Φιναστερίδη χωρίς να έχω ακόμα τριχόπτωση

alex92

New Member
Καλημέρα σε όλη την ομάδα

Λοιπόν, είμαι 31 ετών, και ο αδερφός μου στην ηλικία μου είχε χάσει τα περισσότερα μαλλιά του. Εγώ για κάποιο λόγο την έχω γλιτώσει προς το παρόν και δεν έχω καθόλου αραίωση. Ωστόσο, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ενδείκνυται να αρχίσω να παίρνω προληπτικά φιναστερίδη ώστε να προλάβω και να επιβραδύνω την έναρξη της αλωπεκίας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
αν ενδείκνυται να αρχίσω να παίρνω προληπτικά φιναστερίδη
Καλημέρα φίλε.
Η πρόληψη είναι 10 φορές καλύτερη απο την αντιμέτωπιση, και πολύ σωστά σκέφτεσαι.
Μπορεί φυσικά να έχεις διαφορετικό πάττερν από τον αδερφό σου.
Αν όμως ξεκίνησες να παρατηρείς διαφορές στη λάμψη και στη διάμετρο της τρίχας, μάλλον θα έχεις και εσύ ΑΓΑ απλά ίσως με διαφορετικό χρονικό σημείο ενεργοποιήσης, πιο αργό ρυθμό και άλλο πάττερν.
"Πίαστην από τα μαλλιά" την ΑΓΑ από νωρίς.
Όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο.
Πες μας λίγο περισσότερο πληροφορίες με φώτο αν θες, και το κληρονομικό σου για να καταλάβουμε καλύτερα όμως την κατάσταση σου.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλημέρα σε όλη την ομάδα

Λοιπόν, είμαι 31 ετών, και ο αδερφός μου στην ηλικία μου είχε χάσει τα περισσότερα μαλλιά του. Εγώ για κάποιο λόγο την έχω γλιτώσει προς το παρόν και δεν έχω καθόλου αραίωση. Ωστόσο, θα ήθελα να ρωτήσω, αν ενδείκνυται να αρχίσω να παίρνω προληπτικά φιναστερίδη ώστε να προλάβω και να επιβραδύνω την έναρξη της αλωπεκίας.
Όπως στα είπε και ο φίλος μου απο πάνω. Να σου πω οτι μέχρι τα 47 δεν είχα χάσει ούτε τρίχα απο το κεφάλι μου (μετά έγινε της παλαβής...) και ο αδερφός μου είναι σχεδόν γλόμπος απο τα 25. Το οτι είμαστε αδέρφια δεν έχει καμία σημασία καθώς το dna μπορεί να διαλέξει απο όποια πλευρά θέλει, στην προκειμένη πήρα απο τον πατέρα της μητέρας μου και ο αδερφός μου απο τον πατέρα του πατέρα μου. Με μια φωτό πάντως τα έμπειρα μάτια του φόρουμ θα σου δώσουν μια πολύ καλή άποψη για την κατάσταση σου.
 

cristiano

Member
Εγώ πάλι θα έλεγα αν δε δεις συμπτώματα (π.χ έντονη τριχόπτωση, αδύναμες τρίχες) να μην ξεκινήσεις τίποτα. Δεν είναι καραμέλα η φιναστερίδη. Κι εμένα ο αδερφός μου έχει φουλ μαλλί στα 35 του ενώ εγώ είμαι norwood 4 στα 40. Δεν πάει να πει ότι επειδή αραίωσε ο αδερφός σου θα αραιώσεις ντε και καλά και εσύ. Επίσης συνήθως ξεκινούν με πιο Light θεραπείες όπως η μινοξιδίλη.
 

Vdupa

Well-Known Member
Συμφωνω μ τον κριστιανο. Επειδή φαίνεσαι να είσαι αλέρτ σε αυτή τη φάση για το μαλλί σου, όταν ξεκινήσει θα το καταλάβεις. Και εφόσον γίνει άμεσα η πρόσληψη χαπιού το πρόλαβες.
 

alex92

New Member
Έχω κληρονομικό ιστορικό αλωπεκίας και από τους δύο γονείς μου. Όμως από την πλευρά της μητέρας μου ειναι πιο έντονο και από εκεί μάλλον πρέπει να πήρε και ο αδερφός μου γιατί δεν έχει το ίδιο pattern με τον πατέρα μου o οποίος είναι 73 αλλά έχει πιο πολλά μαλλιά από τον αδερφό μου. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες μου.
 

Συνημμένα

  • 345883268_125109833912476_1359157931087273353_n.png
    345883268_125109833912476_1359157931087273353_n.png
    2.8 MB · Προβολές: 46
  • 345884558_588198606740579_5783274058409570596_n.png
    345884558_588198606740579_5783274058409570596_n.png
    2.1 MB · Προβολές: 46
  • 346053541_634424928217101_867625913809504787_n.png
    346053541_634424928217101_867625913809504787_n.png
    2.3 MB · Προβολές: 45
  • Χωρίς τίτλο.png
    Χωρίς τίτλο.png
    1.3 MB · Προβολές: 43

bobby

Well-Known Member
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι τίποτα, αλλα καλά κάνεις και το παρακολουθείς λόγω κληρονομικότητας. Έτσι αν σου "κάτσει" στο μέλλον θα το προλάβεις στην αρχή. Επί του παρόντος "κάτσε στα αυγά σου".....
 

dlazaros

Well-Known Member
Έχω κληρονομικό ιστορικό αλωπεκίας και από τους δύο γονείς μου. Όμως από την πλευρά της μητέρας μου ειναι πιο έντονο και από εκεί μάλλον πρέπει να πήρε και ο αδερφός μου γιατί δεν έχει το ίδιο pattern με τον πατέρα μου o οποίος είναι 73 αλλά έχει πιο πολλά μαλλιά από τον αδερφό μου. Επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες μου.
Στα 30 με τέτοιο κεφάλι δεν θα προχωρούσα σε θεραπεία. Τώρα ο φόβος σου είναι κατανοητός και υπαρκτός. Έχεις ενα "σκίσιμο" μπροστά στην χερλαιν σαν χωρίστρα, την ίδια έχω και εγώ. Εάν την δείς να σου "ανοίγει" στα επόμενα χρόνια τότε να το δείς ή αμα αισθάνεσαι οτι η τρίχες σου γίνονται πιο λεπτές (η καράφλα αρχίζει έτσι, λεπταίνουν οι τρίχες σιγά σιγά μέχρι που είναι πολύ λεπτές και φεύγουν) ή οτι η χερλαίν σου αρχίζει να πηγαίνει πίσω (νομίζω οτι έτσι θα σε πάει όταν ή αμα αρχίσει η καράφλα απο οτι φαίνεται, απο μπροστά).
Αυτή την στιγμή φίλε μου θα σου πρότεινα να δείς πως μπορείς να βγάλεις πράγματα που κάνουν κακό στα μαλλιά παρά να πάρεις κάτι. Σκέψου αμα καπνίζεις, πίνεις αρκετά αλκοόλ, τρώς πολύ ζάχαρη και δεν τρώς αρκετό κρέας (πρωτείνη) έχεις παραπάνω κιλά ιδιαίτερα στην κοιλιά (στο σπλαχνικό λίπος είναι ιδιαίτερα ενεργό σε οιστρογόνα) εαν χρησιμοποιείς σαμπουάν που σκίζουν τα μαλλιά και εαν τα στεγνώνεις με πιστολάκι φούλ ζεστό και άλλα τέτοια που μπορείς να βρείς στο ίντερνετ για την υγεία των μαλλιών.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι να πας σε καποιον δερματολογο και να ζητησεις να σου κανει τριχοσκοπηση. Με την καμερα που χρησιμοποιει θα μπορεσει να σου πει αν εχεις ξεκινησει να χανεις πυκνοτητα ή οχι κατι το οποιο με το ματι θα δεις οταν ειναι αργα. Προσωπικα ετσι σωθηκα και εχω ολο το μαλλι, ακουγοντας κουρεις και αλλους που μ λεγαν και λενε εισαι τρελος, σημερα θα χα χασει μεγαλο μερος της πυκνοτητας μου.
Αυτο ειναι το γενικο και εκει καταλαβαινεις το νοημα της αγωγης, οταν δηλαδη μπορεις πραγματι να κρατας full head of hair οταν ησουν καταδικασμενος.

Οπως σου ειπαν ομως και τα παιδια απο πανω εσυ εχεις το εξης θετικο. Εχεις πολυ μαλλι στα 30. Κατα μεγαλη πιθανοτητα αν μιλουσαμε για ενα προβλημα το οποιο ηταν επιθετικο θα ειχε ηδη εκδηλωθει. Το πιο πιθανο σεναριο ειναι στην περιπτωση σου ακομα και να εκδηλωθει ΑΓΑ να αφορα μικρο ΝW και γενικα ηπιας μορφης απωλειες. Συνεπως ακομα και χωρις ελεγχο ειναι νομιζω σχετικα ασφαλες να μη κανεις τπτ ή εφοσον το διαπιστωσεις πραγματι και θες να συγκρατησεις τα μαλλια ακριβως ως εχουν να παρεις καποια αγωγη φιναστεριδης 2 3 φορες τη βδομαδα, δηλαδη μικρη δοσολογια.

Στη θεση σου θα θελα να ξερω αν τελικα "πασχω" απο ΑΓΑ ή οχι και αυτο διαπιστωνεται σε αυτη τη φαση με μικροσκοπιο. Δε χανεις και κατι, εφοσον δε σε απασχολει το μαξ 50 ευρω του γιατρου.
 
Μπλουζα