κόψιμο και λιώσιμο Proscar

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Xaris28

New Member
Βρήκα αυτό το link στο site του Πανελληνίου Φαρμακευτικού Συλλόγου.
http://www.pfs.gr/portal/page/portal/pfs/citizen_view_faq?faqid=1
Αναφέρει πως δεν κάνει να κόβουμε αλλά ούτε και να λιώνουμε τα χάπια που έχουν στο εξωτερικό τους υμένιο.Αν δεν κάνω λάθος το Proscar περιέχει υμένιο έτσι δεν είναι?Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

Μήπως έχει να κάνει με τα χάπια που πρέπει να μην λιώσουν στο στομάχι και να πάνε στο έντερο;
 

magic810

New Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

Kαι ο λογος....?
Καπως λογικα πρεπει να το τεκμηριωνουν αυτο....
Ρωταω γιατι το λink που εδωσες δεν αναφερει κατι....και ουτε βρισκω κατι.....πανω σε αυτο που λες...
Αν θελεις περιληπτικα θα μας αναφερεις τι λεει?
 

BLuEArMy

Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

" Tα δισκία χωρίς την εγκοπή είτε διαλύονται στο έντερο είτε διαλύονται με αργό ρυθμό στο στομάχι και απαγορεύεται να κόβονται ή να λιώνονται, ούτως ώστε να μην καταστρέφεται το υμένιο που τα επικαλύπτει και τα προστατεύει από το όξινο περιβάλλον του στομάχου!"
 

Xaris28

New Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

BLuEArMy είπε:
" Tα δισκία χωρίς την εγκοπή είτε διαλύονται στο έντερο είτε διαλύονται με αργό ρυθμό στο στομάχι και απαγορεύεται να κόβονται ή να λιώνονται, ούτως ώστε να μην καταστρέφεται το υμένιο που τα επικαλύπτει και τα προστατεύει από το όξινο περιβάλλον του στομάχου!"

Ακριβώς αυτό λέει.Δηλαδή τα χάπια που πρέπει να διαλύονται με αργό ρυθμό στο στομάχι έχουν επικάλυψη υμενίου κι αυτό το κάνουν οι εταιρίες όταν είναι απαραίτητη η αργή απορρόφηση ενός φαρμάκου.Αν ένα χάπι πρέπει να απορροφάται αμέσως από τον οργανισμό τότε δεν έχει επικάλυψη υμενίου (π.χ. ασπιρίνη) για να το διαλύουν άμεσα τα οξέα του στομάχου.
Εμείς επομένως που σπάμε ή λιώνουμε τα proscar καταστρέφουμε το προστατευτικό υμένιο με αποτέλεσμα να απορροφάται πιο γρήγορα από τον οργανισμό,κάτι που δεν ξέρω αν είναι ασφαλές ή όχι.
 

magic810

New Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

Πολυ λογικο....!!
Θα μου πεις γιατι τοτε καποιοι γιατροι και φαρμακοπειοι προτεινουν....καψουλες του 1mg που στην ουσια ειναι σπασμενο proscar.....??
Και εκει καταληγουμε παλι σε αυτο που λενε...οτι βαζοντας την σκονη (σπασμενο proscar) στην καψουλα αποφευγουμε αυτο που λετε.....
Αρα το σκεπτικο να μπαινει το σπασμενο προσκαρ σε καψουλα ειναι σωστο βασει αυτης της θεωριας......και ετσι αποφευγονται ολα τα παραπανω....
Αυτο το λεω γιατι καποια παιδια που παιρνουν προσκαρ και εχουν δει αποτελεσματα ηδη θα σκεφτονται αν πρεπει να ξεκινησουν χαπια του 1mg που ειναι πανακριβα η να συνεχισουν να ρισκαρουν....
Για το λογο αυτο ανεφερα για τις καψουλες που παραμενουν μια οικονομικη λυση...και προστατεουν την ουσια μεχρι να φτασει εκει που πρεπει.... :)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

εγω ρε παιδια σπαω προσκαρ......γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη και δε μπορω να ξερω αν η καψουλα εχει μεσα 1mg η παραπανο...η παρακατω...η και καθολου.....δε το ελεγχει και κανεις.....
αλλα απ οτι εχω δει κ στο εξωτερικο ειναι παρα πολλοι αυτοι που περνουν προσκαρ κ το σπανε και εχουν και καλα αποτελεσματα απ την χρηση......δλδ δεν αλοιωνει την δραση του οταν το σπας.......η ουσια υπαρχει πλεον στο αιμα σου και κανει αυτο που ειναι να κανει.....
 

magic810

New Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

Καψουλες φιναστεριδης μπορεις να ζητησεις να σου φτιαξει ο φαρμακοποιος σου.....
Αν παλι δεν εμπιστευεσαι οτι μπορει να σου βαλει την ποσοστητα που επιθυμεις....
Μπορεις να ζητησεις απο εναν καλοδιαθετο.. φαρμακοποιο να σου βρει αδειες καψουλες και να τις φτιαξεις μονος σου.....με την ποσοτητα που επιθυμεις...
Το μονο προβλημα ειναι οτι μαζι με τις καψουλες στην περιπτωση που επιχειρησεις να τις φτιαξεις μονος σου ειναι οτι πρεπει να προμηθευτεις και ενα μετρητη που θα σου κανει την ζωη ευκολη με τα mg...που θα βαζεις στην καθε καψουλα....
 

Μ32

Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

συμπολεμιστες σας το λεω με ευθυνη οτι το καθε χαπι εχει το σημειο κ το χρονο δρασης του.(πχ εντεροδιαλυτα).πρεπει λοιπον να σεβομαστε το που κ ποτε ειναι φτιαγμενο να δουλευει.αυτο συμβαινει κ με το προσκαρ.ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ειναι μεσα σε καψουλες ωστε να προστατευεται απο τα οξεα του στομαχου,αλλα κ να αποροφαται στο εντερο.(μου το ειπε ο δερματολογος μου που τα χρησιμοποιει κ αυτος 4 χρονια).δεν μου μιλησε για κινδυνο σε αντιθετη περιπτωση,αλλα για μειωμενα αποτελεσματα.
Με αυτα τα δεδομενα αλλα κ την κατανομη της φινας μεσα στο χαπι,προτεινα σε αλλο ποστ την ψηφοφορια για το προσκαρ.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

το να παραγκειλουμε αδεις καψουλες......και να βαζουμε μεσα το σπασμενο προσκαρ παιζει????
δλδ γινεται να παραγκειλουμε αδεις καψουλες?????

δλδ εγω που σπαω προσκαρ στα 4 μπορει να εχω μειωμενα αποτελεσματα???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vrm

Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

panos1982 είπε:
το να παραγκειλουμε αδεις καψουλες......και να βαζουμε μεσα το σπασμενο προσκαρ παιζει????
δλδ γινεται να παραγκειλουμε αδεις καψουλες?????

δλδ εγω που σπαω προσκαρ στα 4 μπορει να εχω μειωμενα αποτελεσματα???
Γίνεται...
Καλύτερα να το θρυμματίσεις και στη συνέχεια να γεμίσεις τις κάψουλες.Το πρόβλημα ,όπως είχε πεί και ο magic, είναι ότι θα χρειαστείς ενα μετρητή...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

που να κατσω να τα κανω ολα αυτα ρε παιδια......μετρητες να θρυμματισω και ιστοριες για αγριους.......
δλδ το να περνεις 1/4 προσκαρ χανει την αποτελεσματικοτητα????? γιατι στο εξωτερικο που κοιταω ολοι αυτο κανουν....
κοβουν το προσκαρ......
το πολυ πολυ θα παραγκειλω απ το φαρμακειο καψουλες του 1.25m αν χανει αποτελεσματικοτητα το προσκαρ στο κοψιμο.....
αλλα ειστε σιγουροι οτι χανει????
 

durix

New Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

Καλησπερα....

να κανω μια ερωτηση με την σειρα μου...επειδη μιλαμε συνεχεια για το proscar. Tο propecia, που ειναι και το official χαπι για τα μαλλια, εχει επικαλυψη απο υμενιο??? :chinscratch

αν οχι, τοτε τσαμπα αγχωνομαστε!!!! ;)

αν ναι, σωστος ο προβληματισμος και συνεχιστε το ψαξιμο... ::)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

εχει δικιο ρε παιδια ο πανος....ειναι ιστορια να κανεις αυτα....
απο την αλλη ακομα και αν βρεις εναν προθυμο φαρμακοποιο να σε εξυπηρετησει και να σου κανει το προσκαρ σε καψουλες των 1μγ ποτε δεν ξερεις ν σου εχει κανει δουλεια...εκτος αν τον εμπιστευεσαι τοσο πλ η ειναι φιλος σου...

απο την αλλη αν καποιος προτιμησει την σιγουρη αλλα ακριβη λυση του propecia μπορει να το βρει στην ελλαδα?πολλοι λενε οτι υπαρχει στους καταλογους του ε.ο.φ αλλα δεν το εχουν βρει πουθενα....
 

vrm

Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

giannis1991 είπε:
εχει δικιο ρε παιδια ο πανος....ειναι ιστορια να κανεις αυτα....
απο την αλλη ακομα και αν βρεις εναν προθυμο φαρμακοποιο να σε εξυπηρετησει και να σου κανει το προσκαρ σε καψουλες των 1μγ ποτε δεν ξερεις ν σου εχει κανει δουλεια...εκτος αν τον εμπιστευεσαι τοσο πλ η ειναι φιλος σου...

απο την αλλη αν καποιος προτιμησει την σιγουρη αλλα ακριβη λυση του propecia μπορει να το βρει στην ελλαδα?πολλοι λενε οτι υπαρχει στους καταλογους του ε.ο.φ αλλα δεν το εχουν βρει πουθενα....
Aυτό χωράει πολλη συζήτηση...εγω τουλάχιστον είμαι καχύποπτος... :chinscratch
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

και εγω ειμαι ετσι καχυποπτος....γτ ειναι ενα θεμα με το οποιο δεν ρισκαρεις...για αυτο ειπα εκτος αν τον ξερεις καλα(δηλαδη αν του εχεις εμπιστοσυνη ή ειναι φιλος)....
 

vrm

Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

giannis1991 είπε:
και εγω ειμαι ετσι καχυποπτος....γτ ειναι ενα θεμα με το οποιο δεν ρισκαρεις...για αυτο ειπα εκτος αν τον ξερεις καλα(δηλαδη αν του εχεις εμπιστοσυνη ή ειναι φιλος)....
Πού τέτοια τύχη... :p
Πάντως για όσους παίρνουν πολυ μικρές ποσότητες φιναστερίδης ( όπως εμένα) είναι σχεδόν αδύνατο να τεμαχίσουν το proscar...
 

vrm

Member
Απ: κόψιμο και λιώσιμο Proscar

giannis1991 είπε:
εσυ φιλε πως παιρνεις τετοια δοση?(ο,25μγ)?κοβεις προσκαρ,προπεκια τι?
Οχι δεν κόβω proscar (ακόμα...) απο φαρμακείο παραγγέλνω έτοιμες κάψουλες των 0.25 mg (έτσι θέλω να πιστεύω...)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα