κατηφορα χωρις προηγουμενο

Chs

Μέλος του προσωπικού
mikipitri είπε:
Χρήστο έχεις απόλυτα δίκιο!!! όταν είναι κκαθαρό το κεφάλι τότε μπορούν να αναπτυχθούν και νέες τρίχες!!!
Αλήθεια, ποιο σαμπουάν αλόης αγόρασες?

Αυτό εδώ είναι της aloe pura, έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερο http://www.pharmacy4u.gr/optima-aloe-vera-shampoo-200ml-p-4725.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
Chs είπε:
mikipitri είπε:
Χρήστο έχεις απόλυτα δίκιο!!! όταν είναι κκαθαρό το κεφάλι τότε μπορούν να αναπτυχθούν και νέες τρίχες!!!
Αλήθεια, ποιο σαμπουάν αλόης αγόρασες?

Αυτό εδώ είναι της aloe pura, έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερο http://www.pharmacy4u.gr/optima-aloe-vera-shampoo-200ml-p-4725.html

στο φαρμακειο μπορω να το βρω αυτο η' μονο στο νετ??αυτο λεει οτι ειναι για ξυρα ταλαιπορημενα μαλλια !!!τι σχεση εχει με το προβλημα μας?>?
 

mikipitri

Member
σαμπουάν αλόης για ταλαιπωρημένα λιπαρά μαλλιά δεν υπάρχει?


βρήκα για ξηρά και για κανονικά μόνο...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
Chs είπε:
mikipitri είπε:
Χρήστο έχεις απόλυτα δίκιο!!! όταν είναι κκαθαρό το κεφάλι τότε μπορούν να αναπτυχθούν και νέες τρίχες!!!
Αλήθεια, ποιο σαμπουάν αλόης αγόρασες?

Αυτό εδώ είναι της aloe pura, έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερο http://www.pharmacy4u.gr/optima-aloe-vera-shampoo-200ml-p-4725.html

στο φαρμακειο μπορω να το βρω αυτο η' μονο στο νετ??αυτο λεει οτι ειναι για ξυρα ταλαιπορημενα μαλλια !!!τι σχεση εχει με το προβλημα μας?>?

Αυτό που πήρα εγώ είναι για dry έχει και άλλα, η αλόη έχει ευεργετικές ιδιότητες για το δέρμα, δεν το λέω εγώ.. το λένε 50 χρόνια + όλοι. :D ΄'Εχω ακούσει από πολλούς ότι με την χρήση αλόης το δέρμα έγινε καλύτερο.. λιγότεροι ερεθισμοί - φαγούρες κλπ.. Λες να μην είναι μια αρχή και αυτό για ένα πιο καθαρό δέρμα?


mikipitri είπε:
σαμπουάν αλόης για ταλαιπωρημένα λιπαρά μαλλιά δεν υπάρχει?


βρήκα για ξηρά και για κανονικά μόνο...



Πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα για τον τύπο μαλλιών.. για το δέρμα το στοχεύω περισσότερο.. Κάνε τους μια ερώτηση αν μπορούν να έχουν διαθεσιμότητα και για άλλους τύπους μαλλιών. :chinscratch
 

alekate

Member
Αυτο το σαμπουαν αλοης το εχω παραγγειλει και το εβαζα για καμια βδομαδα χωρις να δω καποιο αποτελεσμα.Εβαζα και την απλη αλοη αλλα επειδη επρεπε να την εφαρμοσω με τα χερια αναμεσα στα μαλλια και με το ανακατεμα που εκανα στα μαλλια μου εβλεπα στα χερια καμια εκατοστη τριχες την σταματησα για ψυχολογικους λογους,ειλικρινα θα προτιμουσα να εβλεπα στα χερια μου αιμα παρα τριχες.Επισης εβαζα και ενα βιολογικο πρασινο σαπουνι με δαφνελαιο και αυτο για καμια δεκαρια μερες το οποιο εχω την εντυπωση οτι χειροτερευε την κατασταση.Αυτο που σιγουρα χειροτερευει την κατασταση μου οταν το βαζω ειναι το fungoral,και αυτο τωρα τελευταια γιατι τα προηγουμενα χρονια οταν το χρησιμοποιουσα ενιωθα κι εγω το δερμα μου πιο καθαρο και υγιες.Τωρα τελευταια οταν το βαζω γινεται χαλια.Ισως να το συνηθισε ο οργανισμος και να εκανε τους μυκητες στο κεφαλι πιο ανθεκτικους,τι να πω...
Αυτο παντως που ειπατε με τους ζελεδες και τις λακ το εχω παρατηρησει κι εγω,οταν τα αφηνα πανω στο κεφαλι μου χωρις να λουστω τυχαινε πολλες φορες να σχηματιζονται στο κεφαλι ακομα και κακαδια,σαν αποξηραμενη λιπαροτητα,αλλα τοτε δεν πολυεδινα σημασια γιατι ειχα μαλλι.Τα τελευταια 2,3 χρονια περιττο να πω οτι δεν εχω βαλει το παραμικρο απο προιοντα styling στο κεφαλι μου,αλλα η ζημια εχει γινει.
Επισης εγω την μεγαλη τριχοπτωση ειδικα στο πανω μερος του κεφαλιου την παρατηρησα απο τοτε που εβαζα μια λοσιον με μινοξιδιλη και τρενιτοινη.Αν και την εχω σταματησει εδω και 2 βδομαδες η τριχοπτωση συνεχιζει ακαθεκτη.
Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι μηπως με αυτη την κακη κατασταση που εχουμε στο δερμα του κεφαλιου,οτιδηποτε θα μπορουσαμε να κερδισουμε απο καποια θεραπεια μας γυρναει μπουμερανγκ επειδη οι συγκεκριμενες ουσιες επιβαρυνουν ακομα περισσοτερο το δερμα.
 

mikipitri

Member
alekate είπε:
Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι μηπως με αυτη την κακη κατασταση που εχουμε στο δερμα του κεφαλιου,οτιδηποτε θα μπορουσαμε να κερδισουμε απο καποια θεραπεια μας γυρναει μπουμερανγκ επειδη οι συγκεκριμενες ουσιες επιβαρυνουν ακομα περισσοτερο το δερμα.

Δυστυχώς έτσι είναι!!!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
Αυτό εδώ είναι της aloe pura, έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερο http://www.pharmacy4u.gr/optima-aloe-vera-shampoo-200ml-p-4725.html

Το έχω δοκιμαέι το συγκεκριμένο παλιότερα για μερικούς μήνες... δεν λέω, πολύ καλό ήταν... αλλά στο θέμα της αλόης που ενδιαφέρει και τους περισσότερους προτείνω ότι είναι πολύ καλύτερο να πάρετε τζελ αλόης και να βάζετε στο σκαλπ, παρά να είναι μέσα σε σαμπουάν... λόγο του ότι μένει λίγη ώρα στο κεφάλι.

Τα τζελ αλόης δυστηχώς του βάζουν ένα σωρό χημικά συντηριτικά μέσα... Ένα από τα πιο free σε συστατικά τζελ που ειχα βρει (σε τζέλ όμως όχι χυμό αλόης) είναι αυτό http://www.swansonvitamins.com/LIL003/ItemDetail (Other Ingredients: Carrageenan (thickening agent), citric acid (pH stabilizer), potassium sorbate (mold inhibitor). ,

έχει δυστηχώς και αυτό κάποια χημικά συντηριτικά αλλά είναι έτη φωτός πιο καθαρό σε σχέση με άλλα όπως αυτό:

http://www.pharmacy4u.gr/optima-aloe-vera-100ml-original-p-4722.html (Ingredients: Organic Aloe Barbadensis (Aloe Vera Inner Gel*), Acrylates/C10 -30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Panthenol (Pro-Vitamin B5), Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Benzoic Acid.* Organically Grown. )
 

mikipitri

Member
Feni, σωστα τα λες ότι είναι καλύτερα το τζελ από το σαμπουαν αλλά από την άλλη πως το παλεύεις όταν βλαζεις το τζελ και βλέπεις 100 τρίχες στα χέρια??? (alekate το παθαίνω και εγώ αυτο ;) )
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Θα σταθώ στην κουβέντα του φίλου alekate.. ότι ίσως μας κάνουν μεγαλύτερη ζημιά τα χημικά (βλέπε μινοξιδίλη) στο δέρμα, και ενώ τα μαλλιά προσπαθούν να αναπτυχθούν δυνατά δεν τα καταφέρνουν.. Εδώ να σημειώσω κάτι που μου είχε τονίσει ένας φίλος γιατρός παλαιότερα, και όσο πάει και τον δικαιώνει αυτό που είπε.. Μεγάλη σημασία στην υγιή ανάπτυξη των μαλλιών έχει να κάνει η καλή οξυγόνωση τους.. όλα αυτα μου τα είχε τονίσει για το κάπνισμα και μόνο παιδιά.. και ένα προσωπικό πείραμα που έχω κάνει.. όταν κάπνιζα σαν φουγάρο οι τρίχες μου λέπτεναν και γίνονταν ανοιχτόχρωμες και το δέρμα μου γινόταν χάλι.. όχι μόνο στο κεφάλι, αλλά και πρόσωπο και σώμα.. όταν το έκοβα για καιρό οι τρίχες δυνάμωναν - σκούρεναν και το δέρμα ήταν περισσότερο καθαρό και φρέσκο.. Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει θέλετε λάθος θέλετε σωστά, το ότι στο θέμα "χάνω τα μαλλιά μου" σε κάποιους έχει να κάνει με το τι τρως, το αν καπνίζεις, άγχος - στεναχώρια και γενικά καταχρήσεις + φυσικά την κληρονομική προδιάθεση που είναι και το μεγαλύτερο κακό.. Εγώ παιδιά ξεκίνησα την κάτω βόλτα στα μαλλιά σε μια περίοδο τρομερής στεναχώριας που κόντεψα να πεθάνω, + ελεηνή διατρόφη, από εκεί και πέρα ξεκίνησαν όλα..
Και εδώ έρχομαι στα λόγια του φίλου MANKAR, "ενεργοποιήσαμε" τον μηχανισμό που ίσως σε άλλη περίπτωση να ξεκινούσε αρκετά αργότερα.. Μπορεί να λέω ηλιθιότητες για όλα αυτά, μπορεί και να έχω δίκιο. Όπως και να έχει ότι μπορούμε να διορθώσουμε στην ποιότητα ζωής μας ακόμα και τώρα μόνο καλό θα μας κάνει.


Fenimore είπε:
Chs είπε:
Αυτό εδώ είναι της aloe pura, έχω ακούσει ότι είναι το καλύτερο http://www.pharmacy4u.gr/optima-aloe-vera-shampoo-200ml-p-4725.html

Το έχω δοκιμαέι το συγκεκριμένο παλιότερα για μερικούς μήνες... δεν λέω, πολύ καλό ήταν... αλλά στο θέμα της αλόης που ενδιαφέρει και τους περισσότερους προτείνω ότι είναι πολύ καλύτερο να πάρετε τζελ αλόης και να βάζετε στο σκαλπ, παρά να είναι μέσα σε σαμπουάν... λόγο του ότι μένει λίγη ώρα στο κεφάλι.

Τα τζελ αλόης δυστηχώς του βάζουν ένα σωρό χημικά συντηριτικά μέσα... Ένα από τα πιο free σε συστατικά τζελ που ειχα βρει (σε τζέλ όμως όχι χυμό αλόης) είναι αυτό http://www.swansonvitamins.com/LIL003/ItemDetail (Other Ingredients: Carrageenan (thickening agent), citric acid (pH stabilizer), potassium sorbate (mold inhibitor). ,

έχει δυστηχώς και αυτό κάποια χημικά συντηριτικά αλλά είναι έτη φωτός πιο καθαρό σε σχέση με άλλα όπως αυτό:

http://www.pharmacy4u.gr/optima-aloe-vera-100ml-original-p-4722.html (Ingredients: Organic Aloe Barbadensis (Aloe Vera Inner Gel*), Acrylates/C10 -30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Panthenol (Pro-Vitamin B5), Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Benzoic Acid.* Organically Grown. )

Γεια σου Feni, εσύ που έχεις μια γνώση παραπάνω στα φυτικά, λέω να δοκιμάσω καθαρή αλόη + δαφνέλαιο σαν μάσκα μαλλιών και να το βάζω στο κεφάλι αφήνοντας το 1 - 2 ώρες με μια πετσέτα τυλιγμένο, μιας και τις περισσότερες φορές τα μαλλιά μου είναι ξηρά και όχι λιπαρά ίσως βοηθήσει και την ξεραήλα στο κεφάλι. Έχω μελετήσει ότι το δαφνέλαιο και η αλόη θρέφουν τα μαλλιά, και ειδικά το δαφνέλαιο δίνει ενδυνάμωση.
 

alekate

Member
Πιστευω πως αμα το παρω αποφαση ειμαι ικανος να κοψω τα παντα,το εχω κανει και στο παρελθον αλλωστε.Τα παντα εκτος απο το τσιγαρο ομως,δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου χωρις αυτο.
Παρ ολα αυτα αμα ηξερα οτι η τριχοπτωση οφειλεται αποκλειστικα εκει πιστευω πως θα το εκοβα,το κινητρο για να σωσω τα μαλλια μου αυτη την περιοδο ειναι το μεγαλυτερο που εχω και η νουμερο 1 προτεραιοτητα μου.
Το κακο ειναι πως και το τσιγαρο να κοψεις,σιγουρα θα δεις μια βελτιωση στο κεφαλι,οπως και σε ολα τα μερη του σωματος αφου κανει κακο στα παντα,αλλα δεν ξερω αμα αυτη η βελτιωση θα ειναι τετοια που να αξιζει να απαρνηθεις ακομα ενα πραγμα που σου προσφερει μια καποια απολαυση.
Φιλε chs κατα τ αλλα συμφωνω απολυτα μαζι σου,εγω μεχρι τωρα εχω κανει μια ζωη μπ@ρδελο,δουλευα 10 χρονια νυχτα,ξενυχτια,τσιγαρα,ξυδια,τα παντα ολα...
Σιγουρα αυτο εχει επηρεασει και τα μαλλια μου.
Παρ ολα αυτα εχω παρατηρησει κατι (μπορει να ναι και μλκια βεβαια).
Οταν παω σε κανα χωριο η κανα νησι,γενικα παρατηρω στους ντοπιους (απο τοτε που εχω μπει στο τριπακι να κοιταζω τους αλλους στο κεφαλι και να τους συγκρινω με εμενα) οτι εχουν προβλημα αραιωσης σε μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι εδω στην Αθηνα,που αυτοι υποτιθεται οτι εχουν εναν πολυ πιο υγιεινο τροπο ζωης.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Πιστευω πως αμα το παρω αποφαση ειμαι ικανος να κοψω τα παντα,το εχω κανει και στο παρελθον αλλωστε.Τα παντα εκτος απο το τσιγαρο ομως,δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου χωρις αυτο.

Αχ αδερφέ μου ένα να ξέρεις.. σε νιώθω απόλυτα.. το ανώτερο που το έχω κόψει είναι 6 μήνες.. και ναι είδα σε πολλά βελτίωση, αλλά δεν μπορώ χωρίς αυτό ούτε εγώ 8)



Φιλε chs κατα τ αλλα συμφωνω απολυτα μαζι σου,εγω μεχρι τωρα εχω κανει μια ζωη μπ@ρδελο,δουλευα 10 χρονια νυχτα,ξενυχτια,τσιγαρα,ξυδια,τα παντα ολα...
Σιγουρα αυτο εχει επηρεασει και τα μαλλια μου.
Παρ ολα αυτα εχω παρατηρησει κατι (μπορει να ναι και μλκια βεβαια).
Οταν παω σε κανα χωριο η κανα νησι,γενικα παρατηρω στους ντοπιους (απο τοτε που εχω μπει στο τριπακι να κοιταζω τους αλλους στο κεφαλι και να τους συγκρινω με εμενα) οτι εχουν προβλημα αραιωσης σε μεγαλυτερο ποσοστο απο οτι εδω στην Αθηνα,που αυτοι υποτιθεται οτι εχουν εναν πολυ πιο υγιεινο τροπο ζωης.


Φυσικά αυτό εννοείτε.. δεν σημαίνει ότι στα νησιά έχουν και καλύτερη ποιότητα ζωής.. Σε νησί μένω και εγώ και τα βλέπω.. οι καταχρήσεις είναι θέμα του κάθε ενός ανεξαρτήτως που ζει. Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι ότι στην υπάρχουσα κληρονομική προδιάθεση όοοολα αυτά επιβαρύνουν την κατάσταση και πολύ πιθανόν είναι να εμφανιστεί μια ώρα αρχίτερα..

Δλδ. αν εμφανιζόταν στα 40 σιγά μην έβαζα μινοξιδιλες στο κρανιο και σιγά μη κούμπωνα φιναστερίδες.. δεν θα με ένοιαζε καθόλου.. ίσα ίσα και γοητεία θα έλεγα είμαι ώριμος πια..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Παιδιά σόρρυ αν "πηδάω" κάποια μηνύματα. Το παλιό φόρουμ όταν πήγενες να απαντήσεις και την ίδια στιγμή κάποιος άλλος δημοσίευσε πρωτος μήνυμα στο έβγαζε με προιδοποίηση. Αυτό δεν γίνετε τώρα οπότε άθελά μου, μου ξεφευγουν μερικά μηνύματα που μένουν πίσω.

Για τα χημικά και τα συναφή θα πω την γνώμη μου ξανά όπως έχω πει πολλές φορές γι αυτό το θέμα...

Ναι τα επικύνδινα - βλαβερά - ύποπτα - χημικά συστατικά δεν προκαλούν ΑΑ. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Αλλά... Υπάρχουν τόσες ουσίες που αμα της βάλεις τοπικά στο κεφάλι μπορούν να δώσουν ένα υποτιθέμενο regrowth. Δεν βλέπω κανένα μα κανένα λόγο να μην μπορεί να συμβεί το αντίθετό απο αυτό. Να υπάρχουν ουσίες δηλαδή που να κάνουν κακό στο τριχωτό / δέρμα / θύλακα.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Fenimore είπε:
Παιδιά σόρρυ αν "πηδάω" κάποια μηνύματα. Το παλιό φόρουμ όταν πήγενες να απαντήσεις και την ίδια στιγμή κάποιος άλλος δημοσίευσε πρωτος μήνυμα στο έβγαζε με προιδοποίηση. Αυτό δεν γίνετε τώρα οπότε άθελά μου, μου ξεφευγουν μερικά μηνύματα που μένουν πίσω.

Για τα χημικά και τα συναφή θα πω την γνώμη μου ξανά όπως έχω πει πολλές φορές γι αυτό το θέμα...

Ναι τα επικύνδινα - βλαβερά - ύποπτα - χημικά συστατικά δεν προκαλούν ΑΑ. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Αλλά... Υπάρχουν τόσες ουσίες που αμα της βάλεις τοπικά στο κεφάλι μπορούν να δώσουν ένα υποτιθέμενο regrowth. Δεν βλέπω κανένα μα κανένα λόγο να μην μπορεί να συμβεί το αντίθετό απο αυτό. Να υπάρχουν ουσίες δηλαδή που να κάνουν κακό στο τριχωτό / δέρμα / θύλακα.

Με πήδηξες όντως.. :dodgy: γιαυτό θα σε ποτίσω φινα να μην πηδας.. τα θέματα! :p :blush:

αυτο σε είχα ρωτήσει:

Γεια σου Feni, εσύ που έχεις μια γνώση παραπάνω στα φυτικά, λέω να δοκιμάσω καθαρή αλόη + δαφνέλαιο σαν μάσκα μαλλιών και να το βάζω στο κεφάλι αφήνοντας το 1 - 2 ώρες με μια πετσέτα τυλιγμένο, μιας και τις περισσότερες φορές τα μαλλιά μου είναι ξηρά και όχι λιπαρά ίσως βοηθήσει και την ξεραήλα στο κεφάλι. Έχω μελετήσει ότι το δαφνέλαιο και η αλόη θρέφουν τα μαλλιά, και ειδικά το δαφνέλαιο δίνει ενδυνάμωση.
 

MANKAR

Active Member
παιδια το νουμερο ενα ειναι η κληρονομικοτητα και η ενεργοποιηση της προδιαθεσης που εχουμαι για αυτην η οποια μπορει να προελθει απο χιλιαδες παραγοντες απλα μια πιο υγιηνη διατροφη και γενικα ζωη την παρατηνει και εκει που ειναι να το παθεις στα 40 και να μη σε νοιαξει , σε ποιανει στα 20 και σου καταστρεφει κατα καποιο τροπο ενα κομματι της ζωης μας ειτε μικρο ειτε μεγαλο αναλογα το καθε ατομο !!!!!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
παιδια το νουμερο ενα ειναι η κληρονομικοτητα και η ενεργοποιηση της προδιαθεσης που εχουμαι για αυτην η οποια μπορει να προελθει απο χιλιαδες παραγοντες απλα μια πιο υγιηνη διατροφη και γενικα ζωη την παρατηνει και εκει που ειναι να το παθεις στα 40 και να μη σε νοιαξει , σε ποιανει στα 20 και σου καταστρεφει κατα καποιο τροπο ενα κομματι της ζωης μας ειτε μικρο ειτε μεγαλο αναλογα το καθε ατομο !!!!!!

Πέστα πατήρ Mανκάριε.. ;)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
Με πήδηξες όντως.. :dodgy: γιαυτό θα σε ποτίσω φινα να μην πηδας.. τα θέματα! :p :blush:

αυτο σε είχα ρωτήσει:

Γεια σου Feni, εσύ που έχεις μια γνώση παραπάνω στα φυτικά, λέω να δοκιμάσω καθαρή αλόη + δαφνέλαιο σαν μάσκα μαλλιών και να το βάζω στο κεφάλι αφήνοντας το 1 - 2 ώρες με μια πετσέτα τυλιγμένο, μιας και τις περισσότερες φορές τα μαλλιά μου είναι ξηρά και όχι λιπαρά ίσως βοηθήσει και την ξεραήλα στο κεφάλι. Έχω μελετήσει ότι το δαφνέλαιο και η αλόη θρέφουν τα μαλλιά, και ειδικά το δαφνέλαιο δίνει ενδυνάμωση.

Εεεεεε κάτσε ρε συ... σε αυτό δεν ρώτησες τίποτα για να απαντήσω!!! :blush:

Αχ δεν ξέρεις πόσο τυχερός είσαι που έχεις ξηρά μαλλιά :p , μια χαρά κάνει το δαφναίλεο για ξηρά μαλλιά... και το ελαιόλαδο. Πετσέτα δεν νομίζω ότι χρειάζετε... βάλτο σαν κρέμα / λοσιόν και άφησέ το όσο θες και μετά λούζεσε.
 

alekate

Member
Παιδια μολις παρελαβα τις εξετασεις αιματος.
Τα αποτελεσματα ηταν πολυ χαμηλη TSH,υψηλη κορτιζολη και στις ορμονες υψηλη τεστοστερονη και προγεστερονη.
Αυτο εχει να κανει καθολου με τη φιναστεριδη που παιρνω?????
Ολικη τεστοστερονη εχω 950 με το οριο στα 800,και προγεστερονη 2.41 με το οριο στα 2.0.
Γνωριζει κανεις??
 

kos1987

New Member
alekate είπε:
Παιδια μολις παρελαβα τις εξετασεις αιματος.
Τα αποτελεσματα ηταν πολυ χαμηλη TSH,υψηλη κορτιζολη και στις ορμονες υψηλη τεστοστερονη και προγεστερονη.
Αυτο εχει να κανει καθολου με τη φιναστεριδη που παιρνω?????
Ολικη τεστοστερονη εχω 950 με το οριο στα 800,και προγεστερονη 2.41 με το οριο στα 2.0.
Γνωριζει κανεις??

Η φινα προκαλει ανοδο της τεστο και της προγεστερονης.Τα υπολοιπα λενε οτι δεν τα επηρρεαζει.
Η τεστο ανεβαινει καθως δεν μετατρεπεται σε dht και η προγεστερονη δε μετατρεπεται σε 5-α διυοδροπρογεστερονη...Ειναι δουλειες του ενζυμου που βγαζει off η φινα.
Τα οιστρογονα ποσο ειναι?
 

alekate

Member
Οποτε ειναι φυσιολογικο,ευχαριστω πολυ φιλε,μου φυγε ενα βαρος.
Οιστρογονα δεν ξερω αμα μου γραψε ο γιατρος,στις ορμονολογικες εχει προγεστερονη,τεσοστερονη ολικη,τεστοστερονη ελευθερη,θειικη δευδροεπιανδροστερονη,SHBG,κορτιζολη και ACTH και ειναι ολα φισιολογικα εκτος απο αυτα που ανεφερα.
 

kos1987

New Member
alekate είπε:
Οποτε ειναι φυσιολογικο,ευχαριστω πολυ φιλε,μου φυγε ενα βαρος.
Οιστρογονα δεν ξερω αμα μου γραψε ο γιατρος,στις ορμονολογικες εχει προγεστερονη,τεσοστερονη ολικη,τεστοστερονη ελευθερη,θειικη δευδροεπιανδροστερονη,SHBG,κορτιζολη και ACTH και ειναι ολα φισιολογικα εκτος απο αυτα που ανεφερα.

Φυσιολογικο λογω φινας οχι γενικα φυσιολογικο...
Καλα δεν σου εγραψε για οιστρογονα:2m: in the name of god...εκτος και αν υπηρχε λογος για τις συγκεκριμενες(που μαλλον ειναι απο τις εξετασεις, Τ3&Τ4? τεσπα δεν επιμενω)
Φανταζομαι ο γιατρος γνωριζει οτι κατεβαζεις φινα...
 
Μπλουζα