μετα την φιναστεριδη τι?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dim74

Member
ακη διαβασα οσα ειπες χθες για το προσκαρ και ειμαι ενα βημα πριν να το σταματησω...βρισκω πως δεν αξιζει ουτε ενα τοις εκατο να βαζουμε σε κινδυνο την υγεια μας για λιγες παραπανω τριχες...αυτο που με νοιαζει τωρα ειναι μετα απο αυτη την σουπερ ουσια για καποιους, ποιες αλλες λυσεις εχουμε αξιοπιστες και ασφαλεις?βαζω 12 χρονια το regaine και πιστευω πως εχει βοηθησει...ποσο κανεις δεν ξερει.ειμαι 34 και εχω αραιωση μπροστα στα πλαγια.το revivogen ποσο βοηθαει?η εταιρεια που το βγαζει ειναι γνωστη?αξιοπιστη?ΕΧΟΥΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ?απο την αλλη το xandrox 15% plus ειναι αποτελεσματικο?ειναι ασφαλες?η πηρε καποιος λιγο απο ολα τα γνωστα φαρμακα της τριχοπτωσης τα εκανε μιξη και βαλτε το?ποσο καιρο κυκλοφορει?εχουν γινει ερευνες?απο το 5% minoxidil παμε με την μια στο 15% minoxidil του xandrox?exoyn αυτα καποια εγκριση στις ΗΠΑ?ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

για την υγεία μας με βρίσκεις απόλυτο σύμφωνω.

Για τα προϊόντα του Lee, δεν μπορώ να πώ κάτι μιας και δεν έχω δοκιμάσει κανένα τους.
Περιμένω να δοκιμάσω το 15% plus αλλά δεν ξέρω πότε θα το παραγγείλω.
Όπως θέλω να δοκιμάσω και της Samson.
Η γνώμη μου για τα σκευάσματα του Lee είναι περίπου όπως τα λες, πήρε ένας γιατρός -αρκετά γνωστός στο Αμέρικα- και έκανε δοκιμές και αναμείξεις. Αν και έχω πεί τις ενστάσεις μου για το acealid acid που χρησιμοποιεί ο Lee, αλλά το 15% plus έχει φιναστερίδη που το κάνει να δείχνει αποτελεσματικό.
Πατέντες του στυλ Lee έχουν κάνει και αρκετοί χρήστες, όπως το να πέρνουν το κομμάτι του proscar και να το ανακατεύουν με τη rogaine προτού την απλώσουν στο κεφάλι τους. Δεν ξέρω αποτελέσματα σχετικά με αυτά.

Έγκρυση όχι ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανένα τους. Και αυτό γιατί πιθανότατα επειδή απαιτεί χρόνια ερευνών και πολλά χρήματα.
Η Merck είναι "κράτος", ασφαλώς ο κάθε Lee δεν έχει τα ίδια ποσά. Άσε που όποιος πρόλαβε να κυκλοφορήσει κάτι καλό θα δεί και την τσέπη του να γεμίζει, που να κάθετε τώρα ο Lee να περιμένει χρόνια να πάρει το ΟΚ.

Ποιό regaine βάζεις? 2%?

Το Revivogen είναι αποτελεσματικό για κάποιους ναι. Αλλά δεν είναι το ίδιο δυνατό όσο το proscar (αν και μία κλινική έρευνα απέδειξε το αντίθετο).
Εμένα μου σταμάτησε την τριχόπτωση. Το να έχεις ακριβώς τα ίδια μαλλιά αλλά ποιό δυνατά μετά από 12 μήνες, είναι κάτι που δείχνει ότι έχει αποτέλεσμα.
Δες το διαφημιστικό τους εδώ όπου μιλάει ο Dr. Alex Khadavi, αυτός που το δημιούργησε. Μιλάει για την τριχόπτωση γενικά.

Βασικά επειδή ήθελα να το δοκιμάσω, το χρησιμοποιούσα μόνο με Tricomin. Αργότερα (13 μήνες μετά) πρόσθεσα rogaine, αλόη και proscar (το οποίο και θα σταματήσω soon).
 

dim74

Member
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

να φανταστεις ποσο καιρο βαζω regaine οταν το αρχισα υπηρχε μονο το 2% και μετα απο δεν θυμαμαι ποσο καιρο βγηκε και το 5%.εκαναν ερευνες να δουν ειχα διαβασει τοτε, αν ειναι ασφαλες το 5% και τωρα παμε σε διαφορα προιοντα ξαφνικα στο 15% minoxidil!βαζω λοιπον το regaine 5%.ειναι καλο αλλα τιποτα ιδιαιτερο...απλα καθυστερει την τριχοπτωση...ποσο εξαρταται τον καθενα μας...χρησιμοποιω σαμπουαν epicrin,pantogrin,priorin,daohair,pregaine.
μπορεις να μου πεις ποσο καιρο βαζεις proscar και γιατι το σταματας?τι αποτελεσματα ειδες?μου κανει εντυπωση παντως που γραφεις συνεχως πως θες να δοκιμασεις αυτο η το αλλο προιον...πως βαζεις τωρα αλλα προιοντα...δεν φοβασαι πως κανεις το κεφαλι σου πειραματοζωο?ασε την τσεπη σου(που δεν με αφορα βεβαια αλλα κουβεντα κανουμε...).αυτη την περιοδο ποια αγωγη ακουλουθεις?και αν σταματησεις το προσκαρ θα βαλεις τι στην θεση του?
 

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

Η αλήθεια είναι ότι δοκιμάζω διάφορα ναι.
Από την αρχή δοκίμαζα διάφορα σκευάσματα, λοσιόν και ματζούνια.
Τώρα χρησιμοποιώ Revivogen και Nizoral σαν στανταρ. Απο εκεί πρόσθεσα tricomin (το οποίο θα σταματήσω γιατί κοστίζει), rogaine (που θα κρατήσω) και proscar.
Γενικά είμαι πρόθυμος να δοκιμάσω οτιδήποτε βγαίνει αρκεί να:
-Είναι ασφαλές και δοκιμασμένο και από άλλους (συνήθως Αμερικάνους μιας και εκεί βγαίνουν όλα στην αρχή)
-Να μην είναι -πλέον- σε χάπι ή σιρόπι.

Για το handrox περιμένω να το δοκιμάσουν και άλλοι. Για το Samson περιμένω να μπορούν να στείλουν Ελλαδα.
Αυτά είναι και τα μόνα που περιμένω να δοκιμάσω. Αν δοκιμάσω κάποιο από αυτά τα 2, πάει περίπατο το proscar μιας και τα 2 αυτά προϊόντα περιέχουν δουταστερίνη (Samson, ποιό δυνατή από φιναστερίδη αλλά και φιναστερίδη το handrox).
Έτσι θα κρατηθώ σε "τοπικά" επίπεδα.

Το proscar το χρησιμοποιώ λίγο καιρό, μερικούς μήνες. Δεν μπορώ με σιγουριά να πώ τί είδα γιατί (κουφό!!)
χρησιμοποιούσα παράλληλα Nizoral, tricomin, rogaine, Revivogen και τώρα τελευταία βάζω αραιά και πού το tonic της Schwarzkopf. Έτσι δεν ξέρω ποιό δίνει και τί αποτελέσματα.
Αυτά.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

dim δεν ειναι σιγουρο οτι επειδη δουλεψε σε πολλους ανθρωπους οτι θα δουλεψει και σε εμας
νομιζω πως καταρχην πρεπει να βρεις την αιτια που σου προκαλει τριχοπτωση ωστε να παρεις τα καταλληλα
το regaine που εχει Minoxidil κανει δουλεια μονο αν η τριχοπτωση σχετιζεται με κακη κυκλοφορια αιματος στα τριχοθυλακια. Αγχωτικες καταστασεις κτλ. και βοηθαει στην αναπτυξη της τριχας

οποτε απο μονο του μπορει να μειωσει την τριχοπτωση αλλα μην περιμενεις να δεις αποτελεσματα αν δεν συνδιασεις με κατι αλλο
επισης τσεκαρε το δερμα της κεφαλης σου να ειναι σε καλη κατασταση ωστε να μπορεσουν τα κανουν καποια δουλεια απο αυτα που περνεις

μιας και δεν γουσταρω χαπια να περνω εγω χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος με τα εξης
revivogen losion sculp therapy
regaine
και για σαμπουαν κυριως revivogen bio cleaning shampoo
και 1 η 2 φορες την εβδομαδα nizoral
οταν μεινω απο σαμπουαν χρησιμοποιω και active m που το θεωρω καλο

ολα αυτα τα βρισκεις στην ελλαδα εκτος απο το revivogen
το nizoral το βρισκεις απο φαρμακεια με την ονομασια fugnoral (ευχαριστω στον ακη για την ενημερωση)
και το regaine apo φαρμακειο στην αμερικανικη ονομασια ειναι rogaine
 

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

Panagioti πάνω κάτω χρησιμοποιούμε τα ίδια.
Πλην την προσθήκη χαπιών που έκανα για να δώ αν υπάρξει τριχοφυία στα σημεία που "κολούσε" το Revivogen.
 

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

Όχι ακόμη. Δεν πτοούμε γιατί η Merck αναφέρει ότι θα δεί κανείς αποτελέσματα ~6-8 μήνες. Αλλά τώρα τελευταία η αλήθεια είναι ότι το χρησιμοποιώ αρκετά αραιά, max 1mg την εβδομάδα.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

ενα mg την εβδομαδα
δεν ξερω φιλε αλλα τοσο λιγο κανει δουλεια εγω νομιζω πως οχι
η γνωμη μου ειναι η κανεις κατι οπως ειναι οι επισιμες προτασεις η δεν το κανεις
βεβαια θα εχεις τους λογους σου
παντος αν η merk λεει οτι αποτελεσματα βλεπεις απο 6μηνες και πανω
σκεψου πως με 1 mg ανα εβδομαδα δεν θα κανει σχεδον τιποτα
γνωμη μου παντα ..
 

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

Σωστά αυτά που λες.
0.1mg την ημέρα μπορεί να έχει αποτέλεσμα. Αλλά όταν ο οργανισμός μας αρχίζει και μπαίνει στην διαδικασία να προσαρμοστεί στα δεδομένα αυτά, τότε δεν του κάνει τπτ αυτή η ποσότητα.
Και γενικά έχει αποδειχτεί, ότι πάνω του 0.5/ημέρα μπορεί να έχει αποτέλεσμα μακροχρόνια.
Εγώ περιόρισα την ποσότητα γιατί είχα κάτι ενοχλήσεις στο συκώτι και θέλω να δώ αν είναι από αυτό.
Ο παθολόγος μου είπε ότι είναι ΟΚ, δεν βλέπει κάτι...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

συκωτι με μονο αυτο το χαπι οχι ρε φιλε δεν νομιζω να ειναι απο αυτο αποκλειται
εκανες εξετασεις συκωτιου ?
αν ναι ποσταρε ποσο σου εγραψε
μηπως ειχες πιει κανενα ποτακι την προηγουμενη μερα
αν εκανες η θα κανεις ποσταρε να δουμε τα επιπεδα του συκωτιου
και οταν λες ενοχλησεις τι εννοεις
τι αισθανθηκες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

To proscar μεταβολίζεται αποκλειστικά στο συκώτι, γι'αυτό και η Merck συνιστά να μην το χρησιμοποιούν άτομα που έχουν πρόβλημα με το συκώτι τους.
Είχα ενοχλήσεις και επειδή είχα και μία ζαλάδα περίεργη τις τελευταίες ημέρες, σκέφτηκα μήπως είναι sides (το brain fog) και είπα να το περιορίσω.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

ναι ολα τα χαπια ακη μεταβολιζονται αποκλείστηκα στο συκωτι
αλλα και ενα ολοκληρο να περνεις την μερα δεν θα επηρεασει σημαντικα το συκωτι σου
ειδικα αν αρχισει να ανεβαζεις την δοση σταδιακα και οχι αποτομα
οι εξετασεις ειναι νομιζω αν θυμαμαι καλα γgt SGOT SGPT για τα δυο τελευταια τα ορια ειναι πρεπει να ειναι κατω απο 40
κανενα 20 ευρω πρεπει να εχουν μονο οι εξετασεις του συκωτιου
οποτε εκει μπορεις να διαπιστωσεις αν ειναι οι εξετασεις του συκωτιου ανεβασμενες
αν και εχω αμφιβολιες στο οτι 1mg την μερα μπορει να σου κανει ζημια στο συκωτι
την θεορω πολυ μικρη ποσοτητα
αλλα βεβαια μια εξεταση θα λυσει ολες τις αποριες
 

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

Χμμ. Λογικό είναι κάθε φορά που πέρνεις κάτι, το παραμικρό να σου τύχει, το συνδέεις αυτόματα με το προϊόν.
Σκέψου να βάζεις κάθε μέρα tricomin. Και κάποια στιγμή να έχεις αλεργία σε κάτι και να βγάλεις σπυράκια.
Ε, θα το συνδέσεις με αυτό, γιατί είναι η αλλαγή που κάνεις στην καθημερινή ρουτίνα σου.
Εγώ είχα μία ανεξήγητη ζαλάδα, περίεργη δηλαδή, σαν να είχες σηκωθεί από ξενύχτι αλλά χωρίς τον κοιλόπονο για λίγες ημέρες + την ενόχληση στο συκώτι που ανέφερα.
Αποφάσισα να το κόψω για λίγο για να δώ τί τρέχει κλπ.
Μέχρι στιγμής που είμαι 2 εβδομάδες περίπου χωρίς να πάρω, δεν νιώθω κάτι. Μπορεί να είναι και ιδέα μου γιατί τα περισσότερα sides τα δημιουργεί το μυαλό.
Γι'αυτό και έδωσα μια φορά σε κάποιον μία συμβουλή (σε ξένο forum), να δοκιμάσει το τρυκ με τα γραμματόσημα επειδή δεν έβλεπε στύση και πίστευε ότι έφταιγε το proscar, αλλά ήταν από το μυαλό του τελικά.
 

proedros

Member
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

Καλήμερα από ένα καινούργιο μέλος αυτού του υπέροχου site. Θα ήθελα να σταθώ στο Αvodart και να ρωτήσω εάν κάποιο μέλος έχει χρησιμοποιήσει αυτό το φαρμακο.Διαβάζοντας κάποιες κριτικές από κάποια ξένα forum είδα οτί έχει αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα. Θα ήθελα την άποψή σας.
 

dim74

Member
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

γεια σου φιλε μου...εγω αρχισα την φιναστεριδη...εχω διαβασει κι εγω πως η dutasteride ειναι ποιο αποτελεσματικη στην τριχοπτωση,αλλα ακομα δεν εχει παρει εγκριση ως φαρμακο της τριχοπτωσης..το πιθανοτερο ειναι να παρει τωρα κοντα...απο εκει και υστερα επιλογες του καθενος ειναι...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

ενας ακομη dht blocker
λοιπον ο ακης εγραψε ενα πολυ ωραιο review για το εν λόγω χαπι
πανε σε αυτο το λινκ http://www.hairlossgr.com/review/dutasteride-avodart
και θα διαβασεις οτι χρειαζετε να ξερεις πανω στο χαπι
δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα
κυριως στην ελλαδα χρησιμοποιουν Proscar και στο εξωτερικο propecia
αν το δοκιμασε κανεις ας μας πει

αν και δεν ειμαι υπερ των χαπιων αν εισαι στην κλιμακα 1 προς 2 θα δεις αποτελεσματα με revivogen
αν εισαι απο 2 κλιμακα και ανω τοτε για να δεις αποτελεσμα θα χρειαστεις κατι αναλογο οπως τα παραπανω που αναφερα

οχι πως αν εισαι πανω απο κλιμακα 2 δεν θα δεις αποτελεσμα με το revivogen αλλα η καταστολη της ορμονης και οργανικα θα σου κανει πολυ καλυτερη δουλεια σε συνδιασμο με τοπικα
 

Άκης

Administrator
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

Και πάνω από 2 να είσαι θα δείς στις υπόλοιπες τρίχες.
Απλώς δεν είναι τόσο δυνατό για τριχοφυία. Εδώ μπαίνει η μινοξιδίλη.
Γι'αυτό και ο lee βάζει δυνατή μινοξιδίλη στα προϊόντα του.
Και το azelaic acid να μην κάνει τρομερή δουλειά, θα κάνει η μινοξιδίλη και όλοι θα πούν δουλεύει το προϊόν του lee.
 

magic810

New Member
Απ: μετα την φιναστεριδη τι?

εδω εμφανιζομαι παλι εγω ...εχω χρησιμοποιησει avodart 0,5mg ....kai finasteride 1mg...
παιδια εγω ανηκω στουσ υπερμαχους τις φιναστεριδης αλλα και της δουταστεριδης..η δουταστεριδη ισως με τρομαξε λιγο γιατι δεν αναφερεται σχεδον κανενας...Μαλιστα οταν ειχα παει σε γιατρο της ασφαλειας μου αρνηθηκε να μου βαλει υπογραφη για avodart ενω αντιθετα δεν ειχε προβλημα με finasteride....
το χρησιμοποιησα για 4 μηνες ...(avodart) kai 2 xronia φιναστεριδη...το ξεκινησα με μαλλι και ακομα εχω μαλλι το σταματησα πριν 2μισο μηνες περιπου και εχει αρχισει παλι τριχοπτωση.....και φυσικα θα το ξαναρχισω..
προσφατες γενικες εξετασεις μου εδειξαν ολα ok......
και συν της αλλης παραλληλα με αυτα επαιρνα και βιταμινες....
τι να πω ρε παιδια εγω παντως ημουν ΟΚ....
ΕΓΩ ΕΤΣΙ ? ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα