Χρήση regaine και άλλα ερωτήματα

maria12

New Member
Χαίρετε,
είμαι 30 χρονών και πάσχω από ΑΑ.
Χρόνια ταλαιπωρούμαι με αυτή την κατάσταση με αποτέλεσμα να με έχει φθείρει απίστευτα ψυχολογικά και να έχει αλλοιώσει μέχρι και τον χαρακτήρα μου... και να με οδηγεί στην κατάθλιψη.
Η ανησυχία του πως θα εξελιχθεί κάθε φορά το φαινόμενο είναι το χειρότερο. Τόσο που κάποιες φορές μου έρχεται να ξυριστώ γουλί να τελειώνω .
Έχω δοκιμάσει διάφορες αγωγές.
Ο γιατρός μου κάποια περίοδο που ήταν πολύ άσχημη η κατάσταση και είχα μεγάλη τριχόπτωση μου έδωσε proscar και αργότερα avodart.
Δεν είχα καμία παρενέργεια και ήταν από τις πιο ήρεμες εποχές της ζωής μου. Είδα όντως αποτέλεσμα και δεν ασχολούμουν με το θέμα.
Αυτό σταμάτησε εδώ και 1 χρόνο και 7 μήνες. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο γιατρός μου είπε να κάθε βάζω κάθε Φθινόπωρο και Άνοιξη regaine 2%. Γενικά κύλισε καλά ο καιρός. Ο γιατρός μου είπε ότι το άγχος μου ευθύνεται για αυτό. Το φθινόπωρο όμως τελείωσε και εγώ πρέπει να σταματήσω κατά τις οδηγίες του το regaine αλλά φοβάμαι γιατί βλέπω αραίωση στα μαλλιά μου μπροστά. Μάλιστα προβληματίζομαι γιατί παρόλο που παίρνω 3 μήνες regaine δημιουργήθηκε πάλι το πρόβλημα.
Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
1) Πόσο καιρό ή πόσα χρόνια μπορώ να παίρνω regaine;
2) Κάπου διάβασα ότι με τα χρόνια μειώνεται η αποτελεσματικότητα του; Δηλαδή πόσο;
3) Το avodart και το proscar δεν θέλω να τα χρησιμοποιήσω πάλι γιατί σε κάνε χρόνο, Θεού θέλοντος, σχεδιάζω να κάνω παιδάκι
ωστόσο επειδή είχα καλά αποτελέσματα, πιστεύετε ότι το revivogen που κάνει την ίδια δουλειά (dht blocker) θα ήταν καλή ιδέα;
4) Είμαι από επαρχία, θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιο κέντρο να δω τι άλλο μπορώ να κάνω, τι μου προτείνεται και που;
5) Λέω να κοιτάξω και για μεταμόσχευση. Είναι αποτελεσματική και που;
6) Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει ότι από την στιγμή που σταματήσω το avodart αμέσως φεύγει από οργανισμό και μετά από 6 μήνες για ασφάλεια θα μπορούσα να μείνω έγκυος, ο δερματολόγος μου είπε για ασφάλεια 1 χρόνο και ότι δεν υπάρχει επίσημη απάντηση από την εταιρεία, τι γνώμη έχετε;
Πολλά ερωτήματα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

maria12

New Member
Χαίρετε και πάλι,
συγνώμη είμαι σίγουρη πως ότι ρωτήσω έχει κάπου συζητηθεί αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχω βρει και το χειρότερο είμαι σε κατάσταση πανικού και σε άθλια ψυχολογία και δεν έχω κουράγιο....ίσως ψάχνω λάθος...
αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει..
Όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμα ο γιατρός μου είπε να βάζω regaine 2% 2 φορές την μέρα άνοιξη και φθινόπωρο
όμως φοβάμαι να το σταματήσω για 3 μήνες και είμαι σε άθλια ψυχολογία για να αντιμετωπίσω ένα άδειασμα του κεφαλιού...τι προτείνετε;
ήδη είμαι στα πρόθυρα να πάω σε ψυχολόγο αλλά δεν ξέρω σε ποιον ή να πάρω ψυχοφάρμακα να ηρεμήσω...
Μέχρι πόσα χρόνια κρατάνε τα αποτελέσματα του regaine; κάπου διάβασα 2 χρόνια; και μετά; τι κάνουμε; Δεν έχω πρόβλημα να το παίρνω συνέχεια αλλά αν μετά από 2 χρόνια δεν είναι αποτελεσματικό; τι κάνουμε;
Έχει εμπειρία κάποια κοπέλα που έπαιρνε regaine και έμεινε έγκυος; τι συνέβει; το σταμάτησε λόγο εγκυμοσύνης και τις έπεσαν τα μαλλιά;;
Ευχαριστώ και συγνώμη .... θα με βοηθούσατε πάρα πολύ αν μπορείτε να μου απαντήσετε....
 

Bane

Member
λοιπον Maria καταρχάς ψυχραιμία!!!!!!

1)μπορεις να παιρνεις για πάντα,πραγματικα δεν ξέρω γιατι ο γιατρος σου ειπε να το σταματησεις,αν το σταματας και το ξεκινας μπαινεις σε ένα φαυλο κυκλο,θα χανεις οτι κερδιζεις

2)λαθος διαβασες,σε μερικους μειωνεται η αποτελεσματικοτητα(συνηθως ειναι αυτοι που βαζουν μεγάλες ποσότητες ),υπάρχουν ατομα που το παιρνουν σχεδον μια δεκαετια και διατηρουν απ'οτι εχω διαβασει το αποτέλεσμα (σε καποιο βαθμο βεβαια) που ειχαν στην αρχη

4)απογορευται απο τους κανόνες του φορουμ η πρόταση καποιου γιατρου

5)η μμ στις γυναικες η αρκετα δυσκολη υποθεση οπως εχει ξαναειπωθει,αν θελεις να μπεις σε αυτη τη διαδικασια πρεπει να το ψαξεις πολυ καλα

αν θελεις επισκεψου και ρωτα σε αυτο το φορουμ http://forum.womenshairlossproject.com/ απευθυνεται αποκλειστικά σε γυναικες
 

maria12

New Member
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..
είμαι σε πολύ άθλια ψυχολογική κατάσταση, κλαίω όλη μέρα, μου έχει γίνει εμμονή,
δεν κατάλαβα την 5η απάντηση τι είναι το μμ η μινοξιδίλη
Τι εννοείς είναι δύσκολη υπόθεση;
Θέλω πολύ να κάνω ένα παιδί αλλά αν έχω τόση άσχημη ψυχολογία και μου πέφτουν τα μαλλιά πως θα γίνει;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μαρία, για το θέμα ψυχολογίας στο θέμα της γυναικείας τριχόπτωσης τα έχουμε ξαναπεί. Ότι και να αναφέρει κανείς επ αυτού θα είναι λίγο. Δεν το συζητάμε.
Μην δίνεις τόση σημασία σε μινοξιδίλες κλπ μιας και τίποτα από τα όσα σου έδωσε ο δερματολόγος δεν θεραπεύουν, αλλά καλύπτουν πρόσχαιρα.
Αν θες να υπάρχει και μια εναλλακτική πρόταση που δεν θα βρεις στο φόρουμ, μπορείς να δοκιμάσεις να κόψεις την γλουτένη.
Κάνε αν θες μια αναζήτηση και μόνη σου και θα δεις ότι υπάρχουν αρκετές γυναίκες που ξεκίνησαν να έχουν επιθετική τριχόπτωση και η αιτία ήταν η γλουτένη.
Δεν είναι εύκολο να την βγάλεις από την διατροφή σου μιας και βρίσκεται σε παααρα πολλά προϊόντα αλλά ίσως άξιζε να το δοκιμάσεις.
Για οτιδήποτε διαφορετικό, επιλέξεις, θα βρεις πληροφορίες στο φόρουμ όπως προανέφερα.
 

Batist

Member
Μαρία μου σπουδάζω Ιατρική και έχουμε μάθημα εμβρυολογία. Πρόσεχε καλά αυτά που θα σου γράψω αν και ειμαι σιγουρος θα στα εχει πει και ο ενδοκρινολογος και ο γυναικολογος σου. Αν συλλάβεις άρρεν έμβρυο, η dht (που παράγει το ίδιο) θα βοηθήσει στο σχηματισμό των εξωτερικών του οργάνων (πέους και οσχέου). Αν εσύ αποφασισεις να εμποδίσεις την μετατροπή της τεστοστερόνης σε dht με κάποιο dht-blocker (είτε τοπικό είτε εκ του στόματος) αυτό θα επηρεάσει και το έμβρυο γιατί Ο,ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ μέσω της εμβρυοπλακουντιακής κυκλοφορίας. Και πιθανο αποτέλεσμα θα είναι η θηλεοποίηση του εμβρύου (εξωτερικά) ενώ εσωτερικά θα έχει όρχεις αντί για μήτρα. Η γνώμη μου καλύτερα με λίγα μαλλάκια εσυ και με ενα γερό και δυνατό παιδί, οπότε μακριά απο τα dht-blockers...
 

maria12

New Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Batist έχω σταματήσει το avodart εδώ και 1 χρόνο και 7 μήνες.
Πιστεύεις ότι υπάρχει ακόμα κίνδυνος για να κάνω παιδί;
Το regaine πόσο καιρό πριν την εγκυμοσύνη πρέπει να το σταματήσω;
 
Μπλουζα