ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70

MELA

Member
Γεια σας και παλι παιδια.

Ηθελα να μοιραστω κατι που διαβασα σε ξενα forum που πιθανως να το ξερετε. Διαβασα οτι σε πολλες κοπελες η τριχοπτωση σταματησε μονο οταν εφτασαν την φεριτινη τους 70 και πανω. Ελεγαν οτι μονο σε αυτες τις τιμες μπορουμε να αποκλεισουμε τριχοπτωση λογω ελλεψης σιδηρου. Σε ολες οι γιατροι ελεγαν οτι ηταν μεσα στα ορια και οτι δε χρειαζονταν να παρουν σιδηρο - οπως δηλαδη μου ειπε και η δικη μου.

Παιζει αυτο τι λετε? Εγω παντως οταν ξεκινησε η δικη μου ειχα 20 και τωρα αφου εχω παρει δυο κουτια legofer ειμαι ακομα 38.

Και αν ειναι ετσι υπαρχει αραγε περιπτωση regrowth?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά το θεωρώ πολύ πιθανό. Εγώ είχα φερριτίνη 8 και σύντομα θα κάνω επαναλειπτικές να δω τι γίνεται. Έχω πάρει κάποια κουτιά legofer και κάποια ferrum. Αν παίρνεις σίδηρο και αν η τριχόπτωσή σου οφειλόταν στην έλλειψη αυτού, τότε τα μαλλιά σου θα επανέλθουν.
 

MELA

Member
Εχω χασει τη μπαλλα ποια καθως δεν ξερω τι ειναι και κανεις δε μου λεει. Τα κενα μου υπαρχουν και δε βλεπω βελτιωση. Παντως οταν επαιρνα κι εγω legofer παρα το γεγονος οτι η γιατρος μου επεμενε οτι το 20 δεν ειναι χαλια - η τριχοπτωση μειωνοταν σημαντικα. Επισης επικοινωνω με ενα κοριτσι απο αυτο το ξενο φορουμ που μου ειπε οτι βοηθαει και το omega 3-6-9. Ξαναρχισα λοιπον legofer με C και περιμενω.

θα τα παρω ολα να δουμε. Εγω μετα απο αυτα που διαβασα για μινοξ, αποφασισα να διακοψω (μια εβδομαδα εβαλα) γιατι πηζομουν και στο προσωπο και γενικα τη φοβαμαι. Θα το παλεψω λιγο ακομα με αλλους τροπους.

Παω για υπνο, καληνυχτα σε ολους
 

Joan87

Active Member
Τι να σου πω, δεν ξέρω. Και εγώ τα έχω ψιλοχάσει. Ας πούμε και εμένα μου κάνει εντύπωση το ότι πολλά άτομα που ξέρω, ενώ έχουν κάνει εξετάσεις και έχουν χαμηλό σίδηρο και φερριτίνη, δεν έχουν πρόβλημα τριχόπτωσης. Πώς γίνεται αυτό;;;;;; Παίζει ρόλο μήπως το πόσο διάστημα μπορεί να είναι χαμηλά οι τιμές; Νομίζω πως και εγώ κάτι φορές έχω νιώσει πρήξιμο με την μινοξιδίλη, όμως συνεχίζω την αγωγή. Καλό βράδυ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και εγώ ξέρω κοπέλες με χαμηλή σχετικά φερριτίνη δίχως προβλήματα τριχόπτωσης. Mela, αν θες να πάρεις ομέγα, καλύτερα ω-3, τα υπόλοιπα τα παίρνεις σε μεγάλες ποσότητες από τη διατροφή.
 

Atermon

Member
Μπορεί να μην είναι αποκλειστικά υπέυθυνος ο σίδηρος, αλλά να λείπουν και ένα σωρό άλλα μέταλλα. (υποθέτοντας ότι δεν έχεις άλλα ιατρικά προβλήματα).
Κάνε ότι σου πει ο γιατρός σου, αλλά βάλε στη διατροφή σου τους ξηρούς καρπούς, τα όσπρια, τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά και λίγο κόκκινο κρέας.
 

Joan87

Active Member
Εγω πάλι κοίταξα και άλλα όπως ψευδάργυρο, ασβέστιο, φώσφορο, μαγνήσιο και ήταν όλα μια χαρά. Μόνο με σίδηρο φερριτίνη και αντισώματα υπήρχε θέμα. Και πιστεύω πως κατά κάποιο τρόπο η τριχόπτωσή μου ίσως να οφείλειται και σε αυτά. Τα πρώτα που ανέφερα, (νομίζω όλα) μου τα πρότεινε αυτή που έχει την ιδιωτική κλινική στην οποία έκανα τις εξετάσεις, λέγοντάς μου οτι μπορεί να προκαλέσουν τριχόπτωση. Μήπως είναι καλό να τα βλεπουμε και αυτά τελικά όλοι μας;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Joan87 είπε:
Εγω πάλι κοίταξα και άλλα όπως ψευδάργυρο, ασβέστιο, φώσφορο, μαγνήσιο και ήταν όλα μια χαρά. Μόνο με σίδηρο φερριτίνη και αντισώματα υπήρχε θέμα. Και πιστεύω πως κατά κάποιο τρόπο η τριχόπτωσή μου ίσως να οφείλειται και σε αυτά. Τα πρώτα που ανέφερα, (νομίζω όλα) μου τα πρότεινε αυτή που έχει την ιδιωτική κλινική στην οποία έκανα τις εξετάσεις, λέγοντάς μου οτι μπορεί να προκαλέσουν τριχόπτωση. Μήπως είναι καλό να τα βλεπουμε και αυτά τελικά όλοι μας;

Μήπως μπορείς να δεις τις τιμές του ψευδάργυρου να μας πεις?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
joan, ρίξε μια ματιά εδώ που αναφέρω έρευνα που έγινε για τα επίπεδα ψευδαργύρου

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742-page-28.html

Αν θες να διαβάσεις όλη την έρευνα, εδώ

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3870206/

Θεωρητικά λοιπόν, οι τιμές σου είναι ιδιαίτερα χαμηλές σε σύγκριση με όσους δεν είχαν θέμα τριχόπτωσης.

RESULTS:

In all of the hair loss patients, the mean serum zinc was 84.33±22.88, significantly lower than the control group (97.94±21.05 µg/dl) (p=0.002), whereas the serum copper was 96.44±22.62, which was not significantly different (p=0.975).

The analysis of each group showed that all groups of hair loss had statistically lower zinc concentration, but not copper concentrations.

However, the ratio of the patients with serum zinc concentration lower than 70 µg/dl was significantly high in only the AA group (odds ratio, OR 4.02; confidence interval, CI 1.13 to 14.31) and the TE group (OR 1.12; CI 1.12 to 17.68 ).

Έχω κάνει και εγώ εξετάσεις και θα έχω τα αποτελέσματα την Τρίτη. Θα έχει ενδιαφέρον.
 

Joan87

Active Member
Ενδιαφέρον. Τι εννοεί όμως όταν λέει για παράδειγμα 84.33+22.88 και κάθε σχετικό; Δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτοί που είχαν πρόβλημα τριχόπτωσης δηλαδή, πόσο είχαν συνήθως και πόσο ηταν σε αυτούς που δεν είχαν πρόβλημα;;; Και μια απορία....Εμένα η τριχόπτωση μου έχει σταματήσει, άσχετα με το αν υπάρχει κάποια βελτίωση ή όχι. Λόγω μινό;; Λόγω σιδήρου που παίρνω;; Δεν γνωρίζω. Αν τα μαλλιά μου έπεφταν λόγω χαμηλού ψευδαργύρου, δεν θα έπρεπε να συνεχίζεται η τριχόπτωση;; Ή θα μπορούσε να επηρεάζει μόνο σε συνδιάσμο με όλα τα άλλα όπως την χαμηλή φερριτίνη που είχα, χασιμότο κτλ..και όχι ως βασική αιτία;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Joan87 είπε:
Τι εννοεί οταν λεει για παράδειγμα 84.33+22.88 και κάθε σχετικό; Δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτοί που είχαν πρόβλημα τριχόπτωσης δηλαδή, πόσο είχαν συνήθως και πόσο ηταν σε αυτούς που δεν είχαν πρόβλημα;;; Και μια απορία....Εμένα η τριχόπτωση μου έχει σταματήσει, άσχετα με το αν υπάρχει κάποια βελτίωση ή όχι. Λόγω μινό;; Λόγω σιδήρου που παίρνω;; Δεν γνωρίζω. Αν τα μαλλιά μου έπεφταν λόγω χαμηλού ψευδαργύρου, δεν θα έπρεπε να συνεχίζεται η τριχόπτωση;; Ή θα μπορούσε να επηρεάζει μόνο σε συνδιάσμο με όλα τα άλλα όπως την χαμηλή φερριτίνη που είχα, χασιμότο κτλ..και όχι ως βασική αιτία;;

84.33 είναι οι τιμές που είχαν όσοι έχουν τριχόπτωση και το 22.88 είναι (±) δηλαδή ένα εύρος απόκλισης.
Όσοι δεν είχαν τριχόπτωση οι τιμές τους ήταν 97.94 (±) 21.05.

Η μείωση τριχόπτωσης ναι, μπορεί να είναι και από μίνοξ (δεν ξέρω ποσο καιρό βάζεις) και από αύξηση σιδήρου.
Για το θέμα του ψευδαργύρου, παραμένει ερωτηματικό, καθώς μόνο αυτή την έρευνα έχουμε, η οποία όμως έχει πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, αλλά γενικά το θέμα αύξησης ψευδαργύρου είναι παγίδα και θέλει πολύ ψάξιμο.
Θα δω και εγώ τι γίνεται με τον ψευδάργυρο την Τρίτη, καθώς ποτέ μέχρι τώρα δεν τον είχα τσεκάρει.
 

Joan87

Active Member
Μάλιστα. Αν βασιστούμε στην εν λόγω έρευνα, έχω όντως χαμηλό ψευδάργυρο.
Αρχικά σκέφτηκα να πάρω κάποιο συμπλήρωμα, αλλά από την άλλη λες πως το θέμα αύξησης ειναι παγίδα. Ας μην μπω καν στον κόπο....
Εσύ έχεις ανδρογενετική αλωπεκία; Τι θα μπορούσε να κάνει ο ψευδάργυρος σε αυτού του είδους την αλωπεκία;
 

MELA

Member
Παιδια μπηκα αργα και εχετε ποσταρει πολυ πραμα............θα διαβασω αυριο, θα ποσταρω και τι θα μου πει ο δερματολογος που θα παω Τζ....ας . Καλο βραδυ και καλο ξημερωμα σε ολους μας.

Καλα που υπαρχουν και αυτα τα forum δε θα βγαζαμε ακρη με τουε γιατρους......
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Joan87 είπε:
Μάλιστα. Αν βασιστούμε στην εν λόγω έρευνα, έχω όντως χαμηλό ψευδάργυρο.
Αρχικά σκέφτηκα να πάρω κάποιο συμπλήρωμα, αλλά από την άλλη λες πως το θέμα αύξησης ειναι παγίδα. Ας μην μπω καν στον κόπο....
Εσύ έχεις ανδρογενετική αλωπεκία; Τι θα μπορούσε να κάνει ο ψευδάργυρος σε αυτού του είδους την αλωπεκία;

O ψευδάργυρος δεν είναι απλό μέταλλο, έχει πάρα πολύ σημαντικές διαδικασίες που επηρεάζουν την τεστοστερόνη, την dht, τα οιστρογόνα και κυρίως την προλακτίνη.
Θέλει μελέτη - πειραματισμό το τι μορφή θα πάρεις ως συμπλήρωμα, υπάρχει zinc picolinate, aspartate, gluconate, glycinate klp.
Ο κάθε οργανισμός μπορεί να προτιμήσει διαφορετική μορφή απ ότι ενός άλλου. Το περιβάλλον του στομαχιού παίζει επίσης ρόλο.

Από κει και πέρα, είναι θέμα αρωματάσης και κατ επέκταση επιπέδων οιστρογόνων στον οργανισμό για το αν η αύξηση του ψευδαργύρου θα κάνει τα πράγματα χειρότερα ή καλύτερα. Είναι αυτό ακριβώς που αναφέρει η έρευνα, ως μεταβολισμός του ψευδαργύρου.

Αύριο το απόγευμα θα έχω και τα δικά μου αποτελέσματα τελικά οπότε αν είναι όντως χαμηλός ο ψευδάργυρος, θα ανοίξω νέο θέμα που να αφορά μόνο αυτόν ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε εκεί αποκλειστικά πως μπορούμε να κινηθούμε όσο πιο ασφαλές γίνεται.

Ναι, εγώ έχω κλασσική Ανδρ. αλωπεκία.
 

Joan87

Active Member
Δίλημμα μεγάλο! Περιμένουμε λοιπόν τα αποτελέσματα και ίσως το ανάλογο θέμα για να κατανοήσουμε καλύτερα τι γίνεται με τον ψευδάργυρο. Πάντως GOMI ο
Slash έχει περισσότερο μαλλί και από εμένα:p!
Good luck MELA..:)
 
Μπλουζα