Υδροκορτιζόνη

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

μετα απο απειρα πειραματα,βλεπω οτι 30 μερες μινοξ+airol=3 μερες μινοξ airol,butavate.
η διαφορα στην ταχυτητα επανεκφυσης ειναι φοβερη σε σημειο να βλεπεις διαφορα απο την μια μερα στην αλλη.
μην παρασυρθειτε και συνεχισετε την κορτιζονη :spank
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί αλλά θα θέσω και ακόμη μία φορά τον προβληματισμό μου....
Το βασικό που γνωρίζω για την κορτιζόνη (όπως πιστέυω και οι περισσότεροι ) οτί είναι ένα ελαφρύ σχετικά ανοσοκατασταλτική που σημαίνει οτι
ΡΙΧΝΕΙ ΤΙΣ ΑΜΥΝΕΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ
και θα ρωτήσω μετά απο αυτό εύλογα ....
ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΜΑΣ ?
αυτό πραγματικά με καίει όταν βλέπω οτι πάρα πολύς κόσμος βλέπει τριχοφυία με την χρήση κορτιζόνης....
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙ ?
τι μου ασχολούνται με ΑΝΤΙΑΝΔΡΟΓΟΝΑ ΚΑΙ Π@Π@ΡΙΕΣ βλέπει δηλαδή ένας γιατρός οτι το ανοσοποιητικό μας σύστημα ΔΕΝ ΤΙΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ γιατί δεν ξεκινάει απο εκεί την κωλοέρευνά του και μας πηγαίνει ΜΕΣΩ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ

και η φινα εχει μια μικρη ανοσοκατασταλτικη δραση.
οπως και να χει χρησιμοποιεις που χρησιμοποιεις airol,συνδιασε την με μινοξιδιλη,πιστευω κατι θα σου δωσει
 

kos1987

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

xDante διακρινω καποιο θυμο? :D
ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΙΧΕΣ ΜΑΣ ?
Γιατι δεχεται σηματα.Αυτα προερχονται οταν το συμπλοκο ανδρογενων υποδοχεων- ανδ.ορμονων δωσει εντολη στο κυτταρο να παραγει καποιες ουσιες, που προσελκυουν φλεγμονικα κυτταρα.(υπαρχουν και αλλοι μηχανισμοι αλλα ειναι πολυπλοκοι).Πως μπορεις να εμποδισεις αυτη τη διαδικασια?1ον Με 5ar αναστολεα οποτε λειπει η dht οποτε ο ανδ.υποδοχεας δεν ενεργοποιειται, οποτε δεν εξελισσεται η παραπανω διαδικασια. 2ον Μπλοκαρεις με καποιον τροπο τον υποδοχεα οποτε δεν κολλαει επανω η dht-τεστοστερονη οποτε δεν δημιουργειται αυτο το συμπλοκο...
3ον Προσπαθεις να αναστειλλεις αυτου του τυπου "φλεγμονη".(Κακως τη λεω ετσι αλλα τεσπα).Ενας συνδυασμος απ'ολα αυτα θα ειχε το καλυτερο αποτελεσμα.Υπαρχει καποια ουσια που να δρα τοπικα και να συνδυαζει πολλα απο αυτα?Ναι.Λεγεται cb0301...Μπλοκαρει το 100% των ανδρ.υποδοχεων οποτε μιλαμε για stop της τριχοπτωσης θεωρητικα και σαν να μην εφτανε αυτο η ουσια αυτη μεταβολιζεται σε υδροκορτιζονη...Το θεμα ειναι οτι θα παρει λιγο καιρο ακομη μεχρι να βγει....Η Γαμωθεραπεια ειναι καθοδον.Ειμαι σιγουρος γι'αυτο...Πλεον υπαρχουν πολλα νεα δεδομενα αλλα μαλλον θα παρει καπου 7 χρονια μεχρι να τα δουμε στην αγορα...
Εαν προερχομαστε απο τα πιθηκια ;D τοτε η καραφλα εχει πολυ πιο μεγαλο υποβαθρο απ'οτι φανταζεσαι.Επειδη σχεδον ολοι εδω μεσα για τις γκομενες το κανουμε εχεις δικιο με τα μωρα που χανουμε...ή ισως οχι?Μηπως ειναι θεμα ψυχολογιας?Λεω εγω τωρα...Εχω πολλα παραδειγματα του περιγυρου μου που αποδεικνυει το αντιθετο...

ΥΓ παλι ασχετα γραφω σε θεμα αλλα αυριο θα ανεβασω τον τροπο παρασκευης του ru58841 συμφωνα με τον κατασκευαστη του το 1994...(εννοειται στα Αγγλικα)
Καληνυχτα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

διαβαστε το οπωσδηποτε και παμε για ραστα :-\

http://www.scribd.com/doc/57182557/%CE%91-%CE%95%CE%9B%CE%91%CE%A7%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%97%CE%A3%CE%97-%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%98%CE%A5%CE%9C%CE%97%CE%A4%CE%A9%CE%9D-%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%A9%CE%9D-%CE%91%CE%A0%CE%9F-%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%9A%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%95%CE%99%CE%94%CE%97
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

τωρα το μονο που μενει ειναι να ρθει και το κελεπουρι να μπει στο σχημα :18m: http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,3574.0.html
 

LOK

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Μάλιστα... Δηλαδή πλέον πάμε για ένα σχήμα τοπικών του στύλ: Minox + Airol + Daktodor + Talarozole + Γαλακτικό Αμμώνιο 12%...
Σαν πολλά τα βλέπω..,θα έχει κούραση η εφαρμογή τους.., αλλα αν είναι να δωθεί λύση στο πρόβλημα.., ας είναι τόσα πολλά.
Το θέμα είναι οτι μάλλον θα πρέπει να εφαρμόζονται καθημερινά όλα αυτά..., και ίσως δεν μπορούμε να φτιάξουμε μια homemade λοσιόν γιατί παίζει να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους εσώκλειστα μέσα σε μπουκάλι...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

LOK είπε:
Μάλιστα... Δηλαδή πλέον πάμε για ένα σχήμα τοπικών του στύλ: Minox + Airol + Daktodor + Talarozole + Γαλακτικό Αμμώνιο 12%...
Σαν πολλά τα βλέπω..,θα έχει κούραση η εφαρμογή τους.., αλλα αν είναι να δωθεί λύση στο πρόβλημα.., ας είναι τόσα πολλά.
Το θέμα είναι οτι μάλλον θα πρέπει να εφαρμόζονται καθημερινά όλα αυτά..., και ίσως δεν μπορούμε να φτιάξουμε μια homemade λοσιόν γιατί παίζει να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους εσώκλειστα μέσα σε μπουκάλι...
το talarozole δεν ειναι ακομα διαθεσιμο,περναει test drive για την ψωριαση και σε συνδιασμο με airol.μεχρι στιγμης τα παει μια χαρα,καταφεραν να φτασουν σε αποτελεσμα την oral isotretinoin και χωρις παρενεργειες,ουτε καν ερεθισμους.
οταν θα μπει και αυτο στο σχημα θα σταζει στο πατωμα και θα βγαζουν μαλλια και τα πλακακια.
προς το παρον μινοξ,airol,daktodor,γαλακτικο αμμωνιο.
δεν κανουν μαζι στο ιδιο διαλυμα χανουν,απο οτι εχω δει το σχημα minox5%,airol,daktodor δουλεψε καλυτερα απο dualgen15%+butavate,airol
 

LOK

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

kapamarou είπε:
το talarozole δεν ειναι ακομα διαθεσιμο,περναει test drive για την ψωριαση και σε συνδιασμο με airol.μεχρι στιγμης τα παει μια χαρα,καταφεραν να φτασουν σε αποτελεσμα την oral isotretinoin και χωρις παρενεργειες,ουτε καν ερεθισμους.
Αυτό είναι πολύ θετικό και ενθαρυντικό.

kapamarou είπε:
προς το παρον μινοξ,airol,daktodor,γαλακτικο αμμωνιο.
δεν κανουν μαζι στο ιδιο διαλυμα χανουν,απο οτι εχω δει το σχημα minox5%,airol,daktodor δουλεψε καλυτερα απο dualgen15%+butavate,airol
Πού θα βρούμε γαλακτικό αμμώνιο και σε τί μορφή...?
Πρέπει να δούμε και τις αντιδράσεις του γαλακτικού αμμωνίου με τις άλλες ουσίες στην ταυτόχρονη χρήση...

kapamarou είπε:
οταν θα μπει και αυτο στο σχημα θα σταζει στο πατωμα και θα βγαζουν μαλλια και τα πλακακια.
χαχαχαχαχχχ..... :D Κι εμείς πλέον θα κοιτάμε τα μαλλιά ανάποδα... :monster: :explod :rifle

Φτιάχτηκα τώρα..., θα αλλάξω φώτο προφίλ στον LOK... :mad3
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Πού θα βρούμε γαλακτικό αμμώνιο και σε τί μορφή...?

πηγα να βρω σημερα αλλα ειναι κλειστα τα φαρμακεια

Πρέπει να δούμε και τις αντιδράσεις του γαλακτικού αμμωνίου με τις άλλες ουσίες στην ταυτόχρονη χρήση...

μεχρι στιγμης ξερουμε οτι δεν ριχνει την κορτιζονη
χαχαχαχαχχχ..... :D Κι εμείς πλέον θα κοιτάμε τα μαλλιά ανάποδα... :monster: :explod :rifle

Φτιάχτηκα τώρα..., θα αλλάξω φώτο προφίλ στον LOK... :mad3

τι λες γι αυτο το χτενισμα που σκεφτομαι να κανω? :chinscratch
 

LOK

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

κορυφή.., ταιριάζουν και οι κόκκινες ανταύγιες.. :hrsml:

:4m: http://lostpedia.wikia.com/wiki/John_Locke
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

το μυστικο ειναι χαμηλης δυναμης σκευασματα ξεχωριστα διαλυματα.
η συνταγη δεν χρειαζεται ουτε butavate ουτε elocon ουτε 15αρες μινοξ.
5%μινοξ,daktodor,airol,γαλακτικο αμμωνιο.
ενοειτε παλι θα πρεπει να γινει διακοπη της κορτιζονης και συνεχεια με ολα τα αλλα.
πολλα αρθρα λενε οτι η λεπτυνση του δερματος επερχεται σε λιγοτερο απο ενα χρονο.
εγω δεν το πιστευω αυτο,πιστευω οτι η κορτιζονη ξεκιναει να κανει την ζημια απο την πρωτη μερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sot

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

παιδια αυτη ειναι η κρεμα LACUREX ointment ????
http://www.cheironpharma.com/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&theid=1&open1=1&open2=&thepid=3
 

icesensei

New Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Να αναφέρω ότι cortisol οδηγεί σε μείωση ντοπαμίνης (άμεση σχεση με 2 neurotransmitters dopamine,serotonin), όσοι έχουν χαμηλά επίπεδα ντοπαμίνης π.χ. λόγω ADHD ήADD... όπως εγώ θα είναι ακόμα πιο παρορμητικοί και λιγοτερο εύκολο να συγκεντρωθούν.
Μείωση cortisol --> αύξηση dopamine,serotonin (τυχαίο study από από google) εδώ:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16162447

επίσης άλλου "Studies have shown that cortisol levels have an impact on the levels of two neurotransmitters, serotonin and dopamine."

Ετοιμαστείτε και για μείωση σεροτονίνης... προσωπικά πιο ευέξαπτος ,stress κτλ. Προσωπική εμπειρία, δεν θέλω να αποθαρρυνω αλλά να σας ενημερώσω από την προσωπική μου εμπειρία , πιθανόν να έχω χαμηλα επίπεδα dopamin περισσότερο απο εσάς γενικά .Πρωτα ένιωσα μετά έψαξα ::)

Ότι κάνει δουλειά στο μαλλί κάνει και μάλιστα σε δύσκολα σημεία :) είδα διαφορά, αλλά ας ζυγίσουμε τα υπέρ και τα κατά ξέροντας τι να περιμένουμε.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

sot είπε:
παλι μεχρι 20 μερες ή τωρα μπορουμε και παραπανω μέρες???
θα ελεγα παλι 20 μερες μονο και μετα διακοπη της κορτιζονης,απλα τωρα θα γινεται με μεγαλυτερη ασφαλεια.
ετσι και αλιως δεν θα δωσει κατι μετα,το σχημα σε ταχυτητα δινει ρεστα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

φίνα την έχω κόψει γιατι μου έριχνε το ανοσοποιητικό και αρρώσταινα συνέχεια...
LOK,αν η μονη παρενεργεια που σου εκανε η φινα ειναι αυτην δεν αξιζει να την κοψεις,μπορεις να το ρυθμισεις με μικροτερες ποσσοτητες :chinscratch
 

LOK

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Αυτό σκεφτόμουν μόλις τώρα... Σκέφτομαι να την κάνω 1/10... την θεώρησα και ύποπτη για περισσότερη κούραση... Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό, οτι μου προκαλούσε κούραση και οτι αυτή η κούραση είναι μη αναστρέψιμη... Απο τις γνωστές παρενέργειες δεν είχα τίποτα στους 2-3 μήνες χρήσης με 1/5 proscar... Τέλος πάντων, θα δώ τί θα κάνω, ας μη χαλάμε το θέμα με την συνηθισμένη κουβέντα για φίνα...
Πάμε για ράστα τώρα... :hrsml:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Υδροκορτιζόνη

Αυτό σκεφτόμουν μόλις τώρα... Σκέφτομαι να την κάνω 1/10... την θεώρησα και ύποπτη για περισσότερη κούραση... Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό, οτι μου προκαλούσε κούραση και οτι αυτή η κούραση είναι μη αναστρέψιμη... Απο τις γνωστές παρενέργειες δεν είχα τίποτα στους 2-3 μήνες χρήσης με 1/5 proscar...

εχε υποψιν οτι και η daktodor εχει ανοσοκατασταλτικη δραση και θα σου κανει τα ιδια

Τέλος πάντων, θα δώ τί θα κάνω, ας μη χαλάμε το θέμα με την συνηθισμένη κουβέντα για φίνα...
Πάμε για ράστα τώρα... :hrsml:
ναι σωστα στα ραστα τωρα :D

http://www.youtube.com/watch?v=78BfHbNeje8
 

LOK

Member
Απ: Υδροκορτιζόνη

Εγω προχθές παρέλαβα την kirkland minox, αλλα τελικά αποφάσισα να την χρησιμοποιήσω για κανα μήνα μαζί με airol για να συνηθήσει ο οργανισμός, επειδή πρώτα έβαζα σκέτο regaine. Θέλω να προετοιμάσω λίγο το έδαφος...
Μετά τον μήνα θα περάσω και στην daktodor με lacurex. Βέβαια την daktodor θα την χρησιμοποιήσω μόνο για 15 μέρες... Μετά βλέπουμε...
 
Μπλουζα