Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Δουλεύει η τοπική φίνα για στάδια 3V και άνω και σε ηλικίες πάνω από 30-32;
Έχει κάποιος εμπειρία σε βάθος χρόνου να μας πει;
 

nick90

Well-Known Member
Ας κάνει δουλειά, και ας είναι κ 50ml.. το χρησιμοποιείς;;
Όχι φίλε. Από ότι λένε τα παιδιά που τον χρησιμοποιούν κάνει δουλειά, ειδικά σε μικρότερα norwood, που δεν έχουν επιθετική τριχόπτωση. Απλά έχω ρωτήσει και εγώ τιμές γιατί σκεφτόμουν να πάρω, αλλά τελικά πήγα στο χάπι.
 

nick90

Well-Known Member
Δουλεύει η τοπική φίνα για στάδια 3V και άνω και σε ηλικίες πάνω από 30-32;
Έχει κάποιος εμπειρία σε βάθος χρόνου να μας πει;
η ηλικία δεν παίζει τόσο ρόλο πιστεύω, αλλά το πρόβλημα που έχεις. Μπορεί να είσαι και μεγαλύτερος και να έχεις μικρό θέμα και αντίστοιχα μικρότερος με μεγάλο θέμα.
 

Gianney

Well-Known Member
Δύσκολα σε βλέπω φίλε.MFt fagron 17 ευρώ στάνταρ τιμή συν κάνα 3-5 ευρώ για να στο φτιάξουν τα 50 ml
 

ManCyprus87

Well-Known Member
η ηλικία δεν παίζει τόσο ρόλο πιστεύω, αλλά το πρόβλημα που έχεις. Μπορεί να είσαι και μεγαλύτερος και να έχεις μικρό θέμα και αντίστοιχα μικρότερος με μεγάλο θέμα.
Σίγουρα το στάδιο είναι το σημαντικό, αλλά πιστεύω και η ηλικία έχει κάποια έχει σημασία.
Προσωπικά και από άλλα άτομα που έχω ακούσει τα οποία ήταν στάδιο 2 μέχρι τα 30-31, μετά από αυτήν την ηλικία έχουν παρατηρήσει τρελλές αλλαγές και σε απώλειες τριχών αλλά και στη γενική ποιότητα της τρίχας που αδυνατίζει πολύ σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Και αυτό γιατί τα ανδρογόνα βγαίνουν "εκτός ελέγχου" μετά τα 30.
 

IoannisG

Active Member
Δύσκολα σε βλέπω φίλε.MFt fagron 17 ευρώ στάνταρ τιμή συν κάνα 3-5 ευρώ για να στο φτιάξουν τα 50 ml
Κάτι τέτοιο ήξερα κ γώ.. 18 τα 50ml πιστεύω λογικό, αλλά το μπουκάλι λέει 100 κ την ρώτησα κιόλας.. ας κάνει δουλειά κ ας είναι κ 50ml.. σε ηλικία είμαι 40, με
Σχετικά επιθετική τριχόπτωση, και θέμα σε hairline & πρώτες ζώνες.. αποφεύγω χάπι αυτή τη στιγμή, λόγω τεκνοποίησης
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Κάτι τέτοιο ήξερα κ γώ.. 18 τα 50ml πιστεύω λογικό, αλλά το μπουκάλι λέει 100 κ την ρώτησα κιόλας.. ας κάνει δουλειά κ ας είναι κ 50ml.. σε ηλικία είμαι 40, με
Σχετικά επιθετική τριχόπτωση, και θέμα σε hairline & πρώτες ζώνες.. αποφεύγω χάπι αυτή τη στιγμή, λόγω τεκνοποίησης
Τι στάδιο είσαι φίλε; Εάν είσαι μέχρι στάδιο 3-4 έχει καλές πιθανότητες να δουλέψει πιστέυω, χρησιμοποιώντας το με απόλυτη συνέπεια πάντα.
 

