...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

το παλικαρι ειχε προβλημα μεγαλο οπως εχει και καθε ατομο που περναει απο το σταδιο της καταθλιψης στο σταδιο που δεν εχει γυρισμο.Τεσπα το 99% αυτων που δε παιρνουν φινα το κανουν για αλλους λογους κι οχι γιατι φοβουνται μη φουνταρουν απ το μπαλκονι.
 

icebreath

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

New research from Dr. Michael Irwig at George Washington University shows some men can have persistent sexual side effects lasting five years after they stop taking PROPECIA.

???
 

otherdude

Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Λιγο ακραι δεν ειναι ολα αυτα ?
ειναι δυνατον αμα σταματησεις το φαρμακο να χεις παρενεργειες?
αμα εχεις προδιαθεση για ψυχολογικα....
εννοειτε οτι θα σε πειραξει και εννοειτε οτι θα πειραξει και το τετοιο σου
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Το φαρμακο παιζει με ορμονες...αν εχεις και λιγη προδιαθεση στην καταθλιψη δεν αργει να γινει το κακο...εγω που το κοβω σταδιακα ομολογω πως αισθανομαι πολλες φορες περιεργα...ειναι ντροπη παντως εν ετη 2011 να μιλαμε για propecia και τετοιου ειδους παρενεργειες...επιτελους ας βγαλουν κατι αποτελεσματικο χωρις να εχουμε τετοια διλληματα...ΕΛΕΟΣ
 

xDante

Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

otherdude είπε:
Λιγο ακραι δεν ειναι ολα αυτα ?
ειναι δυνατον αμα σταματησεις το φαρμακο να χεις παρενεργειες?
αμα εχεις προδιαθεση για ψυχολογικα....
εννοειτε οτι θα σε πειραξει και εννοειτε οτι θα πειραξει και το τετοιο σου

ρώτα τον GeorgeX6 πως ένιωθε κατα την διάρκεια της θεραπείας του και τα ψυχολογικά ups and downs που είχε τα περιγράφει κάπου ......
όπως λεεί και ο φίλος είναι θέμα ορμονών και σε συνάρτηση με την ψυχολογική σου φάση .......
το παιδί μπορεί να ήταν καλά ψυχολογικά δλδ να μην του δημοιούργησε η φίνα τα ψυχολογικά προβλήματα αυτή καθεαυτή αλλά τα sides που είχε να του μαμησαν εντελώς την ψυχολογία του και καθώς αφού δήλωνε σεξουαλικά ανίκανος να φούνταρε.... δεν θέλει και πολύ ....
 

badday

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Η αυτοκτονια του παιδιου εχει να κανει με τις παρενεργειες και οχι με το ιδιο το propecia. Δεν ειναι και λιγο στα 22 σου να νιωθεις/εισαι σεξουαλικα ανικανος. Προφανως αυτο μαζι με αλλους παραγοντες να τον οδηγησε στην αυτοκτονια.
 

BLuEArMy

Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Ναι σίγουρα αυτό έγινε! Το παιδί ήταν υγιέστατο αλλά το propecia του δημιούργησε κατάθλιψη! Κι επειδή τον ευνούχισε κιόλας.. η κατάθλιψη τον έσπρωξε στην αυτοκτονία! Βρήκαμε τι φταίει :p
 

badday

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

BLuEArMy είπε:
Ναι σίγουρα αυτό έγινε! Το παιδί ήταν υγιέστατο αλλά το propecia του δημιούργησε κατάθλιψη! Κι επειδή τον ευνούχισε κιόλας.. η κατάθλιψη τον έσπρωξε στην αυτοκτονία! Βρήκαμε τι φταίει :p

Το θεμα ειναι οτι το προπεσια αποτι φαινετε σε εναν ακομα χρηστη δημιουργησε μη αναστρεψιμες παρενεργειες. Ειναι καιρος να επαναξεταστει το ποσοστο τον παρενεργειων και κατα ποσο ειναι αναστρεψιμα που δινει η ΜΕΡΚ
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

xDante είπε:
[quote author=otherdude link=topic=2927.msg52519#msg52519 date=1304634171]
Λιγο ακραι δεν ειναι ολα αυτα ?
ειναι δυνατον αμα σταματησεις το φαρμακο να χεις παρενεργειες?
αμα εχεις προδιαθεση για ψυχολογικα....
εννοειτε οτι θα σε πειραξει και εννοειτε οτι θα πειραξει και το τετοιο σου

ρώτα τον GeorgeX6 πως ένιωθε κατα την διάρκεια της θεραπείας του και τα ψυχολογικά ups and downs που είχε τα περιγράφει κάπου ......
όπως λεεί και ο φίλος είναι θέμα ορμονών και σε συνάρτηση με την ψυχολογική σου φάση .......
το παιδί μπορεί να ήταν καλά ψυχολογικά δλδ να μην του δημοιούργησε η φίνα τα ψυχολογικά προβλήματα αυτή καθεαυτή αλλά τα sides που είχε να του μαμησαν εντελώς την ψυχολογία του και καθώς αφού δήλωνε σεξουαλικά ανίκανος να φούνταρε.... δεν θέλει και πολύ ....
[/quote]Παιδια ειναι πολυ μεγαλη αυτη η συζητηση με το τη μπορει να κανει η φινα οταν τη περνεις μακροχρονια και καλο ειναι να μη βγαζουμε ευκολα κρισεις.
οσον αφορα εμενα τα εχω ξαναπει μου δημιουργουσε καποια πολυ ασχημα συναισθηματα που δε μπορω να περιγραψω με λογια θα μιλησω γιαυτο αλλα και για καποια νεοτερα ποιο αναλυτικα στο ποστ μου που περιγραφω τη προσωπικη μου ιστορια συντομα...

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2836.msg50399.html#msg50399
 

ΠΑΝΟΣ26

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

φιλε georgex στον ποσο καιρο σου δημιουργησε καταθλιψη ? εγω αυτο το φοβαμαι λιγο να πω την αληθεια γιατι μικρος στα 19 ειχα παθει . και επερνα αντικαταθλιπτικα . μηπως κανω μαλακια που εβαλα μπρος τη φινα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΠΑΝΟΣ26

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

τωρα διαβασα και το στορυ σου . καλα οντως ηταν απλα μια κριση πανικου . εγω που εχω περασει καταθλιψη ημουν ετσι κανα δυο χρονια . φαντασου . !! εψαψνα πραγματα να ξενερωσω . και να με πιασει κλαψα .ειναι ασχημη φαση διοτι κυριαρχει ο παραλογισμος . αλλα φαντασου εγω το παθα ετσι . χωρις και κανα ιδιαιτερο λογο
 

mojo

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Η εμφάνιση διάφορων συμπτωμάτων ενώ κάνει κάποιος μια άσχετη θεραπεία, δεν σημαίνει αυτόματα ότι υπάρχει σχέση αιτίας - αποτελέσματος ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Χρειάζεται έρευνα και σοβαρή αιτιολόγηση.
Ειδικά οι κρίσεις πανικού συχνά συμβαίνουν εντελώς ξεκάρφωτα, εκεί που δεν το περιμένεις.
 

BLuEArMy

Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Συμφωνώ mojo.
Georgex6 διαβάζοντας την περιγραφή σου, όπως κατάλαβα το "πρόβλημα" με τα συναισθήματα σου προυπήρχε του propecia είτε λόγω τριχόπτωσης είτε για κάποιο άλλο λόγο (εσύ αναφέρεις για στεναχώρια κλπ ότι έμενες σπίτι λόγω κακής διάθεσης κλπ) . Άρα είχες μια προδιάθεση έτσι κι αλλιώς και μπορεί το propecia να μην έχει και καμία απολύτως σχέση.. μπορεί να σε επηρεάζει και ψυχολογικά το ότι διαβάζεις όλα αυτά στο ιντερνετ και πολλά άλλα! Και με το παραμικρό που ένιωθες .. έλεγες ΩΠ η φίνα είναι και επιβάρυνες τον εαυτό σου! Απλά κάνω κάποιες σκέψεις, χωρίς παρεξήγηση πάντα! :chinscratch Δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα από όλα αυτά!
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

μπα φιλε τετοια συναισθηματα δεν ειχα ζησει ποτε στο παρελθον, ειχα στενοχωρια λογω τριχοπτωσης εννοειτε, αλλα καμια σχεση με αυτο το πραγμα, που τα βλεπεις ολα μελαγχολικα σε βαθμο που να θελεις να κλαψεις (απο ενα μελαγχολικο τραγουδι πχ στο ραδιοφωνο) και πως γινετε να με επιανε παντα οταν ειμουν με λιγες ωρες υπνου και οταν κοιμομουν αρκετα να αλλαζε αυτα τα πραγματα θελω πραγματικα να τα συζήτουσα με ενα ψυχιατρο να ακουγα τη γνωμη του..
 

tatini

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

George, χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός ή να φανώ αδιάκριτος, στο διάστημα που περιγράφεις πόσο θα βαθμολογούσες τον κάθε τομέα στη ζωή σου (ερωτικό/συναισθηματικό, επαγγελματικά, διαπροσωπικές σχέσεις/φιλίες, υγεία) από το 1 έως το 10; Ήσουν δηλαδή ικανοποιημένος από τη ζωή σου, όλα πήγαιναν σχετικά καλά και ανοδικά, και για ανεξήγητους λόγους σου ερχόταν αυτό το depression;
 

gezira

Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Παροτι (καλως ή κακως) δεν παιρνω φινα, γνωριζω πολυ, μα παρα πολυ καλα απο καταθλιψη...
Οσο πιο πολυ σκεπτομενος ή/και ευαισθητος ή/και ανασφαλης ειναι καποιος, τοσο περισσοτερο..προκαλει την τυχη του...,ειδικα στους χαλεπους καιρους που ζουμε.. Η καταθλιψη, συνοδευεται συχνα κι απο προσβολες πανικου ("αισθηση" επερχομενου θανατου,τρελας κλπ.), που -υπο συνθηκες- μπορει να εγκαταστησουν δραματικες ΦΟΒΙΕΣ.. Και οσο κι αν ολα αυτα συμβαινουν στο "φαντασιωσικο" μας, ο πονος (κι ο τρομος στους πανικους) που βιωνεις, ειναι σαρωτικα υπαρκτος.. Υπαρχουν και εδω, διαφορες βαθμιδες και "ποιοτητες" του προβληματος, π.χ. αγχωδης, ενδογενης, ηπια, βαρια, μανιοκαταθλιψη/διπολικο συνδρομο κλπ. κλπ.
Και ΝΑΙ ειναι σοβαρο προβλημα, με εντονα -ενιοτε ψυχοσωματικα συμπτωματα που οι αλλοι δεν αντιλαμβανονται γι' αυτο με τη συμπεριφορα τους συχνα απομονωνουν ακομη περισσοτερο τον πασχοντα (βλ. εκφρασεις τυπου "κατα φαντασιαν ασθενης", "αντρας εισαι εσυ?", "βρεμενη σανιδα θελεις για να συνελθεις" κλπ.!).
Τα αντικαταθλιπτικα βοηθουν κυριως στις βαριες μορφες και στις περιοδους εκεινες που υπαρχει τετοια αποδιοργανωση της προσωπικοτητας μας, που δεν μπορουμε πλεον να "λειτουργησουμε" ως συγκροτημενα ατομα. Σε αυτες τις περιπτωσεις η ψυχολογικη υποστηριξη απο ειδικους, ειναι σημαντικη, παροτι ολη την..δουλεια (στο σπιτι) την κανει ο πασχοντας. Ενα απο τα σπουδαιοτερα αντιδοτα ειναι η αγαπη, που λαμβανουμε απο τους αλλους, αλλα και προσφερουμε στον εαυτο μας. Δεν θελω να αναπτυξω περισσοτερο, απλα να τονισω, πως στους χιλιαδες ανθρωπους που ακολουθουν καποια φαρμακευτικη αγωγη, π.χ. φινα, μπορει καπου να προ-υπαρχουν καταθλιψη και τασεις αυτοκτονιας, οπως επισης υπηρξαν φαρμακα (που αποσυρθηκαν) γιατι προκαλουσαν καταθλιψη. Ειναι επισης γνωστο, πως η οποια ορμονικη ανισορροπια, προκαλει συμπτωματα - το οτι με την φινα, παιζει κανεις με την τεστοστερονη του, ε, εχει και σε καποιους τετοιες συνεπειες. Παντως αν η καταθλιψη δεν ειναι οργανικη (βιοχημικη) (οποτε θα χρειαστει πιθανον να ρυθμιστει η σεροτονινη με φαρμακα), στην συντριπτικη τους πλειοψηφια οι περιπτωσεις καταθλιψης που νιωθουμε, μπορουν να αντιμετωπιστουν με αλλαγες στη δικη μας συμπεριφορα, καθως και με τον τροπο που σχετιζομαστε με τα πραγματα.. !! Οι ΚΑΛΟΙ φιλοι και το "εξω καρδια" βοηθουν ΠΟΛΥ! Κατι, επισης, που βοηθησε αρκετα και εμενα (εκτος απο την πολυχρονη επαγγελματικη ψυχολογικη υποστηριξη)... ηταν μια φραση ενος γιατρου (Γ.Π.) πως: Δεν υπαρχει η εννοια "καταθλιψη" (βλεπε αορατος,αγνωστος, απροσδιοριστος,πανισχυρος εχθρος ), αλλα μονον η εννοια "ΚΑΤΑΘΛΙΒΟΜΑΙ"!! (οποτε και...ξε-καταθλιβομαι, αφου απο ΕΜΕΝΑ εξαρταται..!!!!!).. Enough..!
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Blindfold είπε:
George, χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός ή να φανώ αδιάκριτος, στο διάστημα που περιγράφεις πόσο θα βαθμολογούσες τον κάθε τομέα στη ζωή σου (ερωτικό/συναισθηματικό, επαγγελματικά, διαπροσωπικές σχέσεις/φιλίες, υγεία) από το 1 έως το 10; Ήσουν δηλαδή ικανοποιημένος από τη ζωή σου, όλα πήγαιναν σχετικά καλά και ανοδικά, και για ανεξήγητους λόγους σου ερχόταν αυτό το depression;
φιλε το γραφω και στην ιστορια μου,ειμουν στα καλυτερα μου!!!
υ.γ. σημερα το πρωι πηρα 1μγ φινας μετα απο περιπου 3 μηνες κι ενω ειχα ξυπνησει με στυση και το πεος μου σε ενα α μεγεθος επειτα απο λιγες ωρες μαζευτηκε, εχω ενα ελαφρυ πονο στους ορχεις και μια αισθηση δε μπορω να τη περιγραψω με λογια σα να εχω πιει 3 καφεδες και ολα αυτα να φανταστεις με 1 χαπι, εχει σταματησει ομως η φαγουρα στο κεφαλι που ειχα τις προηγουμενες μερες.Τελος θελω να προσθεσω οτι αν περνω καθε μερα φινα θα πρεπει να ξεχασω τον αυανισμο!!!
Η θεραπεια μου στο εξης θα ειναι μερα παρα μερα φινα, εχω παραγγηλει αργινινη απο το φαρμακειο συν τη μινοξιδιλη του georgetoumpa fungoral frezyderm hairforce shampoo και σκεφτομαι να προσθεσω κατι καινουργιο...θα πω συντομα λεπτομερειες!!!
 

tatini

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Δε σε αμφισβητώ. Αποκλείεις όμως το ενδεχόμενο να ήσουν συναισθηματικά ευάλωτος λόγω αλλαγής περιβάλλοντος; Εγώ όταν έκανα χρήση σπίρο παράλληλα με μισό προπέσια με είχε πιάσει κάτι συναισθηματικό, αλλά είχα και αφορμές (τις οποίες δε θα ήθελα να περιγράψω), δεν με έπιασε στο άσχετο. Είναι τυχαίο το ότι αυτό το συναισθηματικό ξέσπασμα σε έπιασε στο εξοχικό των γονιών σου; Και κάτι άλλο που δεν το αναφέρεις στην προσωπική σου ιστορία, το ανέφερες τυχαία μια φορά εδώ και από τότε πέρασε στα ψιλά γράμματα, είχες πει ότι σε κάποια φάση κατούρησες αίμα. Στο γιατρό πήγες; Αυτό συνέβη αργότερα από τα συναισθηματικά σου breakdowns; Αν ναι, πόσο καιρό μετά;
 

mojo

New Member
Απ: Αυτοκτονια Λογω Φιναστεριδης

Georgex6, δεν θέλω να σε προβληματίσω αλλά δεν νομίζω με 1 μγ να προλαβαίνει να γίνει κάτι το αξιοσημείωτο στον οργανισμό ώστε να πάθεις αυτά που περιγράφεις. Περισσότερο σε άγχος και έντονο προβληματισμό για τυχόν παρενέργειες φέρνουν, ειδικά αυτό που λες για τους καφέδες.
Αυτά βασισμένος σε προσωπικές εμπειρίες. Μπορεί να έχω και άδικο φυσικά.
Ίσως θα ήταν καλύτερο να δοκίμαζες κάποιο τοπικό blocker. Ακόμα δηλαδή και στο άγχος να οφείλονται όλα αυτά, δεν αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρείται κανείς έτσι.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα