μετα άρχισε να αραιώνει αργά και το crown. Εμένα μου έγινε πιο ορατό το πρόβλημα στο crown απο το 2022. Επίσης να αναφέρω οτι 7 και 8 Μαρτίου 2024 έχω κλείσει για μμ στον Freitas (για την μπροστινή περιοχή).
Ένας άλλος λόγος που γράφω είναι γιατί έχω την αίσθηση (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) οτι η φίνα δεν έχει κάνει καποια διαφορά στο crown και έχω μπεί στην σκέψη μήπως να βάλω και ντουτα 2 φορες την εβδομάδα (όπως είχε προτείνει και ο Freitas στη συνταγή του).

Σε 2 ξεχωριστά σχόλια απο κάτω θα παραθέσω 2 σετ φωτογραφιώ (το ένα απο τον οκτώβριο του 2022 και το άλλο 31 Αυγούστου 2023) και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας. Θα εστιάσω μόνο στο crown γιατί αυτό με απασχολεί αυτη την στιγμή και γιατί στην μπροστινή ζώνη έχει σταθεροποιηθεί το πρόβλημα.

Επίσης σε αυτό το λινκ (https://www.hairlossgr.com/forum/th...-freitas-κλπ-Ισπανία.13351/page-9#post-262872) θα βρείτε ένα παλιό μου νήμα με φωτογραφίες μου (ιουλιος 2021) αλλά δυστυχώς τότε δεν είχε βάλει καθαρές απο το crown.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Αυτές οι δύο ειναι τραβηγμένες σε φυσικό φώς (ήλιος) τον Οκτώβριο του 2022. Τα μαλλιά ειναι στεγνά. Δυστυχώς δεν είχα βγάλει άλλες απο αλλη γωνία η με βρεγμένο μαλλι. Επισημαίνω πως φίνα δεν είχα ξεκινήσει τότε. Ξεκινησα 1 Δεκεμβριου 2022.
 

Συνημμένα

  • IMG_9793.jpeg
    IMG_9793.jpeg
    809.4 KB · Προβολές: 68
  • IMG_9792.jpeg
    IMG_9792.jpeg
    543.8 KB · Προβολές: 71

Thanos92

Active Member
Εδώ έχουμε φωτογραφίες απο τις 31 Αυγούστου 2023 κάτω απο φως δωματιου (οχι φυσικο). 9 μήνες καθημερινής χρήσης φινας 1,25mg. Τα μαλλιά είναι βρεγμένα στις 4 πρώτες φωτογραφιες περιπου 10 λεπτά μετα το μπάνιο (χωρις να τα έχω σκουπίσει με πετσέτα).

Στις επομενες 2 φωτογραφιες τα μαλλιά έχουν στεγνώσει κατα μεγαλο ποσοστοο χωρίς να τα έχω πειράξει ιδιαίτερα. Στα σγουρά μαλλιά αν δεν το γνωρίζετε συνήθως οι μπούκλες κολλάνε μαζί οποτε αν δεν τα πασπατέψεις λίγο μενουν κάπως φλάτ. Αφου στεγνωσουν τα μαλλια και τα πασπατεψω με τα δάχτυλα δεν φαινεται τιποτα απο αραιωση στο crown
 

Συνημμένα

  • IMG_5524.jpeg
    IMG_5524.jpeg
    423.3 KB · Προβολές: 73
  • IMG_5530.jpeg
    IMG_5530.jpeg
    405.3 KB · Προβολές: 67
  • IMG_5523.jpeg
    IMG_5523.jpeg
    397.6 KB · Προβολές: 57
  • IMG_5456.jpeg
    IMG_5456.jpeg
    438 KB · Προβολές: 61
  • IMG_5461.jpeg
    IMG_5461.jpeg
    399.7 KB · Προβολές: 60
  • IMG_5462.jpeg
    IMG_5462.jpeg
    411.1 KB · Προβολές: 70

LoverBoy

Well-Known Member
Φαίνεται πολύ πιο υγιείς η τρίχα σου απο το πρίν και σαφώς πιο πυκνά τα μαλλιά σου σε σημείο που απορώ τι πας να κάνεις για ΜΜ!
Αλλά όπως λες πας να διορθώσεις το μπροστά μέρος!Πιστεύω όταν ολοκληρώσεις την θεραπεία θα έχεις ένα υπέροχο αποτέλεσμα!
 

dlazaros

Well-Known Member
Εδώ έχουμε φωτογραφίες απο τις 31 Αυγούστου 2023 κάτω απο φως δωματιου (οχι φυσικο). 9 μήνες καθημερινής χρήσης φινας 1,25mg. Τα μαλλιά είναι βρεγμένα στις 4 πρώτες φωτογραφιες περιπου 10 λεπτά μετα το μπάνιο (χωρις να τα έχω σκουπίσει με πετσέτα).

Στις επομενες 2 φωτογραφιες τα μαλλιά έχουν στεγνώσει κατα μεγαλο ποσοστοο χωρίς να τα έχω πειράξει ιδιαίτερα. Στα σγουρά μαλλιά αν δεν το γνωρίζετε συνήθως οι μπούκλες κολλάνε μαζί οποτε αν δεν τα πασπατέψεις λίγο μενουν κάπως φλάτ. Αφου στεγνωσουν τα μαλλια και τα πασπατεψω με τα δάχτυλα δεν φαινεται τιποτα απο αραιωση στο crown
Τα μαλλιά έχουν διαφορά και συμφωνώ και εγώ οτι όταν φτάσεις στην ημέρα της ΜΜ θα αναρωτιέσαι για το τι πας να κάνεις. Δεν έχεις βάλει βέβαια καμία απο κροτάφους οπότε μπορεί εκεί να έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα και να μην το βλέπουμε. Η φιναστερίδη θα συνεχίσει να σε βελτιώνει ακόμα και για 2 και μετά χρόνια οπότε το 9 μήνες είναι μικρό χρονικό διάστημα. Ξανασκέψου το για ΜΜ.

υγ. έχω σχεδόν τα ίδια μαλλιά σε μπούκλα και τα χτενίζω για να κάνουν κύματα αντί να τα αφήνω να κάνουν μπουκλάκια. Αυτού του είδους μαλλιά είναι φτιαγμένα να είναι πιο αραιά απο κατασκευής καθώς η κατεύθυνση των τριχών αλλάζει σε όλο το κεφάλι και δεν είναι σαν αυτούς με ίσια μαλλιά που τα μαλλιά της 2η σειράς καλύπτουν της 3ης σειράς και ούτο καθεξής. Δεν ξέρω τι βάζεις στα μαλλιά για να τα φτιάχνεις αλλά διάβασε για ζαχαρόνερο (2 κουταλιές του γλυκού σε 100μλ βραστό νερό) το χρησιμοποιώ περίπου 6 μήνες και δεν το αλλάζω. Πυκνώνει τα μαλλιά σαν τον αφρό μινοξιδίλης και δεν τα ξηραίνει σαν το αλατόνερο, αντίθετα τα ενυδατώνει χωρίς να κολλάνε.
 

Thanos92

Active Member
Τα μαλλιά έχουν διαφορά και συμφωνώ και εγώ οτι όταν φτάσεις στην ημέρα της ΜΜ θα αναρωτιέσαι για το τι πας να κάνεις. Δεν έχεις βάλει βέβαια καμία απο κροτάφους οπότε μπορεί εκεί να έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα και να μην το βλέπουμε. Η φιναστερίδη θα συνεχίσει να σε βελτιώνει ακόμα και για 2 και μετά χρόνια οπότε το 9 μήνες είναι μικρό χρονικό διάστημα. Ξανασκέψου το για ΜΜ.

υγ. έχω σχεδόν τα ίδια μαλλιά σε μπούκλα και τα χτενίζω για να κάνουν κύματα αντί να τα αφήνω να κάνουν μπουκλάκια. Αυτού του είδους μαλλιά είναι φτιαγμένα να είναι πιο αραιά απο κατασκευής καθώς η κατεύθυνση των τριχών αλλάζει σε όλο το κεφάλι και δεν είναι σαν αυτούς με ίσια μαλλιά που τα μαλλιά της 2η σειράς καλύπτουν της 3ης σειράς και ούτο καθεξής. Δεν ξέρω τι βάζεις στα μαλλιά για να τα φτιάχνεις αλλά διάβασε για ζαχαρόνερο (2 κουταλιές του γλυκού σε 100μλ βραστό νερό) το χρησιμοποιώ περίπου 6 μήνες και δεν το αλλάζω. Πυκνώνει τα μαλλιά σαν τον αφρό μινοξιδίλης και δεν τα ξηραίνει σαν το αλατόνερο, αντίθετα τα ενυδατώνει χωρίς να κολλάνε.
Βλέπεις διαφορά στο crown ? Εγώ δεν είμαι σίγουρος αν βλέπω...Φωτογραφίες απο κροτάφους εχω στο λινκ που είναι στο πρώτο σχόλιο. θα βγάλω και καινουργιες και θα ανεβάσω αλλα το πρόβλημα εκεί έχει σταθεροποιηθεί. Το θέμα μου είναι αν δεν λειτουργεί η φίνα στο crown, μήπως πρέπει να προσθέσω και ντουτα...Απο την άλλη είμαι 30 χρονών... :)
 

Thanos92

Active Member
@dlazaros Βρήκα και αυτή την φώτο απο τέλη Οκτωβρίου 2022 που δείχνει την μπροστινή περιοχή με τα μαλλιά τραβηγμένα προς τα πίσω
 

dlazaros

Well-Known Member
@dlazaros Βρήκα και αυτή την φώτο απο τέλη Οκτωβρίου 2022 που δείχνει την μπροστινή περιοχή με τα μαλλιά τραβηγμένα προς τα πίσω
Τι να σου πω, από εδώ που κάθομαι μπροστά στην 23αρα μου και με την εμπειρία μου το βλέπω σε 6 μήνες, δλδ κοντά στο ραντεβού της μμ σου, να έχεις κλείσει αρκετά και μπροστά και πίσω. Βέβαια εσύ τα βλέπεις και τα πιάνεις ζωντανά οπότε ξέρεις και καλύτερα.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Τι να σου πω, από εδώ που κάθομαι μπροστά στην 23αρα μου και με την εμπειρία μου το βλέπω σε 6 μήνες, δλδ κοντά στο ραντεβού της μμ σου, να έχεις κλείσει αρκετά και μπροστά και πίσω. Βέβαια εσύ τα βλέπεις και τα πιάνεις ζωντανά οπότε ξέρεις και καλύτερα.
Συμφωνώ απόλυτα!Θεωρώ δεν υπάρχει λόγος ακόμα για ΜΜ!
 

LoverBoy

Well-Known Member
Γιατί το λες αυτό ? Είδες το λινκ στο πρωτο σχόλιο ? ειμαι NW3
Δεν ξέρω φίλε μου αυτό έχει να κάνει καθαρά με εσένα και με το πως νιώθεις άνετα εσύ με την εικόνα σου!Απλά λέω ότι με την θεραπεία που κάνεις ήδη έχεις βελτίωση και δεν είσαι ούτε καν στην μέση!Μήπως να περίμενες λίγο αργότερα?Δική μου άποψη είναι αυτή!
Αλλά και πάλι εσύ έχεις το μαλλί και ξέρεις αν είσαι ικανοποιημένος ή όχι απο την εικόνα σου!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Thanos92

Active Member
Δεν ξέρω φίλε μου αυτό έχει να κάνει καθαρά με εσένα και με το πως νιώθεις άνετα εσύ με την εικόνα σου!Απλά λέω ότι με την θεραπεία που κάνεις ήδη έχεις βελτίωση και δεν είσαι ούτε καν στην μέση!Μήπως να περίμενες λίγο αργότερα?Δική μου άποψη είναι αυτή!
Αλλά και πάλι εσύ έχεις το μαλλί και ξέρεις αν είσαι ικανοποιημένος ή όχι απο την εικόνα σου!
Ενταξει ξέρουμε οτι μπροστα ειναι σχεδον αδύνατο να επαναφέρει μαλλί η φινα, οταν πλεον οι περιοχές έχουν μόνο δέρμα, ουτε καν δηλαδή μικρή τρίχα. Οπότε αν αλλάξει κάτι ελπιζω να είναι στο crown. Μακαρι να βλεπετε οντως διαφορα στο crown και εγω να το ζω μονος μου οτι δεν εχει αλλαξει κατι
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Το crown σου είναι αρκετά βελτιωμένο, και θα βελτιωθεί και άλλο.
Στη θέση σου θα περίμενα μέχρι τους 12-15 μήνες με το ίδιο σχήμα θεραπείας, για να σιγουρευτώ τι μπορεί να δώσει συνολικά στο crown, και ότι την ίδια ώρα δεν μπορεί να βελτιώσει το front/3 (που λογικά αυτό θα γίνει μιας και είσαι και κάτω από 35-40 και η αλωπεκία εξελίσσεται γερά ακόμη).
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ορίστε και μια φωτο απο μπροστινή περιοχή (οκτώβριος 2022) που βρήκα σε ένα άλλο νήμα.
Δεν ξέρω βρε Φίλε μου εγώ με τέτοια μαλλούρα δεν θα σκεφτόμουν καν να μπω για ΜΜ αλλά είπαμε είναι καθαρά τι ζητάει ο καθένας επάνω του!Έχεις πολύ ωραίο μαλλί και μικρό το κακό!Ίσως θα έκανα αργότερα εφόσον είχα εξαντλήσει την θεραπεία!
 

Thanos92

Active Member
Δεν ξέρω βρε Φίλε μου εγώ με τέτοια μαλλούρα δεν θα σκεφτόμουν καν να μπω για ΜΜ αλλά είπαμε είναι καθαρά τι ζητάει ο καθένας επάνω του!Έχεις πολύ ωραίο μαλλί και μικρό το κακό!Ίσως θα έκανα αργότερα εφόσον είχα εξαντλήσει την θεραπεία!
Είναι για ψυχολογικούς λόγους κυριως
 

witcher

Well-Known Member
Για την Α ζώνη θες οπωσδήποτε μεταμόσχευση καθώς φαινεται να εχει φυγει και να μην έχεις καν hairline αλλά φέρνεις τα σγουρά μαλλιά από πίσω προς τα εμπρός για να κρύβεις οτι σου λείπει η Α ζώνη. Εκεί δεν θα σου δώσει τίποτα η θεραπεία και δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένεις άλλο..ηδη μέχρι τις 15 μηνες που θα κάνεις την επέμβαση θα έχει δώσει οτι ειναι να δώσει και πίσω στο crown.
 

Thanos92

Active Member
Για την Α ζώνη θες οπωσδήποτε μεταμόσχευση καθώς φαινεται να εχει φυγει και να μην έχεις καν hairline αλλά φέρνεις τα σγουρά μαλλιά από πίσω προς τα εμπρός για να κρύβεις οτι σου λείπει η Α ζώνη. Εκεί δεν θα σου δώσει τίποτα η θεραπεία και δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένεις άλλο..ηδη μέχρι τις 15 μηνες που θα κάνεις την επέμβαση θα έχει δώσει οτι ειναι να δώσει και πίσω στο crown.
Εσένα σου φαίνεται οτι έχει βελτιωθεί απο πρίν ? Η σκεψη να προσθέσω και ντούτα ?
 
Μπλουζα