αλλεργικη ρινιτιδα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kakashi

Member
λενε οτι απασχολει το 15% περιπου του πληθυσμου....το εχει αντιμετωπισει κανεις απο το φορουμ?κυριως την ανοιξη εμφανιζεται και εχεις καταρροη στη μυτη η ατελειωτο μπουκωμα....εγω δεν το ειχα ποτε και το εμφανισα ξαφνικα οταν πηγα φοιτητης στξ θεσσαλονικη....πηγα σε διαφορους γιατρους ωρυλαδες αλλα δεν μου το λυσε κανεις το προβλημα....με αποτελεσμα να ειμαι επι εναμισι χρονο συνεχως με ενα αποσυμφορητικο στο χερι για να αντιμετωπισω το μπουκωμα μου μπασ και μπορεσω να κοιμηθω το βραδυ....πλεον εχω εθιστει στο ροναλ κ ουτε να βγω εξω χωρις αυτο δεν μπορω....κ στο τελοσ θα καταστρεψω τη μυτη μου....εχει κανεις παρομοιο προβλημα?εχει βρει κανεις καμμια λυση?μεχρι κ σε ομοιοπαθητικο σκεφτομαι να παω τωρα γιατι εχω ακουσει καποια ατομα που ειχαν αποτελεσμα να δω μηπως γινει τιποτα....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LOK

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Εγω το εμφάνισα το 2004 που ήμουν φαντάρος. Μου έμεινε κουσούρι χρόνιο και δεν μου φεύγει ποτέ...,το έχω όλους τους μήνες και περισσότερο την άνοιξη... Αυτό που με πεθαίνει περισσότερο είναι ο καπνός απο ξύλα που καίγονται (τζάκι-ξυλόσομπα). Δυστυχώς δεν ξέρω τί να κάνω πλέον... Η μόνη καλυτέρευση που βλέπω είναι η αντιβίωση και σπρέυ αλατόνερου, αλλα δεν μπορείς να πέρνεις συνέχεια αντιβίωση... Κάτι έχω ακούσει κι εγω για την ομοιοπαθητική,αλλα δεν έχω το χρόνο να το ψάξω...
Ronal και Otrivin τα έκοψα απο τον πρώτο μήνα. Δε δίνουν λύση... Πλέον έμαθα να ζω μ'αυτό το χρόνιο πρόβλημα...
Τα βράδια να κοιμάσαι με σεντονι απο κάτω, και σεντόνι με πάπλωμα απο πάνω. Να αποφεύγεις τις χνουδωτες-μαλλιαρές κουβέρτες.
Αν ρωτήσεις για την ομοιοπαθητική, θα σε παρακαλούσα να ενημερώσεις κι εμένα...
 

kakashi

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

τι εννοεις δεν εδινε λυση το ροναλ?δεν σ ξεβουλωνε η μυτη??εμενα παντως με αυτο ειμαι μια χαρααλλα χωρις αυτο ειναι τραγικη η κατασταση σαν να εχω ενα μανταλακι στη μυτη....ιχνος αερα δεν περναει.....σε τι γιατρο ειχες παει?
 

LOK

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Εννοώ οτι δεν ήθελα να βάζω 3 φορές την ημέρα και για πάντα το Ρονάλ...Είχα εθιστεί κι εγω όπως εσύ απο αυτό... Τα βράδια υπέφερα πιο πολύ γιατί δεν σηκωνόμουν πάνω στον ύπνο μου να βάλω ρονάλ...Τώρα έχω μάθει να κοιμάμαι με ανοιχτό το στόμα και μπρούμιτα.Είμαι πολύ καλύτερα έτσι. Δεν είναι λύση να ζεις με το ροναλ... Όπως η φίνα δηλαδή...
Απο γιατρούς πήγα σε Ο.Ρ.Λ, οπου δεν μου έδωσε κάποια λύση,παρα μόνο αντιβίωση και αλατόνερο για όταν έχω συνάχι, και πήγα και σε αλλεργιολόγο, οπου μου έδωσε κι αυτός συμβουλές για το τι να προσέχω. Οριστική λύση κανείς...
Καλύτερα να είχα ιγμορίτιδα, παρά αυτή την αλλεργική ρινίτιδα...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

πληροφοριακά να ξέρετε ότι χωρίς αντιισταμινικό (xozal,aerius) για 10 ημέρες-1 χάπι το βράδυ,
όλα τα υπόλοιπα δεν προσφέρουν ιδιαίτερη ανακούφιση από τα συμπτώματα ;)
 

kakashi

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

ναι αλλα αυτα ειναι για τα ατομα που την εμφανιζουν την αλλεργικη ρινιτιδα λιγες μερες το χρονο...αν την εχεις καθημερινα δεν μπορεις να τα παιρνεις ολα αυτα σε μονιμη βαση οπως εγω γιατι θα εθιστεις στο τελος.....
 

LOK

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Για 10 ημέρες δε λέει κάτι... Είναι χρόνιο το πρόβλημα... Σκέφτομαι να πάω για εξετάσεις στο Α.Συγγρού. Έχω ακούσει οτι έχει εξειδίκευση στις αλλεργίες, αν και αυτά που με πειράζουν είναι πολλά...
Αυτό και η ομοιοπαθητική,πιστεύω οτι είναι οι τελευταίες μας ελπίδες...
 

kabamarou

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Τα χάπια aerius μου σταματάνε το συνάχι αλλά με κάνουνε να έχω πολύ βαρύ κεφάλι.
Τα χάπια claritin που είχα δοκιμάσει παλιότερα δεν μου αφήναν αυτή την χάλια αίσθηση.
Το Ronal αναφέρει και μέσα στις οδηγίες ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείται πάνω από κάποιες ημέρες.Προσωπικά το ronal με κάνει να είμαι χειρότερα γιατί αν το σταματήσεις έστω και λίγο βουλώνει η μύτη εντελώς και δεν μπορείς να ανασάνεις και γίνεσαι χειρότερα από πριν.
Μια καλή λύση είναι να ανοίγετε τα παράθυρα στο σπίτι σας μόνο το βράδυ γιατί η γύρη αιωρείται την ημέρα.
Επίσης πολύ καλό ξεσκόνισμα στο σπίτι και σκούπισμα.
Με τα παραπάνω 2 έχω δει διαφορά.
 

LOK

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

+1 με τον tse, αρκει το σκούπισμα να το κάνει άλλος...Με πεθαίνει η σκόνη...
Το claritin το δοκίμασα κι εγώ παλαιότερα,αλλα το θεώρησα ύποπτο για κάποιες παρενέργειες που μου παρουσιάστηκαν.
Γενικός έχω δοκιμάσει πολλά..., μια φορά μάλιστα δοκίμασα και κάποιο φυτό, που με έριξε σε αλλεργικό σοκ... 15 ώρες η μύτη να τρέχει σαν βρύση...
Όποιος μενει Αθήνα, μπορεί να περάσει απο τον Μπακάκο και να ζητήσει το 'Protagol'. Είναι ένα φάρμακο που το κατασκευάζει το ίδιο το φαρμακείο.Δεν γράφεται απο γιατρό, αλλα είναι φθηνό κι ακύνδινο. Περιέχει ιώδιο,κ.α. Βέβαια είναι για την ιγμορίτιδα κυρίως,αλλα ίσως να δείτε καλυτέρευση.
 

kakashi

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

ξερετε κανενα τροπο ρε γαμωτο να σταματησω αυτοτο κωλοροναλ??
 

loukas

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

kakashi είπε:
ξερετε κανενα τροπο ρε γαμωτο να σταματησω αυτοτο κωλοροναλ??
βρασε νερο στο μπρικι βαλε μια πετσετα στο κεφαλι και κανε εισπνοεσ πανω στον ατμο και πιεσ και ενα σφηνακι τσιπουρο η κονιακ επισεισ βραστο οχι καυτο :grandpa: :grandpa: :grandpa: :grandpa:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

goofy

New Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Καλησπέρα έχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα με αποτέλεσμα να μου έχει δημιουργήσει υπερυροφία ρινικών δοκχών (αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται).Αυτό σημαίνει ότι το εσωτερικό της μύτης είναι μονίμως πρισμένο και δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά ακόμη και όταν δεν συντρέχουν λόγοι για αλλεργία!!Μήπως συμβαίνει αυτό σε έχους έχουν συμπτώματα όλο το χρόνο; Όταν είναι σε έξαρση κυρίως άνοιξη και ημέρες με πολύ υγρασία παίρνω aerius και σπρέι για τη μύτη avamys (πολύ καλό κατάλληλο για ρινίτιδα, μου το πρότεινε και αλλεργιολόγος) σε αντίθεση με ronal και άλλα τέτοια τα οποία μου είπαν ότι χειροτερεύουν το πρόβλημα!!Τα χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια και ο γιατρός μου είπε οτι απο αυτα κατέστρεψα τη μύτη μου!!
Η λύση στην υπερτροφία απο αλλαεργική ρινίτιδα είναι η εφαρμογή ενος είδους υπερήχου, σαν lazer, το οποίο καυτηριάζει το σημείο. Δεν το έκανα γιατί φοβάμαι πολύ και δεν αντέχω ούτε το τσίμπημα που μου είπε ο γιατρός.
Εαν κάποιος έχει και θέμα με τα μάτια δάκρυα, τσούξιμο, κοκκινίλες πολύ καλές σταγόνες (και μη κορτιζονούχες) είναι η Lomudal.
Καλό είναι να γίνουν τεστ απο αλλεργιολόγο γιατί σε πολλές αλλεργίες υπάρχει αγωγή και τέλος!!!εγω έκλεισα ραντεβου για Μαίο γιατί οταν είναι σε έξαρση δεν γίνονται!! Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :grandpa: :)
 

Hairboost

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

loukas alcoholic είπε:
[quote author=kakashi link=topic=2829.msg50255#msg50255 date=1301400345]
ξερετε κανενα τροπο ρε γαμωτο να σταματησω αυτοτο κωλοροναλ??
βρασε νερο στο μπρικι βαλε μια πετσετα στο κεφαλι και κανε εισπνοεσ πανω στον ατμο και πιεσ και ενα σφηνακι τσιπουρο η κονιακ επισεισ βραστο οχι καυτο :grandpa: :grandpa: :grandpa: :grandpa:
[/quote]
τσιπουρα βλεπω και κονιακακια .... αυτα ειναι!
 

LOK

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

goofy είπε:
Καλησπέρα έχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα με αποτέλεσμα να μου έχει δημιουργήσει υπερυροφία ρινικών δοκχών (αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται).Αυτό σημαίνει ότι το εσωτερικό της μύτης είναι μονίμως πρισμένο και δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά ακόμη και όταν δεν συντρέχουν λόγοι για αλλεργία!!Μήπως συμβαίνει αυτό σε έχους έχουν συμπτώματα όλο το χρόνο; Όταν είναι σε έξαρση κυρίως άνοιξη και ημέρες με πολύ υγρασία παίρνω aerius και σπρέι για τη μύτη avamys (πολύ καλό κατάλληλο για ρινίτιδα, μου το πρότεινε και αλλεργιολόγος) σε αντίθεση με ronal και άλλα τέτοια τα οποία μου είπαν ότι χειροτερεύουν το πρόβλημα!!Τα χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια και ο γιατρός μου είπε οτι απο αυτα κατέστρεψα τη μύτη μου!!
Η λύση στην υπερτροφία απο αλλαεργική ρινίτιδα είναι η εφαρμογή ενος είδους υπερήχου, σαν lazer, το οποίο καυτηριάζει το σημείο. Δεν το έκανα γιατί φοβάμαι πολύ και δεν αντέχω ούτε το τσίμπημα που μου είπε ο γιατρός.
Εαν κάποιος έχει και θέμα με τα μάτια δάκρυα, τσούξιμο, κοκκινίλες πολύ καλές σταγόνες (και μη κορτιζονούχες) είναι η Lomudal.
Καλό είναι να γίνουν τεστ απο αλλεργιολόγο γιατί σε πολλές αλλεργίες υπάρχει αγωγή και τέλος!!!εγω έκλεισα ραντεβου για Μαίο γιατί οταν είναι σε έξαρση δεν γίνονται!! Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :grandpa: :)

Τί εννοείς με το : 'εγω έκλεισα ραντεβου για Μαίο γιατί οταν είναι σε έξαρση δεν γίνονται'... Μα τον Μάιο έχουν πιο πολύ έξαρση...
Πράγματι βοηθάς αρκετά με αυτά που γράφεις.
Όλα αυτά που περιγράφεις τα έχω και τα βιώνω κάθε μέρα... Ναι,έχω και υπερτροφία, αλλα αν την καυτιριάσω με laser, δεν πρόκειτε να ξαναπριστεί η μύτη μου ποτέ...? Αν είναι έτσι, βοηθάει πολύ αυτό..., και σε συνδιασμό με φάρμακα ίσως έχει πολύ καλά αποτελέσματα... ::)
Ξέχασα να αναφέρω οτι έχω κάνει και εγχείρηση για διάφραγμα,οπου μου αφαιρέσαν το στραβό κόκκαλο που έφραζε το ρουθούνι... Πέρασε μια βδομάδα στο νοσοκομείο μέχρι να βγάλω τις γάζες και τα ράμματα, και είχα μια αισιοδοξία οτι επιτέλους θα αναπνέυσω...Η χαρά μου όμως τέλειωσε νωρίς...Δεν ανέπνευσα ούτε μία στιγμή...,εκεί πλέον κατάλαβα οτι εκτός απο το διάφραγμα, είχα και αλλεργική ρινίτιδα...Μιλάμε για τρελή απογοήτευση... :'(
Όσον αφορά Ronal και Otrivin, εγώ τα σταμάτησα πριν κλείσω μήνα...Μόνο κακό σου κάνουν με την καθημερινή χρήση...
Έχω δοκιμάσει κι άλλα πολλά..., χωρίς αποτέλεσμα...
Εννοείτε οτι κάτι κομπογιαννίτικες συνταγές σαν του loukas alcoholic πιο πάνω, είναι για γέλια... (φιλικά το λέω Λουκά) Αυτά είναι μόνο για κρύωμα-συνάχι.
 

goofy

New Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Γειά σου LOK, μου είπε απο Μαίο και βλέπουμε μιας και μου παρουσιάστηκαν πολύ νωρίς τα συμπτώματα. Όπως και να έχει μου είπε για να γίνουν τα τεστ θα πρεπει να μην υπάρχει καταροή κτλ. Ο καυτηριασμός γίνεται με υπέρηχο, το τονίζω γιατί κάποιοι γιατροί εφαρμόζουν laser και λόγω αγγείων μπορεί να προκαλέσει αιμοραγγία!!Το αποτέλεσμα θα κρατήσει σίγουρα για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλα μπορεί να ξαναεμφανιστεί!!
 

LOK

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.
Αν μετά τον υπέρηχο, ξαναεμφανιστεί το πρίξημο, μπορώ να ξανακάνω πάλι υπέρηχο...?
Εν το μεταξύ αυτό το πρόβλημα με την καταρροή, δημιουργεί και άπνοια στον ύπνο,με συνέπεια να διακόπτεται ο ύπνος, και να ξυπνάς το πρωί, μή έχοντας χορτάσει τον ύπνο... Άστα να πάνε...
Πάντος θα πάω σίγουρα για καυτιριασμό με υπέρηχο-ραδιοσυχνότητες. Αν μάθεις νεότερα πες μας.
 

goofy

New Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Φίλη είμαι αλλά δε φταις εσύ το goofy ευθύνεται!! :D
Αν μπορείς να ξανακάνεις δεν το γνωρίζω γιατί εγω δεν μπήκα καν στον κόπο να κάνω το πρώτο!!
Φαντάζομαι όμως πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. :chinscratch
Απο αυτά που περιγράφεις έχεις μεγάλο πρόβλημα εγω είμαι κάπως πιο ήπια γιαυτο και το καθυστερώ.
Να προσέξεις να είναι καλός ωριλά περίπου μου είχαν πει οτι κοστίζει 300 ευρώ πριν 3 χρόνια αλλα μπορεί να γίνεται και νοσοκομείο.Καλή επιτυχία!!!
 

kakashi

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

goofy ποσα χρονια χρησιμοποιουσες ροναλ?καθημερινα?γιατι εγω ειμαι στον εναμισι χρονο κ περαν της ρινιτιδας μου που οφειλεται στην υγρασια τωραεχω κ φαρμακευτικη ρινιτιδα απο τ ροναλ...κ αν δεν το χρησιμοποιησω μια μερα κλεινει τελειως η μυτη μου.....εσυ τι εκανες κ το κοψες?τι επαιρνες αντι γιαυτο?οσο για τις επεμβασεις εχω δει στο ιντερνετ μια μεθοδος που λεγεται φωτοπηξια....δεν ξερω βεβαια πολλα γιαυτη....αλλα ενας ωρυλας μου ειχε πει οτι κ να κανω εγχειριση για το προβλημα μου μετα μου ειπε οτι δεν θα απολαμβανω την αναπνοη μου γιατι ο αερας που θα εισπνεω θα τον νιωθω τελειως ξηρο...αλλα δεν ξερω αν μιλουσε για την ιδια μεθοδο...
 

goofy

New Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

kakashi είπε:
goofy ποσα χρονια χρησιμοποιουσες ροναλ?καθημερινα?γιατι εγω ειμαι στον εναμισι χρονο κ περαν της ρινιτιδας μου που οφειλεται στην υγρασια τωραεχω κ φαρμακευτικη ρινιτιδα απο τ ροναλ...κ αν δεν το χρησιμοποιησω μια μερα κλεινει τελειως η μυτη μου.....εσυ τι εκανες κ το κοψες?τι επαιρνες αντι γιαυτο?οσο για τις επεμβασεις εχω δει στο ιντερνετ μια μεθοδος που λεγεται φωτοπηξια....δεν ξερω βεβαια πολλα γιαυτη....αλλα ενας ωρυλας μου ειχε πει οτι κ να κανω εγχειριση για το προβλημα μου μετα μου ειπε οτι δεν θα απολαμβανω την αναπνοη μου γιατι ο αερας που θα εισπνεω θα τον νιωθω τελειως ξηρο...αλλα δεν ξερω αν μιλουσε για την ιδια μεθοδο...
Το χρησομοποιούσα τρια χρόνια σίγουρα αλλα όχι καθημερινα ανα δυο-τρεις μερες περίπου το βράδυ κυρίως βέβαια οταν είχα έξαρση πιο συχνα. Το σταμάτησε απλα γιατί δεν πήγαινε άλλο μάτωνε η μύτη συνέχεια γιατί είχε καεί απο το ροναλ!!!Στην αρχή δυσκολεύτηκα αλλα με εναν περίεργο τρόπο ηρέμησε μόνο του!!! Επαιρνα βέβαια aerius όταν δυσκολευόμουν πολύ. Η φωτοπηξία που αναφέρεις μοιάζει με υπέρηχο αλλα δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο.Εμένα πάντως και οι δυο ωριλά που πήγα μου το συνέστησαν ανεπιφύλακτα.Τί να σου πω.
 

LOK

Member
Απ: αλλεργικη ρινιτιδα

Λοιπόν..., βρήκα κάτι που μάλλον θα βοηθήσει πολύ το πρόβλημά μας και θα βάλει βάση για την αρχή αντιμετώπισης της αλλεργίας.
Είναι απο την εκπομπή "Υγεία για όλους" και όσοι δεν το έχετε δει, αφιερώστε χρόνο για να το δείτε... Θα σας κατατοπίσει αρκετά και ίσως να γλυτώσετε χρόνο και χρήμα για την θεραπεία σας...

Part 1 Υγεία για Όλους - Αλλεργίες 1o
Part 2 Υγεία για Όλους - Αλλεργίες 2o
Part 3 Υγεία για Όλους - Αλλεργίες 3o
Part 4 Υγεία για Όλους - Αλλεργίες 4o
Part 5 Υγεία για Όλους - Αλλεργίες 5o
Part 6 Υγεία για Όλους - Αλλεργίες 6o
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα