Υφολικη ριξη εμπροσθιου χιαστου..........παμε χειρουργιο η δυναμωνουμε τους μυς?

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Προσφατα εβγαλα μαγνητικη και ειδα οτι υπηρχε αρκετα μεγαλη ζημια στον εμπροσθιο χιαστο χωρις ομως να εχει κοπει εντελως.Εχει καποιος απο εσας γνωσεις σε τετοια θεματα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Χωρίς να έχω εξειδικευμένη γνώση νομίζω πως σε τέτοιες περιπτώσεις συνδυάζεις φυσιοθεραπεία μαζί με εξειδικευμένη ελαφριά άσκηση, αποφεύγεις οτιδήποτε επιβαρύνει το γόνατο (πχ αν είσαι πλακάς να γονατίζεις χωρίς καβούκια κτλ) και ίσως χρειαστεί και ειδική φαρμακευτική αγωγή ή ειδικά συμπληρώματα πχ κολλαγόνο για ανάπλαση κτλ. Ύστατη επιλογή το χειρουργείο. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απευθυνθείς σε εξειδικευμένο χείρουργο ορθοπεδικό και αθλίατρο.
 

soidyl2

New Member
Ο βασιλιας των βοτανων σε τετοια ζητηματα ειναι το συμφυτο.
Λιγο να το εβαζες σαν αλοιφη στην περιοχη,η σαν βαμμα εξωτερικα η και εσωτερικα
η πινοντας τη ριζα ως τσαι(πρεπει να ειναι αποξηραμενο για αρκετους μηνες)
δεν θα εβλαπτε.Μπορεις ακομη να παρεις και φρεσκα φυλλα
να τα βαλεις στο μπλεντερ και το εγχυμα να το βαλεις σε εναν μεγαλο επιδεσμο,βαζοντας στη συνεχεια το καταπλασμα στην περιοχη που θελεις.
Τα διαστρεμματα μου τα εκανε σε 2-3 μερες.Ενα συγγενικο προσωπο γλυτωσε
χειρουργειο και το ποδι της κολλησε τελεια μετα απο καταγμα πανω απο τον αστραγαλο.

Οπως και να το κανουμε ειναι ο βασιλιας σε αυτα.


Το Σύμφυτο (Symphytum officinale) είναι πολυετές χόρτο που φυτρώνει στην Ευρώπη και στην Ασία. Είναι γνωστό από αιώνες ότι το σύμφυτο μαγικά επιταχύνει την επούλωση καταγμάτων, εξαρθρώσεων, διαστρεμμάτων, τεντωμάτων των τενόντων. Οι Ρωμαίοι στρατιωτικοί γιατροί το εφάρμοζαν μετά από σοβαρούς τραυματισμούς στο πεδίο της μάχης. Η πρώτη λεπτομερής περιγραφή των ιδιοτήτων του βοτάνου βρέθηκαν στα ημερολόγια του Αβικέννα. Ο θεραπευτής αναφέρει ότι είναι μέσο επούλωσης των οστών και των μαλακών μορίων, για ανακούφιση του πόνου από άρθρωση, ρευματισμό, αρθρίτιδα.

Η θεραπευτική δύναμη του φυτού είναι στη ρίζα του. Αυτή έχει μαύρο χρώμα και από αυτό προέρχεται το όνομα του βοτάνου. Το πιο πολύτυμο συστατικό του ονομάζεται αλλαντοΐνη – ουσία που διεγείρει την αναγέννηση των κυττάρων και την επούλωση οστών, χόνδρων, μυών και τενόντων. Η δράση της αλλαντοΐνης συμπληρώνεται ιδανικά από τις βλεννώδεις ουσίες (καταπραΰνουν τους ερεθισμένους ιστούς), ροσμαρινικό οξύ (ισχυρή αντιφλεγμονώδης δράση), συστατικά τροφίμων – κάλιο, ασβέστιο, φώσφορο, βιταμίνες, πρωτεΐνες κ.α.

Η παραδοσιακή ιατρική συστήνει τη θεραπεία με σύμφυτο σε τρεις μορφές – τσάι, γαργάρα, κομπρέσες (με τριμμένη ρίζα).
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η εσωτερική εφαρμογή του σύμφυτου πρέπει να γίνεται για μικρό χρονικό διάστημα και υπό τον αυστηρό έλεγχο γιατρού γιατί το βότανο είναι τοξικό, ειδικά κατά μακροπρόθεσμη λήψη.

Το τσάι από τη ρίζα του σύμφυτου εφαρμόζεται κατά βήχα, λαρυγγίτιδας, βρογχίτιδας, παρατεταμένης εμμηνόρροιας, ρινορραγίας, κολίτιδας και άλλων προβλημάτων του γαστρεντερικού σωλήνα, κακής κυκλοφορίας του αίματος.
Η γαργάρα – αιμορραγία των ούλων και φλεγμονή του λαιμού.
Οι κομπρέσες – για τραυματισμούς, ασθένειες των οστών και των αρθρώσεων, για κιρσούς.

Το εκχύλισμα από σύμφυτο είναι το βασικό συστατικό μερικών σύγχρονων φαρμακευτικών μέσων τοπικής εφαρμογής. Μια επιστημονική έρευνα, που διεξάχθηκε από Γερμανούς επιστήμονες και δημοσιεύτηκε σε βρετανικό περιοδικό για αθλητιατρική στις 21.05.2009, αποδεικνύει την αποτελεσματικότητά τους. Η έρευνα έχει τον σκοπό να αποδείξει αν οι γέλες με εκχύλισμα από σύμφυτο είναι αξιόπιστο μέσο για τους πόνους στην πλάτη και στη μέση. 120 εθελοντές ηλικίας ανάμεσα σε 18 και 60 χρονών που έχουν χρόνιο πόνο στην πλάτη χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Η πρώτη ομάδα έβαλε στα επώδυνα σημεία γέλη με εκχύλισμα από σύμφυτο και η δεύτερη – άνεργη γέλη. Κανείς από τους συμμετέχοντες δεν ήξερε τι εφαρμόζει. Την πέμπτη ημέρα τα αποτελέσματα του πειράματος ήταν σαφέστατα – 95% της πρώτης ομάδας (γέλη με σύμφυτο) είπαν ότι ο πόνος τους έχει εξαφανιστεί ή μειωθεί σημαντικά. Μόνο γύρω στα 3% της δεύτερης ομάδας (άνεργη γέλη) είπαν ότι νιώθουν μικρή βελτίωση.

Toυ λεω του καπα να το δοκιμασει που εχει πονο στη μεση αλλα δεν βαζει μυαλο :p
 

mimis giova

Active Member
Ενδυναμωση φιλακι σε καλο γυμναστη..γνωστη της περιπτωσεις σ...φυσικοθεραπειες..κ σε ενα τριμινακι ρο βλεπεισ πως θα πάει. ..το ποδι κλείνει; ;;;;
 

gotsi

New Member
soidyl2 είπε:
gotsi είπε:
αρχινα νηστεία που επίτρεπε να τρως μονο πορτοκαλια για 6 μηνες ,κόψε και την μακακια για 90 μέρες ... μετα απο ολα αυτα πιστεύω θα βλεπεις οραματα και θα γινει το ποδι σου καλα... ;)

Aσε τις αερολογιες και θυμησου δυο λεξεις: Μανα Φυση.
Αυτη εχει τη θεραπεια.
Ολα τα προβληματα δημιουργουνται απο τον εγωισμο του ανθρωπου.
Γι αυτο και οι επιστημονες δεν προκειται να βγαλουν κατι αξιολογο.Γιατι τιποτε αξιολογο δεν μπορει να προελθει απο τον εγωισμο τους.

υποχόνδριε αυτά μην τα λες σε εμενα εγώ όταν είχα τι θεωρία για μάνα φύση εσύ κατέβαζες 5 λίτρα ιώδιο και έβγαζες σπίθες από τα ματια,όπως είχες αναφέρει....
 

soidyl2

New Member
gotsi είπε:
soidyl2 είπε:
gotsi είπε:
αρχινα νηστεία που επίτρεπε να τρως μονο πορτοκαλια για 6 μηνες ,κόψε και την μακακια για 90 μέρες ... μετα απο ολα αυτα πιστεύω θα βλεπεις οραματα και θα γινει το ποδι σου καλα... ;)

Aσε τις αερολογιες και θυμησου δυο λεξεις: Μανα Φυση.
Αυτη εχει τη θεραπεια.
Ολα τα προβληματα δημιουργουνται απο τον εγωισμο του ανθρωπου.
Γι αυτο και οι επιστημονες δεν προκειται να βγαλουν κατι αξιολογο.Γιατι τιποτε αξιολογο δεν μπορει να προελθει απο τον εγωισμο τους.

υποχόνδριε αυτά μην τα λες σε εμενα εγώ όταν είχα τι θεωρία για μάνα φύση εσύ κατέβαζες 5 λίτρα ιώδιο και έβγαζες σπίθες από τα ματια,όπως είχες αναφέρει....
To ιωδιο τα σπαει,απλως οχι οι χημικες μορφες του.
Και οι περισσοτεροι εχουμε ελλειψη ιωδιου.
 

gotsi

New Member
soidyl2 είπε:
gotsi είπε:
soidyl2 είπε:
gotsi είπε:
αρχινα νηστεία που επίτρεπε να τρως μονο πορτοκαλια για 6 μηνες ,κόψε και την μακακια για 90 μέρες ... μετα απο ολα αυτα πιστεύω θα βλεπεις οραματα και θα γινει το ποδι σου καλα... ;)

Aσε τις αερολογιες και θυμησου δυο λεξεις: Μανα Φυση.
Αυτη εχει τη θεραπεια.
Ολα τα προβληματα δημιουργουνται απο τον εγωισμο του ανθρωπου.
Γι αυτο και οι επιστημονες δεν προκειται να βγαλουν κατι αξιολογο.Γιατι τιποτε αξιολογο δεν μπορει να προελθει απο τον εγωισμο τους.

υποχόνδριε αυτά μην τα λες σε εμενα εγώ όταν είχα τι θεωρία για μάνα φύση εσύ κατέβαζες 5 λίτρα ιώδιο και έβγαζες σπίθες από τα ματια,όπως είχες αναφέρει....
To ιωδιο τα σπαει,απλως οχι οι χημικες μορφες του.
Και οι περισσοτεροι εχουμε ελλειψη ιωδιου.

ποια έλλειψη υποχόνδριε?ποτε άλλοτε στην ιστορία τις ανθρωπότητας δεν είχαμε τόση διαθεσιμότητα ιωδίου στην διατροφή μας όσο τον τελευταίο αιώνα... και αυτό είναι αποτέλεσμα από το εμπλουτισμένο με ιώδιο αλάτι...δεν θέλω να αρχίσεις να βγάζεις σπίθες από τα ματια όταν τρως αλάτι αλλα έπρεπε να στο πω ;)
 

le2der

Active Member
Δείξε τη μαγνητική σε έναν καλό αθλίατρο. Σε κάποιον που ασχολείται με ποδόσφαιρο και έχει δει πολλά.
 

weznem

Well-Known Member
παει το χασαμε παλι το παιχνιδι θεμα χρονου ειναι να εκραγει το ηφαιστειο....
και οποιος καταλαβε καταλαβε,μετραμε μερες αντιστροφα μεχρι των επομενο Αρμαγεδδών στο φορουμ,δεν θα κρατησει και πολυ η υπομονη στην τρελα..
 

tropheus

Well-Known Member
ΜΙΚΕΣ είπε:
Προσφατα εβγαλα μαγνητικη και ειδα οτι υπηρχε αρκετα μεγαλη ζημια στον εμπροσθιο χιαστο χωρις ομως να εχει κοπει εντελως.Εχει καποιος απο εσας γνωσεις σε τετοια θεματα?

Από την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα αυτό είναι χρόνιο και δε δημιουργήθηκε τώρα π.χ από κάποιο πρόσφατο τραυματισμό.

Αν δεν έχει κοπεί εντελώς ο χιαστός αξίξει κάποιος να κινηθεί συντηρητικά εκτός αν η δουλειά του ή οι δραστηριότητές του απαιτούν άμεση αποκατάσταση.
Συντηρητική προσέγγιση σημαίνει φυσικοθεραπείες και μάλιστα σε καλό - έμπειρο φυσικοθεραπευτή στις περιπτώσεις χιαστών. Εκεί θα μάθεις πολλά θα δεις τα όρια του ποδιού σου και θα μάθεις να κάνεις και μόνο σου ασκήσεις.
Το χειρουργείο είναι η επιθετική προσέγγιση η οποία θα σου λύσει το πρόβλημα ριζικά αλλά θέλει τρελούς χρόνους αποκατάστασης (πάνω από 6 μήνες) και φυσικά πολλές φυσικοθεραπίες και πολύ πόνο ειδικά αμέσως μετά το χειρουργείο καθώς η φυσικοθεραπεία και οι πιέσεις στο πόδι ξεκινάνε την δεύτερη μέρα μετά το χειρουργείο !!!

Έτυχε πριν 15 χρόνια (σχεδόν) να νοσηλευτώ για 9 συνεχόμενους μήνες σε νοσοκομείο και είχα γίνει κολλητός με όλους τους γιατρούς και κυρίως τους ορθοπεδικούς. Εκεί έμαθα και είδα πάααααρα πολλά. Η ρίξη χιαστών ήταν από τις περιπτώσεις που έβλεπα πολύ συχνά.

Σίγουρα όμως θα πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Έχε όμως υπόψιν ότι μπορεί ο γιατρός να έχει συμφέρον να σε βάλει στο χειρουργείο (το είχα δει πολλές φορές αυτό) γι'αυτό καλό θα είναι να το ψάξεις από διάφορες πλευρές ...


le2der είπε:
Δείξε τη μαγνητική σε έναν καλό αθλίατρο. Σε κάποιον που ασχολείται με ποδόσφαιρο και έχει δει πολλά.

Σωστότατο !!!
 

soidyl2

New Member
gotsi είπε:
soidyl2 είπε:
gotsi είπε:
soidyl2 είπε:
gotsi είπε:
αρχινα νηστεία που επίτρεπε να τρως μονο πορτοκαλια για 6 μηνες ,κόψε και την μακακια για 90 μέρες ... μετα απο ολα αυτα πιστεύω θα βλεπεις οραματα και θα γινει το ποδι σου καλα... ;)

Aσε τις αερολογιες και θυμησου δυο λεξεις: Μανα Φυση.
Αυτη εχει τη θεραπεια.
Ολα τα προβληματα δημιουργουνται απο τον εγωισμο του ανθρωπου.
Γι αυτο και οι επιστημονες δεν προκειται να βγαλουν κατι αξιολογο.Γιατι τιποτε αξιολογο δεν μπορει να προελθει απο τον εγωισμο τους.

υποχόνδριε αυτά μην τα λες σε εμενα εγώ όταν είχα τι θεωρία για μάνα φύση εσύ κατέβαζες 5 λίτρα ιώδιο και έβγαζες σπίθες από τα ματια,όπως είχες αναφέρει....
To ιωδιο τα σπαει,απλως οχι οι χημικες μορφες του.
Και οι περισσοτεροι εχουμε ελλειψη ιωδιου.

ποια έλλειψη υποχόνδριε?ποτε άλλοτε στην ιστορία τις ανθρωπότητας δεν είχαμε τόση διαθεσιμότητα ιωδίου στην διατροφή μας όσο τον τελευταίο αιώνα... και αυτό είναι αποτέλεσμα από το εμπλουτισμένο με ιώδιο αλάτι...δεν θέλω να αρχίσεις να βγάζεις σπίθες από τα ματια όταν τρως αλάτι αλλα έπρεπε να στο πω ;)

Ανισορροπια αλογονων λεγεται.Το ιωδιουχο αλατι δεν παυει να εχει χλωριο ως χλωριουχο νατριο,οποτε πιστευω να καταλαβαινεις οτι παιρνεις ελαχιστο απο το αλατι.Τα φυκια ειναι καλη πηγη,αν δεν ειναι τοξικα και τα θαλασσινα γενικα.Εγω προτιμω να το παιρνω αναπνεοντας κοντα στη θαλασσα.
Δεν θα σπαταλησω την ενεργεια μου αλλο σε εσενα.
Να υπενθυμισω στο Μικε για το συμφυτο ,που οντως με εχει αφησει αφωνο σε τετοια θεματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Πρόσφατα έκανα φυσικοθεραπειες στο ιασω general. Άλλο το δικό μου πρόβλημα βέβαια αλλά είχε αρκετούς αθλητές με χιαστους. Αν θες περαιτέρω πληροφορίες στείλε μου πμ.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Λογικα το προβλημα υπαρχει πανω απο 10 χρονια απλα τωρα το πηρα χαμπαρι.Εντωμεταξυ τοσα χρονια φουλ βαρη κ μπαλες μαλλον μονο κακο εκαναν.Υφολικη ριξη σημαινει οτι ο χιαστος ειναι ενα βημα πριν την ολικη ριξη-επανερχεται με τον καιρο η μονο με ενδυναμωση του τετρακεφαλου γινεται δουλεια?Το κακο ειναι οτι εχει ζημια κ ο μηνισκος και μαλιστα ο γιατρος μου ειπε οτι το προβλημα του μηνισκου μαλλον ειναι χειροτερο.Περιμενω να δει το dvd της μαγνητικης ομως για να μου πει την αποψη του στο τι μ πορει να γινει απο εδω κ περα.Χειρουργειο το αποκλειω παντως μιας κ δεν εχει κοπει εντελως.Το κακο ειναι οτι ειχα μπει ζεστα στο γυμναστηριο εδω κ λιγο διαστημα κ με χαλασε ολο αυτο.Ελπιζω να μπορω να κανω ποδηλατο κ διαδρομο τουλαχιστον.
 
Μπλουζα