Τριχοπτωση αποριες

Sandy

Active Member
Καλησπέρα σε όλους!
Πέρσι τον αυγουςτο πέρασα έντονη κατάθλιψη κ τον επόμενο μήνα μου παρουσιάστηκε τριχοπτωση έκανα τις απαιτούμενες εξετάσεις φεριτινη τέλεια πολυκιστικες καθόλου κτλ,μετα απο 4μηνες η τριχοπτωση μειώθηκε απο 200 τρίχες περιορίστηκαν σε 50,χωρις καμία θεραπεια μόνο με σαμπουάν!λοιπον περίπου τον Ιούλιο 2014 ξεκίνησα βιταμινη α aviol την έπαιρνα περίπου ενα μήνα κ μου ξανά παρουσιάστηκε πάλι τριχοπτωση γύρω στις 150 τρίχες όχι περισσότερες!περασα κ μια κρίση άγχους τον Μάιο/Ιούνιο αλλά όχι τόσο σοβαρό όπως πριν!τωρα Αύγουστο έχω τριχοπτωση again!δεν βλέπω αραίωση που να με προβληματίζει ,,βλέπω κ Φύτρες ! Πέρσι η δερματολόγος μου διέγνωσε διάχυτη τριχοπτωση!αυτο που βλέπω ειναι ότι έχει μειωθεί ο όγκος του μαλλιού μου στο μισό χωρις όμως τρελή αραίωση!
Θα ήθελα να ρωτήσω μπορούν τα μαλλιά μετα απο τα δικά μου συμπτώματα κ την ταλαιπωρία να ξαναγίνουν όπως ήταν ;θα ξαναποκτήσω όγκο ;ειναι αναστρέψιμη η τριχοπτωση απο καταθληψη κ υπερβιταμινωση α;;;οποίος η οποία γνωρίζει παρακαλώ ας μου λύσει τις απορίες μου!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Sandy είπε:
Καλησπέρα σε όλους!
Πέρσι τον αυγουςτο πέρασα έντονη κατάθλιψη κ τον επόμενο μήνα μου παρουσιάστηκε τριχοπτωση έκανα τις απαιτούμενες εξετάσεις φεριτινη τέλεια πολυκιστικες καθόλου κτλ,μετα απο 4μηνες η τριχοπτωση μειώθηκε απο 200 τρίχες περιορίστηκαν σε 50,χωρις καμία θεραπεια μόνο με σαμπουάν!λοιπον περίπου τον Ιούλιο 2014 ξεκίνησα βιταμινη α aviol την έπαιρνα περίπου ενα μήνα κ μου ξανά παρουσιάστηκε πάλι τριχοπτωση γύρω στις 150 τρίχες όχι περισσότερες!περασα κ μια κρίση άγχους τον Μάιο/Ιούνιο αλλά όχι τόσο σοβαρό όπως πριν!τωρα Αύγουστο έχω τριχοπτωση again!δεν βλέπω αραίωση που να με προβληματίζει ,,βλέπω κ Φύτρες ! Πέρσι η δερματολόγος μου διέγνωσε διάχυτη τριχοπτωση!αυτο που βλέπω ειναι ότι έχει μειωθεί ο όγκος του μαλλιού μου στο μισό χωρις όμως τρελή αραίωση!
Θα ήθελα να ρωτήσω μπορούν τα μαλλιά μετα απο τα δικά μου συμπτώματα κ την ταλαιπωρία να ξαναγίνουν όπως ήταν ;θα ξαναποκτήσω όγκο ;ειναι αναστρέψιμη η τριχοπτωση απο καταθληψη κ υπερβιταμινωση α;;;οποίος η οποία γνωρίζει παρακαλώ ας μου λύσει τις απορίες μου!

H βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει μικροφλεγμονή στο θύλακα, αλλά με 1 μήνα eviol το θεωρώ απίθανο να συνέβει αυτό.
Αν ας πούμε ότι συνέβαινε, θα αφορούσε συμπτώματα τοξικής αλωπεκίας

Toxic alopecia (anagen effluvium) occurs when hair growth is disrupted during the anagen phase. The newly synthesized hair shafts weaken, and the hair breaks. Hair loss is usually quick and involves all the hairs in the anagen phase. Chemotherapy, radiotherapy to the scalp, and overdoses of vitamin A can cause toxic alopecia. Chemotherapy can cause 90% hair loss. The hair regrows when treatment ends.

Η κατάθλιψη τώρα και γενικότερα το στρες προκαλούν τη λεγόμενη ψυχογενή αλωπεκία

Stress alopecia, a type of telogen effluvium, is temporary, reversible, diffuse hair loss on the scalp that results from severe emotional or physiological stress. Normally, about 90% of scalp hair follicles are in the growing anagen phase, and about 10% to 15% are in the resting catagen and telogen phases. Stress causes anagen hairs to convert prematurely into telogen hairs, which means that more than the normal number of hairs are in the telogen phase and ready to shed.

Την πρώτη περίπτωση θα την διέγραφα, αλλά στην ανέφερα για να δεις ότι και οι 2 περιπτώσεις είναι αναστρέψιμες, αρκεί να πάψει να υφίσταται η αιτία.
Να ξέρεις πως ο χρόνος εδώ, είναι πολύ σημαντικός ώστε να μην εξελιχθεί σε χρόνια κατάσταση όπου τα πράγματα μετά γίνονται πολύ πιο δύσκολα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ηρεμήσεις, να τρως καλά και σωστά και να το ξεχάσεις το όλο θέμα για κάποιο διάστημα.
 

Sandy

Active Member
Gomi ευχαριστώ παρά πολύ για την γρηγορη ανταπόκριση!
το περίεργο ειναι ότι ξανάρχισε η τριχοπτωση μετα την eviol(η δόση που έπαιρνα ειναι πάνω απο τα όρια που χρειάζεται έναν άνθρωπος τελοςπαντων)
Δεν ανησυχώ για ΑΑ αν κ το έχω πίσω στο μυαλό μου,αν οδηγούσε πάντως για ΑΑ δεν θα έπρεπε μετα απο ενα χρόνο να έβλεπα κάποια αραίωση ;;
αντίθετα έχω κάποιες Φύτρες αν κ αυτές κάποιες φορές με την τριχοπτωση που έχω φεύγουν τις βλέπω στην χτένα όχι όμως πολλές!
δεν ξέρω που στο καλό οφείλεται πάλι η τριχοπτωση εάν όπως μου λες δεν ειναι απο την βιταμινη α απο που ειναι ;;εποχιακο καλοκαιριάτικα δεν νομίζω,
το άγχος/κατάθλιψη που πέρασα κράτησε μόνο 3 μέρες αν κ ήταν έντονο με μια κρίση πανικού αν αυτο πυροδότησε πάλι την τριχοπτωση τι να πω!!!
GOMI όταν λέμε αναστρέψιμη μπορεί να γυρίσει η πυκνότητα του μαλλιού όπως ήταν πριν;;
Υπάρχει κάποιος στο φορουμ που λόγου άγχους κατάθλιψης τα μαλλιά του ήρθαν στο φυσιολογικό όπως πριν;;
(Τα σαμπουάν που χρησιμοποιώ εναλλάξ ειναι head and shoulder για τριχοπτωση frezyderm γυναικεία για τριχοπτωση και dr organic με tea tree!αρχισα κ συμπλήρωμα το pill food ,βιταμινη e,κ τωρα θα αρχίσω κουρκουμινη)
Ξέχασα να πω με συγχωρείτε ότι πέρασα μια θυροειδητιδα Χασιμότο πέρσι λόγου κατάθλιψης κ άγχους αλλά μου είπαν ότι ήταν φυσιολογικό κ να τρώω πολλά βραζιλιάνικα αμύγδαλα δεν έχω κάτι ανησυχητικό απλά ήταν λίγο ανεβασμενα τα αντισώματα με 2 πολύ μικρά οζακια όχι ανησυχιτικα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί να έχεις Α.Α βρε συ? Βγάλτο από το μυαλό σου.
Αρκετοί περνάνε εποχιακή τριχόπτωση μέσα στο καλοκαίρι. Η βιτ. Α μπορεί να ήταν απλή σύμπτωση. Συνήθως βοηθάει στο μαλλί και όχι το αντίθετο. Εκτος αν προκληθεί όπως είπαμε τοξικότητα, που είναι απίθανο με τέτοιες δόσεις της eviol.

Μπορεί από το στρες που υποβάλεις τον εαυτό σου, να έχεις αυξημένη κορτιζόλη η οποία σου δημιούργησε όπως λες και τη χασιμότο και σίγουρα επηρεάζει τον κύκλο των μαλλιών και γενικότερα όλο το ορμονικό σου προφίλ.
Εγώ προσπαθώ 1 χρόνο να ρίξω την κορτιζόλη, η οποία ανέβηκε στο 2πλάσιο από το φυσιολογικό μετά από μια έντονη κατάσταση που κράτησε 20 ημέρες και δεν έχω καταφέρει να την ρίξω, παρόλο που έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα.

Για το αν η πυκνότητα μπορεί να επανέλθει, όπως σου είπα πριν, ο χρόνος παίζει σημαντικό ρόλο. Μια χρόνια κατάσταση, πάνω από χρόνο δηλαδή, συνήθως δεν επανέρχεται εντελώς.

Στο δικό μας φόρουμ, θυμάμαι 1-2 περιπτώσεις παρόμοιες, αλλά συνήθως εξαφανίζονται μετά και χάνονται τα ίχνη τους, κάτι που θεωρώ ότι είναι θετικό...
 

Sandy

Active Member
Gomi ξέρω σ έχω ζαλίσει αλλά θέλω πολύ να μου λύσεις τις απορίες εσύ η τα υπόλοιπα μελοι.
Άκουσα ότι τα ωμεγα 3 κάνουν καλό για την μείωση της τριχοπτωσης ειναι αλήθεια ειναι δοκιμασμένο απ πολλούς εδώ;;;
Το pill food ειναι καλό σαν συμπλήρωμα ;;;
Ψευδαργυρος και κουρκουμινη ειναι οκ;;;
Οποίος γνωρίζει για τα παραπάνω ας μ ενημερώσει παρακαλώ!!
Σύντομα θα πόσταρω κ φωτογραφίες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Sandy είπε:
Gomi ξέρω σ έχω ζαλίσει αλλά θέλω πολύ να μου λύσεις τις απορίες εσύ η τα υπόλοιπα μελοι.
Άκουσα ότι τα ωμεγα 3 κάνουν καλό για την μείωση της τριχοπτωσης ειναι αλήθεια ειναι δοκιμασμένο απ πολλούς εδώ;;;
Το pill food ειναι καλό σαν συμπλήρωμα ;;;
Ψευδαργυρος και κουρκουμινη ειναι οκ;;;
Οποίος γνωρίζει για τα παραπάνω ας μ ενημερώσει παρακαλώ!!
Σύντομα θα πόσταρω κ φωτογραφίες

Στην Α.Α. λόγω του ότι υπάρχει περιθυλακική φλεγμονή, μπορεί και να βοηθήσουν λίγο τα ω3, αλλά πρέπει να είναι ποιοτικά, δηλαδή να μην έχουν οξειδωθεί, κάτι που είναι πάρα πολύ δύσκολο να το γνωρίζεις.
Εγώ έπαιρνα παλιότερα, αλλά όχι πλέον. Για την δική σου περίπτωση, θα σε γελάσω αν θα κάνουν κάτι.
Το pillfood είναι σχετικά αδιάφορο ως προς τα συστατικά που αναφέρει.
Ο ψευδάργυρος, αν έχεις χαμηλά επίπεδα, είναι πολύ καλό συμπλήρωμα, αλλά δεν μπορείς να πάρεις μεγάλες δόσεις χωρίς πριν να έχεις κάνει εξετάσεις. Επίσης όπως σου ξαναείπα, αν η κορτιζόλη σου είναι αυξημένη, πρέπει να δοκιμάσεις τρόπους να την ρίξεις γιατί εξαντλεί τις άλλες ορμόνες των επινεφριδίων και επιφέρει σημαντικές ορμονικές μεταβολές.
Επίσης ξέχασα να σου πω πως καλό είναι να μην εκθέτεις το κεφάλι σου για πολύ ώρα στον ήλιο τώρα που είναι καλοκαίρι, γιατί επιδεινώνει την κατάσταση σε ορισμένες περιπτώσεις.
Πήγαινε να κάνεις το τριχοριζόγραμμα να δεις τι γίνεται
 

Sandy

Active Member
[attachment=6932][attachment=6931][attachment=6930][attachment=6929][attachment=6928]


Λοιπόν ειμαι λουσμένη κ ειναι ελαφρώς βρεγμένα τα μαλλιά!
Στην πρώτη φωτό όπως φαίνεται οι φυτρες πετάνε απο το κεφάλι δεξιά κ αριςτερα κ δεν σημαζευονται!
Παιδιά τι λέτε ειδικά οι γυναικείες γνώμες θα ήθελα να ακούσω !
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    338.1 KB · Προβολές: 147

MELA

Member
Μια απο τα ιδια κι εγω, η δικη μου ειναι με στεγνα μαλλια. Νομιζω εχουμε σε μικρο βαθμο το λεγομενο christmas tree. Δεν μπορω να ανεβασω απο το κινητο. Στειλε μου με pm το mail σου.
 

aris85

Member
Απο αυτα που βλεπω στην φωτογραφια δεν νομιζω οτι εχεις καποιο σοβαρο θεμα. Ξεχασε το , προσεχε λιγο την διατροφη σου (πρωτεινες -σιδηρος) και μην ασχολεισαι συνεχεια με τα μαλλια .
 

Jen

Active Member
Sandy είπε:
Λοιπόν ειμαι λουσμένη κ ειναι ελαφρώς βρεγμένα τα μαλλιά!
Στην πρώτη φωτό όπως φαίνεται οι φυτρες πετάνε απο το κεφάλι δεξιά κ αριςτερα κ δεν σημαζευονται!
Παιδιά τι λέτε ειδικά οι γυναικείες γνώμες θα ήθελα να ακούσω !


Sandy και τα δικά μου τα συμπτώματα έτσι είναι. Είχα πολύ μαλλί, σπαστό και σκληρό, και νιώθω ότι τα τελευταία χρόνια μου έχει φύγει το μισό και σίγουρα έχει αδυνατίσει (ή έχει αδυνατίσει το υπάρχον τόσο πολύ ώστε να φαίνεται μισό), παρόλο που οπτικά, και ειδικά σε τρίτα άτομα, δεν φαίνεται αραίωση. Φύτρες έχω κι εγώ κάποιες, όχι όμως τόσες όσο παλιότερα. Το τριχοριζόγραμμά μου έδειξε τελογενή καταρροή.

Το καλό είναι ότι ο δερματολόγος είδε τις καινούργιες τρίχες να βγαίνουν πιο δυνατές και υγιείς μετά από τη θεραπεία με ιχνοστοιχεία που μου σύστησε. Εγώ εντωμεταξύ έβαζα και κάτι δυναμωτικά σαμπουάν και αμπούλες και πήρα και χαπάκια priorin με δική μου πρωτοβουλία. Τι από όλα αυτά βοήθησε ή αν βοήθησε ο συνδυασμός τους δεν μπορώ να το πω. Το θέμα είναι ότι θεραπείες με στοιχεία όπως ψευδάργυρος κτλ. δεν μπορούν να συνεχίζονται επ' άπειρον, ούτε να ξεπερνούν τη συνιστώμενη δόση που διαφέρει από άτομο σε άτομο και από περίοδο σε περιόδο. Οπότε κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να υπάρχει μια σταθερή επίβλεψη από δερματολόγο, κάθε 2-3 μήνες ας πούμε, καθώς και μια παρακολούθηση των τιμών αυτών των στοιχείων. Απ' ό,τι έχω καταλάβει οι περισσότερες θεραπείες δουλεύουν είτε στους 3-4 μήνες περίπου, ή στους 6-7. Οπότε ανάλογα με τα αποτελέσματα και τις τιμές ή συνεχίζεις την ίδια θεραπεία για άλλους 2-3 μήνες π.χ. ή πάμε σε άλλη, πάντα με την καθοδήγηση ειδικού.
Δεν ξέρω αν είναι σωστή η λογική μου, θα ήθελα τη γνώμη και των πιο έμπειρων μελών.
 

Sandy

Active Member
Καλησπέρα Jen !
Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πρώτον έχετε στην οικογένεια κληρονομικότητα;;
Δεύτερον η τριχοπτωση που έχεις τωρα βλέπεις να σου φεύγουν κ λίγες φυτρες μαζί;;βλέπω ακόμα ότι η τριχοπτωση σ τραβάει καιρό δεν ήταν απότομη σαν κ εμένα(εμένα παρουσιάστηκε μετα απο εντονη καταθλιψη)κ εγώ πιστεύω ότι δεν έχω ΑΑ αλλά Τ.Ε κ δεν υπάρχει κληρονομικότητα.( αςχετο εχω παρατηρήσει στο συγγρος όσες πηγαίνουν αμέσως η διάγνωση είναι ΑΑ τι να πω)
Η θεραπεια που σου έδωσε με τα ιχνοστοιχεία μπορείς σε παρακαλώ να μου την περιγράψεις;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Jen

Active Member
Sandy είπε:
Καλησπέρα Jen !
Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πρώτον έχετε στην οικογένεια κληρονομικότητα;;
Δεύτερον η τριχοπτωση που έχεις τωρα βλέπεις να σου φεύγουν κ λίγες φυτρες μαζί;;βλέπω ακόμα ότι η τριχοπτωση σ τραβάει καιρό δεν ήταν απότομη σαν κ εμένα(εμένα παρουσιάστηκε μετα απο εντονη καταθλιψη)κ εγώ πιστεύω ότι δεν έχω ΑΑ αλλά Τ.Ε κ δεν υπάρχει κληρονομικότητα.( αςχετο εχω παρατηρήσει στο συγγρος όσες πηγαίνουν αμέσως η διάγνωση είναι ΑΑ τι να πω)
Η θεραπεια που σου έδωσε με τα ιχνοστοιχεία μπορείς σε παρακαλώ να μου την περιγράψεις;;

Sandy, αυτό για την κληρονομικότητα είναι πολύ μεγάλο θέμα. Έχω ακούσει άτομα εδώ μέσα να λένε "αν υπάρχει άτομο στην οικογένεια με ΑΑ, τότε έχεις κι εσύ ΑΑ". Μα συγγνώμη, υπάρχει οικογένεια που να μην έχει έστω και ΕΝΑ άτομο με φαλάκρα τύπου ΑΑ? Και σκέψου ότι δεν μιλάμε μόνο για τους συγγενείς πρώτου βαθμού, δηλαδή πατέρα και μητέρα, αλλά για παππούδες, γιαγιάδες ή και προπαππούδες και προγιαγιάδες, καθώς και θείους, θείες, παραθείους κτλ. Ειλικρινά θεωρώ ότι είναι σπανιο να βρεις άτομο που να σου πει ότι για τρεις γενιές π.χ. κανένα άτομο της οικογένειας δεν είχε ΑΑ. Με αυτή τη λογική όμως όλος ο κόσμος θα είχε ΑΑ. Από την άλλη, μπορεί να υπάρχουν πολλά άτομα στην οικογένεια με φαλάκρα που όμως να μην είναι ΑΑ. Επομένως κρίνοντας μόνο από συγγενικά πρόσωπα δεν μπορείς κατά τη γνώμη μου να βγάλεις συμπέρασμα. Εκτός αν υπάρχει ιστορικό σταθερής και κυρίως διαγνωσμένης ΑΑ στο οικογενειακό δέντρο. Εγώ, για παράδειγμα, δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για τους γονείς μου. Η μητέρα μου φαίνεται να έχει κάποια αραίωση, αλλά είναι και 65 χρονών. Ο πατέρας μου είχε ένα πολύ ιδιαίτερο pattern με τριγωνική υποχώρηση στους κροτάφους από αρκετά μικρή ηλικία, όμως το υπόλοιπο μαλλί ήταν τούμπανο (και σχεδόν χωρίς λευκές τρίχες) μέχρι και πριν από 3-4 χρόνια, δηλαδή στα 70. Τώρα πλέον έχει ανοίξει όλο το crown, αλλά είναι 75 χρονών!! Μακάρι δηλαδή και τα δικά μου μαλλιά να είναι όπως και τα δικά τους στη δική τους ηλικία.

Όσον αφορά την τριχόπτωση, όχι, κυρίως μακρυές τρίχες βλέπω, οι οποίες φαίνεται ότι είναι αδυνατισμένες. Ελάχιστες φορές έχω δει να φεύγουν φυτρούλες αδυνατισμένες. Εγώ τριχόπτωση είχα από παιδάκι. Θυμάμαι που συγκρίναμε με τις φίλες μας ποια βουλώνει τη μπανιέρα περισσότερο. Αλλά το μαλλί μου, έτσι νομίζω τουλάχιστον, ήταν πιο πολύ από τώρα ή τουλάχιστον είχε περισσότερο όγκο. Τώρα, τι να πω, μπορεί να υπερβάλλω λίγο, γιατί π.χ. παλιότερα έκανα και φυσούνα και επειδή το μαλλί μου είναι σγουρό από φυσικού του φούντωνε ακόμα περισσότερο. Τα τελευταία χρόνια το έχω κόψει το styling και το μαλλί είναι ούτως ή άλλως πιο "πεσμένο". Ο δερματολόγος επίσης μου είπε ότι η μείωση του μαλλιού είναι ούτως ή άλλως φυσιολογική με τα χρόνια, ειδικά από 10ετία σε 10ετία.

Τώρα για τη θεραπεία δεν θα ήθελα να πω κάτι συγκεκριμένο γιατί η κάθε θεραπεία είναι εξατομικευμένη και μια ακατάλληλη θεραπεία μπορεί να είναι επικίνδυνη. Η δική μου, ας πούμε περιείχε συμπληρώματα με ψευδάργυρο, κυστείνη και κάποια ακόμα στοιχεία, αλλά σε πολύ συγκεκριμένη δοσολογία και πολύ συγκεκριμένου τύπου (π.χ. υπάρχουν πολλοί τύποι ψευδαργύρου). Θα σου πρότεινα λοιπόν να επισκεφτείς έναν ή και περισσότερους δερματολόγους και να πάρεις γνώμες. Στην τελική μπορείς να ρωτήσεις τον/την δερματολόγο αν υπάρχουν κάποια συμπληρώματα που είναι σχετικά ασφαλή και μπορείς να τα παίρνεις από μόνη σου όποτε παρατηρείς έξαρση χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις κάθε φορά να στα γράφει.

Πάντως εύχομαι το καλύτερο!
 

Sandy

Active Member
Λοιπόν παιδιά θέλω τα φώτα σας!
Τα αποτελέσματα απο συγγρος....

Αναγενεις: 72,8%
Καταγενεις: 2,8%
Τελογενεις: 18,5%
Δυστροφικες:5,7%

Συμπέρασμα γιατρού:
Μικρή μείωση αναγενων τριχών,
Καταγενεις κ τελογενεις τρίχες στα ανώτερα φυσιολογικά όρια!

Θεραπεία γιατρού:
-Lotion pharmecort όπως μου είπε είναι κορτιζονη
-activator Helsinki formula όπως μου είναι δεν θυμάμαι κ καλά είναι αντιανδρογονο
-la creastion δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά δεν βγάζω τα γράμματα είναι λέει αμινοξέα

Λοιπόν μου είπε ότι θα την κανείς για ενάμιση μήνα ότι το τριχοειζογραμμα σ είναι καλό κ μετά έπεσε σιωπή κατάλαβα ότι πρέπει να φύγω ! Την ρώτησα όμως τι είδος αλωπεκεια έχω κ μου είπε τελογενης τριχόπτωση ανδρογενετικου τύπου!
Φεύγοντας συζητούσα με τον άντρα μ ο οποίος γέλαγε με την διάγνωση τις γιατρού λέγοντας μου " ούτε ορμονικές εξετάσεις σου ζητηςε ούτε εξετάσεις σιδήρου ούτε θυροειδη πως στο καλό έβγαλε την διάγνωση με 5 λεπτά που σε είδε πρέπει να είναι τρομερή κ γέλαγε, πήγαινε σε άλλους δυο δερματολόγος κ βλέπεις"
Τις είπα ότι η τριχόπτωση μου άρχισε μετά απο έντονη κατάθλιψη με σοβαρές κρίσεις πανικού κράτησε 3 μήνες μετά σταμάτησε το καλοκαίρι κ τώρα που με ξανά έπιασε πάλι κανά δυο κρίσεις μου ξαναπαρουσιαστηκε τριχόπτωση κ μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο η τριχόπτωση στην ΑΑ έτσι κάνει μια σταματάει μια ξαναρχίζει έτσι κάνει! Εγω νόμιζα ότι οποίος έχει ΑΑ η τριχόπτωση δεν σταματάει κ ξαναρχίζει οπότε θέλει αλλά είναι σταθερή τι να πω!
Παιδιά θέλω γνώμες πως σας φαίνονται οι εξετάσεις;;ξέχασα να πω αν είχα ΑΑ δεν έπρεπε να μου δώσει μηνοξιδηλη;;
Ευχαριστώ προκαταβολικα
 

MELA

Member
Καλο ειναι το τριχοριζογραμμα σου, εμενα οι δυστροφικες ηταν 55. Ετσι ειναι η χ.... Δεν της παιρνεις λεξη, με το τσιγκελι της τα βγαζεις.... Ουτε εμενα ζητησε εξετασεις, μονη μου πηγα και τις εκανα και της τις εδειξα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Sandy, κατ αρχήν το τριχοριζογραμμά σου είναι πολύ καλύτερο από αρκετά που έχω δει στο φόρουμ.

Παρόλο αυτά σαφώς και φαίνεται μια μικρή διαταραχή του κύκλου, αλλά προς το παρόν όχι τόσο ανησυχητική αν παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα και δεν εξελιχθεί. Ενδεχομένως να πρέπει να επαναλάβεις την εξέταση στο 6μηνο να δεις προς τα που πηγαίνει.

Για να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες, διάβασε προσεκτικά στο παρακάτω λινκ τα όσα αναφέρει η γιατρός που επισκέφθηκες και που δεν μπήκε στον κόπο να στα εξηγήσει.
Θα δεις τις φυσιολογικές τιμές και το τι σημαίνει η κάθε φάση των τριχών όπως επίσης και που μπορεί να οφείλεται.

Νομίζω δεν θα έχεις άλλες απορίες..

http://www.syggros-hosp.gr/files/file/trixorizogramma-fotorizogramma.pdf

Καλά έκανε και δεν σου έδωσε μινοξιδίλη προς το παρόν αν και για την κορτιζόνη έχω μια ένσταση. Δεν θα την χρησιμοποιούσα προς το παρόν.
Τα αμινοξέα ούτε κρύο ούτε ζέστη ενώ το Helsinki ίσως βοηθήσει λίγο αν έχεις λιπαρότητα μιας και μειώνει το μεταβολισμό της χοληστερόλης στο θύλακα.
 

Sandy

Active Member
Ενα μεγάλο ευχαριστώωωωω gomi που μ έχεις βοηθήσει αφάνταστα στην ψυχολογία μ όσο δεν φαντάζεται κ ειμαι άτομο πολύ καταθλιπτηκο!
Χαίρομαι που αυτο το φορουμ έχει ενα τέτοιο μελος σαν κ εσένα!
Ερώτησεις
-απο το τριχοριζογραμμα ,που βγήκε προς το φυσιολογικό πως γίνεται να έχω ΑΑ δεν μπορω να το καταλάβω; Μήπως η διάγνωση ήταν λίγο στα κουτουρου;εσυ τι πιστεύεις;;εννοείτε θα επισκεφτώ άλλους 1-2 δερματολόγους.
-παίρνω ωμεγα 3 σε περίπτωση λέω εγώ τωρα που σταματήσουν ελαφρώς την τριχοπτωση σημαίνει ότι έχω ΑΑ;;;
-εκεί που τρελάθηκα ειναι όταν μου είπε ότι η τριχοπτωση στην ΑΑ δεν ειναι σταθερή μια σταματάει για 5 μήνες κ μετα ξανά παρουσιάζεται για 2-3 μήνες ετσι κάνει το έχεις ξανακούσει εγώ πρώτη φορά!!
Κ τέλος την θεραπεια που μου έδωσε είπε να την βάζω μόνο πάνω κ γύρω λίγο απο την χωριστρα πουθενά αλλού γτ άραγε;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η διάγνωσή της είναι λίγο απ όλα :)

Η τελογενής τριχόπτωση που σου είπε, είναι καθαρό σύμπτωμα άγχους κυρίως (αν δεν έχει προηγηθεί συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή η μετεγχειρητική αιτία). Αυτή μπορεί να είναι ή απότομη, δηλαδή το μαλλί να αρχίσει να πέφτει με γοργούς ρυθμούς για διάστημα 3-4 εβδομάδων, πρόσκαιρη, για διάστημα 3-6 μήνες όπου αν η κατάσταση αντιμετωπισθεί, βρεθεί δηλαδή η αιτία το μαλλί συνέρχεται.
Όταν γίνεται χρόνια κατάσταση, κάπου είχαμε αναφέρει μια έρευνα που έγινε σε μεγάλο αριθμό εθελοντών, που έδειξε ότι 3 στους 10 με τελογενή τριχόπτωση παρουσίαζε συμπτώματα ανδρογενετικής αλωπεκίας ως προς την εξελιξή της. Αυτό αφορούσε κυρίως την ίνωση που δημιουργείται γύρω από το τριχοθυλάκιο η οποία δεν το αφήνει να αναπτυχθεί ποτέ ξανά πλέον.
Σύμφωνα λοιπόν με την έρευνα αυτή, η γιατρός δεν μπορεί να γνωρίζει αν η περιπτωσή σου έχει εξελιχθεί σε αυτό το στάδιο, αλλά μόνο υποθέτει. (χρειάζεται δηλαδή ιστολογικό δείγμα και όχι απλό τριχοριζόγραμμα)
Ο μικρός αριθμός δυστροφικών κάνει αυτή την υπόθεση ακόμα πιο δύσκολη για το αν πρόκειται για ΑΑ ή όχι.

Το βασικό για μένα είναι να κρατήσεις τον αριθμό των δυστροφικών χαμηλά όπως είναι τώρα, μιας και αυτό το ποσοστό είναι που έχει το παθολογικό πρόβλημα σπρώχνοντας μετά την τρίχα σε τελογενή κατάσταση όπου στερείται διατροφικών στοιχείων. Μένει δηλαδή αδρανής σε ότι και αν της δώσεις. (βιταμίνες, αμινοξέα κλπ)

Αν αυτό το καταφέρεις, (πρέπει να πλησιάσεις δηλαδή στην αιτία) μέσα στο 6μηνο θα δεις αν έχει μειωθεί το ποσοστό τελογενών και έχει αυξηθεί το ποσοστό αναγενών.
Θα έχεις εν ολίγοις μια πολύ καλύτερη εικόνα στο επόμενο τριχοριζόγραμμα ώστε να δεις πως εξελίσσεται.

Η μινοξιδίλη εδώ θα έκανε τη διάγνωση ακόμα πιο δύσκολη μιας και θα εκβίαζε κάποιο ποσοστό ως προς την αναγενή φάση, αλλά αυτό θα ήταν παροδικό. Οπότε θα την σκεφθείς μετά το 6μηνο.

Τα ω-3 έχουν να κάνουν καθαρά με την φλεγμονή. Φλεγμονή υπάρχει σε πάρα πολλές περιπτώσεις τριχόπτωσης και όχι μόνο στην Α.Α. Οπότε δεν είναι δείγμα σοβαρών υποθέσεων.

Για το πότε σταματάει και ξεκινάει η Α.Α. είναι μεγάλο θέμα.

Ένας Γερμανός ενδοκρινολόγος σε μια μελέτη του για την αξιοποίηση των ορμονών στο σώμα, είχε αναφέρει πως σε περιόδους έντονου στρες, ο μεταβολισμός πέφτει, για να συντηρεί δυνάμεις ο οργανισμός. Αυτό το καταφέρνει με την μείωση των ορμονών του θυρεοειδή αλλά και με την αύξηση της κορτιζόλης, της ορμόνης του στρες.

Η κορτιζόλη με την σειρά της εμποδίζει την φυσιολογική παραγωγή στεροειδών ορμονών στο σώμα.
Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι πως ανέφερε ότι ο οργανισμός θα κοιτάξει να αυξήσει και το ποσοστό των υποδοχέων αλλά και την ευαισθησία τους ώστε να πάρει όσα περισσότερα μπορεί μέσα από αυτή την κατάσταση, για τις βασικές του λειτουργίες.

Μέσα στους υποδοχείς αυτούς, ήταν και οι υποδοχείς οιστρογόνων αλλά και οι υποδοχείς ανδρογόνων, που έχουν κατηγορηθεί για την πρωταρχική αιτία της Α.Α.

Αυτή η αύξηση ευαισθησίας μπορεί να συμβεί και από άλλους παράγοντες που προκαλούν ορμονικές διαταραχές όπως πχ η τοξικότητα, βαρέα μέταλλα κ.α.

Οπότε καταλαβαίνεις πως κανείς δεν μπορεί να ξέρει (αν φυσικά αυτός ο μηχανισμός ισχύει) πότε αυξάνεται και πότε μειώνεται - επανέρχεται. Συνήθως κάνει μια στάση σε μερικούς για λίγα χρόνια στην καλύτερη, αλλά δεν υπάρχει κανόνας.

Για την εφαρμογή της θεραπείας φαντάζομαι πρότεινε να την βάζεις εκεί που εντόπισε το βασικότερο πρόβλημα.

Κάνε την αγωγή που σου έδωσε, κοίτα να διορθώσεις όσο γίνεται αυτά που εσύ η ίδια πιστεύεις ότι ευθύνονται και για κάποιο διάστημα μην ασχοληθείς ξανά με το μαλλί. Στο 6μηνο πάλι βλέπεις πως θα κινηθείς...
 

Sandy

Active Member
Πήγα σε δεύτερη δερματολόγο η οποία μου έκανα τριχοσκοπηση κ μου είπε ότι δεν ειναι σε καμία περίπτωση ΑΑ εξέτασε την τρίχα κ είπε ότι βγαίνουν κανονικές κ όχι αδυναμες/αδύνατες ! Έκανα τις εξετάσεις που μου είπε κ εχω πρόβλημα στον θυροειδη οι οποίες ειναι οι ακόλουθες:
TSH 5,09 με τιμές αναφοράς 0,30-4,20
Ft3. 2,96. με τιμές αναφοράς 2,0-4,0
Ft4. 1,23. Με τιμές αναφοράς 0,80- 1,76
TG. 2,5. με τιμές αναφοράς. 0-50
Anti-TPO. 371. με τομές αναφοράς <50
Κορτηζολη 17,22 με τιμες αναφοράς 4,3-23
Φεριτινη 79,1. Με όριο 140
Βιταμινη b12 405. Με όριο 900
Φυλλικό οξυ.10,5. Με όριο 20

Όπως διαπίστωσε το πρόβλημα προέρχεται απο θυροειδη κ η διάγνωση ειναι τελογενης τριχοπτωση!

Η θεραπεια που μου έδωσε η συγκεκριμένη γιατρός ειναι :
Μηνοξυδιλη 5% axelan
Frezyderm mono dose αμπούλες να βάζω το 1/6
Κ κάποιες βιταμίνες ωμεγα3-6 καρνιτινη κτλ
Η ερώτηση που τις έκανα ήταν μήπως εθιστει το μαλλί μ στην μηνοξυδηλη κ είπε για τους 2 μήνες χρήσεις δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αυτο συμβαίνει μόνο σε αυτούς που έχουν ΑΑ κ ότι ειναι πολύ μικρό το διάστημα 2 μηνών για να γίνει κάτι τέτοιο!
Πρεπει μου είπε να κάνουμε κάτι στην τριχοπτωση σ μέχρι να δράσει το χάπι κατα του θυροειδη μετα την κόβεις !
Εσείς τι λέτε ;;;;; Να ξεκινήσω ;;;η να πάρω μόνο τις αμπούλες;;
 
  • Like
Reactions: Eva
Μπλουζα