Υποψήφιος για μεταμόσχευση !

paulo

Active Member
Τα 4800,,,ακούγονται και είναι πολλά για την δική σου περίπτωση, βέβαια αφορούν όλο το κεφάλι και βλέπω και τη λέξη fin? δηλαδή σε εντάσσει σε θεραπεία φιναστεριδης.. πιστεύω ότι δεν πρέπει να ασχοληθείς με το crown η αραίωση εκεί είναι πολύ μικρή , αλλά να ασχοληθείς με το μπροστινό τμήμα (hairline Α & Β ), προς το παρών, 3000 grafts θα έκαναν σπουδαία δουλειά!

Δεν θελω με τίποτα να πάρω φάρμακα έκτος τον χρόνο που θα βοηθήσει μετα την μεταμόσχευση .
Κάπου στα 2500-2800 μου δίνουν οι περισσότεροι μέχρι 3000 grafts ειναι πολύ καλά .
Όσο για το crown ειναι πολύ λίγο αλλα ποσό θα κρατήσει έτσι ;
Επίσης μου είπε κάτι για telogen hairs τι ειναι αυτό ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφού έχουμε μιλήσει για τον Koray και το splitting, διαβάστε λίγο τα νήματα να μην ξαναγράφουμε σεντόνια...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πάντα νιώθεις την εισαγωγή του punch, καταλαβαίνεις την πίεση..

με το μοτερ cvial ουτε πιεση ενιωθα εγω προσωπικα γιατι το ακουμπουσε και εκοβε δεν το πιεζε. με το pen ναι εκει νιωθεις την εισαγωγη χωρις να ποναει ομως. για το αλλο με την περιστροφη συμφωνεις? αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχε η επιλογη του μοτερ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με την manual fue νοιωθεις την πίεση όταν εισχωρεί το punch. Στο manual σχεδόν πάντα υπαρχει (στις περισσότερες τεχνικές) περιστροφή (υπαρχει διαφοροποίηση στην φορά) για να διευκολυνθει η εισχώρηση του punch


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tasmania

Active Member
Συμφωνω με την εκτιμηση του Νικολα Νικ. Θες περιπου 3000 γραφτς για μπροστα... πισω crown μην κανεις κατι... σε συνδυασμο με θεραπεια μινοξ και μονο θα σου δωσει κατι και πισω που δεν ειναι και τραγικη η κατασταση...
 

kolias

Active Member
ειμαι της γνωμης οτι αν αποφασισεις τον συγκεκριμενο γιατρο να βαλεις ακριβως οσα σου λεει. Αν παρατηρησεις οι δουλιες του εχουν την καλυτερη δυνατη αισθητικη, επιδειωκει πολυ καλα αποτελεσματα και λογικο ειναι να απαιτουν καποια γκραφτς παραπανω. Για αυτον το λογο επιλεγεις αλλωστε ενα τετοιο γιατρο
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Με την manual fue νοιωθεις την πίεση όταν εισχωρεί το punch. Στο manual σχεδόν πάντα υπαρχει (στις περισσότερες τεχνικές) περιστροφή (υπαρχει διαφοροποίηση στην φορά) για να διευκολυνθει η εισχώρηση του punch


Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ ότι αρχικά κατά την επαφή του punch με την επιδερμίδα υπάρχει μία περιστροφή του δηλ μια ανάλογη με την σκληρότητα του δέρματος μηχανική ώθηση, ώστε αυτό να εισχωρεί εντός, δεν αμφισβητώ ότι συμβαίνει! Η παρατήρηση του cloud, με παρέπεμψε στην εικόνα λειτουργίας του ηλεκτρικού punch, το οποίο περιστρέφετε συνεχώς, Δημήτρη δεν αναφέρω καταστροφή μοσχευμάτων, αλλά γράφω για τραυματισμό ο οποίος είναι πολύ ευκολότερος να συμβεί με τη χρήση του motorized παρά ενός manual punch! Βέβαια ο τραυματισμός και η καταστροφή ορισμένων grafts είναι μέσα στο πρόγραμμα και σε κάθε τεχνική μεταμόσχευσης και φυσικά μέχρι ενός ποσοστού. Κατά το προσωπικό μου βίωμα, ένιωθα την εισαγωγή του punch στη δότρια, αλλά και στη λήπτρια όταν γινόταν οι οπές εισαγωγής.
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Δεν θελω με τίποτα να πάρω φάρμακα έκτος τον χρόνο που θα βοηθήσει μετα την μεταμόσχευση .
Κάπου στα 2500-2800 μου δίνουν οι περισσότεροι μέχρι 3000 grafts ειναι πολύ καλά .
Όσο για το crown ειναι πολύ λίγο αλλα ποσό θα κρατήσει έτσι ;
Επίσης μου είπε κάτι για telogen hairs τι ειναι αυτό ;
έιναι τρίχες που βρίσκονται σε τελογενή φάση , το τελευταίο στάδιο της ζωής τους δηλαδή. υπάρχει πάντα η περίπτωση αυτές να ξαναβγούν (αναγεννής φάση) και να μη νεκρωθεί ο θύλακας, είναι η φυσιολογική εξέλιξη της ζωής της τρίχας! Κοίτα λίγο το νήμα μεταμόσχευση στην τουρκία όπου γράφουμε την εμπειρία μας απο την επισκεψή μας στην asmed. θα σε βοηθήσει! Ο γιατρός είναι απο τους καλύτερους,καταπληκτικά αποτελέσματα, όμως χαρακτηριστικό του είναι οι πόλυ μεγάλες συνεδρίες
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δημήτρη δεν αναφέρω καταστροφή μοσχευμάτων, αλλά γράφω για τραυματισμό ο οποίος είναι πολύ ευκολότερος να συμβεί με τη χρήση του motorized παρά ενός manual punch! Βέβαια ο τραυματισμός και η καταστροφή ορισμένων grafts είναι μέσα στο πρόγραμμα και σε κάθε τεχνική μεταμόσχευσης και φυσικά μέχρι ενός ποσοστού.

η δικη μου αποψη πανω σε αυτο ειναι οτι το ιδιο ποσοστο μοσχευματων μπορει να καταστραφει αν αυτος που το χειριζεται δεν ειναι προσεχτικος και δεν δουλευει με ακριβεια. η κινηση ειναι ιδια και στις 2 περιπτωσεις..
ξερω οτι καποιοι εχετε διαφορετικη αποψη πανω σε αυτο και το σεβομαι..
φυσικα σε τσαπατσουλιες το μοτερ οντως μπορει να τραυματισει μοσχευματα οπως και η manual αλλα λιγοτερα λογω του οτι ειναι πιο αργη.. ;)
 

bruno1989

Active Member
η δικη μου αποψη πανω σε αυτο ειναι οτι το ιδιο ποσοστο μοσχευματων μπορει να καταστραφει αν αυτος που το χειριζεται δεν ειναι προσεχτικος και δεν δουλευει με ακριβεια. η κινηση ειναι ιδια και στις 2 περιπτωσεις..
ξερω οτι καποιοι εχετε διαφορετικη αποψη πανω σε αυτο και το σεβομαι..
φυσικα σε τσαπατσουλιες το μοτερ οντως μπορει να τραυματισει μοσχευματα οπως και η manual αλλα λιγοτερα λογω του οτι ειναι πιο αργη.. ;)
Δημήτρη από την εμπειρία που είχα μπορώ να σου πω ότι η δότρια μέχρι και σήμερα στη δέκατη μέρα σε μερικά σημεία πονάει πολυ. Τώρα για το αποτέλεσμα θα σου πω σε κάτι μήνες. Σίγουρα βοηθάει να πάρεις πολλά μοσχευματα αλλά πιστεύω ότι η χειροκίνητη εξαγωγή θα ήταν πιο ανοδυνη αργότερα. .αλλά δεν θα γίνονταν μεγάλες συνεδρίες έτσι. .Είναι όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ πιο πολύ το αποτέλεσμα με νοιάζει . Και να πονάω λίγο τώρα αν δω κάτι ωραίο στο μέλλον που το εύχομαι θα είμαι χαρούμενος.
Αν γίνει το αντίθετο ... ας μην το χρουσουζευω. .
 

dimitris50423

Well-Known Member
10η μερα λογικο ειναι κατι να νιωθεις οχι να πονας.. ειδικα στο λουσιμο και εγω οταν ελουζα τη δοτρια ειχε καποιες τρυπουλες και πονουσε.. αν ξαπλωσεις ανασκελα στο μαξιλαρι παλι θα σε ενοχλει.. πρεπει να επουλωθει.
εννοειτε οτι μετραει το αποτελεσμα αν μας ενοιαζαν αυτα δεν θα μπαιναμε στη διαδικασια ρε bruno
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bruno1989

Active Member
10η μερα λογικο ειναι κατι να νιωθεις οχι να πονας.. ειδικα στο λουσιμο και εγω οταν ελουζα τη δοτρια ειχε καποιες τρυπουλες και πονουσε.. αν ξαπλωσεις ανασκελα στο μαξιλαρι παλι θα σε ενοχλει.. πρεπει να επουλωθει.
εννοειτε οτι μετραει το αποτελεσμα αν μας ενοιαζαν αυτα δεν θα μπαιναμε στη διαδικασια ρε bruno
Και οι διπλές συνεδρίες κοστίζουν δυστυχώς ...
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Δημήτρη από την εμπειρία που είχα μπορώ να σου πω ότι η δότρια μέχρι και σήμερα στη δέκατη μέρα σε μερικά σημεία πονάει πολυ. Τώρα για το αποτέλεσμα θα σου πω σε κάτι μήνες. Σίγουρα βοηθάει να πάρεις πολλά μοσχευματα αλλά πιστεύω ότι η χειροκίνητη εξαγωγή θα ήταν πιο ανοδυνη αργότερα. .αλλά δεν θα γίνονταν μεγάλες συνεδρίες έτσι. .Είναι όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ πιο πολύ το αποτέλεσμα με νοιάζει . Και να πονάω λίγο τώρα αν δω κάτι ωραίο στο μέλλον που το εύχομαι θα είμαι χαρούμενος.
Αν γίνει το αντίθετο ... ας μην το χρουσουζευω. .
bruno, ούτε η manual εξαγωγή είναι ανώδυνη....μακάρι να ήταν! κανένας δεν κοιμήθηκε άνετα στη 10η ημέρα...είναι φυσιολογικό, εγώ αναγκάστηκα να πάρω παυσίπονο στην 7η ημέρα για να κοιμηθώ, φαντάσου το στρίπ...κάνε υπομονή.
 

bruno1989

Active Member
bruno, ούτε η manual εξαγωγή είναι ανώδυνη....μακάρι να ήταν! κανένας δεν κοιμήθηκε άνετα στη 10η ημέρα...είναι φυσιολογικό, εγώ αναγκάστηκα να πάρω παυσίπονο στην 7η ημέρα για να κοιμηθώ, φαντάσου το στρίπ...κάνε υπομονή.
Άσε στριπ ήταν να κάνω τελευταία βδομάδα άλλαξα γνώμη. ..πρεπει να είναι τραυματική εμπειρία. .
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Eιναι πολύ πιο τραυματική απο την fue! και εγώ το σκεφτόμουν...αλλά καλύτερα έτσι. σε ανάλογη περίπτωση δεν θα κουρευόμουν ποτέ στον τρίτο μήνα με 1.2..
 

Cloud

Member
Sωστα παρατήρησες cloud., τα μοσχεύματα τα χαράζει και ο ασθενής απλά νιώθει την εισαγωγή του punch στο δέρμα αν στρίψει το punch γύρω απο το θύλακα τοτε τραυματίζει το περιθυλάκιο, το οποίο είναι ζωτικής σημασίας για την επιβίωση του μοσχευματος. Επίσης η χάραξη αυτή δεν γίνεται εξ΄ολοκλήρου για όλα τα grafts αλλά σταδιακά, ώστε να μπορεί να ξεκουραστεί ο γιατρός, όσο η βοηθός τα αφαιρεί και στη συνέχεια ξαναρχίζει η χάραξη.

Μισό... για να είμαστε σίγουροι ότι λέμε για το ίδιο θέμα. Παρατήρησα στο βιντεάκι ότι ο Μάρας καρφώνει το (manual) punch σαν ένεση, χωρίς να το περιστρέφει, ενώ π.χ. ο Erdogan το περιστρέφει. Δεν πρέπει να έχει και σημασία, απλά από περιέργεια.
 

paulo

Active Member
Update κάνω μετα απο 1,5 χρονο απο τις άλλες .

Έχουμε και λέμε.
Κλινική 1 . 2000grafts
Κλινική 2 . 2700grafts
Κλινική 3. 3000 grafts
Κλινική 4. 3800 grafts

Οι κοντινές που έχω απο πλαγιά με αδικούν αλλα τις έβαλα για να ειναι και αυτές ώστε να τις δουν τα έμπειρα μέλη .
Σύμφωνα με τις φωτό ποια ειναι τα grafts που πρέπει να μπουν ;
 

Συνημμένα

  • 1DA426A9-2B0D-4FEA-B175-6BE6C5192F92.jpeg
    1DA426A9-2B0D-4FEA-B175-6BE6C5192F92.jpeg
    513.4 KB · Προβολές: 40
  • E6CFEC2E-DD8D-4A82-BBDB-659CABCBD3F4.jpeg
    E6CFEC2E-DD8D-4A82-BBDB-659CABCBD3F4.jpeg
    240.3 KB · Προβολές: 32
  • 54F3C26E-D042-46CA-9CB6-C42670573072.jpeg
    54F3C26E-D042-46CA-9CB6-C42670573072.jpeg
    2.2 MB · Προβολές: 35
  • 45269EF4-27A4-4C47-A56E-F75A4C65A6C2.jpeg
    45269EF4-27A4-4C47-A56E-F75A4C65A6C2.jpeg
    188.5 KB · Προβολές: 33
  • F08140F5-3C92-4F3E-9629-077FFC262AE7.jpeg
    F08140F5-3C92-4F3E-9629-077FFC262AE7.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 35

Stripar

Established Member
Πέρα απο την Hairline , κροτάφους και Middle A που είναι αυτονόητο ότι θές να τα διωρθώσεις,
έχεις στο πλάνο και την επιθυμία να κλείσεις και τις γέφυρες και τα temples πιο γλυκά?
(επηρεάζουν το συνολικό αριθμό)
 

paulo

Active Member
Ναι Ενοειτε θέλω μια ολοκληρωμένη λύση στο τωρινό πρόβλημα που έχω ,και στο μέλλον αν προχωρισει θα ξαναεπεμβω .
Τώρα θέλω μονο μπροστά αν και έχω μια μικρή αρεωση στο crown .
 

Stripar

Established Member
Οπότε η ερώτηση είναι πόσα grafts χρειάζεσαι για να φτιάξεις
Hairline+κροτάφους+Middle A+ B + πτέρυγες + temples?...?
 
Μπλουζα