Φιναστεριδη και γενικότερο πλάνο μετά τη μεταμόσχευση μαλλιών

Καλησπερα σε όλους , όπως είχα γράψει και παλιότερα έκανα μεταμόσχευση 4400 graft στην Κωνσταντινουπολη τον Μάρτιο . Πλέον έχουν περάσει κάτι λιγότερο από πέντε μήνες και έχω δει κάποια αποτελέσματα . Έχω δυο τεράστιες απορίες . Πρωτον μέχρι ποτε θα συνεχίσω να βλέπω πρόοδο στα μαλλιά μου σε φύτρωση και πυκνότητα ; Δευτερον και πιο σημαντικό απ όλα είναι η χρήση φιναστεριδης . Φοβάμαι πολύ ρε παιδιά ιδίως μετά την επίσκεψη μου σε ενδοκρινολόγο για να πάρω γνώμη . Ο γιατρός μου είπε να το ξεχάσω και πως θα μου δημιουργήσει προβλήματα και πως πλέον ούτε για τον προστάτη το δίνουν . Έχω διαβάσει τόσα για τη φιναστεριδη που δεν ξέρω τι να πιστέψω . Από τη μια φοβάμαι και από την άλλη σκέφτομαι πως είναι κριμα τόσος κόπος να πάει χαμένος και να μείνουν εκτεθημενα τα μαλλιά .Επίσης δεν ξέρω πως να ξεκινήσω τη θεραπεία αν τελικά το κάνω . Άλλος ξεκινάει κατευθείαν με 1 mg , άλλος έχει on και off μέρες άλλος το πάει πιο συντηρητικά . Πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω . Ζητάω απεγνωσμένα τη βοήθεια σας , όσων δηλαδή ξέρουν και έχουν εμπειρία πάνω σε αυτό το χάπι . Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες με το μαλλί μου στην τωρινή κατάσταση αλλά και πριν ένα μήνα
 

Συνημμένα

  • D1F5FAE1-F069-482D-9B0E-484BFB828C86.jpeg
    D1F5FAE1-F069-482D-9B0E-484BFB828C86.jpeg
    203.9 KB · Προβολές: 127
  • 0608C94A-3DFB-47B1-90B4-EEFEA2BFCFA6.jpeg
    0608C94A-3DFB-47B1-90B4-EEFEA2BFCFA6.jpeg
    208.1 KB · Προβολές: 126

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ξέχασα να γράψω πως ήδη παίρνω κάποιες βιταμίνες ,συγκεκριμένα perfectil και βιοτινη . Επίσης ξέχασα να πω ότι σε παλιότερα είχα γυναικομαστια την οποία αντιμετωπισα χειρουργικά . Όταν πήγα να κάνω εξετάσεις η τεστοστερόνη μου ήταν μια χαρά φυσιολογική όμως τα οιστρογόνα ήταν στα ανώτατα φυσιολογικά όρια . Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό . Τώρα είμαι 26 και τις εξετάσεις τις έκανα στα 24 . Γυναικομαστια είχα από παιδί .
 

JimKan1

Well-Known Member
Η δοσολογια της φιναστεριδης ειναι 1mg τη μερα, οσον αφορα τα προβληματα υπαρχουν καποιοι που την παιρνουν 20 χρονια και δεν εχουν κανενα θεμα και αλλοι που την πηραν 3 εβδομαδες και τους εβγαλε ολες τις πιθανες παρενεργειες. Προφανως αν θες να κρατησεις τα υπολοιπα μαλλια πρεπει να παρεις


Φυτρωση συνηθως βλεπεις μεχρι τον 6ο μηνα και πυκνοτητα μεχρι τον 8ο, αυτα βεβαια αναλογα την περιπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Η φιναστερίδη έστω σε low dose, για οποιονδήποτε θέλει να συντηρήσει τα υπόλοιπα μαλλιά του, και έχει καταληκτικό γενετικά στάδιο NW4 και άνω είναι must.
Το ισόβιο πλάνο διαχείρισης της ΑΓΑ είναι:
Φιναστερίδη --> ΜΜ --> Φιναστερίδη
 

Gianney

Well-Known Member
Η φιναστερίδη έστω σε low dose, για οποιονδήποτε θέλει να συντηρήσει τα υπόλοιπα μαλλιά του, και έχει καταληκτικό γενετικά στάδιο NW4 και άνω είναι must.
Το ισόβιο πλάνο διαχείρισης της ΑΓΑ είναι:
Φιναστερίδη --> ΜΜ --> Φιναστερίδη
Ο γιατρός του πάντως τον απαγορεύει να πάρει φιναστεριδη αλλά δεν κατάλαβα τον λόγο... τόσο κακο φάρμακο είναι;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ο γιατρός του πάντως τον απαγορεύει να πάρει φιναστεριδη αλλά δεν κατάλαβα τον λόγο... τόσο κακο φάρμακο είναι;
Να μας πει ο γιατρός του τότε οποιανδήποτε άλλη ψυχικά βιώσιμη λύση στη μάχη με την ΑΓΑ.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ο γιατρός του πάντως τον απαγορεύει να πάρει φιναστεριδη αλλά δεν κατάλαβα τον λόγο... τόσο κακο φάρμακο είναι;
Ο γιατρός του είπε ότι ούτε για τον προστάτη δεν το δίνουν πια... Φαντάζομαι εμείς που το παίρνουμε και για τον προστάτη θα κόψουμε και το κατούρημα... καθώς μόνο η Φινα και η ντούτα υπάρχουν για τον προστάτη. Και μόνο από αυτό το σχόλιο κατάλαβα τι σόι γιατρός είναι ο κύριος...

Φίλε μου, άμα σε νοιάζει κόψε το προσκαρ στα 4 και πάρε ένα κομματάκι 3 φορές την εβδομάδα. Μετά από 1 χρόνο θα γελάς ή θα θυμώσεις με τις ηλιθιότητες που σου είπαν σήμερα.
 

Gianney

Well-Known Member
Ο γιατρός του είπε ότι ούτε για τον προστάτη δεν το δίνουν πια... Φαντάζομαι εμείς που το παίρνουμε και για τον προστάτη θα κόψουμε και το κατούρημα... καθώς μόνο η Φινα και η ντούτα υπάρχουν για τον προστάτη. Και μόνο από αυτό το σχόλιο κατάλαβα τι σόι γιατρός είναι ο κύριος...

Φίλε μου, άμα σε νοιάζει κόψε το προσκαρ στα 4 και πάρε ένα κομματάκι 3 φορές την εβδομάδα. Μετά από 1 χρόνο θα γελάς ή θα θυμώσεις με τις ηλιθιότητες που σου είπαν σήμερα.
Τουλάχιστον ας μας πει την αιτιολογία ο γιατρός
 

Kostas97

Well-Known Member
Λογω υψηλων οιστρογονων και παλαιοτερης γυναικομαστιας πρεπει να το παρει, υπο παρακολουθηση, κατα τη γνωμη μου.
Οι περιπου 1/250 πιθανοτητες για γυναικομαστια αγορουν κυριως ατομα με προδιαθεση.

Υ.Γ.: Αλλαξε γιατρο....
 
Έχω κάνει επέμβαση γυναικομαστιας όποτε έχει βγει ο μαζικός αδένας . Πως μου προτείνετε να ξεκινήσω την φιναστεριδη ; Με 1mg κάθε μέρα ή πιο συντηρητικά ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Όσο για τον γιατρό δεν μπορεί να είναι κακός , είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη με μεγάλο πελατολόγιο .
Για όσους απο εμάς είμαστε σε ηλικία πάνω απο 50, η ορμόνη που σου ρίχνει εσένα τα μαλλιά εμάς μας πρήζει τον προστάτη. Σε μερικές περιπτώσεις σαν την δική μου κάνει και τα δύο οπότε διπλή χαρά. Παγκόσμια υπάρχουν 2 φάρμακα για αυτό, η φιναστερίδη και η ντουταστερίδη. Άμα δεν πάρεις κάποιο απο αυτά τα δύο τότε μπλοκάρει η ούρηση και πεθαίνεις (ή μπαίνεις χειρουργείο..). Όταν κάποιος γιατρός σου λέει αυτό που σου είπε εσένα επειδή ήθελε οποσδήποτε να σε αποτρέψει να πάρεις θεραπεία με αποτέλεσμα να σου είπε ψέματα ή να υπερέβαλε εν γνώση του, τότε πως θα χαρακτήριζες τον γιατρό με το μεγάλο πελατολόγιο που είναι και πολύ γνωστός? Έχω μερικές λέξεις που περιγράφουν την περίπτωση στο μυαλό μου φαντάζομαι οτι τώρα έχεις και εσύ..
 

Kostas97

Well-Known Member
Σου αξηγησε για ποιο λογο θα σου δημιουργησει θεμα;
Μηπως σου εδωσε καποιο λογο ειδικα για την περιπτωση σου;
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Φίλε καλό είναι να μιλήσεις με 2-3 γιατρούς πριν ακούσεις γνώμες μέσα από το φόρουμ. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ούτε και σκοπεύω να χρησιμοποιήσω φιναστερίδη, γιατί είμαι κάθετος στο ότι δεν δέχομαι την παραμικρή πιθανή παρενέργεια. Αυτό σημαίνει αυτόματα πως δέχομαι ότι μπορεί μετά τη ΜΜ να χάσω τα υπόλοιπα μαλλιά μου ως το γενετικό μου προγραμματισμό και να θέλω δεύτερη και τρίτη ΜΜ για να σουλουπωθώ.

Στα σαράντα, έτοιμος για κρισάρα μέση ηλικίας, είναι κάτι που δέχομαι και βλέπω χαλαρά, γιατί στην εξίσωση μαλλί ή πουλί, θα κερδίζει πάντα το πουλί. Είμαι ρομαντικός άνθρωπος.

Συμβουλεύσου γιατρούς, κάνε εξετάσεις, υπολόγισε τα ρίσκα και θα συνειδητοποιήσεις πως η τριχόπτωση είναι μαραθώνιος, όχι σπρίντ. Δεν υπάρχει 'μαγική' θεραπεία αυτή τη στιγμή, μόνο έξυπνη διαχείριση. Ακριβώς επειδή είναι αισθητικό θέμα και όχι πρόβλημα υγείας, ο καθένας μας το φτάνει ως εκεί που γουστάρει.
 
Δεν μου έδωσε κάποιον συγκεκριμένο λόγο , μου είπε απλά πως δεν αξίζει το ρίσκο . Εγώ από μεριάς μου δεν θέλω με τίποτα να χάσω τα μαλλιά μου . Είναι ένα θέμα που με έχει φθείρει πολύ όλα αυτά τα χρονια και κουράστηκα να μαζέψω λεφτά για να κάνω τη μεταμόσχευση . Δεν θέλω να τα χάσω με τίποτα
 

dlazaros

Well-Known Member
Φοβαμαι όμως πολύ για τις παρενέργειες και να πω την αλήθεια έχω επηρεαστεί και με όσα έχω διαβάσει για αυτό το καταραμένο - σωτήριο χάπι .
Τα ίδια είχαμε διαβάσει όλοι. Όταν χρειάστηκε να το πάρω το "καταραμένο" χάπι για τον προστάτη, που δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάρω καθώς θα πήγαινα καρφί για χειρουργείο, τότε κατάλαβα οτι το 99% αυτών που διάβασα ήταν επιεικώς υπερβολές να μην πω ξεκάθαρες μαλακίες. Τώρα 3 χρόνια μετά παίρνω ντουταστερίδη 3χ την εβδομάδα που θεωρείται ακόμα χειρότερο φάρμακο απο την φιναστερίδη αλλά έλα όμως που είναι υπιότερο και με καλύτερα ανοχή στον οργανισμό μου. Ηθικό δίδαγμα, αμα δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ και θα μείνεις με τις γνώμες κάποιων, κάπου, που έγραψαν τέρατα για κάποιο λόγο, κάποια στιγμή... ενω εσυ έμενες καράφλας που δεν ήθελες καθόλου.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Λάζαρε, μια διαφορά όμως : εσύ το ξεκίνησες σε μεγαλύτερη ηλικία και με θέμα προστάτη. Και σε μένα όταν παρουσιαστεί προστάτης, φυσικά και θα το πάρω, σαν μέρος της συγκεκριμένης αγωγής και βέβαια θα δεχτώ τις παρενέργειες, γιατί όπως είπες και 'συ, μιλάμε για διαφορετικό ζήτημα. Είναι πιθανό οι παρενέργειες που θα έβγαζε σε έναν υγιή κατά τ'άλλα οργανισμό, να μην παρουσιάζονται σε σένα ακριβώς γιατί το φάρμακο βρίσκει να κάνει τη βασική δουλειά για την οποία προορίζεται.

Μεγάλο μέρος του δισταγμού της κοινότητας, ειδικά των νεότερων παιδιών και όσων δεν πάσχουμε -ακόμα- από προστάτη αφορά στη λήψη αποκλειστικά ως θεραπείας για την τριχόπτωση, χωρίς άλλες παθολογίες. @Χρηστος Χαλκιδης Αν το φοβάσαι από τώρα και έχεις βεβαρυμένο ιστορικό, να πας με το ένστικτό σου και να μην το πάρεις. Και μόνο η ιδέα σου θα 'ναι αρκετή για να δεις παρενέργειες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Για εμενα δυο ειναι τα κυρια κριτηρια επιλογης. 1.) Πιθανοτητα παρενεργειων, που ειναι πραγματικα πολυ μικρες.
2.) Αναστρεψιμοτητα παρενεργειων αν ειμαι στους ατυχους.
Αρα για ποιο μεγαλο ρισκο μιλαμε;

Απο την αλλη και γω αν δω το βραδυ μια ταινια τρομου, φοβαμαι να κοιμηθω ή μπορει να αποφυγω να ανοιξω τη ντουλαπα μη βγει καποιο φαντασμα.
Το ζητημα ειναι να διαβαζεις και να παιρνεις γνωμες ειδικων και οχι ειδικου πανω σε ενα θεμα.
 

Georgie

Well-Known Member
γιατί στην εξίσωση μαλλί ή πουλί, θα κερδίζει πάντα το πουλί. Είμαι ρομαντικός άνθρωπος
Μαζί σου .
Αλλά μη νομίζεις ότι είναι και τίποτα η Φιναστεριδη .
Κλείνω τρίτη εβδομάδα καθημερινής χρήσης 1.25 περίπου και δεν έχω δει έστω τη παραμικρή παρενέργεια.
Θα έκανε ένα τσίου πιστεύω.
Αν πάλι νιώσω κάτι αρνητικό θα πάει στο κουβά και όλα Οk .
Δεν είναι μεγάλο deal , αλλά είμαι και 53 οπότε δε μπορώ να μπω στη ψυχολογία κάποιου που διστάζει επειδή είναι νεότερος .
Από την άλλη γνωρίζουμε καλά πια ότι αν μπεις στη φάση του να σε προβληματίζει το μαλλί σου, η Φιναστεριδη είναι must για τους περισσότερους.
 
Μπλουζα