Τραγικη φυτρωση σε 2μμ στον Dr Georgiou-MHRC-3700gr

Stratos

Well-Known Member
αν δεν συμβιβαζεσαι με ξυρισμα κλπ, δοκίμασε μια τελευταία φορά με όλα τα γένια αν έχεις και δεν σε
πειράζει να τα αφαιρέσεις. δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

saras

Member
Σκεφτομουνα το smp αφου κανω και μια τελευταια μμ .Απο την αρχη η δοτρια μου ηταν περιορισμενη με λιγα γενια γιαυτο και βγηκε το μεγιστο 1850.Σε ευχαριστω για τη προταση και τις ευχες
καλύτερα smp χωρίς μεταμόσχευση, παρά να ξεζουμίσεις τη δότρια για ένα αμφίβολο τελικό αποτέλεσμα, αυτή είναι η δική μου η γνώμη, πως το SMP μπορεί να σου ανεβάσει την ψυχολογία. Καλή επιτυχία ότι διαλέξεις
 

nmsug0

New Member
Αυτή η δότρια δεν είναι δότρια. Έχει περάσει το όριο του "τελειωμένη", είναι δηλαδή κατεστραμμένη. Για να εκφράσουμε άποψη για το τι έγινε (πως καταστράφηκς δηλαδή) θέλουμε μια φώτο πριν την μμ.
Η τεραστια ζημια στη εγινε στη 1η μμ που δεν φυτρωσε σχεδον τιποτα kai πηγαν χαμενα τοσα gr..Εκει πηραμε αρκετα και απο τα πλαγια.

Στη 2η μμ πηραμε ελαχιστα απο τα πλαγια αφου εκει ηταν ηδη αραιο.

Επειδη η συμφωνια ηταν για χΕυρω -συγκεκριμενα grαfts επεμεινα να παρουμε οσα γινεται περισσοτερα απο παντου για να φτασουμε το νουμερο grafts που ειχαμε συμφωνησει./Ο γιατρος μου ειπε οτι τα γενια σε εμενα δεν θα ειχαν αποτελεσμα.Πιθανον επειδη ειχα ελαχιστα γενια?

Εδω που ειμαι αυτο το διαστημα εχω προσβαση μονο σε αυτες τις δυο φωτο δοτριας λιγο πριν την 1η μμ.Ετσι ακριβως πηγα στη 1η μμ.
Η 3η φωτο ειναι τωρινη
 

Συνημμένα

  • 148111F5-1ECA-4524-A184-942E424FFB37.jpeg
    148111F5-1ECA-4524-A184-942E424FFB37.jpeg
    206 KB · Προβολές: 201
  • 3B4E4C04-484B-445D-8E56-6DE99EBBFB4A.jpeg
    3B4E4C04-484B-445D-8E56-6DE99EBBFB4A.jpeg
    171 KB · Προβολές: 200
  • 3FA88E08-4895-4FAC-BEB4-2C418E4F12A5.jpeg
    3FA88E08-4895-4FAC-BEB4-2C418E4F12A5.jpeg
    516.2 KB · Προβολές: 205

Kostas97

Well-Known Member
Η δοτρια φαινεται οτι ειναι σε κακη κατασταση και πριν τη μεταμοσχευση... Το οτι αγνοηθηκε κατι τετοιο τρεις φορες, το κανει ΤΡΑΓΙΚΟ.
 

nmsug0

New Member
Εψαξα πολυ εδω πριν παω στην MHRC και μαζι με την hdc ηταν οι μονοι που επικοινωνησα

Ο γιατρος με το που με ειδε απο κοντα φανηκε σκεπτικος στο να με αναλαβει λογω της περιορισμενης δοτριας αλλα δεν αναφερθηκε οτι υπαρχει κινδυνος χαμηλης η ελαχιστης φυτρωσης..

Εγω ημουν αποφασισμενος αλλα αν μου ειχε αναφερθει η σοβαρη πιθανοτητα για ελαχιστη φυτρωση δεν θα προχωρουσα γιατι ειχα επεμβαση ενα μηνα μετα τη μμ και ειχα ενημερωςει το γιατρο.
 

bobby

Well-Known Member
Η τεραστια ζημια στη εγινε στη 1η μμ που δεν φυτρωσε σχεδον τιποτα kai πηγαν χαμενα τοσα gr..Εκει πηραμε αρκετα και απο τα πλαγια.

Στη 2η μμ πηραμε ελαχιστα απο τα πλαγια αφου εκει ηταν ηδη αραιο.

Επειδη η συμφωνια ηταν για χΕυρω -συγκεκριμενα grαfts επεμεινα να παρουμε οσα γινεται περισσοτερα απο παντου για να φτασουμε το νουμερο grafts που ειχαμε συμφωνησει./Ο γιατρος μου ειπε οτι τα γενια σε εμενα δεν θα ειχαν αποτελεσμα.Πιθανον επειδη ειχα ελαχιστα γενια?

Εδω που ειμαι αυτο το διαστημα εχω προσβαση μονο σε αυτες τις δυο φωτο δοτριας λιγο πριν την 1η μμ.Ετσι ακριβως πηγα στη 1η μμ.
Η 3η φωτο ειναι τωρινη
Η δότρια σου πριν την 1η ΜΜ φαίνεται πολύ αδύνατη, πιθανόν να έχεις DUPA. Πήρες καθόλου φαρμακευτική αγωγή πριν την 1η ΜΜ (φίνα ή ντούτα σε χάπι)? Αν όχι μάλλον "έχτισες παλάτια στην άμμο".. Σε υποψία (ή διάγνωση) DUPA-BUPA ξεκινάς με φιναστερίδη ένα χρόνο τουλάχιστον και μετά επανεκτίμηση για το αν είσαι πλέον κατάλληλος για ΜΜ. Η εικόνα που έχει η δότρια σου πριν την 1η ΜΜ "φωνάζει" ότι δεν έπρεπε να κάνεις τίποτα πριν παρεις φαρμακευτική αγωγή και επανεκτιμηθείς.
 

nmsug0

New Member
Η δότρια σου πριν την 1η ΜΜ φαίνεται πολύ αδύνατη, πιθανόν να έχεις DUPA. Πήρες καθόλου φαρμακευτική αγωγή πριν την 1η ΜΜ (φίνα ή ντούτα σε χάπι)? Αν όχι μάλλον "έχτισες παλάτια στην άμμο".. Σε υποψία (ή διάγνωση) DUPA-BUPA ξεκινάς με φιναστερίδη ένα χρόνο τουλάχιστον και μετά επανεκτίμηση για το αν είσαι πλέον κατάλληλος για ΜΜ. Η εικόνα που έχει η δότρια σου πριν την 1η ΜΜ "φωνάζει" ότι δεν έπρεπε να κάνεις τίποτα πριν παρεις φαρμακευτική αγωγή και επανεκτιμηθείς.
Επαιρνα propecia για αρκετους μηνες πριν την 1η μμ.Πλεον εδω και 2 χρονια λαμβανω 5 μερες προσκαρ 0.25 και δυο μερες ενα adv προετοιμαζομενος για τη δωρεαν επεμβαση που υποτιθεται θα εκανα!Regain εβαζα για ενα χρονο μετα την καθε μμ αλλα το σταματαγα μετα γιατι μου εκανε παρακρατηση υγρων .

Τα χαπια ειδικα τα τελευταια 2 χρονια βοηθησαν και ξαναβγηκαν καποια gr στη δοτρια πισω μονο.Προ ετος ηταν σε πολυ χειροτερη κατασταση.

.Δυστυχως στα πλαγια δεν βοηθησαν τα χαπια,.Στον κυκλο η πυκνωση προυπηρχε απο την αρχη και ηθελα να γινει εξαγωγη ολο εκει απο τη 2η …

Ελπιζω αν τυχον εχει νοημα μια ακομα μμ να τα εξαγουν τοτε!
 

Συνημμένα

  • 12226718-0642-4A8F-BFBE-39381045CDE9.jpeg
    12226718-0642-4A8F-BFBE-39381045CDE9.jpeg
    182.5 KB · Προβολές: 181

aeratos28

Just aeratos
Η πρώτη φωτό εδώ,δεν δείχνει α ζώνη,ένα πολύ μικρό κομμάτι της..το οποίο φαίνεται...στην τρίτη φωτό,βλέπουμε όλη την α ζώνη,και βλέπουμε φύτρωση.δλδ δεν είναι ότι δεν φύτρωσε τπτ όπως το λες..καταλαβαίνεις και εσύ ότι οι φωτό αυτές είναι άχρηστες στο να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.
Η τεραστια ζημια στη εγινε στη 1η μμ που δεν φυτρωσε σχεδον τιποτα kai πηγαν χαμενα τοσα gr..Εκει πηραμε αρκετα και απο τα πλαγια.

Στη 2η μμ πηραμε ελαχιστα απο τα πλαγια αφου εκει ηταν ηδη αραιο.

Επειδη η συμφωνια ηταν για χΕυρω -συγκεκριμενα grαfts επεμεινα να παρουμε οσα γινεται περισσοτερα απο παντου για να φτασουμε το νουμερο grafts που ειχαμε συμφωνησει./Ο γιατρος μου ειπε οτι τα γενια σε εμενα δεν θα ειχαν αποτελεσμα.Πιθανον επειδη ειχα ελαχιστα γενια?

Εδω που ειμαι αυτο το διαστημα εχω προσβαση μονο σε αυτες τις δυο φωτο δοτριας λιγο πριν την 1η μμ.Ετσι ακριβως πηγα στη 1η μμ.
Η 3η φωτο ειναι τωρινη
 

bobby

Well-Known Member
Κοίτα, γιατρός δεν είμαι, έχω διαβάσει πολύ στο φορουμ μας και λιγότερο σε ξένα φόρουμ και έχω κάνει και κονς με τον Λορενζο, οπότε 5 πράγματα μπορώ να καταλάβω αλλά ειδικός δεν είμαι.

Από αυτά που βλέπω από τις φωτο σου πριν, ακόμα και με φίνα, ένας σοβαρός και έμπειρος γιατρός δεν θα έπρεπε να σε βάλει για ΜΜ γιατί τα «κουκιά» (graft) δεν βγαίνουν για να πάρεις ένα αποδεκτό αποτέλεσμα.

Τώρα το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που σου είπα, να σε δει ένας πολύ έμπειρος γιατρός και ότι σου πει αυτός.

Αν δεν είναι τυπογραφικό λάθος και έπαιρνες 0,25 φίνα, ήταν πολύ λίγο για την περίπτωση σου.
 

nmsug0

New Member
Η πρώτη φωτό εδώ,δεν δείχνει α ζώνη,ένα πολύ μικρό κομμάτι της..το οποίο φαίνεται...στην τρίτη φωτό,βλέπουμε όλη την α ζώνη,και βλέπουμε φύτρωση.δλδ δεν είναι ότι δεν φύτρωσε τπτ όπως το λες..καταλαβαίνεις και εσύ ότι οι φωτό αυτές είναι άχρηστες στο να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.
Εαν ανατρεξεις στη αρχικο ποστ εχω ξεκαθαρη φωτο μετα τη 1η μμ και φωτο μετα τη 2ημμ.Στη 1 η φωτο η φυτρωση ηταν σχεδον ανυπαρκτη!

Πουθενα δεν αναφερω οτι δεν φυτρωσε τιποτα γενικοτερα.
Ειμαι 100% αληθινος και ακριβεστατος και οτι εχω πει επαληθευεται.
 

nmsug0

New Member
Κοίτα, γιατρός δεν είμαι, έχω διαβάσει πολύ στο φορουμ μας και λιγότερο σε ξένα φόρουμ και έχω κάνει και κονς με τον Λορενζο, οπότε 5 πράγματα μπορώ να καταλάβω αλλά ειδικός δεν είμαι.

Από αυτά που βλέπω από τις φωτο σου πριν, ακόμα και με φίνα, ένας σοβαρός και έμπειρος γιατρός δεν θα έπρεπε να σε βάλει για ΜΜ γιατί τα «κουκιά» (graft) δεν βγαίνουν για να πάρεις ένα αποδεκτό αποτέλεσμα.

Τώρα το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που σου είπα, να σε δει ένας πολύ έμπειρος γιατρός και ότι σου πει αυτός.

Αν δεν είναι τυπογραφικό λάθος και έπαιρνες 0,25 φίνα, ήταν πολύ λίγο για την περίπτωση σου.
0.25 προσκαρ αναφερω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

montecristo

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε. Για να βγει ενα συμπέρασμα πρέπει να βάλεις καθαρές φωτογραφίες με την εξής σειρά:

Πρώτον: Φωτογραφίες πριν κάνεις οποιαδήποτε επέμβαση, καθαρή φωτογραφία με την τοποθέτηση στην πρώτη επέμβαση καθώς και με το αποτέλεσμα χωρίς βρεγμένο και κολλημένο μαλλί.

Δεύτερον: καθαρές φωτογραφίες με την τοποθέτηση στην δεύτερη επέμβαση και αντίστοιχα φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα σε φυσιολογικές συνθήκες πάλι, δηλαδή να μην ειναι με κολλημένο μαλλί..
Αυτά νομίζω χρειάζονται να τα βάλεις σε μια σειρά για να μπορέσουμε να καταλάβουμε καλύτερα τι μπήκε και που, τι βγήκε και πως ήσουν πριν από όλες τις επεμβάσεις.

Εύχομαι να πάρεις τελικά το αποτέλεσμα που επιθυμείς!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Peter Pan

Active Member
Όταν μπορέσεις ανέβασε τις φωτο που σου ζήτησαν τα παιδιά παραπάνω κ σίγουρα θα βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα. Χωρίς σωστές φωτο δυστυχώς δεν μπορούμε να πάρουμε θέση.
 

nmsug0

New Member
Οπως ανεφερα απο τις παλιες φωτο δεν εχω διαθεσιμες αλλες αυτο το διαστημα-πανε και χρονια.

Δεν ψαχνω να δω αν οντως μπηκαν 3700gr η αν η φυτρωση δεν πηγε καλα..Γνωριζω τις απαντησεις και φαινεται και απο τις φωτο που εχω ανεβασει .

.Εχω αναφερει οτι λεπτομερεια συνδεοταν με τις 2μμ μαζι με καποια πιθανα αιτια -(θυλακιτιδα,πολυ αιμα,σκληρο δερμα,πιθανοτητα shock loss στα μεταμοσχευμενα λογω μεθης)

Νομιζω με ολα τα παραπανω οτι μπορουν να ακουστουν γνωμες ανεξαρτητως παλαιων φωτο,

1)Για το τι μπορει να εφταιξε στη χαμηλη φυτρωση

2)Αν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα ο οργανισμος μου να απορριπτει τα μοσχευματα

3)Και για το ποσα περιπου gr εχει να δοσει η δοτρια μου πισω και ας γινει λιγο ποιο αραιη.(αν και απο την απαντηση του Cvial μαλλον οχι πολλα!)
 

Georgie

Well-Known Member
Οπως ανεφερα απο τις παλιες φωτο δεν εχω διαθεσιμες αλλες αυτο το διαστημα-πανε και χρονια.

Δεν ψαχνω να δω αν οντως μπηκαν 3700gr η αν η φυτρωση δεν πηγε καλα..Γνωριζω τις απαντησεις και φαινεται και απο τις φωτο που εχω ανεβασει .

.Εχω αναφερει οτι λεπτομερεια συνδεοταν με τις 2μμ μαζι με καποια πιθανα αιτια -(θυλακιτιδα,πολυ αιμα,σκληρο δερμα,πιθανοτητα shock loss στα μεταμοσχευμενα λογω μεθης)

Νομιζω με ολα τα παραπανω οτι μπορουν να ακουστουν γνωμες ανεξαρτητως παλαιων φωτο,

1)Για το τι μπορει να εφταιξε στη χαμηλη φυτρωση

2)Αν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα ο οργανισμος μου να απορριπτει τα μοσχευματα

3)Και για το ποσα περιπου gr εχει να δοσει η δοτρια μου πισω και ας γινει λιγο ποιο αραιη.(αν και απο την απαντηση του Cvial μαλλον οχι πολλα!)
Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί
Τείνω να συμφωνήσω ότι ίσως δεν ήσουν εξαρχής κατάλληλος υποψήφιος για μεταμόσχευση .

Στα ερωτήματα σου
Ναι υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με τον οργανισμό όπως σε κάθε μεταμόσχευση .
Η χαμηλή φυτρωση έχει να κάνει και με τη διαχείριση στην επέμβαση , και με τον οργανισμό, αλλά και με προϋπάρχουσα μη διαγνωσμένη αιτία στο τριχωτό.

Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις
 

aeratos28

Just aeratos
Από τις φωτό που έχεις ανεβάσει,δεν γνωρίζουμε πως ήσουν πριν την πρώτη επέμβαση..άρα το να συμφωνήσουμε η να διαφωνήσουμε μαζί σου,απλά δεν γίνεται..με βάση το πριν και μετά μπορούμε να σχολιάσουμε μόνο.φαινεται προβληματική η δοτρια οκ,η ληπτρια φαίνεται αραιή κτλ ,αλλά για να μπορούμε να συμφωνησουμε-διαφωνησουμε με τη δική σου γνώμη περί τραγικής φύτρωσης που έχεις γράψει στον τιτλο ,μόνο με φωτό καθαρες,και όχι σαν αυτές που έχεις βάλει,θα μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη..δεν είναι μια καλή παρουσίαση μέχρι στιγμής
Δεν ψαχνω να δω αν οντως μπηκαν 3700gr η αν η φυτρωση δεν πηγε καλα..Γνωριζω τις απαντησεις και φαινεται και απο τις φωτο που εχω ανεβασει .
 

Kostas97

Well-Known Member
Οπως ανεφερα απο τις παλιες φωτο δεν εχω διαθεσιμες αλλες αυτο το διαστημα-πανε και χρονια.

Δεν ψαχνω να δω αν οντως μπηκαν 3700gr η αν η φυτρωση δεν πηγε καλα..Γνωριζω τις απαντησεις και φαινεται και απο τις φωτο που εχω ανεβασει .

.Εχω αναφερει οτι λεπτομερεια συνδεοταν με τις 2μμ μαζι με καποια πιθανα αιτια -(θυλακιτιδα,πολυ αιμα,σκληρο δερμα,πιθανοτητα shock loss στα μεταμοσχευμενα λογω μεθης)

Νομιζω με ολα τα παραπανω οτι μπορουν να ακουστουν γνωμες ανεξαρτητως παλαιων φωτο,

1)Για το τι μπορει να εφταιξε στη χαμηλη φυτρωση

2)Αν υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα ο οργανισμος μου να απορριπτει τα μοσχευματα

3)Και για το ποσα περιπου gr εχει να δοσει η δοτρια μου πισω και ας γινει λιγο ποιο αραιη.(αν και απο την απαντηση του Cvial μαλλον οχι πολλα!)
Το να απορρίπτει μοσχεύματα δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει, δεδομένου ότι μιλάμε για δικά σου.
Αυτό που θα μπορούσε να συμβαίνει είναι γενικότερα να μην πάσχει από Α.Α. αλλά από άλλα είδη τριχοπτωσης / και από άλλα.
Ακόμα και αυτό να συμβαίνει ΕΠΡΕΠΕ να είχε διαγνωστεί.
Όλα στην περιπτωση σου ξεκινάνε από τη δοτρια, που κάποιος δε χρειάζεται να είναι γιατρός για να αντιληφθεί ότι δεν είναι φυσιολογική. Συνεπώς θα έπρεπε να είχε γίνει πιο ενδελεχής έλεγχος πριν προχωρήσετε τρεις φορές σε μεταμόσχευση. Σε αυτό προφανώς και δε φέρεις εσύ ευθύνη.

Θα μπορούσε να είχε γίνει π.χ. μια δοκιμή να βάλετε μικρό αριθμό μοσχευμάτων σε κάποια περιοχή και να δείτε τι συμβαίνει.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
H φωτο που εβαλε απο την δοτρια ειναι χαλια ποιοτητα αλλα απο το λιγο που διακρινω ηταν ακαταλληλος για μμ. φαινεται αρρωστημενη η δοτρια.
 
Μπλουζα