διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Minox χρησιμοποιώ απο τα 17 μου και τώρα είμαι 34. Μετά απ όλα αυτά τα χρόνια, την σταμάτησα σταδιακά, δηλαδή από 2 φορές την μέρα, έβαζα για 3 μήνες μια φορά την μέρα, μετά για άλλους 3 μήνες μέρα πάρα μέρα και μετά για 1 μήνα μια φορά την βδομάδα. Οταν τελικά την έκοψα τελείως, τα μαλλιά μου τον πρώτο μήνα δείχνανε καλύτερα και χάρηκα γιατί σκέφτηκα μήπως τελικά είχε αρχίσει να μου κάνει και κακό η αδιάκοπη κ συνεχής χρήση της τόσα χρόνια.
Το πρόβλημα όμως είναι πως μετά τον 3ο μήνα διακοπής και μπαίνοντας στον 4ο, χωρίς να έχω κάποια έντονη τριχόπτωση, παρατήρησα σημαντική αραίωση στην κορυφή, τόση που πανικοβλήθηκα και την ξεκίνησα και πάλι.... :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NGL

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

magic810 είπε:
Καλα εκανες φιλε μου....το υφος που σου μιλησα ειναι σε καθαρα φιλικο επιπεδο και σε καμμια περιπτωση δεν ασκω κριτικη στην αποψη σου....

αλιμονο φιλε μου τοσο καιρο εδω μεσα και να μην γνωριζομαστε. :)
 

lalakos

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

GOMI είπε:
Minox χρησιμοποιώ απο τα 17 μου και τώρα είμαι 34. Μετά απ όλα αυτά τα χρόνια, την σταμάτησα σταδιακά, δηλαδή από 2 φορές την μέρα, έβαζα για 3 μήνες μια φορά την μέρα, μετά για άλλους 3 μήνες μέρα πάρα μέρα και μετά για 1 μήνα μια φορά την βδομάδα. Οταν τελικά την έκοψα τελείως, τα μαλλιά μου τον πρώτο μήνα δείχνανε καλύτερα και χάρηκα γιατί σκέφτηκα μήπως τελικά είχε αρχίσει να μου κάνει και κακό η αδιάκοπη κ συνεχής χρήση της τόσα χρόνια.
Το πρόβλημα όμως είναι πως μετά τον 3ο μήνα διακοπής και μπαίνοντας στον 4ο, χωρίς να έχω κάποια έντονη τριχόπτωση, παρατήρησα σημαντική αραίωση στην κορυφή, τόση που πανικοβλήθηκα και την ξεκίνησα και πάλι.... :(

GOMI, το πόστ σου αυτό πρέπει πραγματικά να γίνει το ευαγγέλιο χρήσης της minox. Βλέπουμε πως και με χρήσης μέρα παρά μέρα η minox έκανε καλά τη δουλειά της για συντήρηση, ενώ στο γνωστό πλέον διάστημα των 3ων μηνών μη χρήσης της άρχισαν οι θύλακες να μπαίνουν σε μεγαλύτερο ποσοστό σε telogen φάση εξού και η σχετικά απότομη αραίωση...
 

genesis

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

ρε παιδια να κανω μια ασχετη ερωτηση..αν καποιος που ΔΕΝ εχει θεμα τριχοπτωσης, χρησιμοποιησει για 1 χρονο μινοξιδιλη (ετσι του τη βαρεσε βρε αδερφε, τι ζορι τραβατε :p) και μετα απο 2 χρονια τη σταματησει (του την ξαναβαρεσε....) τι θα γινει????????? θα του πεσουν τα μαλλια? θα γινει οπως πριν τη χρηση? θα μεινει οπως κατα τη διαρκεια της χρησης? και κατι ακομα... που ξερουμε οτι οταν σταματαμε τη μινοξιδιλη, τα μαλλια που βγαλαμε με αυτη, πεφτουν για παντα? δεν παιζει απλα να αλλαζει παλι η ``φαση`` της τριχας και η πτωση να ειναι ενα αντοιστοιχο εντονο shed οπως και μετα την αρχικη χρησιμοποιηση? ή απλα να μπαινουν οι τριχες σε τελογενη φαση και να πεφτουν, αλλα ο θυλακας να ειναι εξισου δυνατος και να συνεχισει μετα απο κανα 2μηνο (μετα απο το 3μηνο που παρατηρειται η πτωση) να βγαζει το ιδιο υγιη μαλλια οπως και κατα τη διαρκεια της μινοξ?
 

Άκης

Administrator
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Λογικά δεν θα του πέσουν, μιας και δεν υπάρχει πρόβλημα DHT.
Minox δεν δίνουν μόνο σε τριχόπτωση, αλλά και όταν απαιτηθεί γρήγορη τριχοφυία, πχ μετά από κάποιο ατύχημα σε κεφάλι, όπου οι τρίχες κόβονται ή τις κόβει ο γιατρός κλπ

Τριχόπτωση έχει κανείς όταν βάζει μινοξ στο κεφάλι του, επειδή η μινοξ "πιέζει" τον θύλακα να αλλάξει φάση. Όταν την κόβεις, κάτι τέτοιο δεν ισχύει μιας και οι θύλακες ακολουθούν το πρόγραμμα τους.

Τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω τι πουθτιά παίζεται και ενώ μπλοκάρουμε την DHT, ο θύλακας δεν λέει να βγάλει τρίχες, αν μαθει με την μινοξ και την κόψεις :chinscratch
 

genesis

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Άκης είπε:
Τριχόπτωση έχει κανείς όταν βάζει μινοξ στο κεφάλι του, επειδή η μινοξ "πιέζει" τον θύλακα να αλλάξει φάση. Όταν την κόβεις, κάτι τέτοιο δεν ισχύει μιας και οι θύλακες ακολουθούν το πρόγραμμα τους.

ακη, γτ ομως αυτη πιεση γινεται μια φορα? ή μηπως εμέις νομίζουμε οτι γίνεται μια φορα?

(ασχετο...kirkland ή rogaine foam?)
 

Άκης

Administrator
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Όταν την βάλεις (την μινοξ, μην παρεξηγηθώ :-X), τότε "πιάνει" τους θύλακες που είναι σε "ξεκούραση" και τους πιέζει να ξαναμπούν στην παραγωγή.
Κάθε φορά που εσύ βάζεις μινοξ σαν θεραπεία, μικραίνει τον χρόνο "ξεκούρασης" και "μακραίνει" την φάση παραγωγής.

Όταν την διακόψεις, όλα επιστρέφουν στο normal.

genesis είπε:
(ασχετο...kirkland ή rogaine foam?)
Το ξέχασα ναι, το ίδιο είναι με την λοσιόν να λένε ότι είναι καλυτερη. Βέβαια ο αφρός πήρε και αυτός FDA OK που σημαίνει ότι κάνει δουλειά. Προτιμώ αφρό επειδή είναι άμεση η εφαρμογή, αλλά μου αρέσει και η λοσιόν επειδή μπορείς να βάλεις "σαβούρα" μέσα για πειράματα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Βλέπουμε πως και με χρήσης μέρα παρά μέρα η minox έκανε καλά τη δουλειά της για συντήρηση,

Σαφώς και την έκανε και μάλιστα φαινόταν να την κάνει καλύτερα απ οτι 2 φορές καθημερινά. Ήδη οταν σιγά σιγά επανέλθω, θα την χρησιμοποιώ μια φορά μέρα παρά μέρα και ίσως στην πορεία και κάθε δεύτερη μέρα.
Αυτό πιστεύω βέβαια μόνο για όποιον την χρησιμοποιεί χρόνια και έχει πάρει ήδη τα μέγιστα από αυτή...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Υπαρχει καποιο προιον, σαν την μινοξιδιλη, διχως τις παρενεργειες της μινοξιδιλης; Για ολοκληρωτικη αντικατασταση της μινοξ;
Εννοω τοσο δραστικο, με βοηθεια ουσιαστικη στο regrowth.
Αλλα διχως κατακρατηση υγρων κλπ.
Μιλω για τοπικο σκευασμα παντα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

cool11 είπε:
Υπαρχει καποιο προιον, σαν την μινοξιδιλη, διχως τις παρενεργειες της μινοξιδιλης; Για ολοκληρωτικη αντικατασταση της μινοξ;
Εννοω τοσο δραστικο, με βοηθεια ουσιαστικη στο regrowth.
Αλλα διχως κατακρατηση υγρων κλπ.
Μιλω για τοπικο σκευασμα παντα.
όχι=>όλα τα υπόλοιπα (πεπτίδια χαλκού,καφεΐνη κ.α) δίνουν-θεωρητικά πάντα-επανέκφυση μετά από πάρα πολύ καιρό και είναι πιο ελαφρύ το αποτέλεσμα... :-[
 

eniote

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

ρε παίδες σκεφτομαι να αρχισω όπου ναναι μινοξιδιλη αλλα με αποθαρυνουν τα οσα ακουω για κατακρατηση υγρων....
τοσο πολυ παιζει να πρηστώ???
πρεπει οπωσδηποτε να κανω κατι για regrowth μιας κ δυο μήνες κοντα τωρα είμαι μόνο με revivogen. Τουλάχιστον το συνήθισε το κεφάλι μου όσο καιρό είναι το χρησιμοποιώ μόνο του αν κ δεν έχω δεί τπτ ιδιαίτερο....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

genesis

New Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

eniote είπε:
ρε παίδες σκεφτομαι να αρχισω όπου ναναι μινοξιδιλη αλλα με αποθαρυνουν τα οσα ακουω για κατακρατηση υγρων....
τοσο πολυ παιζει να πρηστώ???
πρεπει οπωσδηποτε να κανω κατι για regrowth μιας κ δυο μήνες κοντα τωρα είμαι μόνο με revivogen. Τουλάχιστον το συνήθισε το κεφάλι μου όσο καιρό είναι το χρησιμοποιώ μόνο του αν κ δεν έχω δεί τπτ ιδιαίτερο....

eniote φιλαρακι αν δεν την παρεις να τη δοκιμασεις να δεις τι σου κανει και αν σου κανει δε θα βγαλεις συμπερασμα. προσωπικα αποφασισα να την ξεκινησω (μαζι με φινα γτ βαρεθηκα να πειραματιζομαι) και εχω παραγγειλει. απλα εγω παρηγγειλα rogaine foam και οχι kirkland.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

επειδη εκανα μακακια παραπανω...
genesis απο που αγορασες τον αφρο???ποσο και για ποσους μηνες?
 
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

εγω παντως πιστευω οτι οι πιο πολυ πριζοντε με την χρηση μιν (ισως και ολοι) απλα δεν το παρατηρουν και το συνιθιζουν
 

Hairboost

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Η χρηση 2 φορες την μερα μπορει να προκαλεσει ποιο γρηγορο shedding?
 

3746741

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Ρε παιδια εχει κολλησει το μυαλο μου πραγματικα οσον αφορα το τι να κανω με τη μινοξιδιλη!!!!!!

Διαβαζω οτι μπορει να προκαλεσει εντονο πρηξιμο στο προσωπο,οπως επισης κ οτι μετα απο καποιο διαστημα τη συνιθιζει ο οργανισμος κ δεν προσφερει κ πολλα!

Μεχρι στιγμης για αρκετα χρονια εκανα τις θεραπειες της B......K....μεχρι που ανακαλυψα το forum κ ειπα να τις κοψω!

Το προβλημα μου ξεκινησε πριν 6 χρονια με μια αραιωση στους κροταφους κ τωρα εχει αραιωσει κ λιγο το μπροστα μαλλι!

Δεν ξερω αν αυτο συνεβη λογω του οτι ακολουθουσα τις θεραπειες αυτες η επειδη η τριχοπτωση δεν ηταν πολυ επιθετικη!

Μετα απο πολυ διαβασμα οσων λετε σκεφτομαι να χρησιμοποιησω 3 προιοντα!

Fungoral shampooo,revivogen,rogain

Αλλα σκεφτομαι το Rogain 5% να το χρησιμοποιω 1 φορα την ημερα!

Απο την εμπειρια σας πιστευετε οτι θα δω βελτιωση?

Ειμαι ολος αυτια για να ακουσω τις γνωμες σας!!!!!!!!!!!!
 

xDante

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Ρε παιδιά εγώ που παίρνω 15% μινιξιδίλη τι να πώ ?
πάντως πρήξιμο στο πρόσωπο δεν παρατήρησα .....
ρε μπας και το πρήξιμο το κάνει το propyl glycol δεν μπορώ να καταλάβω....
επίσης στις παρενέργειες της μινοξ αναφέρει κατακράτηση υγρών και όχι πρήξιμο....
πολές φορές συγχέονται αυτά τα δυο αλλά δεν είναι το ίδιο .
ίσως παίζει ρόλο και ο οργανισμός του καθένα....
πάντως εγώ εδώ και 2 εβδομάδες έχω αρχίσει και μασάω κανέλα καθημερινά..κανέλα.
1 ξυλαράκι την ημέρα... είναι το ποιό αντιοξειδωτικό βότανο :-\
δοκιμάστε το....... και ίσως αυτοί με το πρήξιμο να δείτε καλυτέρευση της κατάστασης σας....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

3746741 είπε:
Ρε παιδια εχει κολλησει το μυαλο μου πραγματικα οσον αφορα το τι να κανω με τη μινοξιδιλη!!!!!!

Διαβαζω οτι μπορει να προκαλεσει εντονο πρηξιμο στο προσωπο,οπως επισης κ οτι μετα απο καποιο διαστημα τη συνιθιζει ο οργανισμος κ δεν προσφερει κ πολλα!

Μεχρι στιγμης για αρκετα χρονια εκανα τις θεραπειες της B......K....μεχρι που ανακαλυψα το forum κ ειπα να τις κοψω!

Το προβλημα μου ξεκινησε πριν 6 χρονια με μια αραιωση στους κροταφους κ τωρα εχει αραιωσει κ λιγο το μπροστα μαλλι!

Δεν ξερω αν αυτο συνεβη λογω του οτι ακολουθουσα τις θεραπειες αυτες η επειδη η τριχοπτωση δεν ηταν πολυ επιθετικη!

Μετα απο πολυ διαβασμα οσων λετε σκεφτομαι να χρησιμοποιησω 3 προιοντα!

Fungoral shampooo,revivogen,rogain

Αλλα σκεφτομαι το Rogain 5% να το χρησιμοποιω 1 φορα την ημερα!

Απο την εμπειρια σας πιστευετε οτι θα δω βελτιωση?

Ειμαι ολος αυτια για να ακουσω τις γνωμες σας!!!!!!!!!!!!
ειναι σπανιο να σου κανει πρηξιμο αλλα οχι και απιθανο,εγω πιστευω οτι αν σε ποιανει η μινοξιδιλη και με μια φορα την μερα θα δεις αποτελεσματα,νομιζω οτι ποιο πολυ παιζει ρολο το αν ανταποκρινετε το σωμα στην ουσια,παρα στο ποση ποσοτητα βαζουμε,σε εμενα βλεπω οτι η μινοξιδιλη ποιανει και με μια φορα την μερα :-\
 

3746741

Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

Ok,σ ευχαριστω,περιμενω κ τις γνωμες των υπολοιπων παιδιων στ θεμα ::) ::) ::) ::)
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: διεκοψα τη μινοξιδιλη εδω και περιπου ενα μηνα

3746741 είπε:
Ok,σ ευχαριστω,περιμενω κ τις γνωμες των υπολοιπων παιδιων στ θεμα ::) ::) ::) ::)

Μια χαρα ειναι αυτα που διάλεξες.Υπαρχει μονο ενα θεματακι με το revivogen ως προς την αποτελεσματικότητα του και την εντονη λαδιλα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα