Τριχόπτωση 2 χρόνια μετά την ΜΜ

Gr21

New Member
Καλησπέρα σας κύριοι ,
Πριν 2 χρόνια έκανα ΜΜ , μαζί και ένας φίλος μου , σε κλινική της Τουρκίας . Όλα πήγαν καλά , το αποτέλεσμα πολύ ικανοποιητικό και το hairline τέλειο . Το πρόβλημα είναι πως περίπου το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησε μια αραίωση και σε εμένα και στον φίλο μου . Σαν αγωγη εγώ έβαζα μινοξιδιλη το πρώτο εξάμηνο αλλά μετά μου εμφανίστηκε άσχημη αλλεργία όποτε το σταμάτησα . Δοκίμασα ξανά αλλά όποτε ξεκινούσα , μετά από 2-3 χρήσεις μινοξιδιλης με έπιανε φαγούρα , κοκκινίλες . Επισης δεν θέλω να πάρω φιναστεριδη , ούτε ντουταστεριδη.
Επειδή έχουμε φρικάρει λίγο με τον φίλο μου.
1) πιστεύεται ότι εχει να κάνει με τον κύκλο της τριχας γιατί κλείσαμε 2 χρόνια ακριβώς.
2) τι γνώμη έχετε επι του θέματος ; Υπάρχει κάποια άλλη μινοξιδιλη ; (Κάποια βιταμίνη ; Ή κάποια άλλη αγωγή;

Δεν πάει άλλο να χάσουμε άλλες τρίχες. Επιπλέον θα ήθελα να μου πείτε κάποιον αξιόλογο γιατρό να μου προτείνει μια αγωγή και να τσεκάρει το κεφάλι μου .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε, τι ηλικια εχεις; βαλε καμια φωτο πριν την μμ, μετα την μμ και τωρα για να καταλαβουμε τι συμβαινει
 

Stradlin

Member
Η ΜΜ μετακομίζει τρίχες. Δε σώζει από τριχόπτωση αυτές που είναι να πέσουν. Αυτό το καταφέρνουν (και όχι πάντα) οι ουσίες που (όπως και εγώ κάποτε) δε θέλεις να πάρεις. Ο γιατρός που σου έκανε τη ΜΜ όφειλε να σε ενημερώσει σχετικά.
 

Gr21

New Member
Καλησπερα φιλε, τι ηλικια εχεις; βαλε καμια φωτο πριν την μμ, μετα την μμ και τωρα για να καταλαβουμε τι συμβαινει
Λοιπόν είμαι 29 χρόνων .
Παραθέτω φωτογραφίες :

1) πριν κάνω ΜΜ
IMG_4926.jpeg IMG_4925.jpeg

2) μετά από ένα χρόνο

IMG_4928.jpeg IMG_4929.jpeg IMG_4930.jpeg

3) σήμερα (οι δυο πρώτες βρεγμένα )

IMG_4936.jpeg IMG_4935.jpeg IMG_4946.jpeg IMG_4945.jpeg
 

Gr21

New Member
Η ΜΜ μετακομίζει τρίχες. Δε σώζει από τριχόπτωση αυτές που είναι να πέσουν. Αυτό το καταφέρνουν (και όχι πάντα) οι ουσίες που (όπως και εγώ κάποτε) δε θέλεις να πάρεις. Ο γιατρός που σου έκανε τη ΜΜ όφειλε να σε ενημερώσει σχετικά.
Το γνωρίζω και μου το ανέφεραν . Απλώς η τριχόπτωση που αναφέρω έχει επηρεάσει και τις μεταμοσχευμένες τρίχες . Δηλαδή κοντά στο hairline που δεν υπηρχε τρίχα , βλέπω μια αραίωση και εκεί .
 

LoverBoy

Well-Known Member
Αδελφέ είναι όπως στα είπε ο φίλος @Stradlin Είναι αυτό που έπαθα και εγώ μετά την πρώτη ΜΜ και σε 2 χρόνια ξαναχρειάστηκα γιατί δεν ακολούθησα θεραπεία!Πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό και να σκεφτείς το ενδεχόμενο να ξεκινήσεις σωστή θεραπεία και μπορεί να σου γυρίσει η κατάσταση όπως πριν!Αλλά μη το αφήνεις έτσι!
 

JimKan1

Well-Known Member
Εμενα το αποτελεσμα μια χαρα μου φαινεται και δεν βλεπω μεγαλη διαφορα με τις φωτο πριν 1 χρονο, ισως εχεις χασει λιγα απο τα μαλλια που ειχες πριν αλλα αυτα ειναι πιο πισω απο την χερλαιν.

Μπορεις να δοκιμασεις τοπικη φινα η ντουτα, εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για παρενεργεις
 

Gr21

New Member
Αδελφέ είναι όπως στα είπε ο φίλος @Stradlin Είναι αυτό που έπαθα και εγώ μετά την πρώτη ΜΜ και σε 2 χρόνια ξαναχρειάστηκα γιατί δεν ακολούθησα θεραπεία!Πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό και να σκεφτείς το ενδεχόμενο να ξεκινήσεις σωστή θεραπεία και μπορεί να σου γυρίσει η κατάσταση όπως πριν!Αλλά μη το αφήνεις έτσι!
Επειδή δεν θέλω να το αφήσω για αυτο έγραψα και εδώ . Σε ευχαριστώ , μακάρι να γυρίσει όπως στην αρχή . Αν έχεις κάποιον αξιόλογο γιατρό πες μου .
 

Gr21

New Member
Εμενα το αποτελεσμα μια χαρα μου φαινεται και δεν βλεπω μεγαλη διαφορα με τις φωτο πριν 1 χρονο, ισως εχεις χασει λιγα απο τα μαλλια που ειχες πριν αλλα αυτα ειναι πιο πισω απο την χερλαιν.

Μπορεις να δοκιμασεις τοπικη φινα η ντουτα, εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για παρενεργεις
Δεν φαίνεται τόσο στις φωτό αλλά εγώ το καταλαβαίνω και φοβάμαι μην γιγαντωθεί το πρόβλημα . Υπάρχει τοπική ; Ξέρεις κάποια μαρκα συγκεκριμένη ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Regain spray έβαζα το πρώτο εξάμηνο μετά την ΜΜ και είχα θέματα . Δοκίμασα αφρό μετά από 2 μήνες αλλά τα ίδια.
Είχα δει απο την παρουσίαση που είχε κάνει ο @konelos για κάποια Φαρμακοποιό Αγιά Παρασκευή αν δεν κάνω λάθος που έφτιαχνε Σπρέι μίνο με Φίνα και του είχε κάτσει πολύ καλά!Νομίζω Αγία Παρασκευή ήταν αν θέλεις μπορώ να το δω στην παρουσιάση του και να στο στείλω!Ήταν αξιόπιστο Φαρμακείο είχαν πει τα παιδιά!
 

Gr21

New Member
Είχα δει απο την παρουσίαση που είχε κάνει ο @konelos για κάποια Φαρμακοποιό Αγιά Παρασκευή αν δεν κάνω λάθος που έφτιαχνε Σπρέι μίνο με Φίνα και του είχε κάτσει πολύ καλά!Νομίζω Αγία Παρασκευή ήταν αν θέλεις μπορώ να το δω στην παρουσιάση του και να στο στείλω!Ήταν αξιόπιστο Φαρμακείο είχαν πει τα παιδιά!
Η τοπική φίνα δεν έχει παρενέργειες όπως το χάπι ; ( έστω 1% πιθανότητα που λένε )
 

Gr21

New Member
Είχα δει απο την παρουσίαση που είχε κάνει ο @konelos για κάποια Φαρμακοποιό Αγιά Παρασκευή αν δεν κάνω λάθος που έφτιαχνε Σπρέι μίνο με Φίνα και του είχε κάτσει πολύ καλά!Νομίζω Αγία Παρασκευή ήταν αν θέλεις μπορώ να το δω στην παρουσιάση του και να στο στείλω!Ήταν αξιόπιστο Φαρμακείο είχαν πει τα παιδιά!
Ναι αν σου είναι εύκολο !!
 

Chris34

Active Member
Φίλε επέλεξες να πας σε μια κλινική στην Τουρκία. Έχεις επικοινωνήσει με αυτούς για αυτό το θέμα; Τους εμπιστεύτηκες για τη μεταμόσχευση μαλλιών γιατί τώρα ψάχνεις κάποιον καλό γιατρό να απευθυνθείς και όχι αυτούς;
Εμένα πάντως δεν θα με κάλυπτε αισθητικά το αποτέλεσμα που σου έδωσαν.
Πόσα τριχοθυλακια σου έβαλαν σύνολο;
Αν τα τριχοθυλακια τα πήραν από safe zone της δοτριας δεν θα έπρεπε να αραιώνουν τόσο γρήγορα.
 

Gr21

New Member
Φίλε επέλεξες να πας σε μια κλινική στην Τουρκία. Έχεις επικοινωνήσει με αυτούς για αυτό το θέμα; Τους εμπιστεύτηκες για τη μεταμόσχευση μαλλιών γιατί τώρα ψάχνεις κάποιον καλό γιατρό να απευθυνθείς και όχι αυτούς;
Εμένα πάντως δεν θα με κάλυπτε αισθητικά το αποτέλεσμα που σου έδωσαν.
Πόσα τριχοθυλακια σου έβαλαν σύνολο;
Αν τα τριχοθυλακια τα πήραν από safe zone της δοτριας δεν θα έπρεπε να αραιώνουν τόσο γρήγορα.
Ταυτόχρονα με το ποστ εδώ έστειλα και σε αυτούς εκεί , απλά ψάχνω να βρω γιατρό εδώ γιατί είναι δύσκολο να παω εκεί να με δουν όπως καταλαβαίνεις . Εμένα προσωπικά με κάλυψαν αισθητικά , αλλά τώρα δεν ξέρω τι παίζει . 4800 μου έβαλαν .
 

Ponhros1981

Active Member
Ταυτόχρονα με το ποστ εδώ έστειλα και σε αυτούς εκεί , απλά ψάχνω να βρω γιατρό εδώ γιατί είναι δύσκολο να παω εκεί να με δουν όπως καταλαβαίνεις . Εμένα προσωπικά με κάλυψαν αισθητικά , αλλά τώρα δεν ξέρω τι παίζει . 4800 μου έβαλαν .
ανεβασε φωτο απο τοποθετηση αμεσως μετα απο μμ!δεν φαινεται αποτέλεσμα για 4800 τριχοθυλάκια
 

Stradlin

Member
Το γνωρίζω και μου το ανέφεραν . Απλώς η τριχόπτωση που αναφέρω έχει επηρεάσει και τις μεταμοσχευμένες τρίχες . Δηλαδή κοντά στο hairline που δεν υπηρχε τρίχα , βλέπω μια αραίωση και εκεί .
Αυτό μπορεί να συμβεί αν σου πήραν τρίχες από μη ασφαλή περιοχή. Καλή συνέχεια σε κάθε περίπτωση.
 
Μπλουζα