Χριστός Ανέστη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

abc

New Member
Κατά αρχάς να ευχηθώ σε όλους Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά.
Παρακολουθώ το Forum κανά 2 μήνες και θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους για τις πληροφορίες που παρέχουν.Είναι η πρώτη φορά που γράφομαι σε κάποιο Forum αλλά εδώ αισθάνθηκα ότι όλοι είναι σαν μια οικογένεια και έχουν τις ίδιες ανησυχίες με μένα.
Λίγα λόγια για μένα:είμαι 39 έκανα strip στα 27 στην Ελλάδα και απο την ώρα που άρχισα να διαβάζω αυτά που γράφεται αποφάσισα να προχωρήσω σε δεύτερη επέμβαση,αυτή την φορά FUE,γιατί δεν θέλω να ξαναμπώ στην διαδικασία αφαίρεσης λωρίδας.Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο φάρμακο.Τώρα παρακαλώ την βοήθεια σας:
1)Αν ήταν να πάτε για FUE σε ποιόν θα εμπιστευόσασταν το κεφάλι σας?Έχω έναν φίλο που μου λέει μόνο για Keser,έχει δει δουλειά του από κοντά και λέει ότι είναι φοβερός.
2)Έχω ακούσει για κάτι άσπρα στίγματα στην donor,δηλ.αν βάλεις 3000 grafts έχεις 3000 άσπρα σημάδια?
3)Έχω δει κάτι ουλές απο strip, στον Hasson για παράδειγμα, που ξεκινάν απο τον έναν κρόταφο σχεδόν μέχρι τον άλλο.Δεν υπάρχει κανάς φόβος να κοπεί κανά νεύρο και να μείνεις με κανά μόνιμο χαμόγελο σαν του joker ή με κανά μάτι σαν κυνηγός σε δράση?(ρωτάω μη τυχόν και αντί για FUE τελικά κάνω FUT).
4)Το dense pack σημαίνει πύκνωση και το coverage απλώς κάλυψη?για ποιό με παίρνει?
5)Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι Norwood είμαι,πόσα grafts νομίζεται ότι χρειάζομαι για να ησυχάσω μια και καλή και αν όντως είναι σωστή η απόφαση μου για FUE.
Βάζω και 2 φωτογραφίες μου
http://img697.imageshack.us/gal.php?g=crowny.jpg
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους και ελπίζω να βάλετε λίγο κόπο και να μου απαντήσετε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Χριστός Ανέστη

abc είπε:
Κατά αρχάς να ευχηθώ σε όλους Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά.
Παρακολουθώ το Forum κανά 2 μήνες και θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους για τις πληροφορίες που παρέχουν.Είναι η πρώτη φορά που γράφομαι σε κάποιο Forum αλλά εδώ αισθάνθηκα ότι όλοι είναι σαν μια οικογένεια και έχουν τις ίδιες ανησυχίες με μένα.
Λίγα λόγια για μένα:είμαι 39 έκανα strip στα 27 στην Ελλάδα και απο την ώρα που άρχισα να διαβάζω αυτά που γράφεται αποφάσισα να προχωρήσω σε δεύτερη επέμβαση,αυτή την φορά FUE,γιατί δεν θέλω να ξαναμπώ στην διαδικασία αφαίρεσης λωρίδας.Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο φάρμακο.Τώρα παρακαλώ την βοήθεια σας:
1)Αν ήταν να πάτε για FUE σε ποιόν θα εμπιστευόσασταν το κεφάλι σας?Έχω έναν φίλο που μου λέει μόνο για Keser,έχει δει δουλειά του από κοντά και λέει ότι είναι φοβερός.
2)Έχω ακούσει για κάτι άσπρα στίγματα στην donor,δηλ.αν βάλεις 3000 grafts έχεις 3000 άσπρα σημάδια?
3)Έχω δει κάτι ουλές απο strip, στον Hasson για παράδειγμα, που ξεκινάν απο τον έναν κρόταφο σχεδόν μέχρι τον άλλο.Δεν υπάρχει κανάς φόβος να κοπεί κανά νεύρο και να μείνεις με κανά μόνιμο χαμόγελο σαν του joker ή με κανά μάτι σαν κυνηγός σε δράση?(ρωτάω μη τυχόν και αντί για FUE τελικά κάνω FUT).
4)Το dense pack σημαίνει πύκνωση και το coverage απλώς κάλυψη?για ποιό με παίρνει?
5)Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι Norwood είμαι,πόσα grafts νομίζεται ότι χρειάζομαι για να ησυχάσω μια και καλή και αν όντως είναι σωστή η απόφαση μου για FUE.
Βάζω και 2 φωτογραφίες μου
http://img697.imageshack.us/gal.php?g=crowny.jpg
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους και ελπίζω να βάλετε λίγο κόπο και να μου απαντήσετε.

΄καλως ηρθες και χρονια πολλα....
1)σε fue δεν ξερω ποιοι ειναι οι τοπ αλλα ο κεσερ οντως ειναι απο τους καλυτερους....ετσι λενε εστω και επισης εχει ενα παιδι απο το φορουμκαι ειναι ευχαριστημενος........
2)δεν ξερω γι τα στιγματα αλλα δε νομιζω να ισχυει αυτο...
3)αυτο που λες δε νομιζω να παιζει.......
4)εσυ επιλεγεις τι θες....νομιζω ομως οτι στην περιπτωση σου θες coverage
5)εισαι nw 4 με 5 κατι τετοιο ομως με καποιες τριχες στο πανω μερος.....νομιζω πρεπει να κανεις fut....αν πας hasson νομιζω θα ησυχασεις μια και καλη(σε συνδυασμο me φινα)...ποσα grafts δεν ξερω.....
 

comb

Member
Απ: Χριστός Ανέστη

1)Αν ήταν να πάτε για FUE σε ποιόν θα εμπιστευόσασταν το κεφάλι σας?Έχω έναν φίλο που μου λέει μόνο για Keser,έχει δει δουλειά του από κοντά και λέει ότι είναι φοβερός.

Εγώ αυτή τη στιγμή, θα πήγαινα στον Shapiro.

2)Έχω ακούσει για κάτι άσπρα στίγματα στην donor,δηλ.αν βάλεις 3000 grafts έχεις 3000 άσπρα σημάδια?

Eτσι είναι, αλλά το πόσο εμφανή είναι αυτά τα σημάδια εξαρτάται από το μέγεθος του εργαλείου, την ικανότητα του γιατρού, αλλά και τη φυσιολογία του καθενός.

3)Έχω δει κάτι ουλές απο strip, στον Hasson για παράδειγμα, που ξεκινάν απο τον έναν κρόταφο σχεδόν μέχρι τον άλλο.Δεν υπάρχει κανάς φόβος να κοπεί κανά νεύρο και να μείνεις με κανά μόνιμο χαμόγελο σαν του joker ή με κανά μάτι σαν κυνηγός σε δράση?(ρωτάω μη τυχόν και αντί για FUE τελικά κάνω FUT).

Νέυρα κόβονται στην στριπ, γι'αυτό και συνήθως υπάρχει προσωρινή απώλεια αίσθησης, η οποία επανέρχεται μετά από κάποιους μήνες. Πάντως για χαμόγελα και ματια δεν υπάρχει θέμα.

4)Το dense pack σημαίνει πύκνωση και το coverage απλώς κάλυψη?για ποιό με παίρνει?

Ετσι είναι, αλλά εξαρτάται πάρα πολύ και από την ποιότητα της τρίχας και τα χαρακτηριστικά της. Δηλαδή μπορείς να έχεις ένα οπτικά πυκνό αποτέλεσμα χωρίς πολύ μεγαλη πυκνότητα.

Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι Norwood είμαι,πόσα grafts νομίζεται ότι χρειάζομαι για να ησυχάσω μια και καλή και αν όντως είναι σωστή η απόφαση μου για FUE.

Αν τα μαλλιά που έχεις πάνω είναι της μεταμόσχευσης είσαι Norwood 5, και νομίζω πως εφοσον έχεις ήδη κάνει στριπ, η καλύτερη επιλογή είναι να συνεχίσεις με στριπ.
 

abc

New Member
Απ: Χριστός Ανέστη

Ευχαριστώ πολύ Comb για τις κατατοπιστικές σου απαντήσεις.
Η δικιά σου περίπτωση όντως πολύ πετυχημένη,πολλές φορές το σκέφτηκα για Hasson αλλά η ανάμνηση της εξαγωγής λωρίδας με σταματάει.Έχω και έναν φίλο που πρόσφατα έκανε FUE ενώ παλιότερα είχε κάνει 3-4 FUT και μου λέει καμία σχέση.Πάντως ελπίζω να αποφασίσω σύντομα γιατί θα ήθελα το καλοκαίρι να ξεμπερδεύω.
 

comb

Member
Απ: Χριστός Ανέστη

Koίτα κατά την άποψη μου, χρειάζεσαι ένα μεγάλο αριθμό τριχοθυλακίων και με αυτή τη λογική πας για στριπ. Σίγουρα η φυε είναι ευκολότερη διαδικασία αλλά εξαρτάται από τις ανάγκες και τις προσδοκίες σου το τι θα επιλέξεις. Η υπάρχουσα ουλή σου πως είναι?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Χριστός Ανέστη

abc είπε:
η ανάμνηση της εξαγωγής λωρίδας με σταματάει.

τι ακριβως ειναι αυτο που σε σταματαει???? γιατι εγω στον χασσον που εκανα στριπ.....
δεν καταλαβα το παραμικρο.......ουτε πονεσα ποτε ουτε τπτ......
Ασε που οπως λεει κ ο comb χρειαζεσαι αρκετα θυλακια και καλο θα ειναι να στριπαρεις......
Το προηγουμενο στριπ που το εκανες Ελλαδα στους χασαπηδες λογικο ειναι να σε κανει να εχεις τοσο κακες αναμνησεις.....
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Χριστός Ανέστη

παντως αν ειδα καλα το καλο με σενα ειναι οτι εχεις καλη δοτρια αν εχεις και ενα μεγαλο ποσο να διαθεσεις μπορει να σου παρει ενας καλος γιατρος μεχρι και 6-7000 grafts με στριπ παντα μια κι εξω οπως λες κι εσυ οτι θες να ξεμπερδεψεις..
 

abc

New Member
Απ: Χριστός Ανέστη

Η ουλή τώρα είναι καλά και νομίζω μικρή σε σχέση με άλλες φωτό που βλέπω αλλά για αρκετά χρόνια το ένοιωθα ξένο μέρος,άσε που θυμάμαι τον ήχο και την αίσθηση του τραβήγματος,δεν μπορώ να πω πόνος αλλά ανατριχίλα να πω?κάτι δυσάρεστο τέλος πάντων.Σίγουρα τα πράγματα είναι διαφορετικά τώρα φαντάζομαι.Η προσδοκίες μου δεν είναι να δείχνω 20 αλλά να καλυφθούν τα κενά.Θα στείλω φωτό σε Ηasson,Keser,Cole,Shapiro kai HDC να δω πόσα grafts θα μου πουν και αναλόγως θα αποφασίσω.
Α,δεν ξέρω πως το κάνετε αυτό που βάζετε σε κουτάκι τα λεγόμενα κάποιου και μετά απαντάτε από κάτω.
Μόλις είδα το μήνυμα του Georgex6:ελπίζω να μην χρειαστούν 6-7000grafts
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Χριστός Ανέστη

abc είπε:
Η προσδοκίες μου δεν είναι να δείχνω 20 αλλά να καλυφθούν τα κενά.Θα στείλω φωτό σε Ηasson,Keser,Cole,Shapiro kai HDC να δω πόσα grafts θα μου πουν και αναλόγως θα αποφασίσω.

τι ακριβως εννοεις??? οτι απ τον αριθμο των θυλακιων θα αποφασισεις ποιον να διαλεξεις???
οσο περισσοτερα βαλεις τοσο καλυτερα ειναι.....και αυτος που βγαζει τα περισσοτερα σε μονες συνεδριες ειναι σιγουρα ο χασσον......οι αλλοι θα σου πουν το πολυ 3000-3500 θυλακες ΜΑΧΙΜUM....αλλα να ξερεις οτι σιγουρα χρειαζεσαι περισσοτερα......
 

jonn70

New Member
Απ: Χριστός Ανέστη

καλησπερα και απο εμενα abc,ειμαστε και συνομήλικοι. ειμαι και εγω στο ψαξιμο για μεταμοσχευση αλλα εγω θα την κανω εντος ευρωπης λογω κοστους. και εγω θα συμφωνησω με τους παραπανω για την μεθοδο ειναι προτιμοτερο στριπ λογω του οτι χρειαζεσαι πολλα μοσχευματα. αν παλι για εσενα, σου ειναι αδιαφορο το κοστος της επεμβασης τοτε για fue οκ.

αλλα εχεις κανει ενα υπολογισμο για fue 3500-4000 μοσχευματα το λιγοτερο για την περιπτωση σου? και μιλαμε για συνεδριες τουλαχιστον 2-3 ειναι πολλα τα λεφτα.

απο οτι βλεπω δεν κουρευεις και το μαλλι κοντο, οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις για καπιο αλλο λογο για στριπ.

εμενα αυτο που με ανυσηχει που το βλεπω και στην δικη σου περιπτωση ειναι το λεγομενο shockloss λογω του οτι θα μπουν μοσχευματα αναμεσα στα δικα μας μαλλια.
το θετικο και σε εσενα ειναι οτι η δοτρια σου φενεται καλη για να δωσει τα μοσχευματα που θα χρειαστεις οπως επισης και η τριχα σου, εσυ θα αποφασισεις και σιγουρα και η τσεπη σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

abc

New Member
Απ: Χριστός Ανέστη

Συμφωνό Πάνο με αυτά που λες,πιστεύω όλοι θέλουν όσα πιο πολλά μπορούν να βάλουν,εννοώ να δω πόσο κοντά είναι οι διαγνώσεις τους και να συνεχίσω μετά αναλόγως.Για την ώρα καληνύχτα απο μένα γιατί αύριο ξυπνάω νωρίς.
 

magic810

New Member
Απ: Χριστός Ανέστη

Καλως ηρθες φιλε μου......
Απλα νομιζω οτι πρεπει να αλλαξεις τιτλο στο θεμα σου.... ;)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Χριστός Ανέστη

jonn70 είπε:
καλησπερα και απο εμενα abc,ειμαστε και συνομήλικοι. ειμαι και εγω στο ψαξιμο για μεταμοσχευση αλλα εγω θα την κανω εντος ευρωπης λογω κοστους. .

ποιο κοστος ρε παιδια???δηλαδη θελετε να κανετε μια πολυ σημαντικη επεμβαση που ειναι ολη η ψυχολογια σας και σκεφτεστε τα λιγα παραπανω ευρω του ταξιδιου???αλλωστε ο hasson εχει απο τις χαμηλοτερες τιμες στα grafts.....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Χριστός Ανέστη

τα λεφτα γενικα ειναι σημαντικος παραγοντας......αλλα καλυτερα να περιμενεις να τα μαζεψεις και να κανεις σωστη δουλεια....παρα να δωσεις πιο λιγα και μετα να κλαις κι αυτα και να μην εχεις και καλο αποτελεσμα,......κι αν θες να το διορθωσεις σε σωστο γιατρο θα πρεπει να τα μαζεψεις παλι απ την αρχη.......
 

comb

Member
Απ: Χριστός Ανέστη

Γενικά το κόστος στους τοπ γιατρούς είναι πάνω-κάτω το ίδιο, είτε είναι στην Ευρώπη, είτε στην Αμερική. Οπότε η διαφορά είναι στο ταξίδι και στη φορολογιά (12% στον Καναδά από Ιούλιο, 3% νομίζω στις ΗΠΑ)

Ωστόσο σημαντική είναι και η κλιμακόμενη κοστολόγηση(προς τα κάτω), που σημαινει οτι για τον ίδιο αριθμό μοσχευμάτων, αν κάνεις μια μεταμόσχευση αντι για δυο είναι οικονομικότερο.
 
Απ: Χριστός Ανέστη

abc είπε:
Κατά αρχάς να ευχηθώ σε όλους Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά.
Παρακολουθώ το Forum κανά 2 μήνες και θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους για τις πληροφορίες που παρέχουν.Είναι η πρώτη φορά που γράφομαι σε κάποιο Forum αλλά εδώ αισθάνθηκα ότι όλοι είναι σαν μια οικογένεια και έχουν τις ίδιες ανησυχίες με μένα.
Λίγα λόγια για μένα:είμαι 39 έκανα strip στα 27 στην Ελλάδα και απο την ώρα που άρχισα να διαβάζω αυτά που γράφεται αποφάσισα να προχωρήσω σε δεύτερη επέμβαση,αυτή την φορά FUE,γιατί δεν θέλω να ξαναμπώ στην διαδικασία αφαίρεσης λωρίδας.Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο φάρμακο.Τώρα παρακαλώ την βοήθεια σας:
1)Αν ήταν να πάτε για FUE σε ποιόν θα εμπιστευόσασταν το κεφάλι σας?Έχω έναν φίλο που μου λέει μόνο για Keser,έχει δει δουλειά του από κοντά και λέει ότι είναι φοβερός.
2)Έχω ακούσει για κάτι άσπρα στίγματα στην donor,δηλ.αν βάλεις 3000 grafts έχεις 3000 άσπρα σημάδια?
3)Έχω δει κάτι ουλές απο strip, στον Hasson για παράδειγμα, που ξεκινάν απο τον έναν κρόταφο σχεδόν μέχρι τον άλλο.Δεν υπάρχει κανάς φόβος να κοπεί κανά νεύρο και να μείνεις με κανά μόνιμο χαμόγελο σαν του joker ή με κανά μάτι σαν κυνηγός σε δράση?(ρωτάω μη τυχόν και αντί για FUE τελικά κάνω FUT).
4)Το dense pack σημαίνει πύκνωση και το coverage απλώς κάλυψη?για ποιό με παίρνει?
5)Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι Norwood είμαι,πόσα grafts νομίζεται ότι χρειάζομαι για να ησυχάσω μια και καλή και αν όντως είναι σωστή η απόφαση μου για FUE.
Βάζω και 2 φωτογραφίες μου
http://img697.imageshack.us/gal.php?g=crowny.jpg
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους και ελπίζω να βάλετε λίγο κόπο και να μου απαντήσετε.


Γεια χαρά abc!

Να πω k εγώ δυο πράγματα για τη περίπτωση σου. Καταρχάς η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι πια μέθοδο θέλεις/πρέπει να ακολουθήσεις: FUE η FUT? θα πρέπει δηλαδή να ζυγίσεις τα υπέρ k τα κατά της κάθε μεθόδου k να αποφασίσεις ΕΣΎ - με βάση τη δικη σου γνώση k ερευνα - ποιο είναι για σένα το σωστό k ποια μέθοδο θέλεις να ακολουθήσεις. Σε πολύ γενικές γραμμές ισχύει: αν ο βαθμός NW > 3 k κάποιος επιθυμεί την μεγιστη δυνατή πυκνότητα, προτιμότερο είναι να γίνει πρώτα FUT k έπειτα αν χρειαστεί FUE. Εσύ είσαι πάνω-κάτω NW5, οποτε έχεις να καλύψεις μεγάλη επιφάνεια (αν k δεν κατάλαβα ακριβώς ποσο μαλλί έχεις μπροστά). Αν θέλεις λοιπόν να καλύψεις όλη αυτή την επιφάνεια, θα χρειαστείς πολλά grafts (σίγουρα > 3500 grafts). Αν πάλι σε ενδιαφέρει πιο πολύ το μπροστινό μέρος k θα μπορούσες να συμβιβαστείς με ανοιχτό crown, μειώνεται κατά πολύ ο αριθμός grafts που θα χρειαστείς...

Αφού λοιπόν αποφασίσεις πια μέθοδο θέλεις να ακολουθήσεις, πρέπει να βρείς k τον σωστό γιατρό. Για FUT αξίζει να ασχοληθείς με Η&W, Rahal, Shapiro, Hattingen... Οι Η&W είναι όντως αυτοί που μπορούν να εξάγουν το μεγαλύτερο strip k επομένως τα πιο πολλά grafts σε μια μονο συνεδρια (μέχρι k 6000-7000 grafts). Εννοείται πως η ουλή θα είναι μεγαλύτερη.

Γιατροί που προσφέρουν k FUT αλλα k FUE είναι στην Ευρώπη ο Bisanga, ο Mwamba k ο Heitmann.

Για FUE only (εκτος Bisanga k Mwamba) υπάρχει k ο Keser (στον οποιο πήγα εγώ πριν 11 μήνες) στην Τουρκια, ο Woods στην Australia, ο Feller στην Αμερική (αν k αυτός κάνει μονο <1000 grafts FUE k είναι πολύ ακριβoς). Όσο για τα white dots που ανάφερες: Αν γίνει σωστή εξαγωγή με σωστά εργαλεία k δεν σου αφαιρέσουν > 30 % της δότριας ανά cm², θα μπορείς να κουρεύεις το μαλλί σου πολύ κοντό, δίχως να φαίνεται κάποια αραίωση. Ακόμα k με 2 mm μήκος δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως το ξυρίσεις τελείως γουλί το καλοκαίρι, τότε εμφανίζονται τα white dots, γιατί το σημείο όπου έγινε η εξαγωγή δεν μαυρίζει.

Αυτός ο φίλος σου, που έκανε πρόσφατα FUE, την έκανε Ελλάδα? Γιατί παίζει να έχουμε κοινό φίλο...;)
 

abc

New Member
Απ: Χριστός Ανέστη

jonn70 είπε:
καλησπερα και απο εμενα abc,ειμαστε και συνομήλικοι. ειμαι και εγω στο ψαξιμο για μεταμοσχευση αλλα εγω θα την κανω εντος ευρωπης λογω κοστους. και εγω θα συμφωνησω με τους παραπανω για την μεθοδο ειναι προτιμοτερο στριπ λογω του οτι χρειαζεσαι πολλα μοσχευματα. αν παλι για εσενα, σου ειναι αδιαφορο το κοστος της επεμβασης τοτε για fue οκ.

αλλα εχεις κανει ενα υπολογισμο για fue 3500-4000 μοσχευματα το λιγοτερο για την περιπτωση σου? και μιλαμε για συνεδριες τουλαχιστον 2-3 ειναι πολλα τα λεφτα.

απο οτι βλεπω δεν κουρευεις και το μαλλι κοντο, οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις για καπιο αλλο λογο για στριπ.

εμενα αυτο που με ανυσηχει που το βλεπω και στην δικη σου περιπτωση ειναι το λεγομενο shockloss λογω του οτι θα μπουν μοσχευματα αναμεσα στα δικα μας μαλλια.
το θετικο και σε εσενα ειναι οτι η δοτρια σου φενεται καλη για να δωσει τα μοσχευματα που θα χρειαστεις οπως επισης και η τριχα σου, εσυ θα αποφασισεις και σιγουρα και η τσεπη σου.
Λοιπόν και εμένα με ανησυχεί πολύ το shockloss γιατί δεν ξέρω πως θα είμαι μετά.
Το μαλλί γενικά το έχω πιο κοντό,τώρα έτυχε.
Όσο για την δότρια νομίζω ότι είναι καλή και με χοντρή τρίχα.
Η τριχόπτοση είναι σταθερή τα τελευταία 4-5 χρόνια οπότε ελπίζω ότι δεν θα έχω άλλα δυσάρεστα.
magic810 είπε:
Καλως ηρθες φιλε μου......
Απλα νομιζω οτι πρεπει να αλλαξεις τιτλο στο θεμα σου.... ;)
Καλώς σας βρήκα,ας μείνει ο τίτλος ακόμα λίγο,άγιες μέρες έχουμε.
Trixofilos είπε:
[quote author=abc link=topic=1739.msg30727#msg30727 date=1270493734]
Κατά αρχάς να ευχηθώ σε όλους Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά.
Παρακολουθώ το Forum κανά 2 μήνες και θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους για τις πληροφορίες που παρέχουν.Είναι η πρώτη φορά που γράφομαι σε κάποιο Forum αλλά εδώ αισθάνθηκα ότι όλοι είναι σαν μια οικογένεια και έχουν τις ίδιες ανησυχίες με μένα.
Λίγα λόγια για μένα:είμαι 39 έκανα strip στα 27 στην Ελλάδα και απο την ώρα που άρχισα να διαβάζω αυτά που γράφεται αποφάσισα να προχωρήσω σε δεύτερη επέμβαση,αυτή την φορά FUE,γιατί δεν θέλω να ξαναμπώ στην διαδικασία αφαίρεσης λωρίδας.Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάποιο φάρμακο.Τώρα παρακαλώ την βοήθεια σας:
1)Αν ήταν να πάτε για FUE σε ποιόν θα εμπιστευόσασταν το κεφάλι σας?Έχω έναν φίλο που μου λέει μόνο για Keser,έχει δει δουλειά του από κοντά και λέει ότι είναι φοβερός.
2)Έχω ακούσει για κάτι άσπρα στίγματα στην donor,δηλ.αν βάλεις 3000 grafts έχεις 3000 άσπρα σημάδια?
3)Έχω δει κάτι ουλές απο strip, στον Hasson για παράδειγμα, που ξεκινάν απο τον έναν κρόταφο σχεδόν μέχρι τον άλλο.Δεν υπάρχει κανάς φόβος να κοπεί κανά νεύρο και να μείνεις με κανά μόνιμο χαμόγελο σαν του joker ή με κανά μάτι σαν κυνηγός σε δράση?(ρωτάω μη τυχόν και αντί για FUE τελικά κάνω FUT).
4)Το dense pack σημαίνει πύκνωση και το coverage απλώς κάλυψη?για ποιό με παίρνει?
5)Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι Norwood είμαι,πόσα grafts νομίζεται ότι χρειάζομαι για να ησυχάσω μια και καλή και αν όντως είναι σωστή η απόφαση μου για FUE.
Βάζω και 2 φωτογραφίες μου
http://img697.imageshack.us/gal.php?g=crowny.jpg
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους και ελπίζω να βάλετε λίγο κόπο και να μου απαντήσετε.


Γεια χαρά abc!

Να πω k εγώ δυο πράγματα για τη περίπτωση σου. Καταρχάς η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι πια μέθοδο θέλεις/πρέπει να ακολουθήσεις: FUE η FUT? θα πρέπει δηλαδή να ζυγίσεις τα υπέρ k τα κατά της κάθε μεθόδου k να αποφασίσεις ΕΣΎ - με βάση τη δικη σου γνώση k ερευνα - ποιο είναι για σένα το σωστό k ποια μέθοδο θέλεις να ακολουθήσεις. Σε πολύ γενικές γραμμές ισχύει: αν ο βαθμός NW > 3 k κάποιος επιθυμεί την μεγιστη δυνατή πυκνότητα, προτιμότερο είναι να γίνει πρώτα FUT k έπειτα αν χρειαστεί FUE. Εσύ είσαι πάνω-κάτω NW5, οποτε έχεις να καλύψεις μεγάλη επιφάνεια (αν k δεν κατάλαβα ακριβώς ποσο μαλλί έχεις μπροστά). Αν θέλεις λοιπόν να καλύψεις όλη αυτή την επιφάνεια, θα χρειαστείς πολλά grafts (σίγουρα > 3500 grafts). Αν πάλι σε ενδιαφέρει πιο πολύ το μπροστινό μέρος k θα μπορούσες να συμβιβαστείς με ανοιχτό crown, μειώνεται κατά πολύ ο αριθμός grafts που θα χρειαστείς...

Αφού λοιπόν αποφασίσεις πια μέθοδο θέλεις να ακολουθήσεις, πρέπει να βρείς k τον σωστό γιατρό. Για FUT αξίζει να ασχοληθείς με Η&W, Rahal, Shapiro, Hattingen... Οι Η&W είναι όντως αυτοί που μπορούν να εξάγουν το μεγαλύτερο strip k επομένως τα πιο πολλά grafts σε μια μονο συνεδρια (μέχρι k 6000-7000 grafts). Εννοείται πως η ουλή θα είναι μεγαλύτερη.

Γιατροί που προσφέρουν k FUT αλλα k FUE είναι στην Ευρώπη ο Bisanga, ο Mwamba k ο Heitmann.

Για FUE only (εκτος Bisanga k Mwamba) υπάρχει k ο Keser (στον οποιο πήγα εγώ πριν 11 μήνες) στην Τουρκια, ο Woods στην Australia, ο Feller στην Αμερική (αν k αυτός κάνει μονο <1000 grafts FUE k είναι πολύ ακριβoς). Όσο για τα white dots που ανάφερες: Αν γίνει σωστή εξαγωγή με σωστά εργαλεία k δεν σου αφαιρέσουν > 30 % της δότριας ανά cm², θα μπορείς να κουρεύεις το μαλλί σου πολύ κοντό, δίχως να φαίνεται κάποια αραίωση. Ακόμα k με 2 mm μήκος δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν όμως το ξυρίσεις τελείως γουλί το καλοκαίρι, τότε εμφανίζονται τα white dots, γιατί το σημείο όπου έγινε η εξαγωγή δεν μαυρίζει.

Αυτός ο φίλος σου, που έκανε πρόσφατα FUE, την έκανε Ελλάδα? Γιατί παίζει να έχουμε κοινό φίλο...;)
[/quote]Γειά σου και σένα Trixofile,λοιπόν όπως είπα και στο πρώτο post πιο πολύ θα με ενδιέφερε FUE και αναλύω το σκεπτικό μου που μπορεί να είναι και λάθος:
1)λιγότερη ταλαιπωρία
2)θα μπορεί να διαλέξει ο γιατρός πιές τρίχες θα εξάγει (έχω στα πλάγια αρκετές άσπρες και δεν θα ήθελα να μπούν πάνω αλλά ούτε και να τις πετάξω).
3)έλεγα να βάλω κανά 1000 grafts μπροστά για λίγο διόρθωμα στην hairline,1000 στο midle για να μην είναι τόσο άδειο και 2000 στο crown για γέμισμα.αν πχ πάω Keser 12000E.
Kαι ναι υποψιάζομαι ότι έχουμε κοινό φίλο :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα