αραιωση τι να κανω?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

ctenidane

New Member
γεια σας θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο φαρκαμο ειτε εξωτερικης ειτε εσωτερικης χρησης ( αν και πιστευω εξωετερικης για το προβλημα μ) για τοαεραιομα στου κροταφους .....οι δικοι μ μ λενε ειναι το μετοπο σου και γι αυτο νομιζω οτι αρεωνει το μαλι στουσ κροαταφους αλλα εγς ειμαι της αποψης τςων φρονιμων τα παιδια πριν πινασουν μαγειρευουν...... :'(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: αραιωση τι να κανω?

ctenidane είπε:
γεια σας θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο φαρκαμο ειτε εξωτερικης ειτε εσωτερικης χρησης ( αν και πιστευω εξωετερικης για το προβλημα μ) για τοαεραιομα στου κροταφους .....οι δικοι μ μ λενε ειναι το μετοπο σου και γι αυτο νομιζω οτι αρεωνει το μαλι στουσ κροαταφους αλλα εγς ειμαι της αποψης τςων φρονιμων τα παιδια πριν πινασουν μαγειρευουν...... :'(
και εμενα ετσι μου λενε,αν ακουγαμε τους γονεις μας σ αυτο το θεμα παει τα χασαμε,και nw6 να ειμασταν παλι μαλιαδες θα μας βλεπανε,σημερα ο πατερας μου μου εφερε bio calpil βιταμινες,θα τις φαω για να μην του χαλασω χατιρι :D
στο θεμα μας...
για τους κροταφους μινοξιδιλη
και καποιο dht blocker http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/board,16.0.html
 

steve32

New Member
Απ: αραιωση τι να κανω?

Γεια χαρα σε ολους,
ειμαι νεος user εδω [ σημερινος ]
Ειμαι μαλλον norwood 2 ή αρχες v3.
ημουν μαλλον 2 αλλα εκανα τη βλακεια να τα ξυρισω 2 fores mesa se 10 meres με gilette.

το αποτελκεσμα ηταν να ξαναβγουν αλλα πισω τωρα φαινεται να ειναι πιο αραια, κατι που
προσεξαν και οι φιλοι.
ειμαι παντα κουρεμενος στα ιδια mm και σιγουρα δεν ειναι η ιδεα μου.
παιζει το ξυραφι ναεκανε ζημια???
εγω για ενδυναμωση πηγαινα...

το περιργο στην περιπτωση μου ειναι οτι μαρεσει να εχω μαλλια μεχρι 3-4 χιλιοστα.
απλα 8ελω να υπαρχουν παντου.
Επισης δε με χαλαει το 8εμα στους κροταφους, αλλα ειναι εφιαλτης να κανω τρυπα πανω και πισω.
τελος ειμαι 31-32 ετων.


8ελω να πω πως πραγματικα εχω διαβασει πανω απο 100 σελιδες σε posts και ολα για προτη φορα σημερα,
και ειδικοτερα τις 68 σχετικα με τη σπιτικη spiro.
Οπως ισως να επα8αν και οι παλαιοτεροι ομως, εχω αρχισει να ελπιζω αλλα παραλληλα και να ειμαι καπως χαμενος.
Τι 8ελω να πω:
Πολλες φορες συναντω ενα 8εμα σε πολλα topics αλλα δεν μπορω να αποφασισω σε ποιο απο ολα αυτα να προσ8εσω τα δικα μου

ερωτηματικα.
Οποτε με την ελπιδα να μην κανω Βλακεια λεω να αναφερ8ω εδω σχετικα με το minoxidil αφου αυτο προτεινεται ως καλη αρχη απο το

φιλο kapamarou,
στον ctenidane

Αφου λοιπον η χρηση minoxidil φερει αποτελεσματα μονο κατα την περιοδο χρησης, ενω με τη διακοπη του,
ο,τι 8α εχουμε καταφερει απλα 8α χα8ει γρηγορα αν καταλαβα καλα, γιατι το κοβουμε?
Υπο8ετω για λογους υγειας 'η sidefx??
αν ναι τοτε οι παρενεργειες α8ρηστικα μπορει να ειναι πιο σοβαρες απο πρηξιμο...etc.
[εχω διαβασει απο wikipedia ολο το πακετο των side, απλα αναφερω το μαλλον πιο ελαφρυ]

Εχω επισης καποιες αποριες σχετικα με :

1.το Saw Palmetto [ παιρνω καπου 6μηνες σε καψουλα χωρις προβληματα μαλλον]
αλλα απο ο,τι διαβασα απο τον χρηστη Ακη καλο ειναι να το πεταξω...ή να κανω χρηση αυτου μεσα απο υγρη formula..

2.τη Βιταμινη Β6 [ Παιρνω καπου 1.5 μηνες ως συμπληρωμα
ΣΤο ποστ με τη συνταγη του SuperZix 2 o Ακης παλι κανει μια επισημανση σχετικα με το γεγονος οτι υπαρχουν 2 τυποι β6.
Συγκεκριμενα το ποστ αναφερει::

[[[....συγκεκριμένες μελέτες έδειξαν ότι παίζει τεράστιο ρόλο η πηγή της βιταμίνης B6 καθώς μερικές πηγές αυτής,
έδειξαν ότι μπορούν να αυξήσουν την δημιουργία της DHT ]]]

αρα αυτο σημαινει οτι η Β6 κανει ζημια???
πρεπει να ειμαι braindead 'η απλα χαμενος, γιατι παρακατω το ποστ μαλλον λεει το αντι8ετο¨

[[...Πάντως, οι μελέτες έδειξαν ότι η έλλειψη της από τον οργανισμό, μπορεί να αυξήσει την δημιουργία DHT. ]]]


αρα ειναι καλη αλλα μονο ο τυπος πυριδοξάλη (pyridoxal) γνωστή και ως pyridoxal-5-phosphate ?????
Εγω τσεκαρα τις δικες μου και κλασσικα ειναι απο τις αλλες. δηλαδη πυριδοξίνη (Pyridoxine).

τι να κανω???

γενικα μεχρι τωρα ημουν κατα των minoxidile, rogaine etc. γιατι απλα φοβαμαιο,τι μπορει να
προκυψει, και αρχικα μαλλον η λυση της superzix2 ειναι αυτο που 8α δοκιμασω.

Τελος 8ελω να πω στον φιλο ANAR οτι πραγματικα ευχομαι να μην του παρουσιαστει αλλο προβλημα
και πως μου κανει εντυπωση πως η περιπτωση του δεν εχει μαλλον 8ορυβησει τους χρηστες spiro



ενα μεγαλο ευχαριστω και ζητω συγνωμη για την εκταση.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: αραιωση τι να κανω?

steve32 είπε:
Γεια χαρα σε ολους,
ειμαι νεος user εδω [ σημερινος ]
Ειμαι μαλλον norwood 2 ή αρχες v3.
ημουν μαλλον 2 αλλα εκανα τη βλακεια να τα ξυρισω 2 fores mesa se 10 meres με gilette.

το αποτελκεσμα ηταν να ξαναβγουν αλλα πισω τωρα φαινεται να ειναι πιο αραια, κατι που
προσεξαν και οι φιλοι.
ειμαι παντα κουρεμενος στα ιδια mm και σιγουρα δεν ειναι η ιδεα μου.
παιζει το ξυραφι ναεκανε ζημια???
εγω για ενδυναμωση πηγαινα...

το περιργο στην περιπτωση μου ειναι οτι μαρεσει να εχω μαλλια μεχρι 3-4 χιλιοστα.
απλα 8ελω να υπαρχουν παντου.
Επισης δε με χαλαει το 8εμα στους κροταφους, αλλα ειναι εφιαλτης να κανω τρυπα πανω και πισω.
τελος ειμαι 31-32 ετων.

8ελω να πω πως πραγματικα εχω διαβασει πανω απο 100 σελιδες σε posts και ολα για προτη φορα σημερα,
και ειδικοτερα τις 68 σχετικα με τη σπιτικη spiro.
Οπως ισως να επα8αν και οι παλαιοτεροι ομως, εχω αρχισει να ελπιζω αλλα παραλληλα και να ειμαι καπως χαμενος.
Τι 8ελω να πω:
Πολλες φορες συναντω ενα 8εμα σε πολλα topics αλλα δεν μπορω να αποφασισω σε ποιο απο ολα αυτα να προσ8εσω τα δικα μου

ερωτηματικα.
Οποτε με την ελπιδα να μην κανω Βλακεια λεω να αναφερ8ω εδω σχετικα με το minoxidil αφου αυτο προτεινεται ως καλη αρχη απο το

φιλο kapamarou,
στον ctenidane

Αφου λοιπον η χρηση minoxidil φερει αποτελεσματα μονο κατα την περιοδο χρησης, ενω με τη διακοπη του,
ο,τι 8α εχουμε καταφερει απλα 8α χα8ει γρηγορα αν καταλαβα καλα, γιατι το κοβουμε?
Υπο8ετω για λογους υγειας 'η sidefx??
αν ναι τοτε οι παρενεργειες α8ρηστικα μπορει να ειναι πιο σοβαρες απο πρηξιμο...etc.
[εχω διαβασει απο wikipedia ολο το πακετο των side, απλα αναφερω το μαλλον πιο ελαφρυ]

Εχω επισης καποιες αποριες σχετικα με :

1.το Saw Palmetto [ παιρνω καπου 6μηνες σε καψουλα χωρις προβληματα μαλλον]
αλλα απο ο,τι διαβασα απο τον χρηστη Ακη καλο ειναι να το πεταξω...ή να κανω χρηση αυτου μεσα απο υγρη formula..

2.τη Βιταμινη Β6 [ Παιρνω καπου 1.5 μηνες ως συμπληρωμα
ΣΤο ποστ με τη συνταγη του SuperZix 2 o Ακης παλι κανει μια επισημανση σχετικα με το γεγονος οτι υπαρχουν 2 τυποι β6.
Συγκεκριμενα το ποστ αναφερει::

[[[....συγκεκριμένες μελέτες έδειξαν ότι παίζει τεράστιο ρόλο η πηγή της βιταμίνης B6 καθώς μερικές πηγές αυτής,
έδειξαν ότι μπορούν να αυξήσουν την δημιουργία της DHT ]]]

αρα αυτο σημαινει οτι η Β6 κανει ζημια???
πρεπει να ειμαι braindead 'η απλα χαμενος, γιατι παρακατω το ποστ μαλλον λεει το αντι8ετο¨

[[...Πάντως, οι μελέτες έδειξαν ότι η έλλειψη της από τον οργανισμό, μπορεί να αυξήσει την δημιουργία DHT. ]]]

αρα ειναι καλη αλλα μονο ο τυπος πυριδοξάλη (pyridoxal) γνωστή και ως pyridoxal-5-phosphate ?????
Εγω τσεκαρα τις δικες μου και κλασσικα ειναι απο τις αλλες. δηλαδη πυριδοξίνη (Pyridoxine).

τι να κανω???

γενικα μεχρι τωρα ημουν κατα των minoxidile, rogaine etc. γιατι απλα φοβαμαιο,τι μπορει να
προκυψει, και αρχικα μαλλον η λυση της superzix2 ειναι αυτο που 8α δοκιμασω.

Τελος 8ελω να πω στον φιλο ANAR οτι πραγματικα ευχομαι να μην του παρουσιαστει αλλο προβλημα
και πως μου κανει εντυπωση πως η περιπτωση του δεν εχει μαλλον 8ορυβησει τους χρηστες spiro

ενα μεγαλο ευχαριστω και ζητω συγνωμη για την εκταση.

καλοσώρισες steve32 και καλή συνέχεια. Με το ξύρισμα μην ανυσυχείς, δεν δημιούργισες κάποιο πρόβλημα, αλλά επίσης ούτε δυναμόνει τις τρίχες (μύθος είναι). Απλά όταν τα μαλλιά είναι μακριά δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε πόση πυκνωση έχουν και φένετε καλύτερα όταν είναι κοντά. Με όλες τις θεραπείες έτσι είναι, όταν τις σταματήσεις μετά από κάποιο διάστημα χάνεις και τα αποτελέσματα τους. Γι'αυτό όσοι αποφασίζουν να αρχίσουν κάποια θεραπεία έχουν αποφασίσει επίσης ότι θα είναι και μακροχρόνια. Οι παρενέργειες της μινοξιδίλης είναι πρήξιμο και ανεπιθύμυτη τριχοφυεία σε άλλα μέρη του σώματος (παρενέργειες όμως δεν έχουν όλοι, και επίσεις υπάρχουν πολλά διαλύματα μινοξιδίλης και όχι ένα). Αν πάντως δεν θες να πάρεις μινοξιδίλη υπάρχει και το tricoμin (λοσιόν για regrowth), όχι όμος τόσο δυνατό όσο η μινοξιδίλη. Το superzix II είναι λοσιόν DHT-BLOCKER, Για την Β6 το γράφει και το ποστ του Άκη ότι θέλουμε τον τύπο πυριδοξάλη (pyridoxal). Πάντως Δεν χρειάζετε κατα την γνώμη μου να πέρνεις συμπληρώματα, δεν θα κάνουν κάτι στα μαλλιά. Καλύτερα να αρχίσεις κάποια κανονική θεραπεία, με κάποιο DHT-BLOCKER σίγουρα, και κάποιο προιόν για regrowth (αν το θεωρείς απαραίτητο).
 

steve32

New Member
Απ: αραιωση τι να κανω?

ευχαριστω πολυ Fenimore για το καλωσορισμα.
Ισως να εχεις δικιο για το μυ8ο του κσυραφιου, αλλα ειμαι σιγουρος οτι αθτη η αραιωση προεκυψε απο το ξυραφι.
ΦΥσικα εκει οι τριχες 8α ηταν αδυναμες απο καιρο, αλλα μαλλον το κοντρα ποθ εκανα τις εριξε ..
anyway,
Μαλλον ηρ8ε η ωρα για στοχευμενη δραση.
Αυτο ποθ με μπρερδευει ρε συναδελφοι ειναι οι πολλοι τυποι mionoxidil, και το οτι απο οσο διαβαζω δεν πρεπει να υποστηριζεται απο το "φυσικο? " DHT Blocker που ειναι το SuperZix 2.
Aρα η αλλη λυση για DHT control ειναι η φορμουλα spiro??
Καπου στις 10αδες σελιδες εδω διαβασα οτι η spiro δεν ειναι blocker αν και 8υμαμαι πως ετσι αναφερεται στη σελιδα παρασκευης της σπιτικης version.
τ α ε χ ω μ π λ ε ξ ε ι

Τελικα πια η διαφορα της Minoxidil to DR.Lee σε σχαση με αυτη που γραφει επανω Kirkland??

Πιστεψτε με προσπα8ω να τα διαωασω ολα για να μη ρωτω πραγματα που εχουν απαντη8ει 100αδες φορες,
αλλα πραγματικα καπου χανςω το δρομο. :-[

τελος οποιος αντεχει να προτεινει μια καλη με8οδο, μαρκα ή τυπο minoxidil μαζι και ενα συμβατο DHT Blocker, καλο 8α κανει.
Εγω σκευτομουν μινοχιδιλ και σπιρο απο dr.Lee αλλα αυτο το Kirkland με εμπλεξε.
Χαπια φοβαμαι να παρω "για το φοβο τΩν Ιουδαιων"

ευχαριστω ολους
 

GIWRIKAS

New Member
Απ: αραιωση τι να κανω?

γεια σας παιδια..θελω να κανω μια ερωτηση..τωρα τελευταια παρατηρω να πεφτουν αρκετες μικρες τριχουλες,διαφορετικου μεγεθους απο τις κανονικες μου(θυμιζουν λιγο βλεφαριδες)..ξερετε τπτ γι'αυτο??ειχχε κανενας παρομοιο προβλημα??εθχαροστω..
 

xDante

Member
Απ: αραιωση τι να κανω?

GIWRIKAS είπε:
γεια σας παιδια..θελω να κανω μια ερωτηση..τωρα τελευταια παρατηρω να πεφτουν αρκετες μικρες τριχουλες,διαφορετικου μεγεθους απο τις κανονικες μου(θυμιζουν λιγο βλεφαριδες)..ξερετε τπτ γι'αυτο??ειχχε κανενας παρομοιο προβλημα??εθχαροστω..

υπάρχουν 2 περιπτώσεις ή είναι τρίχες που δίνουν την θέση τους σε νέες
η νέες που είναι αδύναμες και πέφτουν......
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα