τι norwood ειμαι

feanor

Active Member
καλησπερα ανεβαζω αυτο το νημα σχετικα με την κατασταση μου. Η τριχοπτωση εμφανιστηκε περιπου 24 ετων η οποια πηγαινε παρα πολυ αργα μεχρι και τα 27. Ομως μετα την θητεια μου και λογω κακης ψυχολογιας λογω καποιων ατυχων συμβαντων η κατασταση μου επιδεινωνεται συνεχως. Θα ηθελα να μαθω αν ειμαι υποψηφιος γ μεταμοσχευση, την οποια σκοπευω να κανω σε διαστημα 2 ετων. Οι φωτο ειναι με βρεγμενο μαλλι στο scalp
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    973.9 KB · Προβολές: 131
  • 2.jpg
    2.jpg
    838.9 KB · Προβολές: 125
  • 3.jpg
    3.jpg
    704.1 KB · Προβολές: 128
  • 4.jpg
    4.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 128
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 123

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

feanor

Active Member
Αγωγές και άγιος ο θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος ελέησον ημάς φίλε μου. Στην ίδια μοίρα είμαι και εγώ...
το λεω φιλε γτ αν κνω ΜΜ στην περιοχη που ειναι διαχυτη η αλωπεκια μην εχω σοκ λοσ και μετα ειμαι γ Δαφνι
 

Kostas97

Well-Known Member
δεν θα μ δωσει πιστευεις καποια βελτιωση? μονο σταθεροτητα? ευχαριστω πολυ
Βλεποντας αυτο μπορεις να ελπιζεις και σε βελτιωση https://www.hairrestorationnetwork.com/topic/53087-finasteride-results-15-years/
Φερνει οπως βλεπεις και στο δικο σου pattern και εσυ εισαι και καλυτερα.
 

feanor

Active Member
Βλεποντας αυτο μπορεις να ελπιζεις και σε βελτιωση https://www.hairrestorationnetwork.com/topic/53087-finasteride-results-15-years/
Φερνει οπως βλεπεις και στο δικο σου pattern και εσυ εισαι και καλυτερα.
ααα κτλβα απλα το χαπι το φοβαμαι ειναι η αληθεια και ελεγα αφου παω σε γιατρο να ξεκινουσα καποια τοπικα χωρις propylene glycol γτ εχω ευαισθητο δερμα πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Ποσο χρονων εισαι τωρα;Θα συμφωνησω με Κωστα,χρειαζεσαι φιναστεριδη γιατι το μαλλι σε ολη την norwood 5 περιοχη φαινεται αδυναμο,αν ξεκινησεις τωρα εχεις πολλες ελπιδες να το σωσεις.Μην σκεφτεσαι την φινα σαν το θαυματουργο φαρμακο που θα σου βγαλει μαλλια και θα αλλαξει την εικονα σου αλλα σαν σταθεροποιητη οπου θα σε βοηθησει να διατηρησεις το norwood που εισαι ή εστω να επιβραδυνει τις απωλειες.Για μενα η προτεινομενη σειρα ενεργειων ειναι η εξης:Φιναστεριδη για ενα χρονο και παραλληλα consultation με γιατρους.Βαστα μικρο καλαθι για την επιδραση της φινας γιατι αν την ξεκινησεις εχοντας στο μυαλο σου οτι θα σε γεμισει μαλλια θα αποθαρρυνθεις,την σταθεροποιηση εχεις σαν στοχο,φιλικα!
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι,ψαρωσαμε πες του legend..i am the graft king.!! Χαχαχααχα..μόνο εσύ θα το καταλάβεις αυτό το king ..οι άλλοι θα νομίζουν εντελώς λάθος πράγματα.
Αεράτε από τη στιγμή που του σχολίασε ο legend007 είναι αστείο να έχουμε αμφιβολίες.
 

Vdupa

Well-Known Member
ααα κτλβα απλα το χαπι το φοβαμαι ειναι η αληθεια και ελεγα αφου παω σε γιατρο να ξεκινουσα καποια τοπικα χωρις propylene glycol γτ εχω ευαισθητο δερμα πολυ
Δυστυχως φιλε μου, για την ηλικια σου και την επιθετικοτητα δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο φιναστεριδη. Και η μινοξ αν σε βοηθησει δεν θα ειναι για πολυ.
 

feanor

Active Member
Ποσο χρονων εισαι τωρα;Θα συμφωνησω με Κωστα,χρειαζεσαι φιναστεριδη γιατι το μαλλι σε ολη την norwood 5 περιοχη φαινεται αδυναμο,αν ξεκινησεις τωρα εχεις πολλες ελπιδες να το σωσεις.Μην σκεφτεσαι την φινα σαν το θαυματουργο φαρμακο που θα σου βγαλει μαλλια και θα αλλαξει την εικονα σου αλλα σαν σταθεροποιητη οπου θα σε βοηθησει να διατηρησεις το norwood που εισαι ή εστω να επιβραδυνει τις απωλειες.Για μενα η προτεινομενη σειρα ενεργειων ειναι η εξης:Φιναστεριδη για ενα χρονο και παραλληλα consultation με γιατρους.Βαστα μικρο καλαθι για την επιδραση της φινας γιατι αν την ξεκινησεις εχοντας στο μυαλο σου οτι θα σε γεμισει μαλλια θα αποθαρρυνθεις,την σταθεροποιηση εχεις σαν στοχο,φιλικα!
ειμαι 30
 

vlafo

Well-Known Member
Mμ άνετα μπαίνεις crown και μπροστά χτίσιμο α ζώνη,χερλάιν,κροτάφους.
Με την μια και απαραίτητη προϋπόθεση να παίρνεις φίνα να κρατήσεις ότι έχεις.
Αλλιώς nw5 πολύ σύντομα και τότε αναθεωρείς όλο το πλάνο σου.
Δότρια εξέταση οπωσδήποτε και μετά που θα ξέρεις,αποφασίζεις πως θα κινηθείς.
 

feanor

Active Member
Δυστυχως φιλε μου, για την ηλικια σου και την επιθετικοτητα δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο φιναστεριδη. Και η μινοξ αν σε βοηθησει δεν θα ειναι για πολυ.
ναι κτλβα τι λες και εγω να σου πω την αληθεια η αλλαγη ειναι τρομερη για δυο χρονια σκεψου οτι ειχα ενα κενο στο crown και ηρθαν τα πανω κατω. Και δεν βλεπω ιδιαιτερο shedding ακομα.
 

Kostas97

Well-Known Member
ααα κτλβα απλα το χαπι το φοβαμαι ειναι η αληθεια και ελεγα αφου παω σε γιατρο να ξεκινουσα καποια τοπικα χωρις propylene glycol γτ εχω ευαισθητο δερμα πολυ
Το τοπικο κατι θα σου δωσει.Ο λογος ειναι οτι απορροφαται.
Απο ερευνες γνωριζουμε οτι το 1mg/ημεραε ειναι η ιδανικη ποσοτητα για maximum αποτελεσμα. Μπορεις να χρησιμοποιησεις και το 0.5mg/ ημερα.. Ειναι αρκετα αποτελεσματικο συμφωνα με τις ερευνες.

Υπαρχουν γιατροι που προτεινουν το μερα παρα μερα. Δυτστυχως ομως δεν υπαρχει καποια ερευνα που να δειχνει την αποτελεσματικοτητα αυτου. Βιολογικα θεωρουμε οτι ισχυει αφου τα επιπεδα της dht αν και η φινα μενει 7 ωρες στο σωμα δεν ανεβαινουν αμεσα.

Εαν θες κατι που να ναι επιβεβαιωμενο απο ερευνες πας σε οποιαδηποτε δοσολογια μεταξυ 0.2 και 1 καθημερινα.
Ακομα και το 0.1mg προκαλει μειωση της DHT σχεδον κατα 10% αλλα δεν ειναι ικανο για να δουμε αποτελεσματα στο μαλλι.
 
Μπλουζα