Χορήγηση φιναστεριδης σε γυναίκες

Adel

New Member
Γεια σας. Έχω χρόνιο πρόβλημα αραίωσης σε πολύ λεπτά μαλλιά λόγω κληρονομικοτητας και επιδεινωσης από ΤΕ προ εξαμήνου μετά από επέμβαση. Η μινοξιδιλη δεν ήταν ανεκτή και θα πάω ξανά σε δερματολόγο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει νόημα να πιέσω για να μου συνταγογραφήσει φιναστεριδη, δεδομένου ότι έχω διαβάσει για μελέτες με σχετικά φτωχά αποτελέσματα σε γυναίκες ιδιαίτερα σε μεγάλες ηλικίες (56). Υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία; Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adel

New Member
Ευχαριστώ για την απαντηση αλλά δεν υπάρχει θέμα εγκυμοσύνης αν είναι αυτή μόνο η αντένδειξη. Συγγνώμη αλλά είμαι απελπισμένη γιατί η μεταμόσχευση στην περίπτωση μου δεν είναι μάλλον επιλέξιμη.
 

dim d

Well-Known Member
δεν θα βοηθησει καπου πρωτον και δευτερον δεν ειναι ιατρικα δοκιμο....μια ερευνα στο φορουμ θα βοηθησει..
 

Adel

New Member
Δε γνώριζα ότι δε βοηθάει. Κάποια εναλλακτική αναζήτηση θεραπείας; Έχω ψάξει πολύ στο forum αλλά τα πάντα είναι αμφιλεγόμενα π.χ. PRP η Laser.
 

Adel

New Member
Και πάλι ζητώ συγγνώμη που επιμένω. Μια άλλη ερώτηση θα ήθελα να κάνω γιατί αν η μινοξιδιλη είναι η μόνη επιλογή το ξανασκέφτομαι. Εκτός των άλλων παρενεργειών της, που θα συζητήσω με το γιατρό, είναι φυσιολογικό μέσα στην πρώτη εβδομάδα να φεύγουν ολόκληρες μεγάλες τούφες και να αφήνει κενό τύπου τρύπας, κάτι που δεν είχα πάθει ποτέ ξανά; Οι γιατροί αποφεύγουν να διευκρινίσουν πόση τριχόπτωση είναι αναμενόμενη από τη χρήση του φαρμάκου πιθανώς γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το προβλημα στις γυναικες ειναι εξαιρετικα συνθετο και πολυπλοκο σε αντιθεση με τους ανδρες. Εγω παντως εχω δει ερευνα και συγκεκριμενα του 2020 που να περιλαμβανει γυναικες 50 με 70 ετων μετα την εμμηνοπαυση και να χρησιμοποιειται τοπικη φιναστεριδη η τοπικη εστραδιολη. Ρωτησε τη δερματολο σου . Ισως κατι τετοιο πλεον να ειναι ανεκτο.

Η μινοξιδιλη με τον τροπο δρασης της θα σου αυξηση την πυκνοτητα της τριχας και δεν προκειται να σου προκαλεσει κανενα θεμα χειροτερευσης, ακομα και αν στην αρχη υπαρξει μεγαλυτερη απωλεια στο τελος θα αποζημειωθεις. Οταν η μινοξιδιλη δεν ειναι ανεκτη απο το δερμα συνηθως δεν οφλειται εκεινη αλλα το οχημα , δηλαδη το ειδος του αφρου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aldo

Well-Known Member
Και πάλι ζητώ συγγνώμη που επιμένω. Μια άλλη ερώτηση θα ήθελα να κάνω γιατί αν η μινοξιδιλη είναι η μόνη επιλογή το ξανασκέφτομαι. Εκτός των άλλων παρενεργειών της, που θα συζητήσω με το γιατρό, είναι φυσιολογικό μέσα στην πρώτη εβδομάδα να φεύγουν ολόκληρες μεγάλες τούφες και να αφήνει κενό τύπου τρύπας, κάτι που δεν είχα πάθει ποτέ ξανά; Οι γιατροί αποφεύγουν να διευκρινίσουν πόση τριχόπτωση είναι αναμενόμενη από τη χρήση του φαρμάκου πιθανώς γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Γεια σας,

Σε τι μορφη ειναι η μινοξιδιλη που κανετε χρηση?
Εχετε δοκιμασει, αφρο ? κ αν ναι ποιο brand ?
 

Adel

New Member
Ευχαριστώ για το ενδιαφερον. Στην αρχή έλαβα φτιαχτή λοσιόν με μινοξιδιλη 5%, κορτιζόνη butavate, tretinoin και aminexil αμπουλες dercos. Επειδή όμως δημιουργούσε έντονο θέμα με πονοκέφαλο, σύγχυση και ταχυκαρδία ειδικά το βράδυ η δερματολόγος μου έδωσε alopexy 5% πάλι λοσιόν σε σχετικά μικρή δόση (σχεδόν 1 ml πρωί, βραδυ). Εκτός του τρομερου shedding, στην εβδομάδα πρήστηκε το πρόσωπο και τα βλέφαρα και το σταμάτησα. Σημειώνω ότι στο φύλλο οδηγιών του συγκεκριμένου αναφέρεται ως σπάνια παρενέργεια η αλωπεκία και μου το επιβεβαίωσε και η εταιρεία. Αφρό δεν έχω δοκιμάσει.
 

Adel

New Member
Το φύλλο οδηγιών του alopexy επίσης αναφέρει ρητά ότι η χρήση του απαγορεύεται από γυναίκες, παρόλαυτα η δερματολόγος αυτό μου έδωσε και γι' αυτό σκέφτηκα τη φιναστεριδη. Καταλαβαίνετε γιατί ψάχνομαι ενόψει της επόμενης επίσκεψης σε άλλο δερματολόγο.
 

Aldo

Well-Known Member
Το φύλλο οδηγιών του alopexy επίσης αναφέρει ρητά ότι η χρήση του απαγορεύεται από γυναίκες, παρόλαυτα η δερματολόγος αυτό μου έδωσε και γι' αυτό σκέφτηκα τη φιναστεριδη. Καταλαβαίνετε γιατί ψάχνομαι ενόψει της επόμενης επίσκεψης σε άλλο δερματολόγο.
Πιστευω οτι εχει γινει καποιο λαθος, για τις γυναικες ενδεικνυται μονο minoxidil 2% για την αντιμετωπιση της ΑΓαλωπεκιας(εφοσον ειναι) ! Η λοσιον που αναφερατε, ειναι ο αφρος???
Μηπως να δοκιμαζατε Regain for women foam, 2%?
 

Adel

New Member
Όχι υγρή μορφή. Ακριβώς αυτόν τον αφρό σκεφτόμουνα εφόσον ο γιατρός κρίνει ότι δε θα έχω συστημικές επιπτώσεις. Εύχομαι να ασχοληθεί μαζί μου γιατί όντως είναι πολύπλοκο. Πάντως το forum μου έχει ανοίξει τα μάτια γιατί ήμουν άσχετη.
 

Aldo

Well-Known Member
Όχι υγρή μορφή. Ακριβώς αυτόν τον αφρό σκεφτόμουνα εφόσον ο γιατρός κρίνει ότι δε θα έχω συστημικές επιπτώσεις. Εύχομαι να ασχοληθεί μαζί μου γιατί όντως είναι πολύπλοκο. Πάντως το forum μου έχει ανοίξει τα μάτια γιατί ήμουν άσχετη.
Δοκιμαστε με τον αφρο, πιστευω θα δουλεψει! Ναι τον πρωτο καιρο θα φευγουν αρκετες τριχες ομως σχεδον παντα επανερχονται....
Επισης κατι αλλο που θα πρπεει να γινει ξεκαθαρο ειναι μηπως υπαρχει και θεμα ελλειψης βιταμινων.
 

Adel

New Member
Το θέμα βιταμινών κλπ στοιχείων που πράγματι λείπουν έχει ήδη καλυφθεί προ διμήνου από τον ίδιο δερματολόγο που θα ξαναπάω. Με αυτές και μόνο βοηθήθηκα να ελαττωθεί η τριχόπτωση. Είμαι τώρα 1,5 μήνα που μετράω μέσο όρο 10 τρίχες ημερησίως και υπολογίζω άλλες τόσες που δεν τις βλέπω. Ναι, ψάχνω ρούχα, μαξιλάρια, νεροχύτες ακόμα και το πατωμα. Όμως έχω την εντύπωση πως δεν αρκούν τα συμπληρώματα. Δε βοηθάει και η ηλικία. Ορμονικά δεν το έχω ψάξει ακόμα, ίσως και να μη χρειάζεται.
 

Adel

New Member
Η διάγνωση που πήρα από ιατρικά χείλη την πρώτη φορά ήταν "ήταν στραβό το κλήμα το' φάγε κι ο γάιδαρος". Εγώ καταλαβαίνω πως αυτό σημαίνει ΑΓΑ αργά εξελισσόμενη που την επιτάχυνε το ΤΕ. Τη δεύτερη φορά που ζήτησα θεραπεία στα μέτρα μου ήταν "θέλεις να παίξεις με τα γονίδια σου;" Εσείς τι λέτε;
 
Μπλουζα