κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τριχ

mindtrapper

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Sky Nik είπε:
Υποθέτω ότι ο φίλος σου δεν ήξερε ότι η ασπιρίνη πρέπει να διαλύεται σε λιγο νεράκι καθώς πρέπει να ανακατευεται και με ζαχαρη γιατί γενικά η ασπιρίνη έχει την τάση να κολάει στα τοιχώματα του στομαχιού π.χ. αντίστοιχο με αυτό που γίνεται στο ποτήρι ..... , τώρα όντως αυτό που λές ότι θα το είχαν ήδη ανακαλύψει δεν αντιλέγω αλλά νομίζω αξίζει μία προσπάθεια.

Αν και μπορεί να κάνει ζημιά απλά με επαφή με το επιθήλιο των τοιχωμάτων του στομάχου ο κύριος μηχανισμός είναι αυτός:


NSAIDs work by inhibiting two enzymes, substances that cause chemical changes in the body, called COX-1 and COX-2. Both enzymes produce prostaglandins—chemicals produced in the body’s cells—that promote pain, inflammation, and fever.

However, unlike COX-2, COX-1 produces another type of prostaglandin that protects the stomach lining from stomach acid and helps control bleeding. By inhibiting COX-1, NSAIDs increase the risk of a peptic ulcer developing and bleeding.

Βαριέμαι να στο μεταφράσω τώρα, είναι αργά (νωρίς;)....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gezira

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

http://www.ftiaxno.gr/2008/01/blog-post_25.html Αν φτιαξει κανεις ας ενημερωσει..! ;) Εγω εχω ξεκινησει -πειραματικα- μαζι με το fungoral , να χρησιμοποιω (σαν πρωτο χερι στο λουσιμο) πρασινο σαπουνι. Δυστυχως του μαζικου εμποριου, αλλα σκεφτομαι να αγορασω τις επομενες μερες και το γνωστο, ακριβο κρητικο σαπουνι βοτανων. Η -αν βρω- πρασινο σαπουνι Πλωμαριου- Λεσβου. Παντως, ο πιο μαλλιας που ειχαμε στη Σχολη που σπουδαζα, εβαζε καθε μερα το κεφαλι του κατω απο μια τρεχουμενη βρυση (ως γνωστον τα μαλλια ειναι ΥΔΡΟΦΙΛΑ!!!) και οταν (...που και που....!) λουζοταν, χρησιμοποιουσε πρασινο σαπουνι! Λεπτομερεια: εκτος απο πολυ μορφωμενο/φιλοσοφημενο ατομο, ο φιλος ηταν 35 ετων!

Φιλε xDante, με τοσα που βαζεις στα κεφαλακι σου, οταν με το καλο γινεις αφρο-αφανας, εμεις -το fun club σου δηλαδη!- απο που θα καταλαβουμε σε ποιο απο ολα τα..ζαρζαβατικα οφειλονταν το...νεο σου look?? Παντως μου αρεσει παρα πολυ το οτι πειραματιζεσαι! Κι εγω κανω τα πειραματα μου με μαγειρικη σοδα και αλκαλικη διατροφη, ολα οχι σε σχεση με τα μαλλια. Οπως εχω ξαναγραψει, πιστευω πως εαν οργανωθουμε καπως καλυτερα, μπορει -πιθανον- να πετυχουμε κατι! Για παραδειγμα: το οξυζενε (αληθεια, παιζει καθολου να το χρησιμοποιουσε...βαπτισμενο αλλιως η Β.Κ**d?). Εγω το χρησιμοποιω για πλακα μεν,με σχεδιο δε (μια φορα τη μερα, μια φορα καθε τρεις μερες,αναλογα) και -προσωρινα- ΜΟΝΟΝ ΣΕ (πολυ μικρες) ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΤΡΙΧΕΣ 'Η ΧΝΟΥΔΙ! Και πραγματι βγηκε χνουδι,καποιο λευκο,καποιο ΚΑΣΤΑΝΟΜΑΥΡΟ!! Πιθανολογω οτι βγηκε καστανομαυρο χνουδι, οπου ΔΕΝ θα ειχαν ασπρισει οι τριχες εαν υπηρχαν. Μια αλλη ισχυρη πιθανοτητα ειναι, πως βγηκε σκουροτερο χνουδι, γιατι σκοπιμα δεν χρησιμοποιουσα τοσο συχνα το οξυζενε, ωστε το...λεπτο και ανυπερασπιστο χνουδακι να ξανθινει και ασπρισει πριν καν βγει..! Τι θα ηταν λοιπον, κατα τη γνωμη μου πολυ καλο, ωστε να αξιολογουναι σωστα τετοια πειραματα οπως του xDante?? Ισως το να αναλαβουν εθελοντικα καποια (π.χ.5) ατομα του forum, να κανουν το Α πειραμα (π.χ. να βαζουν 3 φορες τη μερα την ταδε ουσια), μια αλλη ομαδα ατομων το Β (να βαζουν π.χ. 1 φορα την ημερα την ιδια ουσια στο ιδιο σημειο), μια τριτη σε αλλο σημειο,μια πεμπτη-εκτη αλλη ουσια κ.οκ. Ηδη υπαρχουν αναφορες για αποτελεσματα απο θεραπειες με big3,φιναστεριδη,μινοξιδιλη κλπ. κλπ.
Κατι αλλο που θα με ενδιεφερε να μαθω: υπαρχει καποιος φιλος που πειραματιστηκε με φιλτραρισμενο νερο (δηλ. φιλτρο καθαρισμου νερου)? Εχω την υποψια (οπως και χιλιαδες αλλοι ανθρωποι), πως η κακη ποιοτητα του ποσιμου νερου, προκαλει σημαντικες βλαβες στον οργανισμο. Προφανως ΚΑΙ στο τριχωτο της κεφαλης κατα το ΛΟΥΣΙΜΟ...
(επιπλεον, οσο χαζο και να ακουγεται.., εχει ερευνηθει ποια η σχεση ηλιακου θερμοσιφωνα/στασιμου νερου, λουσιματος και αλλωπεκιας)????!!
 

tatini

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

ε βέβαια, εκτός από τον ηλιακό θερμοσίφωνα μπορεί να παίζει ρόλο και η θέση του Κρόνου στον Ζυγό, οι ηλιακές εκρήξεις και η σκόνη που υπάρχει στον αέρα, να ερευνηθούν κι αυτά -άμεσα.
 

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Εγω το χρησιμοποιω για πλακα μεν,με σχεδιο δε (μια φορα τη μερα, μια φορα καθε τρεις μερες,αναλογα) και -προσωρινα- ΜΟΝΟΝ ΣΕ (πολυ μικρες) ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΛΕΟΝ ΤΡΙΧΕΣ 'Η ΧΝΟΥΔΙ! Και πραγματι βγηκε χνουδι,καποιο λευκο,καποιο ΚΑΣΤΑΝΟΜΑΥΡΟ!! Πιθανολογω οτι βγηκε καστανομαυρο χνουδι, οπου ΔΕΝ θα ειχαν ασπρισει οι τριχες εαν υπηρχαν. Μια αλλη ισχυρη πιθανοτητα ειναι, πως βγηκε σκουροτερο χνουδι, γιατι σκοπιμα δεν χρησιμοποιουσα τοσο συχνα το οξυζενε, ωστε το...λεπτο και ανυπερασπιστο χνουδακι να ξανθινει και ασπρισει πριν καν βγει..!

ρωτάω και ξαναρωτάω αν κανένας είδε τπτ με το οξυζενέ στο ποστ του οξυζενέ και καλό θα ήταν να ποστάρεις εκεί τα αποτελέσματά σου
να ξέρουν αυτοί που διαβάζουν οτι υπάρχει κι άλλος με αποτελέσματα..

απο εκεί και πέρα η λοσιόν που πήγα να φτιάξω την εφάρμοσα 3 φορές αλλά μου χάλασε γιατί την είχα εκτός ψυγείου... άρα δεν μετράει

εγώ εδώ και ενάμιση χρόνο έχω εγκαταστήσει φίλτρο στην βρύση και πίνω φιλτραρισμένο νερό δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ίσως , ίσως όχι....

επίσης καλό θα ήταν να βάζατε όλοι τις ομάδες αίματος που έχετε (όπως πρωτοπορος πρότεινε ο λουκάς) για να δούμε τι παίζει και με αυτές

διαβάστε και ένα ενδιαφέρων ομολογουμένος άρθρο http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=66034&catid=5
 

gezira

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Blindfold, κι εγω γελαω με μερικα post σου, αλλα δεν σκοτωνω την ωρα μου με το να σε ειρωνευομαι. Στασιμα νερα, σε βαρελια (σε ταρατσες), ισως και σε ηλιακους θερμοσιφωνες, ενδεχομενως να αποτελουν καλο αναπαραγωγικο περιβαλλον, ωστε να αναπτυχθουν καποια (ανθεκτικα?) μικροβια,μυκητες κλπ. επιβλαβη για το τριχωτο της κεφαλης κατα τη διαρκεια του λουσιματος. Εγω απλα ρωτησα, με σεμνοτητα,αναφεροντας πως πιθανον η ερωτηση μου να ακουγεται χαζη. Εσυ που εχεις τελειωσει με 10 την ιατρικη, μπορεις να απαντησεις. Αλλωστε εχεις γραψει και πολυ σημαντικα και ωραια πραγματα.

xDante, ημαρτον! Τα περι οξυζενε, τα εστειλα -εστω και καθυστερημενα- στο αναλογο post! Βλεπεις δεν μπαινω τοσο συχνα μεσα και εχω χασει μερικα επεισοδια...!
 

tatini

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

gezira είπε:
Blindfold, κι εγω γελαω με μερικα post σου, αλλα δεν σκοτωνω την ωρα μου με το να σε ειρωνευομαι.

Χαίρομαι που βάζω το ξεκάρδισμα στη ζωή σας. :D :D :D :D
 

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

gezira δεν σε κατηγόρησα ούτε στην είπα απλά σου πρότεινα να την ποστάρεις και στο εκεί ποστ για να είναι συγκεντρωμένη 8)
 

geofish

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

xDante είπε:
επίσης καλό θα ήταν να βάζατε όλοι τις ομάδες αίματος που έχετε (όπως πρωτοπορος πρότεινε ο λουκάς) για να δούμε τι παίζει και με αυτές

διαβάστε και ένα ενδιαφέρων ομολογουμένος άρθρο http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=66034&catid=5


Την είχα ψάξει πολύ παλιά και αυτός ήταν ο λόγος που το έβαλα και σε ψηφοφορία κυρίως για την βιοτίνη. Καλό είναι όμως να συνεχίσετε να ψηφίζετε.


http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,824.msg14730.html#msg14730
 

kkathi

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Ξέρει κάποιος να μου πει αν που μπορώ να κανω εξετάσεις για Βιοτίνη ή αλλιώς Β7 ή Η;
Πήρα τηλέφωνο σε γνωστό διαγνωστικό πολυιατρείο και μου είπαν πως δεν κάνουν αυτήν την εξέταση ούτε την αλλη που αφορά αντισταση στην Ινσουλίνη. Έχει κάποιος κάνει τις εξετάσεις αυτές και αν ναι που; Επίσης ο παθολογος μου μου είπε πως η εξέταση για ινσουλινοαντισταση είναι σε πειραματικο σταδιο. Ισχύει;
 

LOK

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Geofish..., την βιοτίνη πόσο καιρό την χρησιμοποιείς...? Έχεις δεί κάποιο αποτέλεσμα...?
 

geofish

New Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

LOK είπε:
Geofish..., την βιοτίνη πόσο καιρό την χρησιμοποιείς...? Έχεις δεί κάποιο αποτέλεσμα...?

Την βιοτίνη την χρησιμοποιώ περίπου 1 χρόνο τώρα.
Επειδή είναι μέρος της light θεραπείας (μιας και δεν χρησιμοποιώ φίνα αλλά και κουράστηκα τόσα χρόνια να βάζω τα πάντα στο κεφάλι μου) που ακολουθώ δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για την αποτελεσματικότητα της.
Το μόνο που μπορώ να πω ότι με το σχήμα που ακολουθώ ότι έχει βελτιωθεί η ποιότητα της τρίχας και η τριχόπτωση είναι στα φυσιολογικά επίπεδα ένα χρόνο τώρα.

Για επανέκφυση όμως τίποτα, ίσως γίνει κάτι με το οξυζενέ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimp

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

παντως γι αυτο που ειπατε με την φαγουρα στην αρχη της τριχοπτωσεις και γω το θυμαμαι..
ειχα πολυ φαγουρα που πεθαινα απο τον πονο.. ειδικα στουσ κροταφους..
αξεχαστη φαγουρα
 

kyris

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

παιδια να πω και εγο την αληθεια και εγω ειχα υπερβολικο πονο στο κεφαλι στις περιοχες οπου ειχα τριχοπτοση αλλα τορα με 4 μηνες στην φινα εχει φυγει ο πονος κ νιοθο μετα απο καιρο το τριχωτο της κεφαλης μου υγειες και σταματησε η τριχοπτοση,παχυναν οι τριχες αλλα αυτο μπορει να πεζει ρολο το οτι ειμαι μονο 20...το θεμα ειναι οτι δεν θελο να συνεχισο την φινα για ολη μου την ζωη.. :-\ ::)
 

gezira

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Εγω θυμαμαι να μουδιαζει συχνα η επιφανεια του κεφαλιου μου- αυτα τα ΒΕΛΟΝΙΑΣΜΑΤΑ κρατησαν μαλιστα για παρα πολυ καιρο (βεβαια ισως ειχαν να κανουν με την τοτε ψυχικη μου κατασταση βλ. στρες,φοβοι κλπ.).
 
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

@xDante Χρειάζομαι τα φώτα σου για τη μαγειρική σόδα... Μπορείς να με καθοδηγήσεις λιγάκι; Κυρίως για ποσότητες περισσότερο. Σ'ευχαριστώ ;)
 

xDante

Member
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Άγγελος είπε:
@xDante Χρειάζομαι τα φώτα σου για τη μαγειρική σόδα... Μπορείς να με καθοδηγήσεις λιγάκι; Κυρίως για ποσότητες περισσότερο. Σ'ευχαριστώ ;)

εγώ την χρησιμοποιώ είτε με σαπούνι γλυκερίνης είτε με σαμπούάν ρίχνω μία ποσότητα σαμπουάν+μαγειρικής σόδας στο κεφάλι μου λίγο νερό κάνει αφρό (λόγω σαμπουάν) και νιώθεις τους κόκκους της σόδας στο κεφάλι και κάνεις μασαζάκι για όσο θες ξεβγάζεις και είσαι κομπλέ... πολύ απλό ειναι..
 
Απ: κορυφεος ερευνητης , Αιτια, Και πιθανες θεραπειες Τ

Αααα, τη χρησιμοποιείς μαζί με το σαμπουάν ή σαπούνι. Τότε ποιος ο λόγος χρήσης της μαγ. σόδας κατά το λούσιμο, τι προσφέρει;
 
Μπλουζα