IoannisG

Active Member
Τι στάδιο είσαι φίλε; Εάν είσαι μέχρι στάδιο 3-4 έχει καλές πιθανότητες να δουλέψει πιστέυω, χρησιμοποιώντας το με απόλυτη συνέπεια πάντα.
Γιατρό που χα ρωτήσει μου πε στάδιο 2, αλλά Έχω θέμα σε κροτάφους( έχουν ανοίξει πλέον) και γενικά μπροστά ζωνες(έντονη αραίωση κ στην μέση μπροστά δυστυχώς κ όχι απλά σε κροτάφους, σε σχέση με υπόλοιπο μαλλί).. στις πίσω ζώνες το τριχοριζογραμμα δεν έδειξε θέμα, αλλά τα μπροστά τα βλέπω αδύναμα κ πέφτουν επιθετικά.. τουλάχιστον ας σταματήσει η πτώση, για να γλιτώσω τις μπροστά μεσαίες ζωνες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nick90

Well-Known Member
Σίγουρα το στάδιο είναι το σημαντικό, αλλά πιστεύω και η ηλικία έχει κάποια έχει σημασία.
Προσωπικά και από άλλα άτομα που έχω ακούσει τα οποία ήταν στάδιο 2 μέχρι τα 30-31, μετά από αυτήν την ηλικία έχουν παρατηρήσει τρελλές αλλαγές και σε απώλειες τριχών αλλά και στη γενική ποιότητα της τρίχας που αδυνατίζει πολύ σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Και αυτό γιατί τα ανδρογόνα βγαίνουν "εκτός ελέγχου" μετά τα 30.
Όσο μεγαλώνεις μειώνονται σταδιακά τα επίπεδα των ανδρογόνων. Άλλα έχεις στα 20, άλλα στα 30, άλλα στα 40 κτλπ... Οπότε και αναλογικά ο ρυθμός τριχόπτωσης μειώνεται μαζί με την μείωση των ανδρογόνων.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Πίσω και μεσαίες ζώνες θα σου δουλέψει εάν δεν έχεις και θέμα ιδιαίτερο.
Κροτάφους δυστυχώς δε δουλεύει.
Ελπίζω να σου σταματήσει την περαιτέρω πτώση μπροστά, και να κάνει πιο υγιή τα υφιστάμενα μαλλιά ώστε να βοηθήσουν και στον όγκο.
 

IoannisG

Active Member
Όσο μεγαλώνεις μειώνονται σταδιακά τα επίπεδα των ανδρογόνων. Άλλα έχεις στα 20, άλλα στα 30, άλλα στα 40 κτλπ... Οπότε και αναλογικά ο ρυθμός τριχόπτωσης μειώνεται μαζί με την μείωση των ανδρογόνων.
Δυστυχώς σε μένα δεν έγινε έτσι.. μέχρι τα 38, πήγαινα ανα 15 μέρες να αραίωση το μαλλί στον κουρέα.. σε
2,5 χρόνια έγινε μπαμ.. στην αρχή μπάνιο κ τούφες, και τώρα πτώση με φτιάξιμο, στέγνωμα, λούσιμο μαλλιου
 

IoannisG

Active Member
Πίσω και μεσαίες ζώνες θα σου δουλέψει εάν δεν έχεις και θέμα ιδιαίτερο.
Κροτάφους δυστυχώς δε δουλεύει.
Ελπίζω να σου σταματήσει την περαιτέρω πτώση μπροστά, και να κάνει πιο υγιή τα υφιστάμενα μαλλιά ώστε να βοηθήσουν και στον όγκο.
Αυτό ακριβώς ελπίζω κ γώ, γιατί η μινο δυστυχώς δεν έκανε δουλειά σ αυτό το κομματι
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Δυστυχώς σε μένα δεν έγινε έτσι.. μέχρι τα 38, πήγαινα ανα 15 μέρες να αραίωση το μαλλί στον κουρέα.. σε
2,5 χρόνια έγινε μπαμ.. στην αρχή μπάνιο κ τούφες, και τώρα πτώση με φτιάξιμο, στέγνωμα, λούσιμο μαλλιου
Ακριβώς αυτό.
Παρόλο που τα ανδρογόνα μειώνονται μετά τα 30, δεν έχει rule πότε θα σου κάνει το πρώτο μεγάλο μπαμ, και από εκείνο το σημείο να σε παίρνει αργά και βασανιστικά με μικρότερο ίσως ρυθμό τριχόπτωσης, αλλά κατά καιρούς εξάρσεις.
Εμένα μου το έκανε στα 32.5 περίπου, όπου μέσα σε 2 μήνες άλλαξαν πολλά.
 

IoannisG

Active Member
Ακριβώς αυτό.
Παρόλο που τα ανδρογόνα μειώνονται μετά τα 30, δεν έχει rule πότε θα σου κάνει το πρώτο μεγάλο μπαμ, και από εκείνο το σημείο να σε παίρνει αργά και βασανιστικά με μικρότερο ίσως ρυθμό τριχόπτωσης, αλλά κατά καιρούς εξάρσεις.
Εμένα μου το έκανε στα 32.5 περίπου, όπου μέσα σε 2 μήνες άλλαξαν πολλά.
Ναι.. απλά λογικά, απ ότι έχω καταλάβει, δεν πάμε μεγάλο Norwood μεν, αλλά θα φύγουν πολλά δε…όπως κ να χει εμένα πιο πολύ με ανησυχεί που μοιάζει με διάχυτη, παρόλο που οι γιατροί έλεγαν πως δεν είναι.. βέβαια αυτοί μου λέγαν πως είναι φυσιολογική η πτώση 50 τρίχες την μέρα κ δεν πίστευαν για πολύ μεγαλύτερο καθημερινό αριθμό..
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ναι.. απλά λογικά, απ ότι έχω καταλάβει, δεν πάμε μεγάλο Norwood μεν, αλλά θα φύγουν πολλά δε…όπως κ να χει εμένα πιο πολύ με ανησυχεί που μοιάζει με διάχυτη, παρόλο που οι γιατροί έλεγαν πως δεν είναι.. βέβαια αυτοί μου λέγαν πως είναι φυσιολογική η πτώση 50 τρίχες την μέρα κ δεν πίστευαν για πολύ μεγαλύτερο καθημερινό αριθμό..
Ναι έχω και γω λίγο αυτήν την ανησυχία με τη διάχυτη, διότι μου κάνει εξάρσεις κατά περιόδους σε διαφορετικά σημεία, και δυσκολεύομαι να βγάλω ξεκάθαρο πάττερν στα σίγουρα.
Νομίζω μόνο κάποιος σοβαρός δερματολόγος μπορεί να επιβεβαιώσει με ασφάλεια τι γίνεται.
 

grg19ggls

Member
Ερωτηση.. πήγα στο φαρμακείο κ μέσω Fagron, μου έφτιαξε φίνα/μινο αφρό κ με χρέωσε 18 ευρώ τα100ml..? Δεν είναι πολύ φθηνή η τιμή αν το συγκρίνεις με το regain , 40 ευρώ τα 60ml??
και εγω τοσο το παίρνω.
πράγματι βγαίνει φτηνότερο.
από την άλλη, αν αγόραζεις μινοξιδίλη είτε φτιαχτή (με προπυλενογλυκόλη) είτε από το εξωτερικό, στα ίδια θα σου ερχόταν
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ναι.. απλά λογικά, απ ότι έχω καταλάβει, δεν πάμε μεγάλο Norwood μεν, αλλά θα φύγουν πολλά δε…όπως κ να χει εμένα πιο πολύ με ανησυχεί που μοιάζει με διάχυτη, παρόλο που οι γιατροί έλεγαν πως δεν είναι.. βέβαια αυτοί μου λέγαν πως είναι φυσιολογική η πτώση 50 τρίχες την μέρα κ δεν πίστευαν για πολύ μεγαλύτερο καθημερινό αριθμό..

Γιατί δε δοκιμάζεις τη φίνα από στόμα αδερφέ ; Δε σε ψήνει;
 
Μπλουζα