χανω καθε μερα παρα πολλες τριχες εδω και μια εβδομαδα!

m-i-a1990

New Member
Γεια σας :) ..Εχω αγχωθει παρα πολυ, ειμαι 22 χρονων , περασα κατι πολυ ασχημο σε ψυχολογικο επιπεδο τον τελευταιο 1 μισο χρονο και εκανα'' θεραπεια'' με αντικαταθλιπτικα τα οποια εδω και περιπου ενα μηνα αρχιζω σταδιακα και τα μειωνω!! Ομως εδω και μια -μιαμιση εβδομαδα δεν ξερω τι συμβαινει!!! χανω καθε μερα πααααρα πολλες τριχες σε σημειο που να νιωθω τα μαλλια μου τοσο λιγα ..Παλιά ειχα μαλλια πλουσια που ελαμπαν και ξαφνικα ενα καλοκαιρι ξυπνισα μια μερα πηγα να λουστω και βγηκε το μισο μου μαλλι κυριολεκτικα...Απο τοτε τα μαλλια μου αρρωστησαν η τριχα λεπτινε σε ασχημο βαθμο ομως παρ ολα αυτα με τον καιρο τα μαλλια μου δυναμωναν ετρωγα καλα επερνα τις καταλληλες θρεπτικες ουσιες απο τα σπιτικα φαγητα της μαμας μου , και μπορω να πω πως βελτιωθηκαν και πλυθηναν πολυ. (καμια σχεση με το πως ητανε παλια ομως). Και τωρα δεν ξερω τι μου συμβαινει παιδια τα χανω με πολυ γρηγορο ρυθμο..Εξετασεις αιματος ειχα κανει πριν 3 μιση μηνες περιπου λογο των ψυχολογικων διαταραχων που περναω , παντα οι εξετασεις μου ητανε τελειες..Τι αλλο να κοιταξω???????δεν εχω καμια ορεξη να βγω απο το σπιτι με τοσο λιγα μαλλια :/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
m-i-a1990 είπε:
Γεια σας :) ..Εχω αγχωθει παρα πολυ, ειμαι 22 χρονων , περασα κατι πολυ ασχημο σε ψυχολογικο επιπεδο τον τελευταιο 1 μισο χρονο και εκανα'' θεραπεια'' με αντικαταθλιπτικα τα οποια εδω και περιπου ενα μηνα αρχιζω σταδιακα και τα μειωνω!! Ομως εδω και μια -μιαμιση εβδομαδα δεν ξερω τι συμβαινει!!! χανω καθε μερα πααααρα πολλες τριχες σε σημειο που να νιωθω τα μαλλια μου τοσο λιγα ..Παλιά ειχα μαλλια πλουσια που ελαμπαν και ξαφνικα ενα καλοκαιρι ξυπνισα μια μερα πηγα να λουστω και βγηκε το μισο μου μαλλι κυριολεκτικα...Απο τοτε τα μαλλια μου αρρωστησαν η τριχα λεπτινε σε ασχημο βαθμο ομως παρ ολα αυτα με τον καιρο τα μαλλια μου δυναμωναν ετρωγα καλα επερνα τις καταλληλες θρεπτικες ουσιες απο τα σπιτικα φαγητα της μαμας μου , και μπορω να πω πως βελτιωθηκαν και πλυθηναν πολυ. (καμια σχεση με το πως ητανε παλια ομως). Και τωρα δεν ξερω τι μου συμβαινει παιδια τα χανω με πολυ γρηγορο ρυθμο..Εξετασεις αιματος ειχα κανει πριν 3 μιση μηνες περιπου λογο των ψυχολογικων διαταραχων που περναω , παντα οι εξετασεις μου ητανε τελειες..Τι αλλο να κοιταξω???????δεν εχω καμια ορεξη να βγω απο το σπιτι με τοσο λιγα μαλλια :/

Καλησπέρα και καλώς όρισες φιλαράκο :15m:

Έχεις αραίωση στους κροτάφους και στο πάνω μέρος του κεφαλιού? Στα πλάγια τα μαλλάκια σου είναι πιο πυκνά από ότι πάνω? Αν ναι είναι Α/Α, αν είναι σε όλο το κεφάλι ίσως είναι παροδικό απο τα φάρμακα και το ψυχολογικό και θα ξαναβγούν. Αν έβαζες καμιά φωτο θα βοηθούσε να καταλάβουμε καλύτερα :)
 

m-i-a1990

New Member
Ειμαι κοπελα αυτο ειναι το θεμα....πανω πανω τα μαλλια μου ειναι λιγοτερα απ οτι γενικα στο υπολοιπο κεφαλι..αλλα παρατηρω πως δεν πεφτουν απο πανω βγαινουν τριχες απο ολο το κεφαλι...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
m-i-a1990 είπε:
Ειμαι κοπελα αυτο ειναι το θεμα....πανω πανω τα μαλλια μου ειναι λιγοτερα απ οτι γενικα στο υπολοιπο κεφαλι..αλλα παρατηρω πως δεν πεφτουν απο πανω βγαινουν τριχες απο ολο το κεφαλι...

Ε πες έτσι ντε :) Κατά πάσα πιθανότητα είναι από ψυχολογικό και τα φάρμακα φυσικά, ειδικά τα αντικαταθλιπτικά έχουν σαν νο1 παρενέργεια την τριχόπτωση, αλλά και ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει σημαντικό ρόλο στο να επιβαρύνει την κατάσταση.. Καλό θα ήταν να πας σε έναν καλό γιατρό να δει την κατάσταση και να σιγουρευτείς. Πάνω από όλα να μην στεναχωριέσαι και να μην σε παίρνει από κάτω, ναι? Για όλα υπάρχει λύση και θα βρεθεί η άκρη, όλα θα πάνε καλά :)
 

Adriano

Well-Known Member
Σοβαρά και χωρίς παρεξήγηση.Νομίζω ότι έχεις πιο σοβαρά θέματα να λύσεις.Και αν τα λύσεις ίσως φουντώσει και το κεφάλι σου.Πάνω από όλα.Μείνε ήρεμη.
 

m-i-a1990

New Member
δεν παρεξηγω adriano . Και συμφωνω μαζι σου ....ειχω φτασει στον πατο δυστυχως (οσον αφορα την δικη μου εμπειρια διοτι ολοι εχουν προβληματα) και προσπαθω να σηκωθω!!!!! Καταβαλλω μεγαλη προσπαθεια και δυστυχως οι γονεις μου επαψαν να με στηριζουν και να με καταλαβαινουν τωρα χανω και τα μαλακια μου, τι αλλη απωλεια θα εχω???...Μονο η ψυχολογος μου εμεινε....Εχαριστω παντως για τις απαντησεις σας !!! Και να εισαστε ολοι καλα...Διοτι απ οτι καταλαβα απ ολο αυτο το ζορρυ που περασα, αν δεν εισαι καλα μεσα σου με τον εαυτο σου και αν δεν εισαι δυνατος χαρακτηρας να μπορεσεις να σταθεις στα εμποδια που ξεπεντιουντε απο το πουθενα.....δυσκολα θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις σε αυτο το κοσμο της μιζεριας της αρρωστιας...και της ελαχιστης ευχαριστησης που προσεφερει ανα διαστηματα , που τυχαινει να λεγεται Ζωη!!! !


Chs είπε:
m-i-a1990 είπε:
Ειμαι κοπελα αυτο ειναι το θεμα....πανω πανω τα μαλλια μου ειναι λιγοτερα απ οτι γενικα στο υπολοιπο κεφαλι..αλλα παρατηρω πως δεν πεφτουν απο πανω βγαινουν τριχες απο ολο το κεφαλι...

Ε πες έτσι ντε :) Κατά πάσα πιθανότητα είναι από ψυχολογικό και τα φάρμακα φυσικά, ειδικά τα αντικαταθλιπτικά έχουν σαν νο1 παρενέργεια την τριχόπτωση, αλλά και ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει σημαντικό ρόλο στο να επιβαρύνει την κατάσταση.. Καλό θα ήταν να πας σε έναν καλό γιατρό να δει την κατάσταση και να σιγουρευτείς. Πάνω από όλα να μην στεναχωριέσαι και να μην σε παίρνει από κάτω, ναι? Για όλα υπάρχει λύση και θα βρεθεί η άκρη, όλα θα πάνε καλά :)

το ψυχολογικο τοοσο καιρο το περναω τωρα που κοβω τα φαρμακα βρηκανε να πεσουν και αυτα??? Βαρεθηα να κανω εξετασεις ρε γαμωτο..Ετσι μου ερχεται να μην παω καν σε δερματολογο και οτι ειναι να γινει ας γινει...Εχω να ασχοληθω με πολυ σηαντικα προβληματα και οχι με τριχες!! Αμα ειναι γραφτο μου να μεινω με μια τριχα στο κεφαλι ....ας μεινω....σαμπως θα μπορεσω να τ'αλλαξω??? (τα λεω αυτα για να τ'ακουω κ εγω :p )
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
:welc: καλωσόρισες φίλη και καλή συνέχεια!

Αν η τριχότπωση οφείλετε στα αντικαταθλιπτικά μην ανυσηχείς, είναι αναστρέψιμη. Θα σου πρότεινα να σταματήσεις την λήψη τους, και να δοκιμάσεις κάτι εναλακτικό... ίσως κάποια συνάντηση με ψυχολόγο? Αν το θεωρείς απαραίτητο βέβαια...

Οπως και να έχει μην ανησυχείς απο τις τρίχες που βλέπεις να χάνεις, η τρίχα πέφτει αλλά ο θύλακας από κάτω είναι ζωντανός και βγένει καινούρια.
 

m-i-a1990

New Member
Fenimore είπε:
:welc: καλωσόρισες φίλη και καλή συνέχεια!

Αν η τριχότπωση οφείλετε στα αντικαταθλιπτικά μην ανυσηχείς, είναι αναστρέψιμη. Θα σου πρότεινα να σταματήσεις την λήψη τους, και να δοκιμάσεις κάτι εναλακτικό... ίσως κάποια συνάντηση με ψυχολόγο? Αν το θεωρείς απαραίτητο βέβαια...

Οπως και να έχει μην ανησυχείς απο τις τρίχες που βλέπεις να χάνεις, η τρίχα πέφτει αλλά ο θύλακας από κάτω είναι ζωντανός και βγένει καινούρια.

Γεια σου :) . Τα φαρμακα τα κοβω με την βοηθεια της ψυχολογου μου εδω και 3 εβδομαδες....Ρε συ ομως μου βγαινουν πανω απο 200 τριχες οταν λουζομαι..Ειμαι σιγουρη, αφου μια μερα τις μετρουσα...Τις υπολοιπες μερες τα εχω πιασμενα απαλα πανω με ενα κοκαλακι χωρις να τα σφιγγω για να μην τα βλεπω να πεφτουν και αγχωνομαι περισσοτερο...Και φαντασου αυτο εγινε ξαφνικα ..εδω και 2 εβδομαδες ειναι εντονη τριχοπτωση , και δεν ειναι και η εποχη...
 

somari

Active Member
Όπως είπε ο Φένι όμως, το ότι μια τρίχα πέφτει, δε πάει να πει ότι δε βγαίνει νέα στη θέση της. Ερώτηση: Όταν βγάζεις τα φρύδια σου, ξενοιάζεις μια για πάντα; ;)
 

m-i-a1990

New Member
somari είπε:
Όπως είπε ο Φένι όμως, το ότι μια τρίχα πέφτει, δε πάει να πει ότι δε βγαίνει νέα στη θέση της. Ερώτηση: Όταν βγάζεις τα φρύδια σου, ξενοιάζεις μια για πάντα; ;)

Τα φρυδια καθως τα βγαζεις με το τσιμπιδακι μετα βγαινουν ολο και λιγοτερα...ποτε δεν ειναι οπως ητανε στην αρχη... ;)
 

somari

Active Member
Εγώ από όσες ξέρω έχουν το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα... :p :p (βέβαια όταν τα βγάζεις παίζει να σκοτώνεις το θύλακα από την δύναμη) Απλά καταλαβαίνεις που το πάω. Το ότι φεύγει η τρίχα δε πάει να πει πως δε θα γεννηθεί νέα στη θέση της. Ακόμα και σε εμάς τα αγοράκια, που έχουμε πρόβλημα καράφλας, δε σημαίνει πως όταν πέφτει δε ξαναβγαίνει... απλά κάθε γενιά τρίχας είναι και πιο λεπτή/αδύναμη ως ότου είναι αόρατες με γυμνό μάτι. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα ανδρογόνων, το πιο πιθανό είναι να σου ξαναβγούν το ΙΔΙΟ δυνατές οι νέες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
Εγώ από όσες ξέρω έχουν το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα... :p :p (βέβαια όταν τα βγάζεις παίζει να σκοτώνεις το θύλακα από την δύναμη) Απλά καταλαβαίνεις που το πάω. Το ότι φεύγει η τρίχα δε πάει να πει πως δε θα γεννηθεί νέα στη θέση της. Ακόμα και σε εμάς τα αγοράκια, που έχουμε πρόβλημα καράφλας, δε σημαίνει πως όταν πέφτει δε ξαναβγαίνει... απλά κάθε γενιά τρίχας είναι και πιο λεπτή/αδύναμη ως ότου είναι αόρατες με γυμνό μάτι. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα ανδρογόνων, το πιο πιθανό είναι να σου ξαναβγούν το ΙΔΙΟ δυνατές οι νέες.

Και θα βγουν και θα είναι και λαμπερές και θα ζηλευουμε όλοι που δεν ήμαστε γυναίκες! χααχαχ

Αλλά τώρα με την φινα ποτέ δεν ξέρεις... :chinscratch καλύτερα μην το συζητάω πολύ..

Πάντως φίλε somari δεν μπορούσες να το πεις καλύτερα απο αυτό! αχαχαχαχ "Ακόμα και σε εμάς τα αγοράκια, που έχουμε πρόβλημα καράφλας, δε σημαίνει πως όταν πέφτει δε ξαναβγαίνει..."

Να μην ανησυχώ που από τότε που άρχισα την θεραπεία έχω αδειάσει δλδ?? ???
 

somari

Active Member
Aν άδειασες εξαιτίας της θεραπείας το πιο πιθανό (από αναφορές εδώ μέσα, εγώ δεν έχω πάρει φίνα) είναι να τις ξαναβγάλεις δυνατότερες / παχύτερες
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
Aν άδειασες εξαιτίας της θεραπείας το πιο πιθανό (από αναφορές εδώ μέσα, εγώ δεν έχω πάρει φίνα) είναι να τις ξαναβγάλεις δυνατότερες / παχύτερες

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί καλέ μου φίλε... :sad:
 

kos1987

New Member
m-i-a τι εξετασεις εχεις κανει?
Μη σε παιρνει απο κατω ο,τι προβλημα και να αντιμετωπιζεις.Οσον αφορα την τριχοπτωση εδω μεσα ΟΛΟΙ μπορουμε να καταλαβουμε πως νιωθεις.Το γεγονος οτι σου πεφτουν αποτομα σημαινει οτι ειναι κατι παθολογικο και δεν ειναι α/α με την κλασικη εννοια, τα μαλλια που εχασες θα ξαναβγουνε κατα 99%.Εκτος απο stress(ψυχολογικο, σωματικο, απο φαρμακευτικη αγωγη κλπ) πρεπει να κοιταξεις και για υποθυρεοειδισμο, χαμηλη φεριτινη συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.Η ζωη δεν ειναι τοσο χαλια οσο νομιζεις, μικρη εισαι ακομα οπως και εγω.Εχω περασει αμετρητες ωρες στα νοσοκομεια τοσο για δικα μου προβληματα αλλα και απο ολο το σόι.Το να κακομοιριαζουμε για το παραμικρο, π.χ για τα μαλλια, οπως πολλοι εδω μεσα, εμενα μου φαινεται πραγματικα αστειο.Θελω να πω βρες τα με τον εαυτο σου και ολα γυρω σου θα αρχιζουν να αλλαζουν προς το καλυτερο.Εγω λεω να πας σε ενα δερματολογο παντως...


Chs είπε:
Να μην ανησυχώ που από τότε που άρχισα την θεραπεία έχω αδειάσει δλδ?? ???
Οχι βεβαια αυτο θα το κρινεις στο 8μηνο και βαλε.
 

m-i-a1990

New Member
kos1987 είπε:
m-i-a τι εξετασεις εχεις κανει?
Μη σε παιρνει απο κατω ο,τι προβλημα και να αντιμετωπιζεις.Οσον αφορα την τριχοπτωση εδω μεσα ΟΛΟΙ μπορουμε να καταλαβουμε πως νιωθεις.Το γεγονος οτι σου πεφτουν αποτομα σημαινει οτι ειναι κατι παθολογικο και δεν ειναι α/α με την κλασικη εννοια, τα μαλλια που εχασες θα ξαναβγουνε κατα 99%.Εκτος απο stress(ψυχολογικο, σωματικο, απο φαρμακευτικη αγωγη κλπ) πρεπει να κοιταξεις και για υποθυρεοειδισμο, χαμηλη φεριτινη συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων.Η ζωη δεν ειναι τοσο χαλια οσο νομιζεις, μικρη εισαι ακομα οπως και εγω.Εχω περασει αμετρητες ωρες στα νοσοκομεια τοσο για δικα μου προβληματα αλλα και απο ολο το σόι.Το να κακομοιριαζουμε για το παραμικρο, π.χ για τα μαλλια, οπως πολλοι εδω μεσα, εμενα μου φαινεται πραγματικα αστειο.Θελω να πω βρες τα με τον εαυτο σου και ολα γυρω σου θα αρχιζουν να αλλαζουν προς το καλυτερο.Εγω λεω να πας σε ενα δερματολογο παντως...


Chs είπε:
θα παω αυριο κιολας σε δερματολογο...δεν το αφηνω αλλο....Μα stress ειχα εδω και 1 μισο χρονο σε τραγικο βαθμο καθε μερα...Τωρα που κοβω τα φαρμακα βρηκαν να πεσουν? Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει...Καθε μερα βαζω ελαιολαδο και λουζομαι με korres πωωω ...τρελα ειναι , ειδικα δοντια και μαλλια ...μπορουν να σε στειλουν, τουλαχιστον εμας τις γυναικες!!!!!!!


ειχα κανει αιματος , τα παντα...ολα καλα....θυροειδη ποτε δεν μου εχουν βρει στις αιματος, αλλα δεν εχω κανεθ υπερυχο...οσο για πολυκιστικες...μαλλον δεν εχω.. οποτε μαλλον καταληγω στο οτι φταιει η κακη ψυχολογια σε συναρτηση με το οτι κοβω τα φαρμακα τα αντικαταθλιπτικα :/ τι να πω :(
 

xryssa

New Member
m-i-a γειά σου. Λυπάμαι που περνάς αυτό το ψυχοφθόρο πράγμα που λέγεται τριχόπτωση, όσο δύσκολο κι αν είναι ακόμα και για τους άντρες αυτό το ζήτημα, πραγματικά μόνο μια γυναίκα που αντιμετωπίζει πρόβλημα τριχόπτωσης μπορεί να νιώσει πόσο δυσάρεστα συναισθήματα προκαλεί και τι διαστάσεις μπορεί να πάρει αυτό το πράγμα στη ζωή μας. Το περιβάλλον δεν αντιλαμβάνεται πως ένα τέτοιο ζήτημα μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο να μη θέλει να βγει από το σπίτι του. 'Οταν το σκέφτομαι μερικές φορές συνειδητοποιώ ότι αν αυτό το πρόβλημα συνέβαινε σε κάποια αλλη γυναίκα και όχι σε μένα θα της έλεγα ίσως κι εγώ τα ίδια, ότι δεν ειναι σοβαρό πρόβλημα, ότι υπάρχουν χειρότερα κλπ. Και η αλήθεια είναι πως έτσι είναι, υπάρχουν πολύ χειρότερα. Απλά οι γυναίκες δεν είμαστε προετοιμασμένες ότι μπορεί κάποια στιγμή στη ζωή μας να μας συμβεί και αυτό, γι'αυτό και το σοκ όταν μας συμβαίνει είναι μεγάλο. Αυτό που έχω να σου πω είναι το εξής. Να πας σε δερματολόγο, να κάνεις κι άλλες εξετάσεις, μπορεί να χρειαστείς και ειδικές για θυρεοειδή, δεν μπορεί κάποιο ενδεχόμενο πρόβλημα θυρεοειδούς να εντοπιστεί στις απλές εξετάσεις αίματος, και αν ο δερματολόγος είναι λίγο ψαγμένος και θεωρήσει ότι υπάρχει λόγος, θα σε καθοδηγήσει σε τι περαιτέρω εξετάσεις μπορείς να κάνεις. Η άποψη η δική μου από αυτά που περιγράφεις είναι ότι λόγω του συναισθηματικού στρες που περασες, επηρεάστηκε λίγο το ορμονικό σου σύστημα και αυτό οδήγησε σε τριχόπτωση. Συνήθως αυτού του είδους η τριχόπτωση, που ειναι ξαφνική και πέφτουν μαλλιά από όλο το κεφάλι, και δεν υπάρχει αραίωση σε συγκεκριμένο σημείο μπορεί να προέρχεται από συναισθηματικό ή σωματικό στρες και εμφανίζεται περίπου τρεις - τεσσερις μήνες μετά την αιτία που το προκάλεσε. Αυτού του είδους η τριχόπτωση είναι απολύτως αναστρέψιμη, αν δεν υπάρχει κάτι άλλο που να υποβόσκει (πχ θυρεοειδής ή έλλειψη κάποιας βιταμίνης), και οι τριχες που πέφτουν ξαναβγαίνουν. Ο δερματολόγος θα σου πει αν είναι κάτι τέτοιο. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βοηθήσεις πολύ τον εαυτό σου κρατώντας πολύ καλή ψυχολογία για να επιτρέψεις στο σώμα σου και τον οργανισμό σου να επανέλθει στα φυσιολογικά του (αποβάλλοντας το στρες) και τα μαλλάκια σου να ξαναβγούν. Το στρες απο μόνο του δεν ρίχνει τα μαλλιά. Όμως αν είναι χρόνιο ή οξύ τότε μπορεί να αλλοιώσει τις ορμόνες μας, που σε μας τις γυναίκες είναι που είναι ευαίσθητες. Καλή ψυχολογία λοιπόν, όχι άγχος για τα μαλλιά (θα ξαναβγουν), θετικές σκέψεις και κυρίως να θυμάσαι ότι δεν είσαι η μόνη γυναίκα που της συμβαίνει αυτό. Ολοένα και περισσότερες γυναίκες αντιμετωπίζουμε πρόβλημα τριχόπτωσης ή αραίωσης στην εποχή μας (κοιτα γύρω σου προσεκτικά και θα καταλάβεις) και ευτυχώς πλέον έχουμε αρχίσει και μιλάμε γι αυτό. Καλή επιτυχία σου εύχομαι με το δερματολόγο.
 

nenaki

New Member
:s:-/

μια καλησπέρα 1 απ τα ιδια !εχω παρατηρησει το τελευταιο μήνα μεγάλη απώλεια καθημερινα σιγουρα 200 τριχες & ειμαι να πεθάνω!:exclamation:είμαι 20 ετών ειχα πάντα πολύ πυκνο μαλλι & απο περσι αρχισε να μην ειν τοσο πυκνο μεχρι που το τελευταίο μήνα παρατηρησα στους κροταφους φυτρες & να ψιλοφωτίζει (μια ψιλοαραιωση)εχω πολυκυστικές & περνω 2χρ γιασμιν αντισυλληπτικα!παιδια ποια ειναι η γνώμη σας επδ ειν περιοδος τριχοπτωσης να το αφησω να δουμε στη πορεια με μια λοσιόν της φρεζιντερμ & καποιες βιταιμνες?[/i]
 

Gio

New Member
Aγαπητή Λένα, η απώλεια 200 τριχών την μέρα δεν πρέπει να σε ανησυχεί αφού ειδικά την περίοδό της εποχικής τριχόπτωσης το νούμερο αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ωστόσο, επειδή λες οτι διακρίνεις μια ψιλο-αραίωση θα έλεγα αρχικά να προσέξεις την διατροφή σου (για τα αντισυλληπτικά πόσο μάλλον δε, να ξέρεις οτι βάζουν και αυτά το χεράκι τους αλλά αναγκαστικά τα αποδέχεσαι) και στην συνέχεια να δοκιμάσεις φυτικά συμπληρώματα βιταμινών απο το φαρμακείο. Επίσης, μπορείς να ψάξεις για την Βιοτίνη, αλλά πριν αποφασίσεις για οτιδήποτε συμβουλεύσου τον γιατρό σου!


Mπορείς επίσης να ρίξεις μια ματιά εδώ : http://www.onmed.gr/beauty/302011/trichoptosi-poio-einai-to-katallilo-votano/
 

nenaki

New Member
ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες ;) ναι η αληθεια ειναι πως δε μπορω απ την αντισυλληψη να απαλλαγω καθως στα 16 μου με υπερηχογραφημα εντοπιστηκαν κυστες που επρεπε συμφωνα με τα λεγομενα ιατρου να αντι μετωπιστουν με τη ληψη αντισυλληψης σχεδον για παντα ως τη εμμηνοπαυση για να διατηρησω σε ενα καλο επιπεδο τη γονιμοτητα μου & να μην δημιουργηθουν περαιτερω προβληματα.φαντασου κιολας οτι σταματησα την αντισυλληψη ενα μηνα τον αυγουστο ως υθισται το καλοκαιρι ενα διαστημα να υπαρχει παυση & εβγαλα αρκετα σπυρακια τα 3ανααρχισα παλι σεπτεμβρη & ως δια μαγειας πηγαν περιπατο ηταν δλδ περισσοτερα οταν δεν επερνα για 1 μηνα οποτε για πολλους λογους δε μπορω να απαλλαγω.εχω σμηγματοροικη δερματιτιδα & εδω & 2 μηνες χρησιμοποιω της φρεζιντερμ το σαμπουαν για αυτη τη διαταραχη.ακολουθω διατροφη καθως θελω να χασω 15 κιλακια αλλα νμζω ειναι ισορροπημενη γιατι & το γαλα της το χει & το τυρι της & κρεασ σχεδον καθημερινα & 2 φρουτα ημερησιως δοσμενη παλια απο διατροφολογο στα 16 μου περιπου οπου & τοτε κληθηκα να χασω τα ιδια κιλα τα οποια περσι δυστυχως λογω φοιτητικης ζωης & απροσε3ιας 3αναπηρα.θα κοιτα3ω αυτες τις μερες σιδηρο & θυρεοειδη που πιθανως πρεπει να ειναι ενα θεματακι που πρεπει να το εχω & σκεφτομαι να παρω αυτα τα προιοντα μεχρι να επισκεφτω καποιον ιατρο :Hair Force Lotion Extra 100ml φρεζιντερμ & Women's Hair Formula 60 κάψουλες του κορρε χωρις ποτε να τα 3αναεχω χρησιμοποιησει γτ δεν ειχα το αναλογο 8εμα.ποια ειναι η γνωμη σου?η μητερα μου υποστηριζει πως & παλια ετσι πυκνα πυκνα εχανα αλλα χωρις να υπαρχει προβλημα & πως τυχαια τρ το παρατηρησα αλλα βλεπω συνεχως το αριθμο στον οποιο αν χανουμε ειναι φυσιολογικο & πραγματικα αγχωνομαι
 
Μπλουζα