Χρονια χρηση Regaine

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

otherdude

Member
Παιδες τι γνωμη εχετε για την χρονια χρηση Regaine?
Εχω ακουσει οτι μπορει να προκαλεσει βλαβη στο συκωτι
οπως πχ ακομα και για την Πρωτεινη (συμπληρωμα πχ Whey)ολα αυτα
Καταστρεφουν το συκωτι.
Ποια μινοξιδιλη θεωρειται οκ για χρονια χρηση?
Regaine 2%,αφρος Regaine?
Πειτε την γνωμη σας παιδια τι πιστευετε για το θεμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

φιλε μου το εχω ακουσει δεν λεει κατι...που το εχεις ακουσει?
εσυ βαζεις minoxidil?
 

otherdude

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

Εννοειται οτι βαζω Regaine,Αυτα τα εχει πει γνωστος μου
Παθολογος,και 1 γνωστη μου που γνωριζει πολλα απο συνταγες
γιατι σφραγγιζει βιβλιαρια ειναι τελοσπαντων χρονια στον
χώρο της φαρμακοβιομηχανιας.
Οσο για την πρωτεινη φιλαρακι μου γυμναστης μου το πε
μου λεει να τρωω 4 ασπραδια αυγου 20λεπτα μετα το γυμναστηριο αντι για συμπληρωμα πρωτεινης,γιατι θα μου καταστρεψει
το συκωτι μου λεει τωρα που εισαι πιτσιρικας δεν παιρνεις χαμπαρι μετα
τα 30 θα την παθεις και θα με θυμηθεις..
 

dim74

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

εγω εβαζα regaine για 17 χρονια χωρις διαλειμμα...δεν ειχα ποτε καμια παρενεργεια η ενοχληση!σταματησα την minoxidil πριν λιγους μηνες επειδη πιστευω πως δεν δινει σε μενα τιποτα αλλο πλεον!εγω δεν πιστευω αυτους τους γιατρους που λες...αν υπαρχαν τετοιες υπονοιες εστω θα χαν γινει ευρεως γνωστες και θα ταν ευκολο να τις βρουμε στο ιντερνετ...(ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ...ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗς ΜΟΙΡΑς ΤΟΥ..)
 

kakashi

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

dim74 είπε:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ...ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΗς ΜΟΙΡΑς ΤΟΥ..)
βεβαια το ιδιο θα μπορουσε να πει καποιος που παιρνει πρωτεινη για ολους εμας εδω που παιρνουμε προσκαρ η οτιδηποτε αλλο με παρενεργειες για τα μαλλια μας....εξαλλου σιγα πρωτεινη ειναι οχι αναβολικα....κ βιταμινες αν παρεις σε υπερβολικες δοσεις κακο θα παθεις...ολα με μετρο....
 

dim74

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

η φιναστεριδη εχει εγκριση fda και στην δινει και δερματολογος...την πρωτεινη ποιος?

Οι πρωτεΐνες σε σκόνη που χρησιμοποιούν αρκετοί μετά τη γυμναστική, είναι στην πλειονότητά τους άχρηστές και δυνητικά επιβαρύνουν τον οργανισμό, σύμφωνα με δύο νέες μελέτες.
Οι πρωτεΐνες αποτελούν πράγματι το βασικό δομικό υλικό για την αποκατάσταση και την αύξηση των μυών μετά από επίπονη άσκηση.
Ωστόσο, στις περισσότερες περιπτώσεις η ισορροπημένη διατροφή παρέχει επαρκείς ποσότητες πρωτεΐνης, επισημαίνει στο LiveScience.com ο Κρίστοφερ Ουάνζεκ, συγγραφέας βιβλίων για τη διατροφή και την ιατρική.
Έρευνα που δημοσιεύτηκε τον περασμένο μήνα στην επιστημονική επιθεώρηση Nutrition εξέτασε πάνω από 1.000 ενήλικες σε 50 συνηθισμένα γυμναστήρια και διαπίστωσε ότι...
διαβάστε περισσότερα
σχεδόν οι μισοί από τους άνδρες που ρωτήθηκαν, έπαιρναν κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης, οι περισσότεροι χωρίς επίβλεψη.
Όμως κανένας από τους άνδρες αυτούς δεν χρειαζόταν πραγματικά την επιπλέον πρωτεΐνη, κατέληξαν οι ερευνητές.
Σε περιόδους άσκησης, το σώμα χρειάζεται περίπου ένα γραμμάριο πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους κάθε μέρα.
Αυτό σημαίνει ότι ένας άνδρας βάρους 90 κιλών χρειάζεται 90 γραμμάρια πρωτεΐνης, ποσότητα που αντιστοιχεί περίπου σε ένα ποτήρι με γάλα το πρωί (8-12 γραμμάρια), μια μεγάλη σαλάτα με τόνο το μεσημέρι (40 γραμμάρια) και μια μπριζόλα των 200 γραμμαρίων για βραδινό (42 γραμμάρια).
Το κρέας γενικά περιέχει περίπου 18-30 γραμμάρια πρωτεΐνης ανά 100 γραμμάρια.
Οι υπολογισμοί αυτοί είναι μάλλον απλοί, το θέμα όμως φαίνεται ότι μπερδεύει ακόμα και επαγγελματίες αθλητές.
Έρευνα του Πανεπιστημίου του Μόντρεαλ έδειξε ότι το 90% των κορυφαίων αθλητών που εξετάστηκαν έπαιρνε συμπληρώματα πρωτεΐνης έπειτα από συστάσεις γυμναστών ή φίλων.
Όμως το 80% δεν χρειαζόταν την επιπλέον πρωτεΐνη και το 75% δεν γνώριζε καν γιατί την έπαιρνε.
Παρόμοια ήταν τα ευρήματα άλλης μελέτης του 2008 που αφορούσε αθλητές-μαθητές λυκείου στις ΗΠΑ και δημοσιεύτηκε το 2008 στο Journal of Strength and Conditioning Research.
Τα συμπληρώματα δεν φαίνεται να προκαλούν άμεσα παρενέργειες, ωστόσο η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων πρωτεΐνης μπορεί μακροπρόθεσμα να επιβαρύνει τους νεφρούς (από τους οποίους αποβάλλεται το πλεόνασμα αζώτου) και να αυξήσει τον κίνδυνο καρδιοπάθειας και οστεοπόρωσης.
Τα συμπληρώματα περιέχουν εξάλλου και επιπλέον θερμίδες και, επειδή πωλούνται σε μορφή επεξεργασμένης σκόνης, συχνά είναι δύσπεπτα και προκαλούν την άμεση παρενέργεια των... αερίων.
 

kakashi

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

οπως ειπα ολα σε μετρο....εσυ μιλας για προσληψη πρωτεινης περαν του φυσιολογικου απο αυτο που χρειαζεται...οταν παιρνεις μεγαλυτερες ποσοτητες απο αυτες που χρειαζεσαι παντα εχεις παρενεργειες οτι κ αν παιρνεις....κ εσυ αν παιρνεις 2 χαπια την ημερα προσκαρ πχ αντι για ενα πεμπτο εκει να δεις παρενεργειες που θα εχεις....η φιναστεριδη εχει εγκριση γιατι ειναι φαρμακο...νομιζω θα ηταν ανοητο να υπαρξει εγκριση για την πρωτεινη....τι θα μπορουσαν να σ πουν δλδ?μην την παιρνεις ειναι επικινδυνη για τον οργανισμο σ??αφου ειναι απαραιτητη....οσον αφορα το οτι παιρνουν αρκετοι απο μονοι τους χωρις συμβουλη ειδικου συμφωνω...αλλα αρκετοι παιρνουν φαρμακα κατα της τριχοπτωσης χωρις να επισκεφτουν ποτε γιατρο...για οτιδηποτε κανεις πρεπει παντα να εχεις επιγνωση κ συνειδηση...απλα πολλες φορες ειναι αρκετα δυσκολο να παρεις απο τη διατροφη σ ολα αυτα που χρειαζεσαι....ειτε γιατι πχ εισαι φοιτητης κ δεν ξερεις να μαγειρευεις ειτε γιατι χρειαζεσαι μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης λογω του οτι βρισκεσαι σε ενα προγραμμα αυξησης μυικης μαζας κ δεν μπορεις να τρως 10 φιλετα κοτοπουλου τη μερα αλλα κ επειδη πολλεςφορες ο οργανισμος σ απλαδεν μπορει να παρει απο τις τροφες ολα τα θρεπτικα συστατικα τους(συμβαινει συχνα αυτο μου το εχει πει γιατρος).τοτε καλο ειναι να παιρνεις διαφορα συμπληρωματα που χρειαζεσαι...αλλα τις ποσοτητες που χρειαζεσαι...κ οσο για τις ποσοτητες που ανεφερες πχ σε εναν αθλητη αρσης βαρων οχι απλα δεν τον καλυπτουν αλλα ειναι πολυ πολυ λιγες.....τι να κανει κ αυτος να φαει 10 μπριζολες??βεβαια οταν μπαινουν στη μεση αναβολικα κ τετοια οκ μιλαμε για ανοησια κατα τη γνωμη μ...τελοςπαντων ασ το αφησουμε εδω μην χαλασουμε κ το θεμα της συζητησης....στην ουσια δεν διαφωνουμε κ παρα πολυ...απλα μου χτυπησε καπως(δεν ξερω γιατι) το σχολιο εκεινο που εκανες κ το σχολιασα....φιλικα παντα ;)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρονια χρηση Regaine

dim74 είπε:
η φιναστεριδη εχει εγκριση fda και στην δινει και δερματολογος...την πρωτεινη ποιος?

Οι πρωτεΐνες σε σκόνη που χρησιμοποιούν αρκετοί μετά τη γυμναστική, είναι στην πλειονότητά τους άχρηστές και δυνητικά επιβαρύνουν τον οργανισμό, σύμφωνα με δύο νέες μελέτες.
Οι πρωτεΐνες αποτελούν πράγματι το βασικό δομικό υλικό για την αποκατάσταση και την αύξηση των μυών μετά από επίπονη άσκηση.
Ωστόσο, στις περισσότερες περιπτώσεις η ισορροπημένη διατροφή παρέχει επαρκείς ποσότητες πρωτεΐνης, επισημαίνει στο LiveScience.com ο Κρίστοφερ Ουάνζεκ, συγγραφέας βιβλίων για τη διατροφή και την ιατρική.
Έρευνα που δημοσιεύτηκε τον περασμένο μήνα στην επιστημονική επιθεώρηση Nutrition εξέτασε πάνω από 1.000 ενήλικες σε 50 συνηθισμένα γυμναστήρια και διαπίστωσε ότι...
διαβάστε περισσότερα
σχεδόν οι μισοί από τους άνδρες που ρωτήθηκαν, έπαιρναν κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης, οι περισσότεροι χωρίς επίβλεψη.
Όμως κανένας από τους άνδρες αυτούς δεν χρειαζόταν πραγματικά την επιπλέον πρωτεΐνη, κατέληξαν οι ερευνητές.
Σε περιόδους άσκησης, το σώμα χρειάζεται περίπου ένα γραμμάριο πρωτεΐνης ανά κιλό σωματικού βάρους κάθε μέρα.
Αυτό σημαίνει ότι ένας άνδρας βάρους 90 κιλών χρειάζεται 90 γραμμάρια πρωτεΐνης, ποσότητα που αντιστοιχεί περίπου σε ένα ποτήρι με γάλα το πρωί (8-12 γραμμάρια), μια μεγάλη σαλάτα με τόνο το μεσημέρι (40 γραμμάρια) και μια μπριζόλα των 200 γραμμαρίων για βραδινό (42 γραμμάρια).
Το κρέας γενικά περιέχει περίπου 18-30 γραμμάρια πρωτεΐνης ανά 100 γραμμάρια.
Οι υπολογισμοί αυτοί είναι μάλλον απλοί, το θέμα όμως φαίνεται ότι μπερδεύει ακόμα και επαγγελματίες αθλητές.
Έρευνα του Πανεπιστημίου του Μόντρεαλ έδειξε ότι το 90% των κορυφαίων αθλητών που εξετάστηκαν έπαιρνε συμπληρώματα πρωτεΐνης έπειτα από συστάσεις γυμναστών ή φίλων.
Όμως το 80% δεν χρειαζόταν την επιπλέον πρωτεΐνη και το 75% δεν γνώριζε καν γιατί την έπαιρνε.
Παρόμοια ήταν τα ευρήματα άλλης μελέτης του 2008 που αφορούσε αθλητές-μαθητές λυκείου στις ΗΠΑ και δημοσιεύτηκε το 2008 στο Journal of Strength and Conditioning Research.
Τα συμπληρώματα δεν φαίνεται να προκαλούν άμεσα παρενέργειες, ωστόσο η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων πρωτεΐνης μπορεί μακροπρόθεσμα να επιβαρύνει τους νεφρούς (από τους οποίους αποβάλλεται το πλεόνασμα αζώτου) και να αυξήσει τον κίνδυνο καρδιοπάθειας και οστεοπόρωσης.
Τα συμπληρώματα περιέχουν εξάλλου και επιπλέον θερμίδες και, επειδή πωλούνται σε μορφή επεξεργασμένης σκόνης, συχνά είναι δύσπεπτα και προκαλούν την άμεση παρενέργεια των... αερίων.

Πες τα ρε αδερφέ!!! :) natural is always the best!
 

otherdude

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

Πολυ σωστα αυτα που γραφεις φιλε μου,ετσι ειναι ολα θελουν μετρο
και γω για αυτο ανοιξα το θεμα για να παρω γνωμες,πολυ απλο οποιος την παλευει απο φραγκα
αγοραζει συμπληρωμα,οποιος δεν την παλευει αγοραζει ενα πακετο αυγα
τα βραζει και ησυχαζει..
 

aprilianos

New Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

Αυτα περι πρωτεινης ειναι σωστα σε υπερθετικο βαθμο...
Τα συμπληρωματα ειναι χρησιμα σε μερικες ομαδες μονο απο το συνολο που κανει γυμναστικη με βαρη. Πχ σε αυτους που χρησιμοποιουν αναβολικα στεροειδη και ετσι εχουν πολλαπλασια ικανοτητα απορρόφησης πρωτεινης και λοιπων στοιχειων.
Για εναν αρσιβαριστα η εναν ερασιτεχνικα ασκουμενο με βαρη, το θεμα δεν ειναι εαν μπορει η δεν μπορει να φαει 15 μπριτζολες για να παρει 100000000gr πρωτεινη και κρεατινη αλλα εαν η πρωτεινη&κρεατινη αυτη θα παει στους μυς η στην λεκανη του WC μονο επιβαρυνοντας τον οργανισμο..
Ποιος θα εριχνε avgas στο τεποζιτο του αυτοκινητου του με το σκεπτικο οτι ετσι θα βελτιωθει η αποδοση κατα 50 ιππους, εαν δεν υπαρχει και καποια αλλη μετατροπη στον "μηχανισμο" δεν προκειτε να γινει τιποτα.
Ετσι ολοι ξερουμε οτι για να παει στους μυς η πρωτεινη 15 μπριτζολών πρεπει να να μετατραπει και ο μηχανισμος αφου η φυσικη ικανοτητα του οργανισμου να αφομοιωνει θρεπτικες ουσιες ειναι πανω κατω συγκεκριμενη. Εδω ερχονται τα Α.Α.Σ. , η χρηση των οποιων κατα την γνωμη μου ειναι μεγαλη ανοησια αφου στο γυμν πας για να γινεις υγιεστερος και οχι αρρωστοτερος.
Προσωπικα μου αρεσει η γυμναστικη, πηγαινα γυμναστηριο χρησιμοποιησα πρωτεινη μια φορα με ασχημα αποτελεσματα (οφειλονταν στον οργανισμο μου) δεν πηρα κατι αλλο (α.α.σ. κρεατινη κλπ), ειχα την τυχη να φτασω σε πολυ καλα επιπεδα μαλιστα τωρα εχω κανει και μια μικρη ερασιτεχνικη ερευνα την οποια θα πω εδω. Εχω να γυμναστω απο το 2006 και ηθελα να δω την επιπτωση της αποχης στην δυναμη μου. Τελειωνει η μινι ερευνα μου, θα πω εδω τι "ειδα".
 

tmad77

Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

Για χαρα και απο μενα. dim74 τι ενοεις οτι δεν δινει σε σενα τιποτα αλλο πλεον η minoxidil?
Υπαρχει περιπτωση μετα απο χρονια χρηση να μην εχει πλεον νοημα η χρηση της? δεν εχασες τα μαλλια που διατηρουσες τοσα χρονια με την βοηθεια του regain?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk

New Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

Καλα, αυτα για τις πρωτεινες τα εχουμε ξεσκισει
Προφανως οτι και να παρεις σε υπερβολικο βαθμο δεν κανει καλο
Εξαλλου σε καθε γευμα ποση πρωτεινη να απορροφησει ο οργανισμος?30γρ-40γρ?
Ε, αν παρεις 100γρ τα υπολοιπα δεν θα γινουν μυς. Ασε που πρεπει να δωσεις και γλυκοζη γιατι εχεις αδειασει εκει.
Οσο για τα ασπραδια φυσικα και ειναι καλα, αλλα για 1 scoop whey θες περιπου 8 ασπραδια.Μετα την προπονηση που λεει ο αλλος 4 ασπραδια, θα σου δωσουν 16γρ. Τι σηκωνες?Εφημεριδες?

Οι πρωτεινες σε σκονη ειναι συμπληρωμα και ως συμπληρωμα πρεπει να λαμβανονται=τρωμε σωστα και αν κρινουμε πως δεν μπορουμε να παρουμε τις πρωτεινες φυσικα χωρις να παρουμε παραπανω κορεσμενα λιπη ή να ξεπερασουμε το οριο υδατανθρακων που θελουμε για ογκο(καλα, σε low carb σε γραμμωση εννοειται ζοριζομαστε) παιρνουμε πρωτεινη

Οποιος πιστευει οτι μπορει να βαλει 5-10 μυικα κιλα χωρις να παρει καποιο συμπληρωμα και χωρις να λιπώσει, είτε δεν το εχει δοκιμασει ποτε είτε ζει με μια ζυγαρια στο χερι
ΥΓ. 1gr/κιλο σε γυμναστικη?Ουτε λοβους αυτιων δεν χτιζεις ετσι. Σε ογκο 3γρ ανα κιλο αλιπης μαζας
 

spi

Well-Known Member
Απ: Χρονια χρηση Regaine

Παιδια συγγνωμη που θα βγω :eek:fft: αλλα ρωτησα καπου αλλα δε θυμαμαι που την εκανα την ερωτηση και δεν ξερω αν απαντηθηκε.Ξερει κανεις αν μπορω να βαζω ηomemade σπιρο και μετα απο 10 λεπτα regaine η το αντιστροφο?Καποιος ειχε πει οτι μπορουμε αλλα δε ξερω αν το ειπε σιγουρα η οχι.help me guys.Αυτη τη αμνησια θα με φαει :D :D :D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα