Φίνα και οι παρενέργειες μου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

thimios72

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

toxotis18 είπε:
Εμενα παλι οι καφεδες μονο συχνουρια αν πιω 2ρο.Με το ποτο εχω αμεσα τσουξιματακι απο κατω αλλα οχι στη ουρηση και τετοια.Ο γιατρος μου λεει οτι η ποσοτητα 1mg που δινουν οι δερματολογοι δεν προκαλει προβληματα εκτος απο μια μικρη μειωση στην λιμπιντο και οτι δνε θα εχω προβλημα αν παρω.Τον εμπιστευομαι απολυτα σαν γιατρο.με εχει βοηθησει παρα πολυ και ψυχολογικα σε αυτο το προβλημα αλλα τι να πεις οταν διαβαζεις ολα αυτα εδω.Σκευτομαι απο την αλλη...αν ξεκινουσες θεραπεια με ολα αυτα για την τριχοπρωση...ειχες σουπερ αποτελεσματα...και καθολου sides θα εμπενες σε ενα forum? Μαλλον οχι! Μηπως τελικα ολοι αυτοι που πηραν φινα και δεν ειχαν sides ειναι παρα πολλοι και απλα δεν ασχολουνται με forum καθως δεν προβλητιζοναι με κατι? Ενας γνωστος μου παιρνει 15 χρονια minox - fina και λεει οτι δεν εχει κανενα προβλημα...δεν εχει ασχοληθει ποτε με το θεμα στο νετ επισης!
ολα πιστευω ειναι θεμα οργανισμου αλλους τους ενοχλει αλλους οχι. το θεμα ειναι οτι οσο καλο και να ειναι το αποτελεσμα της φινας εαν την κοψεις τοχασες.! σου μιλαω εκ πειρας!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

toxotis18 είπε:
Οταν μετα απο 1,5 χρονο ειχα εξαρση πηγα ουρολογο καναμε υπερηχο και φαινοταν καθαρα οτι εχω περασει φλεγμονες (τινγκα στισ αποτιτανωσεις ειμαι) αλλα επειδη δεν ειχα ενεργη φλεγμονη μου ειπε να πινω πολλα νερα και οκ σιγα σιγα βελτιωθηκε παλι.

To ιδιο προβλημα μου ειδε και μενα ,χωρις να εχω παρει ποτε φινα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Εγώ πάντως παίρνω φίνα 1/4 και μετά 1/3 απο το 2005 ως τέλη 2008. Σταμάτησα 1 χρόνο όχι λόγω παρενεργειών αλλά για δοκιμή και μετά απο 2 μήνες έβγαλα προστατίτιδα. Είχα συχνοουρίες, αίσθημα ατελούς κένωσης και έντονο κάψιμο στην ουρήθρα και σφίξιμο - πονο στο όσχεο. Πέρασα δύσκολες στιγμές. Έκανα όλες τις εξετάσεις όπως καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, υπέρηχο προστάτη νεφρών όσχεος και δεν βρέθηκε ποτέ μικρόβιο. Πήρα ciproxin και xandrol χωρίς καμία βελτίωση. 3 διαφορετικοί ουρολόγοι, κανείς δεν διέγνωσε μικρόβιο. Με καθηγητή προστατίτιδας απο Σεισμανόγλειο που μίλησα επίσης είπε πως δεν έχω προστατίτιδα, και απο θεωρία μόνο, πιστεύει πως η χρόνια χρήση επι 3 έτη φιναστερίδισης και σε ποσότητα κάπως μεγάλη (1/3), οδήγησε τον προστάτη μου σε σμύκρινση. Κόβωντας απότομα μαχαίρι την φίνα, έκανε ενα βιαιο rebound και άρχισε να επανέρχετε στο φυσιολογικό του, με αποτέλεσμα στην φάση αυτή να προκαλεί έντονες ενοχλήσεις στην ουρήθρα και να δίνει την αίσθηση προστατοδυνίας. Τελικά μετά απο 3 μήνες υποχώρησαν τα συμπτώματα και μετά απο 8 μήνες αφανίστηκαν εντελώς. Τέλη 2009 άρχισα ξανά φίνα χωρίς κανένα θέμα, 1/5 και μετά 1/4 ως και τώρα, αλλά εφόσον δεν μου προκαλεί παρενέργειες και μου κρατάει τα μαλλιά, δεν τολμώ να την κόψω για να μην τα χάσω, αλλά και για να μην ζήσω ξανά τον εφιάλτη του 2008-2009. Σε καρέκλα δεν μπορούσα να κάτσω λες και είχα αιμοροίδες, μόνο που ήταν το πρησμένο όσχεο. Έφταιγε λοιπόν η φίνα, αλλά πιο πολύ εγώ που έπαιρνα πολύ και την έκοψα απότομα με αποτέλεσμα να γίνει το βίαιο αυτό rebound. Το πρόβλημα αυτό δεν θα είχε προκληθεί αν έπαιρνα 1/5 και έκανα σταδιακή αποθεραπεία στο κόψιμο και οχι μαχαίρι.
 

toxotis18

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

danceworld_2001 είπε:
Εγώ πάντως παίρνω φίνα 1/4 και μετά 1/3 απο το 2005 ως τέλη 2008. Σταμάτησα 1 χρόνο όχι λόγω παρενεργειών αλλά για δοκιμή και μετά απο 2 μήνες έβγαλα προστατίτιδα. Είχα συχνοουρίες, αίσθημα ατελούς κένωσης και έντονο κάψιμο στην ουρήθρα και σφίξιμο - πονο στο όσχεο. Πέρασα δύσκολες στιγμές. Έκανα όλες τις εξετάσεις όπως καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, υπέρηχο προστάτη νεφρών όσχεος και δεν βρέθηκε ποτέ μικρόβιο. Πήρα ciproxin και xandrol χωρίς καμία βελτίωση. 3 διαφορετικοί ουρολόγοι, κανείς δεν διέγνωσε μικρόβιο. Με καθηγητή προστατίτιδας απο Σεισμανόγλειο που μίλησα επίσης είπε πως δεν έχω προστατίτιδα, και απο θεωρία μόνο, πιστεύει πως η χρόνια χρήση επι 3 έτη φιναστερίδισης και σε ποσότητα κάπως μεγάλη (1/3), οδήγησε τον προστάτη μου σε σμύκρινση. Κόβωντας απότομα μαχαίρι την φίνα, έκανε ενα βιαιο rebound και άρχισε να επανέρχετε στο φυσιολογικό του, με αποτέλεσμα στην φάση αυτή να προκαλεί έντονες ενοχλήσεις στην ουρήθρα και να δίνει την αίσθηση προστατοδυνίας. Τελικά μετά απο 3 μήνες υποχώρησαν τα συμπτώματα και μετά απο 8 μήνες αφανίστηκαν εντελώς. Τέλη 2009 άρχισα ξανά φίνα χωρίς κανένα θέμα, 1/5 και μετά 1/4 ως και τώρα, αλλά εφόσον δεν μου προκαλεί παρενέργειες και μου κρατάει τα μαλλιά, δεν τολμώ να την κόψω για να μην τα χάσω, αλλά και για να μην ζήσω ξανά τον εφιάλτη του 2008-2009. Σε καρέκλα δεν μπορούσα να κάτσω λες και είχα αιμοροίδες, μόνο που ήταν το πρησμένο όσχεο. Έφταιγε λοιπόν η φίνα, αλλά πιο πολύ εγώ που έπαιρνα πολύ και την έκοψα απότομα με αποτέλεσμα να γίνει το βίαιο αυτό rebound. Το πρόβλημα αυτό δεν θα είχε προκληθεί αν έπαιρνα 1/5 και έκανα σταδιακή αποθεραπεία στο κόψιμο και οχι μαχαίρι.

Καλα... αυτο "σαν να εχω αιμοροιδες οταν καθομαι" ειναι το σημα κατατεθεν για μενα οτι ειμαι σε εξαρση...!Ειναι επειδη ειναι πρησμενο...αν σου ξανατυχει (ποτε να μην συμβει!) μην τους αφησεις να σου δωσουν ciproxin...ειναι παρα πολυ επικινδυνη,κανει ριξη σε τενοντες στα καλα καθουμενα και αλλα πολυ ασχημα!.1000 φορες bactrimel... Απο την στιμγη που δεν ειχες μικροβιο σε καλλιεργειες και αποτιτανωσεις στον υπερηχο νομιζω πως τζαμπα σε δηλητηριασαν με αντιβιωση.Εσυ να εισαι καλα ομως!
Εγω με τοσο που εχω ταλαιπωρηθει...αλλος στην θεση μου δεν θα σκευτοταν καν πιστευω την φινα.Εγω ομως τρωγομαι...μου λεει και ο ουρολογος οτι δεν υπαρχει προβλημα να παρω φινα.Ειμαι σχεδον ετοιμος να πας φαρμακειο αλλα δεν ξερω...
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Το ciproxin το πήρα επειδή πόναγα πολύ και πριν κάν κανουμε εξετάσεις μου το έδωσε ο ουρολόγος μιας και θεωρήσαμε πιθανότερη την ουρολύμωξη ή την προστατίτιδα. Πήρα 2 κουτιά και παρότι κάνω αρκετά hard core gym, δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά, μόνο ακατάσχετο χέσιμο, διπλάσια ποσότητα απο παλιά. Μετά άρχισα xandrol αλλά ουσιαστικά πήρα 2-3 χάπια και το σταμάτησα αφού κατάλαβα οτι δεν ήταν βακτηριακό το θέμα. Αυτό με το αιμοροίδες ήταν φρίκη, αλλά το χειρότερο το τσούξιμο στην ουρήθρα και ο ύπνος το βράδυ είχε πάει περίπατο για 1 μήνα. Εγώ προσωπικά στην θέση σου θα έπαιρνα φίνα, ίσως να βοηθήσει κιόλας στο άλλο σου πρόβλημα εκτός απο τα μαλλιά, αρκεί να μην το παρακάνεις σε δόσεις και μην σταματήσεις απότομα.

toxotis18 είπε:
Καλα... αυτο "σαν να εχω αιμοροιδες οταν καθομαι" ειναι το σημα κατατεθεν για μενα οτι ειμαι σε εξαρση...!Ειναι επειδη ειναι πρησμενο...αν σου ξανατυχει (ποτε να μην συμβει!) μην τους αφησεις να σου δωσουν ciproxin...ειναι παρα πολυ επικινδυνη,κανει ριξη σε τενοντες στα καλα καθουμενα και αλλα πολυ ασχημα!.1000 φορες bactrimel... Απο την στιμγη που δεν ειχες μικροβιο σε καλλιεργειες και αποτιτανωσεις στον υπερηχο νομιζω πως τζαμπα σε δηλητηριασαν με αντιβιωση.Εσυ να εισαι καλα ομως!
Εγω με τοσο που εχω ταλαιπωρηθει...αλλος στην θεση μου δεν θα σκευτοταν καν πιστευω την φινα.Εγω ομως τρωγομαι...μου λεει και ο ουρολογος οτι δεν υπαρχει προβλημα να παρω φινα.Ειμαι σχεδον ετοιμος να πας φαρμακειο αλλα δεν ξερω...
 

jiovan

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Εγώ ούτε προστατίτιδα είχα ούτε ήξερα τι είναι. Με το που έκοψα ομως τη φιναστερίδη για κάποιο λόγο φούντωσε η περιοχή, ή θα με καίει μέρα νύχτα ή θα νιώθω ότι κάθομαι πάνω σε ένα φούρνο. Οι πόνοι είναι αβάσταχτοι, με κάνει καμία φορά και ξεχνώ όλα τα άλλα προβληματα μετά φίνας επικεντρώνομαι σε αυτό μόνο

Μικρόβιο δε βρέθηκε στην εξέταση ούρων/σπέρματος άρρα κάτι άλλο συμβαίνει και είναι διασταυρωμένο πλέον ότι προέρχεται από την φινατερίδη
 

toxotis18

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

jiovan είπε:
Εγώ ούτε προστατίτιδα είχα ούτε ήξερα τι είναι. Με το που έκοψα ομως τη φιναστερίδη για κάποιο λόγο φούντωσε η περιοχή, ή θα με καίει μέρα νύχτα ή θα νιώθω ότι κάθομαι πάνω σε ένα φούρνο. Οι πόνοι είναι αβάσταχτοι, με κάνει καμία φορά και ξεχνώ όλα τα άλλα προβληματα μετά φίνας επικεντρώνομαι σε αυτό μόνο

Μικρόβιο δε βρέθηκε στην εξέταση ούρων/σπέρματος άρρα κάτι άλλο συμβαίνει και είναι διασταυρωμένο πλέον ότι προέρχεται από την φινατερίδη

Δυστηχως μικροβιο δεν ανιχνευεται παντα...ο υπερηχος μπορει να δειξει αν εχεις περασει φλεγμονες (αποτιτανωσεις στον αδενα).Αλλα ακομα και οταν περασει η φλεγμονη, ο αδενας περναει σε μεταφλεγμονωδη κατασταση και εξακολουθει να επηρεαζει τα νευρα στην γυρω περιοχη μεχρι να αναπλαστει (μεταφλεγμονωδη νευριτιδα).Αυτο παιρνει καιρο..ισως 6-8 μήνες.
Η προστατιτιδα ειναι συχνη παθηση αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεεται με τη φινα?Γιατι να εκδηλωνεται μετα απο φινα σε ατομα που δεν ειχαν τιποτα ?Ειναι δυνατον ενα φαρμακο που ρυθμιζει ορμονες να κανει φλεγμονη που επιμενει? Τρελα πραγματα
 

toxotis18

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

kapamarou είπε:
δυστυχως δεν ειναι ολα ροδινα,τελικα το ατομο που το χρησιμοποιουσε, σε 30 μερες του το σταματησε ο γιατρος,ειχαν φτασει ολα στα κοκκινα στις αιματολογικες εξετασεις
σε δοσολογια ακμης σιγουρα θα καουν οι θυλακες απο ενα σημειο και μετα

Οπως εχω γραψει και αλλου Εχω παρει Roaccutane στα 20 μου λογω ακμης για 5 μηνες.Το φαρμακα το δινει αυστηρα μονο γιατρος και γινονται αιματολογικες εξετασεις καθε 1 μηνα.Ειναι πολυ επικινδυνα.Τα ηπατικα ενζυμα αυξανονται σε ολους σιγουρα!Η θεραπεια συνεχιζεται οταν δεν ξεπερνιουνται τα ορια.
Δεν βοηθα στα μαλλια ,καθε αλλο...προκαλει τριχοπτωση στην καλυτερη περιπτωση (και σε εμενα τοτε)!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Δεν έκανες προστατίτιδα απο την φιναστερίδη, και δεν έχεις καν προστατίτιδα. Ίδια περίπτωση ημουν και εγώ ύστερα απο 2 μήνες απο απότομη διακοπή μαχαίρι. Εφόσον έβγαλες τόσο μεγάλες παρενέργειες κατα την λήψη της (σεξουαλικής φύσεως), ήταν επόμενο να σε επηρεάσει και σε προστάτη - ουροποιητικό. Ο προστάτης σου συρικνώθηκε. Τώρα που την έκοψες μεγαλώνει στο φυσιολογικό και σου δίνει ενοχλήσεις σε όσχεο και ουρήθρα. Όσες εξετάσεις και να κάνεις, 95% προστατίτιδα δεν θα βρείς ούτε σου προκαλέσε, απλά αυτό που σου συνέβει δίνεις όμοιες ενοχλήσεις με την προστατίτιδα και σε μπερδεύει.

jiovan είπε:
Εγώ ούτε προστατίτιδα είχα ούτε ήξερα τι είναι. Με το που έκοψα ομως τη φιναστερίδη για κάποιο λόγο φούντωσε η περιοχή, ή θα με καίει μέρα νύχτα ή θα νιώθω ότι κάθομαι πάνω σε ένα φούρνο. Οι πόνοι είναι αβάσταχτοι, με κάνει καμία φορά και ξεχνώ όλα τα άλλα προβληματα μετά φίνας επικεντρώνομαι σε αυτό μόνο

Μικρόβιο δε βρέθηκε στην εξέταση ούρων/σπέρματος άρρα κάτι άλλο συμβαίνει και είναι διασταυρωμένο πλέον ότι προέρχεται από την φινατερίδη
 

toxotis18

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

danceworld_2001 είπε:
Δεν έκανες προστατίτιδα απο την φιναστερίδη, και δεν έχεις καν προστατίτιδα. Ίδια περίπτωση ημουν και εγώ ύστερα απο 2 μήνες απο απότομη διακοπή μαχαίρι. Εφόσον έβγαλες τόσο μεγάλες παρενέργειες κατα την λήψη της (σεξουαλικής φύσεως), ήταν επόμενο να σε επηρεάσει και σε προστάτη - ουροποιητικό. Ο προστάτης σου συρικνώθηκε. Τώρα που την έκοψες μεγαλώνει στο φυσιολογικό και σου δίνει ενοχλήσεις σε όσχεο και ουρήθρα. Όσες εξετάσεις και να κάνεις, 95% προστατίτιδα δεν θα βρείς ούτε σου προκαλέσε, απλά αυτό που σου συνέβει δίνεις όμοιες ενοχλήσεις με την προστατίτιδα και σε μπερδεύει.

dance... εσυ τωρα που παιρνεισ φινα δεν εχεισ καμια απολυτως παρενεργεις? ουτε στη λιμπιτο ουτε τπτ?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Ποτέ δεν είχα παρενέργειες και παίρνω απο το 2005 φίνα και 1/3 μάλιστα ως το 2008. Ίσως μόνο τότε το 2005 στις αρχές να είχα ελάχιστα μειωμένη όρεξη για σεξ, όχι όμως δυσλειτουργίες. Προβλήματα απέκτησα το 2008 τέλη όταν την έκοψα και για 3-6 μήνες που πέρασαν. 1 χρόνο μετά άρχισα ξανά φίνα, 1/5 αρχικά, μετά 1/4 ως και τώρα με καλά αποτελέσματα και ΜΗΔΕΝ προβλήματα.

toxotis18 είπε:
dance... εσυ τωρα που παιρνεισ φινα δεν εχεισ καμια απολυτως παρενεργεις? ουτε στη λιμπιτο ουτε τπτ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Πολλά θα ακούσεις, πολλά θα διαβάσεις. Μερικοί το έχουν θάψει το φάρμακο αδίκως χωρίς να έχουν καν δοκιμάσει. Αν με ρωτήσεις τι να κάνεις, θα σου πω δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Αν σου βγάλει παρενέργεια κόψε το, 99,9% οι παρενέργειες θα φύγουν με τον χρόνο. Αν ανήκεις στο 0,01% αυτών που έχουν τόσο μα τόσο ευαίσθητο οργανισμό που θα τους προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά, τι να πω? Εσύ ζυγίσεις το ρίσκο. Για μένα αξίζει το ρίσκο. Υπάρχει ενα 20% πιθανότητα να εμφανίσεις κάποιας μορφής παρενέργεια, πλήρως αναστρέψιμη όμως με την διακοπή του φαρμάκου. Εαν οι παρενέργειες ειναι ανεκτές απο εσένα, το συνεχίζεις, εφόσον σου δίνει και αποτελέσμα βέβαια. Τώρα, μέγα λάθος ειναι η ανάγνωση του φόρουμ για τις παρενεργειες. 1 στους 2 χρήστες εδώ μέσα που πήρε φίνα με μεγάλο δισταγμό και είχε διαβάσει πρώτα τα κακά, τα έβγαλε. Άλλοι έπαιρναν φίνα χρόνια χωρίς πρόβλημα και μόλις μπήκαν εδώ και διάβασαν έβγαλαν παρενέργειες. Ψάξε τον χρήστη innotech και διάβασε τι γράφει να γελάσεις (ή και οχι).
 

toxotis18

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

danceworld_2001 είπε:
Πολλά θα ακούσεις, πολλά θα διαβάσεις. Μερικοί το έχουν θάψει το φάρμακο αδίκως χωρίς να έχουν καν δοκιμάσει. Αν με ρωτήσεις τι να κάνεις, θα σου πω δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Αν σου βγάλει παρενέργεια κόψε το, 99,9% οι παρενέργειες θα φύγουν με τον χρόνο. Αν ανήκεις στο 0,01% αυτών που έχουν τόσο μα τόσο ευαίσθητο οργανισμό που θα τους προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά, τι να πω? Εσύ ζυγίσεις το ρίσκο. Για μένα αξίζει το ρίσκο. Υπάρχει ενα 20% πιθανότητα να εμφανίσεις κάποιας μορφής παρενέργεια, πλήρως αναστρέψιμη όμως με την διακοπή του φαρμάκου. Εαν οι παρενέργειες ειναι ανεκτές απο εσένα, το συνεχίζεις, εφόσον σου δίνει και αποτελέσμα βέβαια. Τώρα, μέγα λάθος ειναι η ανάγνωση του φόρουμ για τις παρενεργειες. 1 στους 2 χρήστες εδώ μέσα που πήρε φίνα με μεγάλο δισταγμό και είχε διαβάσει πρώτα τα κακά, τα έβγαλε. Άλλοι έπαιρναν φίνα χρόνια χωρίς πρόβλημα και μόλις μπήκαν εδώ και διάβασαν έβγαλαν παρενέργειες. Ψάξε τον χρήστη innotech και διάβασε τι γράφει να γελάσεις (ή και οχι).

Το εσβησα...εχεις δικιο.Θα δω τι θα κανω αλλα μαλλον δεν θα το παρω....τουλαχιστον οχι ακομη.
 

Driver

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Παιδιά επειδή είμαι σε επικίνδυνη κατηφόρα σκέφτομαι να ξεκινήσω φίνα 0.5mg eod. Έχει ακολουθήσει κάποιος αυτή την τακτική; Αν ναι, από παρενέργειες τι είδε;

Θα πάω φαντάρος τώρα και δεν μπορώ να παίξω με zix κτλ..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Driver είπε:
Παιδιά επειδή είμαι σε επικίνδυνη κατηφόρα σκέφτομαι να ξεκινήσω φίνα 0.5mg eod. Έχει ακολουθήσει κάποιος αυτή την τακτική; Αν ναι, από παρενέργειες τι είδε;

Θα πάω φαντάρος τώρα και δεν μπορώ να παίξω με zix κτλ..
ο akishellas3 με επιτυχια http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,4172.0.html
 

Άκης

Administrator
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

jiovan είπε:
Εγώ ούτε προστατίτιδα είχα ούτε ήξερα τι είναι. Με το που έκοψα ομως τη φιναστερίδη για κάποιο λόγο φούντωσε η περιοχή, ή θα με καίει μέρα νύχτα ή θα νιώθω ότι κάθομαι πάνω σε ένα φούρνο. Οι πόνοι είναι αβάσταχτοι, με κάνει καμία φορά και ξεχνώ όλα τα άλλα προβληματα μετά φίνας επικεντρώνομαι σε αυτό μόνο

Μικρόβιο δε βρέθηκε στην εξέταση ούρων/σπέρματος άρρα κάτι άλλο συμβαίνει και είναι διασταυρωμένο πλέον ότι προέρχεται από την φινατερίδη
Υπάρχουν φορές που τα συμπτώματα ξεγελούν τους γιατρούς και οφείλεται κυρίως στις αλλαγές του προστάτη και όχι απαραίτητα σε κάποιο μικρόβιο, όπως είπε παραπάνω και ο danceworld.
Ωστόσο οι αλλαγές αυτές δεν κρατάνε καιρό και αν επιμένουν, τότε είναι που πρέπει να το τσεκάρεις περισσότερο. Διάβασε και κάποια πράγματα εδώ.
 

toxotis18

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Άκης είπε:
Υπάρχουν φορές που τα συμπτώματα ξεγελούν τους γιατρούς και οφείλεται κυρίως στις αλλαγές του προστάτη και όχι απαραίτητα σε κάποιο μικρόβιο, όπως είπε παραπάνω και ο danceworld.
Ωστόσο οι αλλαγές αυτές δεν κρατάνε καιρό και αν επιμένουν, τότε είναι που πρέπει να το τσεκάρεις περισσότερο. Διάβασε και κάποια πράγματα εδώ.

Αν υπηρχε ιαση για την προστατιτιδα και παραλληλα υπηρχε ερευνα που να λεει οτι η φινα μπορει εν δυναμει να την προκαλεσει...δεν υπηρχε περιπτωση ουτε να την δοκιμασω...Οποιος πασχει απο αυτην ειμαι 100% σιγουρος οτι θα συφωνησει!
Ενας λογος που δεν παιρνω (περα του μηχανισμου που δουλευει και δεν μου αρεσει καθολου) ειναι και ο φοβος μην επιστρεψουν τα συμπτωματα που σχεδον με εχουν αφησει...!
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Καλησπερα δεν ειμαι υπερ της φινας ουτε κ κατα απλα να ξερεις πως

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2231.45.html

εδω θα δεις φωτο αυτη με βοηθησε κ με λιγα mg κ οχι κ καθε μερα . Ουτε εγω την ηθελα διοτι εχω στο μυαλο μου οτι μου δημιουργει μειωμενη αισθηση κτλ ακομα κ με λιγα mg ,μηπως ειναι στο μυαλο μου ομως ?

αν δεις κατι να σε ενοχλει που να μην ξεκιναει πρωτα απο το μυαλο σου δεν εχεις να χασεις κατι .
 

jiovan

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

danceworld_2001 είπε:
Δεν έκανες προστατίτιδα απο την φιναστερίδη, και δεν έχεις καν προστατίτιδα. Ίδια περίπτωση ημουν και εγώ ύστερα απο 2 μήνες απο απότομη διακοπή μαχαίρι. Εφόσον έβγαλες τόσο μεγάλες παρενέργειες κατα την λήψη της (σεξουαλικής φύσεως), ήταν επόμενο να σε επηρεάσει και σε προστάτη - ουροποιητικό. Ο προστάτης σου συρικνώθηκε. Τώρα που την έκοψες μεγαλώνει στο φυσιολογικό και σου δίνει ενοχλήσεις σε όσχεο και ουρήθρα. Όσες εξετάσεις και να κάνεις, 95% προστατίτιδα δεν θα βρείς ούτε σου προκαλέσε, απλά αυτό που σου συνέβει δίνεις όμοιες ενοχλήσεις με την προστατίτιδα και σε μπερδεύει.


... Εκανα διορθηκό υπέρηχο τελικά και η διάγνωση.... Καραμπινάτη προστατίτιδα. Σύμφωνα με τον ουρολόγο είμαι ο υπ'αριθμόν 15ος ασθενής μετά τη φιναστερίδη που του ρχεται μέσα στο χρόνο με αυτά τα συμπτώματα, και μου πε για τους δερματολόγους κυριολεκτικά πως είναι ΚΑΘΙΚΙΑ να χορηγούνε τέτοια φάρμακα σε νέους ανθρώπους.

Θα ποστάρω τον υπέρηχο να δείτε τι φλεγμονή παίζει
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα